August 6, 2013 - by
2012-13 ACC Academic Honor Roll: 221 ‘Noles Honored

Aug. 6, 2013

TALLAHASSEE, Fla. — Florida State has placed 222 student-athletes on the 2012-13 Atlantic Coast Conference Academic Honor Roll, league officials announced Monday.

The yearly honor — now in its 57th year — is given to student-athlete that participated in varsity sports and posted a grade-point average of at least 3.00 or better for the academic year.

Here’s a list of all the ‘Noles that received honors (number of times honored during their careers also listed):

Victoria Abnathy 1 ……………………………. Soccer

Hannah Acton 1 ………………………………… Track

Courtney Adams 1 ………………………….. Softball

Michael Aitken 1 ……………….. Swimming/Diving

Alicia Aldridge 3 ……………………. Cross Country

Giovanny Alfonzo 1 ………………………… Baseball

Corey Allison 2 ………………….. Swimming/Diving

Kendall Andrews 3 ………………… Cross Country

Ian Apple 1……………………….. Swimming/Diving

Jared Armstrong 1 ………………………….. Football

Cora Atkinson 1 ……………………. Cross Country

Marta Bakowska-Mathews 1 ……………… Soccer

Tyler Ball 1 ……………………….. Swimming/Diving

Hollis Bartlett 1 ……………………… Cross Country

Matthew Boone 2 ………………………………. Track

Daneika Borthwick 2 …………………………. Tennis

Justin Bright 3 ………………………………… Football

Stefan Brits 1 ……………………………………. Track

Charlotte Broadbent 2 ………… Swimming/Diving

Tiana Brockway 3 ……………………………. Soccer

Chantelle Brodie 1 ………………… Cross Country

Harrison Brogden 1 ……………. Swimming/Diving

Julie Brown 1 ………………………. Sand Volleyball

Tiffani Brown 2 ……………………………….. Softball

Shayne Broxsie 1 ……………………………. Football

Dagny Brynjarsdottir 2 ……………………… Soccer

Andres Bucaro 4 ………………………………. Tennis

Kenneth Burkhead 1 ………………………. Baseball

William Burnham 1 ………………………….. Football

Sarah Burrington 1 ……………………….. Volleyball

Jessica Butler 1 ……………………. Cross Country

Dominick Cabrera 3 ………………. Cross Country

Jordyn Caldwell 1 ……………… Swimming/Diving

Breeanne Campbell 3 ………………………… Track

Brittany Carey 1 ……………………. Cross Country

Olivia Carter 1 …………………… Swimming/Diving

Laure Castelain 2 …………………………………. Golf

Sarah Chandler 2 ………………………………. Track

Erika Charlassier 3 ……………….. Cross Country

Macey Cheatham 1 …………………………. Softball

Chasity Clayton 2 ………………………… Basketball

Kalonji Cole 1 ……………………. Swimming/Diving

Michael Compton 2 ………………………… Baseball

Natalie Concepcion 1 …………….. Cross Country

Dominic Cotrone 2 ……………………………. Tennis

Kirsten Crowley 1 …………………………….. Soccer

Caroline Dadowski 1 …………………….. Volleyball

Laura Dadowski 1 ………………………… Volleyball

Blake Davis 2 …………………………………… Tennis

Kieran Davis 1 ………………………………….. Track

Marcus Davis 1 ……………………………… Baseball

Mateo De Angulo 1 ……………. Swimming/Diving

John Deedrick 3 ………………… Swimming/Diving

Max Del Monte 1 …………………… Cross Country

AJ Del Valle 1 ………………………. Cross Country

Josh Delph 2 …………………………………. Baseball

Philip Doumar 4 ……………………………… Football

Kyle Doxtater 1 …………………. Swimming/Diving

Kaitlyn Dressel 1 ……………….. Swimming/Diving

Jennifer Dunn 4 …………………….. Cross Country

Collin Engelhardt 1 ………………………………. Golf

Leyla Erkan 2 ………………………………….. Tennis

Jamia Fields 2 …………………………………. Soccer

Laura Flewelling 1 …………….. Swimming/Diving

David Forrester 2 ………………………………. Track

Michael Fout 5 ………………………. Cross Country

Sareea Freeman 1 ……………………….. Volleyball

Josh Gehres 4 ……………………………….. Football

Lauren Gelzinis 3 ………………….. Cross Country

Darrin Gibson 1 …………………….. Cross Country

Justin Gonzalez 3 ………………………….. Baseball

Cristian Gonzalez Mendez 2 ……………… Tennis

Kelsey Goodman 1 ……………. Swimming/Diving

Tremaine Grant 3 ………………………………. Track

John Grellner 4 ……………………… Cross Country

Kristin Grubka 1 ………………………………. Soccer

Michaela Hahn 1 ……………………………… Soccer

Linden Hall 2 ………………………… Cross Country

Rachel Harrington 1 ………….. Swimming/Diving

Amy Harris 2 …………………………………….. Track

Anne Harwig 1 …………………………………… Track

Julia Henkel 3 …………………… Swimming/Diving

Kelly Hensley 3 ………………………………. Softball

Cole Hensley 1 …………………. Swimming/Diving

Mollie Hibbard 3 ……………………. Cross Country

Ashley Hicks 2 ………………….. Swimming/Diving

Richard Hildebrand 1 ………… Swimming/Diving

Lauren Hine 1 …………………… Swimming/Diving

Grace Hoffman 2 ………………. Swimming/Diving

Erika Hoffner 2 ……………………………….. Softball

Kahlia Hogg 1 ………………………………….. Soccer

Bryant Holtmann 1 ………………………… Baseball

Dustin Hopkins 4 ……………………………. Football

Charles Howard 2 …………………………. Baseball

Cristobal Hurtado-Arteaga 1 ……………….. Track

Elizabeth Ichite 3 ……………………………….. Track

Izehi Ileso 1 ………………………………………. Track

Karly Jackson 2 …………………………………. Track

Madison Jacobi 1 ……………… Swimming/Diving

Malin Jansson 2 ………………………………….. Golf

Jordan Jarmakowicz 1 ………. Swimming/Diving

Ines Jaurena 3 ………………………………… Soccer

John Jessell 2 ………………….. Swimming/Diving

Brandon Johnson 3 ……………………….. Baseball

Kayla Joyce 1 ……………………… Sand Volleyball

Kassey Kallman 2 ……………………………. Soccer

Nora Kervroedan 1 …………………………… Soccer

Mallory Kiley 2 …………………….. Sand Volleyball

Nicholas Klein 4 ……………….. Swimming/Diving

Kellion Knibb 1 ………………………………….. Track

Carlton Kuhlo 2 …………………………………… Golf

Bryan LaCivita 1 …………………………….. Football

Hank Lebioda 1 …………………………………… Golf

Brandon Leibrandt 2 ………………………. Baseball

Doug Letson 3 …………………………………….. Golf

Larry Levy 1 ………………………………….. Football

Brittany Linder 3 ………………………………… Track

Benjamin Lock 1 ………………………………. Tennis

Ewa Marcinkiewicz 1 ………………………….. Track

Dylan Marsolek 1 ………………. Swimming/Diving

Tiffany McCarty 3 ……………………………. Soccer

Margaret McCloskey 1 ……………. Cross Country

Stephen McGee 3 ………………………….. Baseball

Jeassica McGregor 1 ……………. Sand Volleyball

Sara McMahon 3 ………………. Swimming/Diving

Olivera Medic 1 ……………………………. Volleyball

Nicholas Medich 1 ……………………………… Track

Leah Mikesky 1 ……………………………. Volleyball

Alex Milan 1 ………………………………………… Golf

Daniel Millay 2 ………………………. Cross Country

Peter Miller 3 ………………………………… Baseball

Seth Miller 3 ………………………………….. Baseball

Max Mitchell 1 …………………… Swimming/Diving

Abby Mixner 1 ……………………………… Volleyball

Dorsey Moore 2 ……………………………… Football

Joey Moreau 1 ……………………………. Basketball

Katie Mosher 1 ……………………………. Volleyball

Ashley Neff 1 ………………………………. Volleyball

Jessica Negron 1 …………………………………. Golf

Thomas Neubacher 3 ………… Swimming/Diving

Aurora Davis 1 …………………….. Sand Volleyball

Jessica Nori 4 …………………………………. Softball

Michael Ojo 1 ……………………………… Basketball

Holmes Onwukaife 1 ………………………. Football

Allyson Pagan 3 …………………….. Cross Country

Melanie Pavels 1 …………………. Sand Volleyball

Jeff Pelage 1 ……………………………………… Track

Stephanie Pellitteri 2 …………….. Sand Volleyball

Marecia Pemberton 3 …………………………. Track

Elizabeth Pepper 2 ……………. Swimming/Diving

Lindsey Peppers 2 …………………………… Softball

Monica Perry 2 ……………………………….. Softball

Jande Pierce 1 …………………………………… Track

Katherine Plessy 1 ……………….. Sand Volleyball

Samantha Pochowski 1 ……… Swimming/Diving

Kristine Polley 4 ………………… Swimming/Diving

Rafael Portuondo 1 ……………………… Basketball

Haley Powell 1 ………………….. Swimming/Diving

Jessica Price 6 ……………………………….. Soccer

Colleen Quigley 2 ………………….. Cross Country

Sean Quinn 3 ………………………… Cross Country

Mary Beth Ramsay 1 ……………………………. Golf

Anderson Reed 3 ……………………………… Tennis

Tori Reiman 2 ……………………………………. Track

Chris Revell 1 ………………………………… Football

Victoria Richmond 2 ………….. Swimming/Diving

Wesley Rickman 3 …………………. Cross Country

Teresa Ristow 2 …………………….. Cross Country

Ariel Rittenhouse 2 ……………. Swimming/Diving

Lauren Ross 3 ………………………. Cross Country

Gleb Rudenko 3 …………………………………. Track

Alonzo Russell 1 ………………………………… Track

Shelby Salimone 2 …………………. Cross Country

Amy Sargeant 3 ……………………………….. Tennis

Amanda Saxton 4 ………………… Sand Volleyball

Kacy Scarpa 1 ………………………………… Soccer

Noemie Scharle 4 …………………………….. Tennis

Bailey Schinella 2 …………………………… Softball

Kristina Schleich 1 ……………………………. Tennis

Isabella Schmid 1 ……………………………. Soccer

Francesca Segarelli 2 ……………………….. Tennis

Oyuki Segura 2 …………………….. Cross Country

Casey Short 5 …………………………………. Soccer

Nathan Slater 1 ………………………………. Football

Dana Slomins 1 ……………………. Cross Country

Bianca Smith 3 ………………………………….. Track

Carolina Smith 4 ……………….. Swimming/Diving

Gage Smith 3 ………………………………… Baseball

Bianca Spinazzola 1 ………….. Swimming/Diving

Morgan Stephenson 1 ……….. Swimming/Diving

DJ Stewart 1 …………………………………. Baseball

Harrison Stierwalt 3 …………………………… Track

Bryan Stork 1 ………………………………… Football

Billy Strode 1 ………………………………… Baseball

Jensen Swopes 2 ………………….. Cross Country

Jonathan Taddeo 1 …………… Swimming/Diving

Sean Tidmus 1 ………………………………. Football

Morgan Toles 1 ………………………….. Basketball

Kayleigh Tyerman 2 ………………. Cross Country

Rachmil Van Lamoen 2 ………………………. Track

Mia Vriens 2 ……………………………………. Tennis

Nicole Walch 1 …………………………….. Volleyball

Lacey Waldrop 1 …………………………….. Softball

Rachel Walker 1 ……………………. Cross Country

Jonathan Wallace 1 ………………………… Football

Michael Wallace 1 …………………. Cross Country

Sage Watson 1 ………………………………….. Track

Luke Weaver 2 ……………………………… Baseball

Mark Weber 3 …………………… Swimming/Diving

Keith Weeks 6 ……………………………….. Football

Ebony Wells 2 …………………………….. Basketball

Chelsea Whalen 3 ……………………………… Track

Sarah Wickstrom 2 ………………………. Volleyball

Stargell Williams 1 ……………………………… Track

Hannah Wilson 3 ………………. Swimming/Diving

Amanda Winslow 4 ………………… Cross Country

Jameis Winston 1 …………………………… Football

Alexandria Woodruff 3 ………………………… Track

Aubree Worden 2 ………………….. Cross Country

Katrina Young 2 ………………… Swimming/Diving

Jakub Zivec 3 ……………………….. Cross Country

Related Articles