July 29, 2011 - by
187 Seminoles On ACC Honor Roll

July 29, 2011








GREENSBORO, N.C. – Of the ACC record 2,834 student-athletes on the 2010-2011 Academic Honor Roll, 182 were Florida State Seminoles. This is the 55th annual ACC Academic Honor Roll which recognizes student-athletes who participated in a varsity-level sport and registered a GPA of 3.0 or better for the full academic year.

Among the Seminoles appearing on the ACC Academic Honor Roll are four-time honorees Gonzalo Barroihet, Parker Brunelle, Brian Chibudu, Charles Clark, Andrew Jacobs, Bree-Arne McArdle, Erin McNulty, Holly Mills, Pablo Navarrete, Stephanie Neville, Jessica Price, Tyler Price, Jenna Romanelli, Macarena Silva, Taylor Wilson and Ochuko Jenije who is a five-time member. Overall, 95 of the Seminoles named to the ACC Academic Honor Roll have more than one appearance on the list.

Here is a breakdown by sport: Track and Field (52), Cross Country (29), Swimming and Diving (27), Baseball (16), Soccer (14), Football (13), Softball (10), Tennis (8), Volleyball (6), Golf (4), women’s basketball (3) and men’s basketball (2).

Florida State (182)
Kendall Andrews 1 – Cross Country
Marsha Ariol 1 – Track
Kirstin Austin 1 – Softball
Gonzalo Barroihet 4 – Track
Kaylie Belcik 2 – Cross Country
Robert Benincasa 1 – Baseball
Jessica Bessire 1 – Swimming/Diving
Carol Bosco 1 – Cross Country
Logan Brafford 1 – Track
Olivia Bresnahan 1 – Women’s Basketball
Justin Bright 2 – Football
Tiana Brockway 1 – Soccer
Hannah Brooks 1 – Cross Country
Parker Brunelle 4 – Baseball
Andres Bucaro 2 – Tennis
Tye Buckley 1 – Baseball
Justin Byrd 3 – Track
Dominick Cabrera 1 – CC/Track
Breeanne Campbell 1 – Track
Janice Cayman 1 – Soccer
Erika Charlassier 2 – Cross Country
Pasca Cheruiyot 2 – Cross Country
Brian Chibudu 4 – Track
Charles Clark 4 – Track
Christina Cobb 1 – Soccer
Kyle Cobb 2 – Golf
Katherine Coleman 1 – Swimming/Diving
Allison Corder 1 – Cross Country
Michelle Cullum 2 – Track
Latera Davis 1 – Track
Jack Deedrick 1 – Swimming/Diving
Philip Doumar 2 – Football
Deividas Dulkys 2 – Men’s Basketball
Jennifer Dunn 2 – Cross Country
Briana Emanuel 2 – Track
Mary Catharine Fleming 2 – Cross Country
David Forrester 1 – CC/Track
Michael Fout 3 – CC/Track
Josh Gehres 2 – Football
Evan Geist 1 – Baseball
Lauren Gelzinis 1 – Cross Country
Elizabeth Gerrity 2 – Cross Country
Callie Giffin 3 – Track
Lauren Giffin 3 – Track
Yekaterina Gokhman 1 – Soccer
Celeste Gomez 1 – Softball
Justin Gonzalez 2 – Baseball
Tremaine Grant 1 – Track
John Grellner 2 – Cross Country
Meghan Gullman 1 – Cross Country
Roland Gutierrez 1 – Football
Justin Harbor 2 – Cross Country
Warren Harper 3 – Track
Julia Henkel 1 – Swimming/Diving
Kelly Hensley 1 – Softball
Mollie Hibbard 1 – Cross Country
Dustin Hopkins 2 – Football
Christian Hunnicutt 3 – Women’s Basketball
Jacqueline Horner 1 – Swimming/Diving
Jennifer Hughes 2 – Volleyball
Victoria Huster 3 – Soccer
Elizabeth Ichite 1 – Track
Hibai Iriondo 2 – Swimming/Diving
Shayla Jackson 2 – Softball
Andrew Jacobs 4 – Track
Charles Janson 3 – Track
Ines Jaurena 2 – Soccer
Matthew Jenije 5 – Football
Michelle Jenije 2 – Track
Jordan Johnson 1 – Soccer
Brandon Johnson 1 – Baseball
Sherman Johnson 1 – Baseball
Kassey Kallman 1 – Soccer
Nicole Kenna 3 – Cross Country
Nicholas Klein 2 – Swimming/Diving
Jen Lapicki 2 – Softball
Allyn Laughlin 1 – Track
Matt Leeder 3 – CC/Track
Taylor Leedy 1 – Cross Country
Doug Letson 1 – Golf
Brittany Linder 1 – Track
Collin Lomagistro 3 – Track
Luke Loucks 3 – Men’s Basketball
Owen Long 2 – Tennis
Rafael Lopez 1 – Baseball
Lizbeth Mabry 1 – Track
Nick Maedel 2 – Cross Country
Bree-Arne McArdle 4 – Cross Country
Mike McGee 1 – Baseball;
Stephen McGee 2 – Baseball
Morgan McGhee 1 – Track
Sara McMahon 1 – Swimming/Diving
Katherine McMeekin 2 – Cross Country
Erin McNulty 4 – Soccer
Daniel Meuleners 1 – CC/Track
Peter Miller 1 – Baseball
Seth Miller 1 – Baseball
Holly Mills 4 – Swimming/Diving
Vahid Mirzadeh 3 – Tennis
Maurice Mitchell 1 – Track
Daniel Monroe 1 – Football
Rachael Morgan 1 – Volleyball
Tifani Mullen 2 – Soccer
Pablo Navarrete 4 – CC/Track
Emily Ness 3 – Cross Country
Michael Neubacher 2 – Swimming/Diving
Thomas Neubacher 1 – Swimming/Diving
Stephanie Neville 4 – Volleyball
Daniel Nguyen 1 – Swimming/Diving
Frank Nicholas 2 – Football
Jessica Nori 2 – Softball
Sean O’Brien 1 – Baseball
Ciaran O’Lionaird 1 – CC/Track
Tiffany Oliver 1 – Swimming/Diving
Allyson Pagan 1 – Cross Country
Jessica Parry 2 – Cross Country
Marecia Pemberton 1 – Track
Monica Perry 1 – Softball
Kristine Polley 2 – Swimming/Diving
Jessica Price 4 – Soccer
Tyler Price 4 – Cross Country
Seth Proctor 1 – CC/Track
Sean Quinn 1 – CC/Track
James Ramsey 3 – Baseball
Ridge Read 2 – Football
Anderson Reed 2 – Tennis
Chris Rego 1 – Cross Country
Wes Rickman 1 – CC/Track
Leonor Rodriguez 1 – Women’s Basketball
Jenna Romanelli 4 – Volleyball
Lauren Ross 1 – Cross Country
Lisi Rowland 3 – Swimming/Diving
Gleb Rudenko 1 – CC/Track
Shanea Rufus 2 – Track
Katie Rybakova 3 – Tennis
Jessica Sabotin 3 – Swimming/Diving
Maria Salinas 1 – Golf
Zebrie Sanders 1 – Football
Casey Sandlin 2 – Swimming/Diving
Stephanie Sarandos 3 – Swimming/Diving
Amy Sargeant 1 – Tennis
Amanda Saxton 2 – Volleyball
Noemie Scharle 2 – Tennis
Colleen Schwab 2 – Track
Tyler Sell 1 – Swimming/Diving
Arielle Shashaty 1 – Cross Country
Matthew Shead 3 – Swimming/Diving
Casey Short 3 – Soccer
Kendall Sieron 1 – Swimming/Diving
Macarena Silva 4 – Golf
Dan Silva 1 – Cross Country
Markindy Sineus 1 – Track
Scott Sitz 1 – Baseball
Caroline Smith 2 – Swimming/Diving
Bianca Smith 1 – Track
Alex Smyth 1 – CC/Track
Chris Snow 1 – Track
Briar Stanley 2 – Softball
Ella Stephan 3 – Soccer
Harrison Stierwalt 1 – Track
Lucas Stowers 2 – Track
Federica Suess 3 – Tennis
Abbey Sutton 2 – Track
Matthew Taylor 1 – Swimming/Diving
Katherine Torres 1 – Swimming/Diving
Dale Townsend 2 – Softball
Devon Travis 2 – Baseball
Lauren Varsalona 3 – Softball
Jonathan Wallace 1 – Football
Michael Wallace 1 – CC/Track
Mark Weber 1 – Swimming/Diving
Bjoern Werner 1 – Football
Stephanie Wernke 2 – Track
Chelsea Whalen 1 – Track
Danielle Williams 3 – Track
Kimberly Williams 3 – Track
Hannah Wilson 1 – Swimming/Diving
Taylor Wilson 4 – Volleyball
Amanda Winslow 2 – Cross Country
Kelsey Wys 2 – Soccer
Katrina Young 1 – Swimming/Diving
Jakub Zivec 1 – CC/Track
Margo Zwerling 3 – Track

Related Articles