February 6, 2001 - by
2003 Roster
Coaching Staff

Bob Braman (Florida '80) - Head Coach
Harlis Meaders (UNC '92) - Associate Head Coach
Dennis Nobles (FSU '80/'83) - Pole Vault, High, Long & Triple Jumps
Maicel Malone-Wallace (Arizona St. '95) - Sprints
Jackie Richards (New Mexico '98) - Assistant Coach
Ken Harnden (North Carolina '95) - Assistant Coach


Men’s Roster

Nathan Adams	       Jr.	Distance		  Longwood, FL
Shawn Allen	       Fr.	High Jump		  Beverly Hills, FL
Ricky Argro	       Fr.	Jumps/Sprints	  Orlando, FL
Jeff Atkinson	       Sr.	Jumps/Pole Vault	  Coral Springs, FL
Derrick Baker	       Fr.	Sprints		  Miami, FL
Andrew Bautel	       Fr.	Distance		  Ocala, FL
Josh Bowling	       Sr.	Throws		  Tallahassee, FL
Danyne Brown	       Sr. 	Hurdles		  Camden, NJ
Sean Campbell	       Jr.	Mid-Distance	  Orlando, FL
Bruce Chapman	       Fr.	Mid-Distance	  Spring Hill, FL
Cerron Cohen	       Fr.	Mid-Distance	  Aiken, SC
Kevin Cook	       Fr.	Distance	           Fern Park, FL
Robert Cooper	       Fr.	Mid-Distance	  Lake City, FL
Rafeeq Curry	       Fr.	Jumps		  Miami, FL
Rashaad Curry	       Fr.	High Jump	           Miami, FL
Phillip Daniels	       Fr.	Mid-Distance	  Jasper, FL
Nate Davis	       So.	Distance	           Largo, FL
Steve Dibari	       Fr.	Mid-Distance	  Palm City, FL
Andy Diakos	       So.	Throws		  Naples, FL
Brian Dizingia	       Jr.	Sprints	           Harare, Zimbabwe
Anthony Egger	       So.	Sprints		  Tallahassee, FL
Patrick Gerberich	       Sr.	Jumps/Pole Vault	  Clermont, FL
Duane Griffiths	       Fr.	Mid-Distance	  Margate, FL
Dave Guerra	       Sr.	Distance/Steeple	  Vallejo, CA
AJ Hoy		       Sr.	Throws/Javelin	  Lewistown, PA
Brian Holley	       So.	Throws		  Jacksonville, FL
Matt Hurley	       Fr.	Pole Vault          Tallahassee, FL
David Johnson	       Sr.	Mid-Distance	  Tifton, GA
Garrett Johnson	       Fr.	Throws		  Tampa, FL
Marqus Johnson	       Jr.        Throws		  Tampa, FL
Willie Johnson	       So.	Jumps		  Tallahassee, FL
Kolby Jones	       Sr.	Jumps/Sprints	  West Des Moines, IA
Ricky Kohly	       Jr.	Javelin		  Miami, FL
Tony Martin	       Jr.	Mid-Distance	  Sanford, FL
Craig McClure	       Fr.	Jumps		  Tallahassee, FL
Nabavi Oliver	       Jr.	Hurdles		  Jacksonville, FL
Joe Paiva	                So.	Hurdles		  Levitton, PA
Shawn Patterson	       So.	Distance            Valparaiso, FL
Jacob Peacock	       Fr.	Pole Vault	  Pensacola, FL
Chris Potter	       Fr.	Mid-Distance	  Pt. St. Lucie, FL
Peter Prato	       Jr.	Hurdles		  Ft. Lauderdale, FL
Cedrick Robinson	       Jr.	Sprints		  Jacksonville, FL
Dan Royal	                So.	Throws	           Ft. Myers, FL
Kevin Scheurman	       Fr.	Throws		  Palm City, FL
Dorian Scott	       Jr.	Throws		  Springfield, NJ
Jared Sweetser	       Sr.	Jumps/Pole Vault	  Sarasota, FL
Craphonso Thorpe         So.	Sprints	           Tallahassee, FL
Joep Tigchelaar	       Jr.	Distance		  Marcharen, The Netherlands
Nathan Timm	       Jr.	Distance		  Marion, IL
Giscard Titus	       Jr.	Distance		  New York, NY
Lars Tveter	       Jr.	Distance		  Oslo, Norway
Jim Van Veen	       So.	Distance		  Satellite Beach, FL
Maarten van den Heuvel   Sr.	Mid-Distance	  Warnsveld, The Netherlands
Gary Visser	       Sr.	Multi-Events	  Orlando, FL
B.J. Ward	                Jr.	Sprints	           Dallas, TX
Brooks Weber	       So.	Jumps/Pole Vault	  Clermont, FL
A.J. Wilson	       Fr.	Distance		  Pensacola, FL
Jocylen Worrell	       Fr.	Hurdles		  Vero Beach, FL
Courtney Wright	       Jr.	Jumps		  Bartonville, IL


Women’s Roster

Kimberly Adams		Fr.	Sprints/Jumps	   Stone Mountain, GA
Anna Alain		Fr.	Sprints		   Tampa, FL
Makiba Batten		Sr.	Throws		   Detroit, MI
Sharneka Brown		So.	Sprints/Jumps	   St. Petersburg, FL
Tamara Campbell		Jr.	Sprints		   Orlando, FL
Jenny Chang		So.	Distance		   Jacksonville, FL
Anne Clinton		So.	Distance		   Richmond, IN
Kristen Colton		Fr.	Distance		   Jacksonville, FL
Carrie Crandall		Jr.	Jumps/Pole Vault	   Jacksonville, FL
Denise Daniels		Fr.	Sprints		   Deerfield, FL
Abbie Day		         Fr.	Distance	            Winter Park, FL
Chelsea Downs		Jr.	Jumps		   Ormond Beach, FL
Deja Dupre'		Jr.	Sprints		   Clearwater, FL
Brianne Farrar		Fr.	Distance		   Naples, FL
Tracy Fiedlander	         Fr.	Distance		   Miami, FL
Laura Gerber		Sr.	Mid-Distance	   Mies, Switzerland
Vicki Gill		Sr.	Distance		   St. Andrews, Scotland
Jennifer Gomez		Fr.	Distance		   Miami, FL
Sara Guiffre		Fr.	Distance		   Jacksonville, FL
Misty Harper		Jr.	Distance		   Seminole, FL
Janet Howard		So.	Distance		   Clearwater, FL
Natalie Hughes		So.	Mid-Distance	   Palisades, CO
Bernadine Innocent	         Fr.	Sprints		   Deerfield, FL
Marlisha Jackson	         So.	Sprints/Hurdles	   Jacksonville, FL
Marla Jackson		Fr.	Sprints/Jumps	   Jacksonville, FL
Katie Janson		So.	Distance		   Oviedo, FL
Lacy Janson		So.	Jumps/Pole Vault	   Sarasota, FL
Kimberly Jones		Sr.	Jumps/Hurdles	   Greensboro, NC
Amanda Jordan		Fr.	Distance		   Oklahoma City, OK
Amanda Kinney		Jr.	Throws		   Lawrenceville, GA
Diana Klimliewicz	         So.	High Jump		   Boca Raton, FL
Deanna Lane		Fr.	Hurdles		   Marietta, GA
Nicole Lefeber		So.	Pole Vault	   Ormond Beach, FL
LaToya Legree		Fr.	Sprints/Jumps	   Lithonia, GA
Allison Lind		Sr.	Distance		   Woodbury, CT
Mari Leitner		Jr.	Distance		   Pensacola, FL
Rachel Marsh		Jr.	Distance		   Kissimmee, FL
LaKendra McColumn	         Fr.	Hurdles/Jumps	   Lithonia, GA
Laura Melendez		So.	Distance		   Livermore, CA
Teresa Miller		So.	Distance		   Daytona Beach, FL
Sydney Mondragon	         So.	Mid-Distance	   Pueblo, CO
Evelyne Niako		Fr.	Sprints		   Stone Mountain, GA
Elizabeth Ottey		Fr.	Sprints		   Holly Hill, FL
Keisha Pestano		So.	Sprints		   Lehigh Acres, FL
Shauna Quinn		Sr.	Sprints/Hurdles	   Hempstead, NY
Nicole Renzulli		Fr.	Distance		   Cranston, RI
Gina Riano		Fr.	Distance		   Miami Shores, FL
Aneva Robinson		Fr.	Jumps		   Lakeland, FL
Meghan Rogers		So.	Distance/Steeple	   Wellington, FL
Ann Schreiber		Fr.	Distance		   Little Silver, NJ
Suzanne Shepherd	         So.	Distance		   Ellis, KS
Elaine Skislak		Jr.	Distance		   Gulf Breeze, FL
Sara Swanson		So.	Mid-Distance	   Lakewood, CO
Tristan Tully		So.	Sprints		   Clearwater, FL
Hannatu Tunga-Lergo	So.	Sprints		   Gainesville, FL
Patrcia Vasquez-Bello	Fr.	High Jump		   Miami, FL
Danielle Walker		Jr.	Heptathlon	   Port Orange, FL
Kimberly Walker		So.	Sprints		   Trindad and Tobago
Stephanie Welcher	         Fr.	Distance		   Bradenton, FL
Cathleen Willy		Fr.	Distance		   Flanagan, FL
Emily Yambasky		Jr.	Throws		   Livonia, MI
Autumn Yauchunis	         Fr.	Pole Vault	   Dade City, FL
Cerenity Young		Sr.	Throws		   Woodenville, WA
Related Articles