June 17, 2014 - by
data_fsu-m-footbl-roster-numerical
No. Name Pos. Hgt. Wgt. Class Hometown (High School)
1 Alex Jones K 5-10 183 RS FR Tallahassee, FL (Chiles)
3 Justin Bright S 6-0 185 RS FR Duncan, SC (Byrnes)
3 EJ Manuel QB 6-4 226 RS SO Virginia Beach, VA (Bayside)
4 Terrance Parks S 6-2 212 JR Fairburn, GA (Creekside)
5 Greg Reid CB 5-8 174 SO Valdosta, GA (Lowndes County)
6 Gerald Demps S 5-10 206 RS FR Valdosta, GA (Lowndes)
7 Christian Jones LB 6-3 225 FR Winter Park, FL (Lake Howell)
7 Christian Ponder QB 6-3 227 RS SR Colleyville, TX (Colleyville Heritage)
8 Chad Colley S 5-10 174 RS JR Gulf Breeze, FL (Gulf Breeze)
8 Taiwan Easterling WR 5-11 192 RS JR Hattiesburg, MS (Oak Grove)
9 Clint Trickett QB 6-2 174 FR Tallahassee, FL (North Florida Christian)
10 Nick Moody S 6-2 226 RS SO Wyncote, PA (Roman Catholic)
11 Timothy Orange WR 5-10 184 RS JR Miami, FL (American)
11 Vince Williams LB 6-0 252 RS SO Davenport, FL (Ridge Community)
13 Nigel Bradham LB 6-2 241 JR Crawfordville, FL (Wakulla)
14 Avis Commack CB 6-4 197 JR Jacksonville, FL (First Coast)
15 Brandon Parks QB 5-11 205 RS SR Tallahassee, FL (Leon)
15 Ochuko Jenije CB 5-11 195 RS SR Tallahassee, FL (North Florida Christian)
16 Will Secord QB 6-1 214 RS FR Frisco, TX (Wakeland)
16 Mister Alexander LB 6-3 227 RS SR Aldine, TX (Eisenhower)
18 Dustin Hopkins K 6-2 185 SO Houston, TX (Clear Lake)
19 Josh Gehres WR 6-3 195 RS FR Tallahassee, FL (Lincoln)
20 Eli Tatem CB 5-7 164 RS JR West Palm Beach, FL (King’s Academy)
20 Lamarcus Joyner CB 5-8 175 FR Ft. Lauderdale, FL (St. Thomas Aquinas)
21 Debrale Smiley RB 5-11 237 RS SO Thomasville, GA (Thomas County)
22 Telvin Smith LB 6-3 205 FR Valdosta, GA (Lowndes County)
23 Chris Thompson RB 5-8 186 SO Greenville, FL (Madison County)
24 Lonnie Pryor RB 6-0 209 SO Okeechobee, FL (Okeechobee)
26 A.J. Alexander WR 5-11 184 RS SO Altoona, PA (Altoona)
27 Xavier Rhodes CB 6-1 209 RS FR Miami, FL (Norland)
29 Kendall Smith LB 6-0 235 SR Bushnell, FL (South Sumter)
30 Jajuan Harley S 6-2 210 SO Tallahassee, FL (Rickards)
31 Terrence Brooks DB 5-10 180 FR Dunnellon, FL (Dunnellon)
32 Brandon Simmons FB 6-0 215 RS SR Killeen, TX (Heidelberg)
33 Ty Jones RB 5-10 211 JR Tampa, FL (Middleton)
35 Greg Dent WR 6-0 190 FR Belle Glade, FL (Glades Central)
35 Gerald Rogers WR 5-8 139 RS FR Jacksonville, FL (Lee)
36 Jared Haggins WR 6-0 185 FR Lakeland, FL (Lakeland)
37 Ed Imeokparia S 5-10 194 RS SO Philadelphia, PA (Blair Academy)
38 Jermaine Thomas RB 5-11 190 JR Jacksonville, FL (First Coast)
38 Darren Edwards CB 5-8 175 RS JR Lauderdale Lakes, FL (Blanche Ely)
39 Nick Myers WR 6-1 192 RS SO Tampa, FL (Berkeley Prep)
40 Matt Dunham FB 6-1 258 RS SR Columbus, GA (Pacelli)
41 Chad Abram DB 6-0 190 FR Lakeland, FL (Kathleen)
42 Ronald Britzius LB 6-0 220 RS FR Orlando, FL (Lutheran)
43 Nigel Terrell LB 6-2 215 FR Pelham, AL (Pelham)
44 Will Tye TE 6-3 230 FR Middletown, CT (Salisbury)
45 Shawn Powell P 6-4 227 JR Rome, GA (Darlington Prep)
46 Vincent Zann LB 5-10 211 RS JR Plantation, FL (St Thomas Aquinas)
47 Tank Sessions TE 6-5 230 FR Decatur, GA (Columbus)
47 Jonathan Wallace TE 6-7 239 RS FR Jacksonville, FL (Lee)
48 Jeff Luc LB 6-0 249 FR Port St. Lucie, FL (Treasure Coast)
48 Daniel Gard FB 5-10 204 RS SR Lake Worth, FL (The Kings Academy)
49 Brandon Jenkins DE 6-3 234 SO Tallahassee, FL (Florida High)
52 Bryan Stork OG 6-6 284 RS FR Vero Beach, FL (Vero Beach)
54 A.J. Land LB 6-2 203 RS JR Old Town, FL (Dixie County)
55 Jamar Jackson DE 6-4 248 RS JR Richmond, VA (Varina)
57 Holmes Onwukaife LB 6-3 230 FR Cedar Park, TX (Cedar Park)
58 Dan Hicks DE 6-4 246 RS FR Oxford, MS (Oxford)
59 Henry Orelus OG 6-2 294 RS FR Belle Glade, FL (Glade Central)
60 Ryan McMahon C 6-5 284 RS SR Savannah, GA (Darlington Prep)
61 Blake Snider OG 6-3 283 SO Anniston, AL (Cleburne County)
62 Rodney Hudson OG 6-2 282 SR Mobile, AL (B.C. Rain)
63 AJ Ganguzza C 6-2 265 RS JR Boca Raton, FL (West Boca Raton)
64 Emory Mandala OL 6-1 315 RS FR Ft. Myers, FL (Ft. Myers)
66 Joshua Rodriguez DT 6-0 297 RS JR Miami, FL (Gulliver Prep)
66 Jacob Stanley OT 6-1 274 RS JR Jacksonville, FL (Trinity Christan)
67 Andrew Datko OT 6-6 303 JR Weston, FL (St. Thomas Aquinas)
68 John Jones DT 5-10 286 RS SO Jupiter, FL (Jupiter)
69 Chris Revell DS 6-0 203 RS FR Tallahassee, FL (Chiles)
70 Antwane Greenlee OT 6-6 307 RS JR Columbus, GA (Hardaway)
72 Daniel Foose OL 6-6 295 FR Paramus, NJ (Catholic)
73 Rhonne Sanderson OT 6-3 281 RS SO Tampa, FL (Plant HS)
74 Cameron Erving DT 6-5 290 FR Moultrie, GA (Colquitt County)
75 Philip Doumar DS 6-0 212 RS FR Jupiter, FL (Jupiter)
76 Garrett Faircloth OT 6-6 284 RS FR Brunswick, GA (Bolles)
77 Zebrie Sanders OT 6-6 288 JR Dayton, OH (Northmont)
78 Shayne Broxsie DE 6-2 247 RS FR Monticello, FL (Jefferson County)
78 Jonathan Johnson TE 6-7 250 RS SO Sanford, FL (Seminole)
79 David Spurlock OL 6-4 286 JR Murfreesboro, TN (Riverdale)
81 Kenny Shaw WR 6-0 160 FR Orlando, FL (Dr. Phillips)
82 Willie Haulstead WR 6-3 215 SO Titusville, FL (Titusville)
83 Bert Reed WR 5-10 167 RS JR Panama City, FL (Bay)
84 Rodney Smith WR 6-6 220 SO Miami, FL (Archbishop Carroll)
85 Ja’Baris Little TE 6-3 238 JR Tallahassee, FL (Lincoln)
87 Cameron Wade WR 6-5 215 RS JR Cairo, GA (Cairo)
88 Beau Reliford TE 6-6 253 JR Coral Springs, FL (Dillard)
89 Christian Green WR 6-2 200 FR Tampa, FL (Catholic)
90 Moses McCray DT 6-2 302 JR Tampa, FL (Hillsborough)
92 Anthony McCloud DT 6-2 303 RS SO Thomasville, GA (Thomas County)
93 Everett Dawkins DL 6-2 269 RS SO Spartanburg, SC (Byrnes)
94 Darious Cummings DL 6-3 267 FR Titusville, FL (Astronaut)
95 Bjoern Werner DE 6-4 264 FR Berlin, Germany (Salisbury (CT))
96 Toshmon Stevens DE 6-5 225 RS SO Pomona Park, FL (Crescent City)
97 Demonte McAllister DL 6-2 258 RS FR Tampa, FL (Alonso)
98 Markus White DE 6-4 262 SR West Palm Beach, FL (John I Leonard)
99 Jacobbi McDaniel DT 6-0 287 SO Greenville, FL (Madison County)

Coaches

Jimbo Fisher – Head Coach
James Coley – Offensive Coordinator / Tight Ends Coach
Dameyune Craig – Quarterbacks/Recruiting Coordinator
Lawrence Dawsey – Passing Game Coordinator / Wide Receivers Coach
D.J. Eliot – Defensive Ends Coach
Eddie Gran – Associate HC / Special Teams Coordinator / RB Coach
Odell Haggins – Defensive Line Coach
Greg Hudson – Asst. Head Coach Defense / Linebackers Coach
Mark Stoops – Defensive Coordinator / Defensive Backs
Rick Trickett – Asst. Head Coach / Offensive Line
Vic Viloria – Head Strength & Conditioning Coach
Related Articles