March 14, 2003 - by
2003 Snowbird Invitational

March 14, 2003





Recap





Licensed to Half-Mile Timing & Data Hy-Tek's Meet Manager 3/14/03 08:12 PM Snowbird Invitational - 3/14/03 to 3/15/03 3/14/03 to 3/15/03 Results

Event 1 Women Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= Finals 1 Grant, Natalie BU 59.17m 194-01 2 Kinney, Amanda Florida Stat 49.87m 163-07 3 Kost, Emily Louisville 40.44m 132-08 4 Yelverton, Laura Binghamton 39.68m 130-02 5 Glassburn, Kate Tiffin 37.44m 122-10 6 Kozuchowski, Heather Slippery Roc 33.22m 109-00 7 Johnson, Rae El Slippery Roc 28.84m 94-07 8 Miller, Heather Tiffin 28.39m 93-02 9 Douglas, Emili Tiffin 22.32m 73-03

Event 2 Men Hammer Throw ========================================================================== Top 9 Advance by Time Name Year School Prelims ========================================================================== Preliminaries 1 Bowling, Josh Florida Stat 52.10mq 170-11 2 Heacock, Neil Tiffin 48.66mq 159-08 3 Knippin, Brian Maine Runners 48.53mq 159-03 4 Johnson, Marqus Florida Stat 47.53mq 155-11 5 Montgomery, John Slippery Roc 45.56mq 149-06 6 Middleton, Garrett Maine Runners 44.77mq 146-10 7 Royal, Dan Florida Stat 44.09mq 144-08 8 Shoffstall, Jon Baldwin-Wall 41.80mq 137-02 9 Adkins, John Tiffin 40.17mq 131-09 10 Dircksen, Mark Tiffin 36.98m 121-04 11 Scheurman, Kevin Una-Florida 36.54m 119-10 12 Matheny, Jay Maine Runners 35.85m 117-07 13 Warnock, Scott Tiffin 34.08m 111-10 14 Ashcraft, Ian Slippery Roc 30.34m 99-06 15 Sonnen, Kyle Tiffin 28.74m 94-03 16 Pavone, Dave Slippery Roc 27.54m 90-04 -- Holley, Brian Florida Stat FOUL -- Diakos, Andy Florida Stat FOUL -- Cargill, John Maine Runners DNS

Event 2 Men Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= Finals 1 Bowling, Josh Florida Stat 52.10m 170-11 2 Heacock, Neil Tiffin 48.66m 159-08 3 Knippin, Brian Maine Runners 48.53m 159-03 4 Johnson, Marqus Florida Stat 47.53m 155-11 5 Montgomery, John Slippery Roc 45.56m 149-06 6 Middleton, Garrett Maine Runners 44.77m 146-10 7 Royal, Dan Florida Stat 44.09m 144-08 8 Shoffstall, Jon Baldwin-Wall 41.80m 137-02 9 Adkins, John Tiffin 40.17m 131-09

Event 3 Women Javelin Throw ========================================================================== Top 9 Advance by Time Name Year School Prelims ========================================================================== Preliminaries 1 McCready, Karyn Slippery Roc 44.26mq 145-02 2 Wilson, Katie Louisville 40.25mq 132-01 3 Gorzelnik, Hilary Slippery Roc 39.01mq 128-00 4 Purcell, Kate Una-Florida 38.83mq 127-05 5 Guba, Sarah Baldwin-Wall 35.57mq 116-08 6 Johnson, Rae El Slippery Roc 34.01mq 111-07 7 Bukowski, Jessica Baldwin-Wall 33.79mq 110-10 8 Fesco, Brittany Lamar 32.58mq 106-11 9 Shoaff, Calista Slippery Roc 30.74mq 100-10 10 Harris, Lauren Baldwin-Wall 29.24m 95-11 11 Lane, Deanna Florida Stat 27.97m 91-09 12 Foley, Gayle Albion 24.57m 80-07 13 Enfield, Sarah Albion 24.21m 79-05 14 Roggelin, Sarah Tiffin 23.50m 77-01 15 Radaz, Tiffany Albion 22.92m 75-02 16 Peters, Katrina Slippery Roc 22.74m 74-07 17 Gruss, Angela Baldwin-Wall 21.74m 71-04 18 Douglas, Emili Tiffin 21.36m 70-01 19 DelaTorre, Reina Albion 20.73m 68-00 20 Ince, Rachel Lamar 20.72m 68-00 21 Kotylo, Heather Albion 19.34m 63-05 22 Bunde, Jen Albion 19.19m 62-11 23 Miller, Heather Tiffin 17.00m 55-09 24 Hartley, Michelle Albion 16.36m 53-08

Event 3 Women Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= Finals 1 McCready, Karyn Slippery Roc 44.26m 145-02 2 Wilson, Katie Louisville 40.25m 132-01 3 Gorzelnik, Hilary Slippery Roc 39.01m 128-00 4 Purcell, Kate Una-Florida 38.83m 127-05 5 Guba, Sarah Baldwin-Wall 35.57m 116-08 6 Johnson, Rae El Slippery Roc 34.01m 111-07 7 Bukowski, Jessica Baldwin-Wall 33.79m 110-10 8 Fesco, Brittany Lamar 32.58m 106-11 9 Shoaff, Calista Slippery Roc 30.74m 100-10

Event 4 Men Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Brown, Mike Unattached 62.92m 206-05 2 Hoy, AJ Florida Stat 59.97m 196-09 3 Carr, Anthony Slippery Roc 57.36m 188-02 4 Stefanes, Chris Albion 54.90m 180-01 5 Johnson, Alex Baldwin-Wall 53.96m 177-00 6 Heacock, Neil Tiffin 49.47m 162-04 7 Pavone, Dave Slippery Roc 49.32m 161-10 8 Middleton, Garrett Maine Runners 47.50m 155-10 9 Visser, Gary Florida Stat 46.56m 152-09 10 Cox, Zach Maine Runners 46.18m 151-06 11 Bryson, Marc College of W 45.72m 150-00 12 Steele, Harvey Albion 42.16m 138-04 13 Dircksen, Mark Tiffin 41.86m 137-04 14 Mcneil, Dash Baldwin-Wall 41.67m 136-08 15 Cooper, Clint Albion 41.52m 136-03 16 Warnock, Scott Tiffin 41.17m 135-01 17 Mehalic, Tony Slippery Roc 41.05m 134-08 18 Morse, Jeremiah Albion 38.80m 127-03 19 Zocchi, Mike Baldwin-Wall 35.67m 117-00 20 Plont, Ross Albion 34.40m 112-10 21 Sonnen, Kyle Tiffin 33.50m 109-11 22 Sanders, Grant Baldwin-Wall 30.38m 99-08 23 Hinkle, Bob Baldwin-Wall 26.72m 87-08 -- Morningstar, Mike Baldwin-Wall DNS -- Sargent, Derek Maine Runners DNS -- Hall, Kyler Florida Stat DNS

Event 5 Women Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Smith, Kasola Ut-Chattanoo 5.79m 19-00.00 2 Hedgepeth, Brittany Louisville 5.73m 18-09.75 3 Downs, Chelsa Florida Stat 5.50m 18-00.50 4 Kohler, Emily Seminole Track C 5.46m 17-11.00 5 Akubeze, Ifunanya Louisville 5.44m 17-10.25 5 Parker, Kayla Seminole Track C 5.44m 17-10.25 7 Samuel, Audrea Lamar 5.39m 17-08.25 8 Jones, Mikiesha Lamar 5.38m 17-08.00 9 Ince, Rachel Lamar 5.10m 16-08.75 10 Iben, Katrina Baldwin-Wall 5.07m 16-07.75 11 Miller, Jess Slippery Roc 5.01m 16-05.25 12 Jones, Kristen Slippery Roc 4.94m 16-02.50 13 Campbell, Tamara Florida Stat 4.75m 15-07.00 14 Macho, Erika Baldwin-Wall 4.72m 15-06.00 15 Schaeublin, Brittany Baldwin-Wall 4.65m 15-03.25 16 Draper, Julie College of W 4.37m 14-04.00 16 Shannon, Lissette Louisville 4.37m 14-04.00 18 Zagory, Jessica Swarthmore 4.34m 14-03.00 19 Peters, Katrina Slippery Roc 3.98m 13-00.75 20 DelaTorre, Reina Albion 3.90m 12-09.50 -- Bunde, Jen Albion FOUL -- Strong, Kendria Wolfpack Track C DNS -- Foster, Candace Ut-Chattanoo DNS -- Legg, Kate College of W DNS -- McCarthy, Alexa College of W DNS -- Brown, Sharneka Florida Stat DNS -- Berner, Jill College of W DNS

Event 6 Men Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Wright, Courtney Florida Stat 7.12m 23-04.50 2 Jones, Kolby Florida Stat 7.08m 23-02.75 3 Rockadge, Dan Unattached 6.77m 22-02.50 4 Bailey, Michael Albion 6.68m 21-11.00 5 Johnson, Willie Florida Stat 6.61m 21-08.25 6 Mitchell, Joe Seminole Track C 6.46m 21-02.50 7 Little, Seth Slippery Roc 6.43m 21-01.25 8 Brooks, Mario Ut-Chattanoo 6.43m 21-01.25 9 Visser, Gary Florida Stat 6.31m 20-08.50 10 Haney, Matt Albion 6.20m 20-04.25 11 Lambert, Josh Baldwin-Wall 6.15m 20-02.25 12 Gibson, Ian Baldwin-Wall 6.13m 20-01.50 13 Sowa, Nate Albion 6.04m 19-09.75 14 Coleman, Chad Lamar 6.02m 19-09.00 15 Plont, Ross Albion 6.00m 19-08.25 16 Tackie, Nii Djan College of W 5.98m 19-07.50 17 Mcneil, Dash Baldwin-Wall 5.89m 19-04.00 18 Mehalic, Tony Slippery Roc 5.85m 19-02.50 19 Miracola, Mark Baldwin-Wall 5.77m 18-11.25 20 Sutphen, Rich Slippery Roc 5.01m 16-05.25 -- Lachendro, Joe Slippery Roc FOUL -- Bredwood, Anthony Florida Stat FOUL -- Powell, Pat Seminole Track C DNS -- Williams, Chuckie Seminole Track C DNS -- Argro, Ricky Florida Stat DNS -- Allen, Joe Una-Florida DNS -- Rittman, Patrick Unattached DNS

Event 17 Women 4x200 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Florida State 'A' 1:36.41 1) Walker, Kimberly 2) Campbell, Tamara 3) Jackson, Marla 4) Niako, Evelyne 2 Ut-Chattanooga 'A' 1:39.30 3 Florida State 'B' 1:39.69 1) Brown, Sharneka 2) Robinson, Aneva 3) McColumn, LaKendra 4) Daniels, Denise 4 Lamar 'A' 1:42.66 5 Louisville 'A' 1:44.79 6 Lamar 'B' 1:46.21 7 Albion 'A' 1:54.55

Event 18 Men 4x200 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Florida State 'A' 1:24.01 1) Ward, BJ 2) Thorpe, Craphonso 3) Jones, Kolby 4) Dizingia, Brian 2 Lamar 'A' 1:27.29 3 Lamar 'B' 1:29.22 -- Wolfpack Track Club 'A' DNS -- Florida State 'B' DNS 1) Brown, Danyne 2) Baker, Derrick 3) Worrell, Jocyln 4) Brown, Rufus

Event 19 Women Distance Medley ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Ut-Chattanooga 'A' 11:59.05 2 North Florida 'A' 12:27.32 3 Louisville 'A' 12:46.89 4 Lamar 'A' 13:11.75 5 North Florida 'B' 13:56.25 6 Albion 'A' 14:45.02

Event 20 Men Distance Medley ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Ut-Chattanooga 'A' 10:07.77 2 Una-Florida State 'A' 10:22.54 3 Lamar 'A' 10:46.11 -- Maine Runners 'A' DNS -- Maine Runners 'B' DNS -- Navy 'A' DNS 1) Virgets, Dan 2) Mayer, Matt 3) Dausman, Aaron 4) Russell, Kurt

Event 21 Women 1600 Sprint Medley ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Florida State 'A' 3:56.92 1) Walker, Kimberly 2) Niako, Evelyne 3) Gerber, Laura 4) Hughes, Natalie 2 Ut-Chattanooga 'A' 4:12.78 3 Albion 'A' 4:36.74

Event 22 Men 1600 Sprint Medley ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Florida State 'B' 3:28.64 1) Wright, Courtney 2) Argro, Ricky 3) Robinson, Cedrick 4) Martin, Tony 2 Ut-Chattanooga 'A' 3:29.34 -- Florida State 'A' DNF 1) Baker, Derrick 2) Brown, Danyne 3) Johnson, David 4) Campbell, Sean -- Albion 'A' DNS 1) Reid, Dominic 2) 3) Morgan, Nick 4) Wilson, Taurean

Event 23 Women 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Gill, Vicki Florida Stat 15:58.99 2 Lind, Allison Florida Stat 17:07.81 3 Waru, Sita Unattached 17:09.57 4 Clinton, Anne Florida Stat 17:31.65 5 Katanik, Lynn Baldwin-Wall 17:41.77 6 Harper, Misty Florida Stat 17:49.45 7 Magee, Laura North Florid 18:03.31 8 Agunloye, Jokotade Una-Swarthmo 18:30.96 9 Price, Kelly North Florid 18:38.70 10 Rodriguez, Rebecca Unattached 18:40.94 11 Kamer, Julie Albion 18:43.43 12 Daunhauer, Emily Louisville 18:59.08 13 Hubbard, Meredith Slippery Roc 19:14.72 14 Gomez, Jennifer Florida Stat 19:28.57 15 Williams, Natasha Lamar 19:35.08 16 Kalaki, Kim Slippery Roc 19:40.12 17 Shepherd, Suzanne Florida Stat 19:45.87 18 Hobbs, Sarah Swarthmore 19:53.03 19 Patrick, Barbara College of W 19:56.46 20 Herl, Erin College of W 19:59.91 21 Luketic, Jamie Baldwin-Wall 20:11.16 22 Price, Jessica Slippery Roc 20:21.75 23 Dieringer, Lindsey College of W 20:22.65 24 Goebel, Terra Florida Stat 20:23.56 25 Leschnik, Emily Tiffin 20:35.39 26 Markel, Regina Albion 20:35.60 27 Skislak, Elaine Florida Stat 20:40.52 28 Elson, Sarah Albion 21:00.68 29 Farrar, Bri Florida Stat 21:03.29 30 Georgeson, Vanessa College of W 21:33.78 31 Dorvillas, Claudia Una-Florida 21:43.05 -- Miller, Teresa Florida Stat DNF -- White, Tiffany College of W DNS -- Hampton, Maria Wolfpack Track C DNS -- Hughes, Natalie Florida Stat DNS

Event 24 Men 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Tigchelaar, Joep Florida Stat 14:06.47 2 Wilson, Anthony (Aj) Florida Stat 14:38.23 3 Cook, Kevin Florida Stat 14:45.26 4 Rodriguez, Eddie Unattached 14:56.92 5 Starr, Zach North Florid 15:15.05 6 Golden, James Swarthmore 15:23.31 7 Masseo, Joe Unattached 15:24.57 8 Tveter, Lars Florida Stat 15:28.54 9 Casey, Todd Tiffin 15:34.90 10 Geletka, Brad Baldwin-Wall 15:36.52 11 Luden, Nick Slippery Roc 15:37.18 12 Davis, Nate Florida Stat 15:42.25 13 Dohm, Adam Albion 15:56.60 14 Puffpaff, Jay Albion 15:58.69 15 McDaniel, Evan College of W 16:07.06 16 Wyman, Greg Baldwin-Wall 16:13.27 17 Miklavcic, Mike Baldwin-Wall 16:16.17 18 Lampros, Austin Una-Albion 16:35.44 19 Wagner, Mike Slippery Roc 16:36.69 20 Magyar, Bob Baldwin-Wall 16:38.94 21 Wynne, Patrick College of W 16:41.69 22 Fackler, Eliot College of W 16:46.82 23 Moore, Jake Slippery Roc 16:50.84 24 Linman, Matt College of W 16:52.31 25 Averweg, James Tiffin 16:55.63 26 Pursel, Dan College of W 17:03.01 27 Falker, Todd Albion 17:44.23 28 Kreft, James Swarthmore 17:55.62 29 Bender, Chris College of W 18:11.64 -- Savery, Kyle Wolfpack Track C DNF -- Smith, Stephan Wolfpack Track C DNF -- Obernier, Ryan Wolfpack Track C DNF -- Miletich, Alex Wolfpack Track C DNF -- Cook, Hunter Wolfpack Track C DNF -- Thiele, Herbie Wolfpack Track C DNF -- Orfield, Paul Unattached DNF -- Andrews, Stephen Wolfpack Track C DNF -- van den Heuvel, Maarten Florida Stat DNF -- Ruttinger, David College of W DNF -- Fetzer, Josh Baldwin-Wall DNF -- Shaw, Alex Unattached DNF -- Powers, Jason North Florid DNF -- Williams, Joel Wolfpack Track C DNS

Event 25 Women 10000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Drouhard, Nicole Baldwin-Wall 38:36.38 2 Gruskiewicz, Tatum Baldwin-Wall 39:29.37 3 Ruberg, Ashley Louisville 40:09.02 4 Griffith, Heather Louisville 41:18.17 5 Kemmerer, Lisa Binghamton 41:28.91 -- Timmann, Shannon Wolfpack Track C DNF -- Stockdale, Jennifer College of W DNF -- Maifarth, Layne Wolfpack Track C DNF -- Harper, Misty Florida Stat DNF -- Lind, Allison Florida Stat DNS

Event 26 Men 10000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Mockeridge, Nick Albion 31:49.25 2 Shaw, Alex Unattached 32:30.87 3 Timm, Nathan Una-Florida 32:49.92 4 Straughen, Rick Albion 34:44.10 5 Woodman, Grant Una-Albion 34:52.11 6 Tyler, Lucas Albion 35:11.69 7 Andrzjewski, Kevin Baldwin-Wall 35:13.08 8 Saenz, AJ Lamar 35:30.11 9 Byrnes, Greg Slippery Roc 36:15.23 10 Kulick, T.J. Albion 36:34.46 -- Bautel, Andrew Florida Stat DNF -- Kalinski, Matt Florida Stat DNF -- Van Veen, Jim Florida Stat DNF -- Starr, Zach North Florid DNF -- Thiele, Herbie Wolfpack Track C DNF -- Tolbert, Travis Lamar DNF

Related Articles