February 6, 2001 - by
2003 FSU Men’s & Women’s Cross Country Rosters






Name Yr. Hometown High School/Last School
Jordan Adler Fr Miami, FL Gulliver Preparatory
Andrew Bautel Jr Ocala, FL Vangard HS
Luke Beevor Fr Luton, England Icknield HS
Daniel Clark Sr Fairbury, IL Prairie Central HS
JP Cook Fr Stuart, FL Martin County HS
Kevin Cook So Fern Park, FL Lyman HS
Eric Critzer Fr Falmouth, MA Falmouth HS
Nate Davis Jr Largo, FL Largo HS
Steve DiBari Fr Palm City, FL Martin County HS
Ian Hornabrook Jr Queensland, Australia Southport/Rend Lake College
Matt Kalinski Sr Greenwich, CT Central Connecticut State U.
Tom Lancashire Fr Bolton, England Turton HS
Joseph Madiedo Fr Tampa, FL Tampa Jesuit HS
Chris Nickinson Fr Pensacola, FL Booker T. Washington HS
Thomas Noyes Fr North Canton, Ohio Hoover HS
Shawn Patterson Jr Valparaiso, FL Niceville HS
Edwardo Rodriguez Jr Miami, FL Florida International Univ.
Hebrie Thiele Fr Tallahassee, FL Lawton Chiles HS
Joep Tigchelaar Jr Macharen, Netherlands Titus Brandsmalyceum
Nathan Timm Sr Marion, IL Marion HS
Jim Van Veen Jr Satellite Beach, FL Satellite HS
Michael Walsh Fr Bradenton, FL Lakewood Ranch HS
A.J. Wilson So Pensacola, FL Pine Forest HS

Name Yr. Hometown High School/Last School
Carla Agnew Fr Oshawa, Ontario McLaughlin HS
Stephanie Bechler Fr Libertyville, FL Libertyville HS
Tina Biedenharn Fr Orange Park, FL Ridgeview HS
Christina Boekhout Fr Merritt Island, FL Merritt Island HS
Heather Clark Fr. Brewer, Maine Brewer HS
Anne Clinton Jr Richmond, IN Richmond HS
Abbie Day So Winter Park, FL Lake Howell HS
Claudia Dorvillus So Naples, FL Naples HS
Brianne Frarrer So Naples, FL St. John Newmann HS
Tracy Friedlander So Miami, FL Ransom Everglades HS
Terra Goebel So Palm Coast, FL Flagler Palm Coast HS
Jenny Gomez So Miami, FL Lourdes Academy
Helen Hofstede Sr Hoogarspel, Netherlands? RSG Enhhuizen?
Janet Howard Jr Clearwater, FL Clearwater Central Catholic
Natalie Hughes Jr Grand Junction, CO Palisade HS
Amanda Jordan Jr Oklahoma City, OK Bishop McGuiness HS
Mari Leitner Jr Pensacola, FL Washington HS
Adrienne Lufkin Fr St. Petersburg, FL Lakewood HS
Rachel Marsh R-So Kissimmee, FL Osceola HS
Sydney Mondragon So Pueblo, CO South HS
Kara Newwell So Tallahassee, FL Boston University
Katherine Pucket So Pensacola, FL East Hill Christian HS
Nicole Renzulli So Cranston, RI Cranston West HS
Meghan Rogers Jr Wellington, FL Cardinal Newman HS
Suzanne Shepherd Jr Ellis, OK Ellis HS
Meredith Urban Fr Weston, FL Green Hope HS
Candace Walls So Boynton Beach, FL Atlantic HS
Kristine Walls So Boynton Beach, FL Atlantic HS
Cathleen Willy Fr Flanagan, FL Pembroke HS


Head Coach: Bob Braman (Florida ’80)
Assistant Coaches: Jackie Richards (New Mexico ’98); Chuck Vogel (Notre Dame ’90)
Graduate Assistant: John Guarino (Georgia Tech ’93); Althea Belgrave (University of Idaho ’98)
Volunteer Assistant: Wade Brett (Florida State ’02)

Related Articles