March 4, 2006 - by
Final results from 2006 Snowbird Invitational
SATURDAY ONLY RESULTS

 Licensed to Half-Mile Timing – Contractor License
Hy-Tek’s Meet Manager 3/4/2006 04:57 PM
Snowbird Invitational – 3/3/2006 to 3/4/2006
www.halfmiletiming.com
Florida State Univ: Tallahassee, Fl.
Results

Women 100 Meter Dash
===============================================================================
Regional: * 11.75
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 1122 Moore, Estella FR Albany State 12.10 1.3 1
2 1343 Canady, Ciji SR Georgia State 12.16 1.3 1
3 1360 Vance, Denice SO Georgia State 12.25 1.3 1
4 1353 O’Connor, Natasha SR Georgia State 12.28 1.3 1
5 2035 Dawkins, Natilee unattached 12.29 1.3 1
6 2037 Massiah, Dana unattached 12.31 -1.3 2
7 1344 Davis, Nicole SO Georgia State 12.43 1.3 1
8 1219 Green, Shantrice Florida A&M 12.47 -1.3 2
9 1257 Heath, Naikeya SO Florida State 12.56 -1.3 2
9 1248 Batchelor, Kandia SO Florida State 12.56 0.3 4
11 1241 Adams, Kimberly SR Florida State 12.57 +0.0 3
12 1281 Walker, Charlene JR Florida State 12.63 +0.0 3
13 711 Adams, Alexia FR Gardner-Webb 12.67 0.3 4
14 1250 Bonnet, Porsche Florida State 12.73 0.2 5
15 1451 Anderson, Daphne JR Samford 12.83 +0.0 3
16 1279 Stuckman, Shannon FR Florida State 12.84 0.2 5
17 1213 Davis, Sarrah Florida A&M 12.91 +0.0 3
18 1467 Rox, Lakeita JR Samford 12.92 0.3 4
19 1181 Cobb, Toshiba FR Embry-Riddle 12.98 -1.3 2
20 1225 Strong, Kendria Florida A&M 12.99 -1.3 2
21 1223 Rollins, Tijuana Florida A&M 13.04 -1.3 2
22 1160 Ware, Brandice Clark Atlanta 13.06 +0.0 3
23 1157 Pulliam, Khanna Clark Atlanta 13.30 0.3 4
24 1349 Hamilton, Rhonda L FR Georgia State 13.31 -1.3 2
25 1246 Andrews, Domonique SO Florida State 13.38 0.2 5
26 1189 Preston, Birjette FR Embry-Riddle 13.69 0.2 5
26 1188 Meyer, Audie FR Embry-Riddle 13.69 0.3 4
28 1224 Smith, Brittany Florida A&M 19.29 +0.0 3

Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Regional: * 23.96
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2037 Massiah, Dana unattached 24.43 0.3 1
2 1343 Canady, Ciji SR Georgia State 24.67 0.3 1
3 1360 Vance, Denice SO Georgia State 24.75 0.3 1
4 1353 O’Connor, Natasha SR Georgia State 24.94 0.3 1
5 1219 Green, Shantrice Florida A&M 25.08 1.5 2
6 1257 Heath, Naikeya SO Florida State 25.17 1.2 4
7 1344 Davis, Nicole SO Georgia State 25.31 0.3 1
8 1122 Moore, Estella FR Albany State 25.51 1.5 2
9 1224 Smith, Brittany Florida A&M 25.59 0.7 3
10 1347 Ezeonwuka, Adaku SO Georgia State 25.63 1.5 2
11 1225 Strong, Kendria Florida A&M 25.74 0.7 3
12 1250 Bonnet, Porsche Florida State 25.90 0.5 5
13 1118 Griffin, Roxanne SO unattached 25.93 1.5 2
14 828 Montgomery, Lauren FR Gardner-Webb 26.06 1.2 4
15 1152 Kelly, Andrele Clark Atlanta 26.29 1.5 2
16 1279 Stuckman, Shannon FR Florida State 26.49 0.5 5
17 1466 Nunnally, Mary SO Samford 26.53 1.2 4
18 1160 Ware, Brandice Clark Atlanta 26.54 0.5 5
19 1213 Davis, Sarrah Florida A&M 26.64 1.5 2
20 1458 Flowers, Ashley FR Samford 26.69 1.2 4
21 1459 Floyd, Ciara SO Samford 26.95 0.5 5
22 1246 Andrews, Domonique SO Florida State 26.96 0.6 6
23 1157 Pulliam, Khanna Clark Atlanta 27.27 0.5 5
24 1359 Sutton, Ariel SO Georgia State 27.30 0.6 6
25 1349 Hamilton, Rhonda L FR Georgia State 27.51 1.2 4
26 1223 Rollins, Tijuana Florida A&M 27.74 0.7 3
27 1217 Gardner, Melanee Florida A&M 27.85 0.6 6
28 1301 Argus, Victoria FR Gardner-Webb 28.00 1.2 4
29 1180 Brown, Bridget JR Embry-Riddle 28.09 0.6 6
30 1153 Marshall, Kyra Clark Atlanta 28.19 0.5 5
31 806 Long, Beth FR Gardner-Webb 28.53 0.6 6

Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Regional: * 54.61
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 2037 Massiah, Dana unattached 54.93 1
2 1456 Decker, Kady SO Samford 57.70 2
3 1218 Gillis, Ashley Florida A&M 57.90 1
4 675 Williams, Jonnie Clark Atlanta 58.28 2
5 1212 Cunningham, LaKend Florida A&M 58.40 1
6 1347 Ezeonwuka, Adaku SO Georgia State 58.98 1
7 1340 Bailey, Porscha JR Georgia State 59.03 3
8 1466 Nunnally, Mary SO Samford 59.06 2
9 1127 Smith, Whitney FR Albany State 59.17 1
10 1110 Christian, Ocean SO Albany State 1:00.02 1
11 1382 Davis, Shantela Kennesaw State 1:00.05 2
12 1152 Kelly, Andrele Clark Atlanta 1:00.07 2
13 1458 Flowers, Ashley FR Samford 1:00.21 2
14 1187 McCubbin, Beth FR Embry-Riddle 1:01.13 3
15 1180 Brown, Bridget JR Embry-Riddle 1:02.43 3
16 2142 White, Bernadette FR West Florida 1:03.74 3
17 806 Long, Beth FR Gardner-Webb 1:03.76 3
18 1215 Forbes, Jesseka Florida A&M 1:04.41 2
19 1153 Marshall, Kyra Clark Atlanta 1:05.40 2
— 2034 Davis, Michele unattached DNF 1

Women 800 Meter Run
=======================================================================
Regional: * 2:09.80
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 1320 Warden, Katherine JR Gardner-Webb 2:17.24
2 811 McLean, Carlene JR Gardner-Webb 2:17.26
3 1278 Smith, Keyla FR Florida State 2:19.60
4 1273 Palumbo, Hillary JR Florida State 2:19.72
5 2120 Hadsock, Leela FR Tampa 2:20.19
6 1342 Bryant, Denisha SO Georgia State 2:22.81
7 1358 Stewart, Megan FR Georgia State 2:23.34
8 2135 Pulmano, Jenafer SR West Florida 2:23.82
9 1351 Holland, Brittany JR Georgia State 2:25.39
10 1121 Lee, Llonisha FR Albany State 2:25.64
11 1345 Derrico, Ladrica SO Georgia State 2:25.88
12 2112 Moore, Evelyn FR North Florida 2:26.23
13 2131 Gallagher, Kimberl SO West Florida 2:26.62
14 1182 Costello, Lori FR Embry-Riddle 2:27.68
15 1348 Friel, Alex SO Georgia State 2:28.12
16 2124 Woznicki, Laura SO Tampa 2:28.95
17 1214 Downer, Gabrielle Florida A&M 2:29.05
18 1354 Poore, Stephanie FR Georgia State 2:30.15
19 1318 Tharpe, Bree FR Gardner-Webb 2:32.87
20 1115 Evans, Carrie SO Albany State 2:37.88
21 1184 Gathua, Mary FR Embry-Riddle 2:39.77
22 1113 Davis, Meyosha SO Albany State 2:41.34
23 1315 Poremsky, Jessica JR Gardner-Webb 2:48.07
24 805 Fredricks, Lakiyah SO Gardner-Webb 2:54.45

Women 1500 Meter Run
=======================================================================
Regional: * 4:27.80
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 2038 Stackhouse, Julie unattached 4:39.07
2 1254 Hagen, Kirsten SO Florida State 4:42.37
3 2120 Hadsock, Leela FR Tampa 4:45.96
4 1256 Hand, Audrey SO Florida State 4:50.68
5 2121 Haefling, Dee Dee SR Tampa 4:53.55
6 1351 Holland, Brittany JR Georgia State 4:54.11
7 1390 Polko, Magdalena Kennesaw State 4:54.91
8 2101 Coghlan, Sarah JR North Florida 4:55.48
9 1348 Friel, Alex SO Georgia State 4:55.76
10 2128 Brooks, Lauren SO West Florida 4:56.83
11 2108 Kleese, Lauren SO North Florida 4:57.24
12 2114 Smith, Amber JR North Florida 4:57.69
13 2111 Marshall, Kelly SO North Florida 4:58.34
14 1182 Costello, Lori FR Embry-Riddle 4:58.36
15 2124 Woznicki, Laura SO Tampa 4:59.74
16 1354 Poore, Stephanie FR Georgia State 5:02.62
17 1183 Ferraro, Nicole SR Embry-Riddle 5:03.79
18 2105 Granger, Kaitlyn SO North Florida 5:07.04
19 1211 Burke, YaTandrea Florida A&M 5:07.72
20 1342 Bryant, Denisha SO Georgia State 5:08.71
21 2139 Spurgeon, Jessica FR West Florida 5:09.83
22 1318 Tharpe, Bree FR Gardner-Webb 5:11.83
23 1184 Gathua, Mary FR Embry-Riddle 5:13.89
24 2106 Heuertz, Katie FR North Florida 5:15.67
25 2138 Sitar, Diana SO West Florida 5:17.71
26 1156 Pickett, Iris Clark Atlanta 5:21.83
27 2140 Stanley, Nicole FR West Florida 5:22.05
28 2184 Combs, Catherine Kennesaw State 5:24.04
29 2113 Parhalo, Madeline SO North Florida 5:25.18
30 1315 Poremsky, Jessica JR Gardner-Webb 5:26.68
31 1185 Haydt, Jen FR Embry-Riddle 5:31.26
32 1115 Evans, Carrie SO Albany State 5:45.59
33 805 Fredricks, Lakiyah SO Gardner-Webb 5:46.33
34 1150 Graves, Keichun Clark Atlanta 5:47.93
35 2185 Adams, Erica FR Albany State 5:51.95

Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
Regional: * 13.92
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2036 Jones, Kim unattached 13.87* 0.5 1
2 1268 McColumn, LaKendra SR Florida State 14.03 0.5 1
3 2035 Dawkins, Natilee unattached 14.12 0.5 1
4 1263 Lane, Deanna SR Florida State 14.37 0.5 1
5 1467 Rox, Lakeita JR Samford 15.26 -0.1 2
6 1459 Floyd, Ciara SO Samford 15.29 -0.1 2
7 1386 Hammond, Lani Kennesaw State 15.54 -0.7 3
8 1246 Andrews, Domonique SO Florida State 15.61 -0.7 3
9 1451 Anderson, Daphne JR Samford 15.66 -0.1 2
10 1107 Birdsong, Shaneka FR Albany State 16.01 0.5 1
11 1124 Orr, Ashley JR Albany State 16.20 0.5 1
12 1158 Sims, Beliria Clark Atlanta 16.40 -0.1 2
13 2186 Wheeler, Janel FR Georgia State 16.47 0.5 1
14 1388 Hensley, Alanna Kennesaw State 16.64 -0.7 3
15 2104 Delbovo, Lauren FR North Florida 16.85 -0.7 3
16 1301 Argus, Victoria FR Gardner-Webb 16.89 -0.1 2
17 2136 Santana, Terese FR West Florida 18.49 -0.7 3
— 1279 Stuckman, Shannon FR Florida State DNF -0.1 2

Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Regional: * 10:50.25
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 2107 Hunter, Kelly SR North Florida 12:20.91
2 1156 Pickett, Iris Clark Atlanta 12:48.26
3 1186 Martino, Francesca SO Embry-Riddle 13:59.73

Women 4×100 Meter Relay
=======================================================================
Regional: * 45.70
School Finals Points
=======================================================================
1 Florida State University ‘A’ 47.68
1) 1257 Heath, Naikeya SO 2) 1281 Walker, Charlene JR
3) 1241 Adams, Kimberly SR 4) 1268 McColumn, LaKendra SR
2 Florida State University ‘B’ 48.67
1) 1250 Bonnet, Porsche 2) 1248 Batchelor, Kandia SO
3) 1279 Stuckman, Shannon FR 4) 1242 Adams, Nakeisha FR
3 Samford University ‘A’ 49.06
1) 1463 King, Tiffany SR 2) 1469 Voorhies, Amy SO
3) 1467 Rox, Lakeita JR 4) 1451 Anderson, Daphne JR
4 Clark Atlanta University ‘A’ 49.08
5 Embry-Riddle Aeronautical Univ ‘A’ 52.05
1) 1181 Cobb, Toshiba FR 2) 1190 Schaus, Jennifer FR
3) 1188 Meyer, Audie FR 4) 1189 Preston, Birjette FR

Women 4×400 Meter Relay
=======================================================================
Regional: * 3:42.00
School Finals Points
=======================================================================
1 Georgia State University ‘A’ 3:59.48
1) 1342 Bryant, Denisha SO 2) 1340 Bailey, Porscha JR
3) 1349 Hamilton, Rhonda Lynne FR 4) 1360 Vance, Denice SO
2 Albany State University ‘B’ 4:00.08
1) 1121 Lee, Llonisha FR 2) 1122 Moore, Estella FR
3) 1124 Orr, Ashley JR 4) 1125 Peck, Jasmine JR
3 Clark Atlanta University ‘A’ 4:02.62

Women High Jump
=================================================================================
Regional: * 1.75m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 1465 Malnati, Laura JR Samford 1.70m 5-07.00
2 2109 Kohler, Emily North Florida 1.65m 5-05.00
3 1107 Birdsong, Shaneka FR Albany State 1.55m 5-01.00
3 1388 Hensley, Alanna Kennesaw State 1.55m 5-01.00
5 1359 Sutton, Ariel SO Georgia State 1.55m 5-01.00
6 1114 Dupree, LaKeshia SR Albany State 1.50m 4-11.00
7 1217 Gardner, Melanee Florida A&M 1.50m 4-11.00
8 1109 Camp, Candice SO Albany State 1.50m 4-11.00
9 1386 Hammond, Lani Kennesaw State 1.50m 4-11.00
10 2113 Parhalo, Madeline SO North Florida 1.45m 4-09.00

Women Pole Vault
=================================================================================
Regional: * 3.80m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 1243 Allen, Tori FR Florida State 3.50m 11-05.75
2 1454 Cardwell, Cameron SO Samford 3.35m 10-11.75
3 1251 Caraballo, Leilani SO Florida State 3.35m 10-11.75
4 716 Briges, Kelly FR Gardner-Webb 3.20m 10-06.00
5 1244 Anderson, Jacintha SO Florida State 3.05m 10-00.00
6 1259 Janson, Brittany FR Florida State 3.05m 10-00.00
— 1116 Galbreath, Demitri SR Albany State NH
— 1309 Lopez, Terri SR Gardner-Webb NH
— 1306 Hawkins, Merissa SO Gardner-Webb NH
— 1247 Barner, Laura FR Florida State NH
— 1269 McNaughton, Leah SO Florida State NH
— 1260 Janson, Kristin JR Florida State NH

Women Triple Jump
======================================================================================
Regional: * 12.32m
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 1123 Mrozkova, Jana JR Albany State 12.13m 1.4 39-09.75
2 1462 Howell, April SR Samford 11.70m 1.1 38-04.75
3 1109 Camp, Candice SO Albany State 11.68m 1.5 38-04.00
4 2181 Beck, Briana SO Georgia State 11.25m 1.9 36-11.00
5 1124 Orr, Ashley JR Albany State 11.09m 2.4 36-04.75
6 2166 Pringle, P.J. SR Webber 10.41m 1.1 34-02.00
7 1386 Hammond, Lani Kennesaw State 9.97m -0.7 32-08.50
8 1188 Meyer, Audie FR Embry-Riddle 9.85m 2.4 32-03.75
9 1155 Michel, Deborah unattached 9.61m 0.3 31-06.50

Women Shot Put
=================================================================================
Regional: * 14.30m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 1271 Nelson, Lindsey SO Florida State 14.22m 46-08.00
2 1276 Reed, Sarah SR Florida State 14.01m 45-11.75
3 1317 Sutherland, Lindse SR Gardner-Webb 12.68m 41-07.25
4 1222 McGriff, April Florida A&M 12.26m 40-02.75
5 1304 Daane, Caryn FR Gardner-Webb 12.01m 39-05.00
6 1498 Dawson, Java FR Troy 11.86m 38-11.00
7 1263 Lane, Deanna SR Florida State 11.55m 37-10.75
8 1106 Armbrister, Shanno SO Albany State 11.31m 37-01.25
9 1500 Jordan, Monique FR Troy 11.30m 37-01.00
10 1496 Angstadt, Bridget FR Troy 11.17m 36-07.75
11 1117 Giles, Nikki JR Albany State 10.44m 34-03.00
12 1383 Dunn, Jessica Kennesaw State 9.84m 32-03.50
13 1154 McNeill, Kalea Clark Atlanta 9.58m 31-05.25
14 1391 Steinmetz, Alison Kennesaw State 9.49m 31-01.75

Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Regional: * 10.50
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2087 Rolle, Jamial unattached 10.48 2.6 2
2 2082 Pierre, Kevon unattached 10.51 0.6 1
3 2056 Demeritte, Dominic unattached 10.55 0.6 1
4 1283 Argro, Ricky SR Florida State 10.61 2.6 2
5 1149 Tomlin, Dave Canada 10.63 2.6 2
6 1292 Garvin, Michael-Ra FR Florida State 10.64 0.6 1
7 1439 Sanderson, Adian FR Mississippi St. 10.72 2.6 2
8 1133 Coley, Rodney SO Albany State 10.81 2.6 2
9 2044 Baptist, Jean unattached 10.93 0.7 4
10 2168 Fullwood, Marcus SO Webber 10.95 0.1 3
11 1437 Morant, Eliott JR Mississippi St. 11.04 0.1 3
12 1165 Bulter, Andwele Clark Atlanta 11.05 0.1 3
13 2074 Mack, Jeff unattached 11.13 0.6 1
14 1204 Moses, Drew SO Embry-Riddle 11.18 0.7 4
15 1399 Emejulu, Uche Kennesaw State 11.23 0.5 6
16 1205 Omoregie, Owenhegi SO Embry-Riddle 11.26 0.7 4
17 1417 Allen, Pierre FR Mississippi St. 11.27 0.7 4
18 1176 Maddox, Jimmy Clark Atlanta 11.31 0.1 3
19 2075 Mauldin, Patrick unattached 11.37 0.7 4
20 1480 Goetze, Justin FR Samford 11.39 0.7 4
21 1407 Klinefelter, Austi Kennesaw State 11.47 0.5 6
22 2069 Hunter, Jason unattached 11.59 0.6 1
23 1206 Patrick, Rafael FR Embry-Riddle 11.73 0.7 4
24 1192 Bolom, Kris FR Embry-Riddle 11.92 0.5 6
— 1297 Nabe, Cedric JR Florida State DNF 0.6 1

Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Regional: * 21.19
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2056 Demeritte, Dominic unattached 20.71* +0.0 1
2 2082 Pierre, Kevon unattached 21.04* +0.0 1
3 2087 Rolle, Jamial unattached 21.16* +0.0 1
4 1657 Harris, Louis SR Troy 21.35 +0.0 1
5 1918 Pitter, Don SR Troy 21.52 0.1 2
6 1292 Garvin, Michael-Ra FR Florida State 21.64 +0.0 1
7 1893 Hicks, LaMar FR Troy 21.92 0.7 4
8 1129 Adeshina, Oladipo FR Albany State 21.95 +0.0 3
9 1149 Tomlin, Dave Canada 22.11 +0.0 1
10 1080 Acree, Michael SR Troy 22.14 0.7 4
11 2081 Peterson, Rod unattached 22.24 0.1 2
12 2044 Baptist, Jean unattached 22.25 1.5 5
13 2096 Waugh, Gerald unattached 22.33 0.1 2
14 1417 Allen, Pierre FR Mississippi St. 22.39 +0.0 3
15 1373 Robinson, Eric SO Georgia State 22.47 0.7 4
16 1399 Emejulu, Uche Kennesaw State 22.55 1.5 6
17 1437 Morant, Eliott JR Mississippi St. 22.58 +0.0 3
18 1165 Bulter, Andwele Clark Atlanta 22.67 1.5 5
19 2075 Mauldin, Patrick unattached 22.77 0.7 4
20 2074 Mack, Jeff unattached 22.79 0.7 4
21 1201 Fuquay, Aaron SO Embry-Riddle 22.83 1.2 7
21 1176 Maddox, Jimmy Clark Atlanta 22.83 1.5 6
23 1635 Culbertson, Adrian FR Troy 22.91 1.5 5
23 1193 Bridges, Will SO Embry-Riddle 22.91 0.3 8
25 1135 Douglas, Radonye JR Albany State 22.97 1.5 6
26 2069 Hunter, Jason unattached 22.98 0.1 2
27 1330 Jackson, Dekorda FR Gardner-Webb 23.02 1.2 7
28 1407 Klinefelter, Austi Kennesaw State 23.03 0.3 8
29 1202 Grafe, Corey SO Embry-Riddle 23.11 1.2 7
30 1375 Vu, Nam FR Georgia State 23.30 1.2 7
31 1088 Anderson, Keaton FR Troy 23.37 1.5 5
32 1130 Ball, Charles FR Albany State 23.48 0.3 8
33 1194 Brown, Jerome SO Embry-Riddle 23.82 0.3 8
34 1136 Ellesberry, Tim FR Albany State 24.01 1.5 5
34 1131 Berry, Ricky FR Albany State 24.01 1.5 6
36 2031 Young, Durrelle SO Troy 24.06 0.3 8
37 1192 Bolom, Kris FR Embry-Riddle 24.17 1.2 7
38 1910 Nichols, Michael FR Troy 24.22 1.5 6
39 1140 Middleton, Jaquan FR Albany State 24.54 0.7 4
— 1439 Sanderson, Adian FR Mississippi St. DNF +0.0 3

Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Regional: * 47.26
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 1296 Mitchell, Hubert Florida State 47.57 1
2 1231 Hargrett, Chris Florida A&M 47.99 4
3 1445 Woods, Chris SO Mississippi St. 48.18 2
4 1148 Thomas, Antoine FR Albany State 48.23 2
5 2060 Gaines, Willie unattached 48.99 2
6 1230 Griffith, Brian Florida A&M 49.13 2
7 2188 Allen, Kennieth unattached 49.15 3
8 1373 Robinson, Eric SO Georgia State 49.20 2
9 1493 Smith, Michael SO Samford 49.49 3
10 1887 Hawkins, DeLarenta JR Troy 49.84 1
11 1433 Marahall, Isaiah SO Mississippi St. 49.85 2
12 2069 Hunter, Jason unattached 50.67 1
13 1400 Famuyiwa, Deji Kennesaw State 50.83 5
14 1239 Ward, Erick Florida A&M 51.22 4
15 1196 Chidgey, Chris FR Embry-Riddle 51.93 6
16 1077 Acree, Dennis FR Troy 52.23 3
17 1207 Singh, Pritpal FR Embry-Riddle 52.29 5
18 1403 Gray, Ben Kennesaw State 52.35 5
19 1330 Jackson, Dekorda FR Gardner-Webb 52.38 6
20 1229 Cook, LaJarvis Florida A&M 52.40 4
21 1226 Brigman, Todd Florida A&M 52.66 5
22 1324 Davis, Bryant SO Gardner-Webb 52.72 5
23 1411 Parker, Alex Kennesaw State 53.29 6
24 1375 Vu, Nam FR Georgia State 53.61 6
25 1143 Reid, DeAnthony Albany State 53.70 6
26 1134 Conners, Mark FR Albany State 53.99 6
27 1167 Doe, Bryce Clark Atlanta 54.23 4
28 1174 Livinston, Anthony Clark Atlanta 54.76 3
29 1338 O’Shields, Justin SO Gardner-Webb 55.64 6

Men 800 Meter Run
=======================================================================
Regional: * 1:50.40
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 1442 Williams, Ty FR Mississippi St. 1:54.89
2 2076 McMaster, Matt unattached 1:54.96
3 2171 Marshall, Marcus JR Webber 1:55.45
4 1240 West, Brandon Florida A&M 1:55.70
5 1236 Suber, Stanley Florida A&M 1:55.88
6 2068 Hornabrook, Ian unattached 1:56.13
7 2022 Sanders, Ryan FR Troy 1:56.47
8 2151 Hicks, Ramad SR West Florida 1:56.57
9 2085 Ramsay, Eric unattached 1:56.77
10 1901 Hughes, Brandon JR Troy 1:57.35
11 1372 Rankin, Steve JR Georgia State 1:57.64
12 2084 Ramos, Ricardo unattached 1:58.00
13 1198 Colquhoun, Evan SO Embry-Riddle 1:58.14
14 1364 Gerson, Xan FR Georgia State 1:58.28
15 2045 Bilich, Matt unattached 1:58.30
16 1395 Auers, Matt Kennesaw State 1:58.57
17 2119 Simmons, Dane SO North Florida 1:58.60
18 1333 Lesch-Wragge, Geof FR Gardner-Webb 1:58.70
19 1429 Greene, Zach FR Mississippi St. 1:58.83
20 2170 Guerrero, Carlos FR Webber 1:58.99
21 1412 Phillips, Scott Kennesaw State 1:59.59
22 1325 Goodrum, Erin FR Gardner-Webb 1:59.90
23 1210 Woodbury, Jarett FR Embry-Riddle 2:00.71
24 1367 Hutterli, Loris FR Georgia State 2:00.91
25 1419 Bonner, Tyson FR Mississippi St. 2:01.28
26 1329 Israel, Timothy FR Gardner-Webb 2:01.31
27 1378 Wood, Tim JR Georgia State 2:01.80
28 1394 Almand, Rich Kennesaw State 2:01.90
29 2026 Scott, Kyle FR Troy 2:02.20
30 1177 Merrill, Brian Clark Atlanta 2:02.34
31 2118 Moore, Marvin SO North Florida 2:03.47
32 1178 Miller, Brandon Clark Atlanta 2:04.57
33 2047 Cameron, Corey unattached 2:05.11
34 1370 Miro, Matt JR Georgia State 2:08.59
35 1145 Searcy, Akevious FR Albany State 2:09.10
36 1197 Clarke, Shawn FR Embry-Riddle 2:10.95
37 2020 Ramer, Chris FR Troy 2:13.82
38 1175 Lunnon, Anthony Clark Atlanta 2:22.04

Men 1500 Meter Run
=======================================================================
Regional: * 3:47.80
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 1901 Hughes, Brandon JR Troy 3:49.06
2 2064 Harbor, Justin unattached 3:49.94
3 2155 Padilla, Michael JR West Florida 3:55.04
4 1299 Noyes, Tommy Florida State 3:56.48
5 2040 Albertson, Ryan unattached 3:58.22
6 1367 Hutterli, Loris FR Georgia State 3:58.60
7 2084 Ramos, Ricardo unattached 4:00.41
8 1409 Mutai, Joseph Kennesaw State 4:00.72
9 1372 Rankin, Steve JR Georgia State 4:03.84
10 1230 Griffith, Brian Florida A&M 4:04.32
11 2083 Potter, Chris SR unattached 4:05.38
12 2099 Wilson, Stephen unattached 4:05.90
13 2046 Bradshaw, Jordon unattached 4:06.02
14 1329 Israel, Timothy FR Gardner-Webb 4:08.31
15 2119 Simmons, Dane SO North Florida 4:09.23
16 1227 Christian, Gerald Florida A&M 4:09.61
17 2049 Chapman, Bruce unattached 4:09.88
18 1622 Boothe, Paul FR Troy 4:12.75
19 2147 Gates, Justin FR West Florida 4:15.28
20 2150 Henry, Craig JR West Florida 4:19.59
21 1397 Coy, Matt Kennesaw State 4:20.86
22 1145 Searcy, Akevious FR Albany State 4:46.27
23 1164 Brown, Le’Vonn Clark Atlanta 4:47.72
24 1166 Crawford, Patrick Clark Atlanta 5:32.39
— 2068 Hornabrook, Ian unattached DNF
— 1287 Cooper, Robert SR Florida State DNF

Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Regional: * 14.30
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 2096 Waugh, Gerald unattached 14.38 -0.9 1
2 1291 Garcia-Tunon, Javi SO Florida State 14.73 -0.9 1
3 1208 Walls, Howard FR Embry-Riddle 15.09 -1.2 2
4 1405 Jones, Devin Kennesaw State 15.10 -1.2 2
5 2048 Carter, Darius unattached 15.28 -0.9 1
6 1135 Douglas, Radonye JR Albany State 15.37 -0.9 1
7 2029 VanZandt, Matt FR Troy 15.49 -1.2 2
8 1636 Harris, Cory FR Troy 15.65 +0.0 3
9 1914 Pickens, Vaughn JR Troy 15.76 -1.2 2
10 1132 Brown, Teddrick SR Albany State 15.84 -0.9 1
11 1438 Queen, Joseph SO Mississippi St. 16.99 +0.0 3
12 2031 Young, Durrelle SO Troy 17.17 +0.0 3
13 1913 Parnell, Ben FR Troy 17.89 +0.0 3
14 1420 Brady, Daryl FR Mississippi St. 18.68 +0.0 3

Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Regional: * 9:07.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 1481 Hanson, Michael SO Samford 9:47.26
2 2115 Gering, Bryan SO North Florida 10:07.58
3 2156 Theurkauph, Jordan JR West Florida 10:15.33
4 1195 Carpenter, Richard SR Embry-Riddle 10:44.99
5 2149 Head, Kris FR West Florida 11:07.75
6 1164 Brown, Le’Vonn Clark Atlanta 11:57.38
— 1137 Jackson, Marcus JR Albany State DNF

Men 4×100 Meter Relay
=======================================================================
Regional: * 40.66
School Finals Points
=======================================================================
1 Troy University ‘A’ 41.03
1) 1887 Hawkins, DeLarenta JR 2) 1918 Pitter, Don SR
3) 1080 Acree, Michael SR 4) 1657 Harris, Louis SR
2 Albany State University ‘A’ 41.65
1) 1133 Coley, Rodney SO 2) 1129 Adeshina, Oladipo FR
3) 1144 Rhoulac, Brandon SR 4) 1140 Middleton, Jaquan FR
3 Troy University ‘B’ 42.37
1) 1893 Hicks, LaMar FR 2) 1088 Anderson, Keaton FR
3) 1077 Acree, Dennis FR 4) 1635 Culbertson, Adrian FR
4 Clark Atlanta University ‘A’ 43.30
5 Embry-Riddle Aeronautical Univ ‘A’ 43.53
1) 1205 Omoregie, Owenhegie SO 2) 1204 Moses, Drew SO
3) 1206 Patrick, Rafael FR 4) 1208 Walls, Howard FR
6 Embry-Riddle Aeronautical Univ ‘B’ 44.18
1) 1193 Bridges, Will SO 2) 1191 Bartholomew, Curtis SO
3) 1201 Fuquay, Aaron SO 4) 1202 Grafe, Corey SO
7 Albany State University ‘B’ 44.97
1) 1148 Thomas, Antoine FR 2) 1130 Ball, Charles FR
3) 1135 Douglas, Radonye JR 4) 1131 Berry, Ricky FR

Men 4×400 Meter Relay
==========================================================================
Regional: * 3:10.00
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mississippi State University ‘A’ 3:09.37* 1
1) 1424 Coleman, Elzie SO 2) 1425 Daniels, Nathan JR
3) 1427 Davis, Bruce JR 4) 1426 Davis, Arthur JR
2 unattached ‘D’ 3:11.48 1
1) 2056 Demeritte, Dominic 2) 2057 Dzingai, Brian
3) 2091 Sterling, Rhoan 4) 2067 Hicks, Kevin
3 Mississippi State University ‘B’ 3:12.89 1
1) 1431 Jones, Ezra JR 2) 1433 Marahall, Isaiah SO
3) 1445 Woods, Chris SO 4) 1439 Sanderson, Adian FR
4 unattached ‘A’ 3:12.99 1
1) 2047 Cameron, Corey 2) 2085 Ramsay, Eric
5 Florida State University ‘A’ 3:14.48 1
1) 1291 Garcia-Tunon, Javier SO 2) 1297 Nabe, Cedric JR
3) 1285 Buchanan, Tywayne FR 4) 1296 Mitchell, Hubert
6 unattached ‘B’ 3:18.96 1
1) 2188 Allen, Kennieth 2) 2089 Smith, Jaheed
3) 2048 Carter, Darius 4) 2060 Gaines, Willie
7 Troy University ‘A’ 3:23.12 2
1) 2029 VanZandt, Matt FR 2) 1887 Hawkins, DeLarenta JR
3) 2022 Sanders, Ryan FR 4) 1635 Culbertson, Adrian FR
8 Albany State University ‘A’ 3:24.56 1
1) 1129 Adeshina, Oladipo FR 2) 1144 Rhoulac, Brandon SR
3) 1148 Thomas, Antoine FR 4) 1147 Sullivan, Ruben JR
9 Kennesaw State University ‘A’ 3:25.82 3
1) 1399 Emejulu, Uche 2) 1403 Gray, Ben
3) 1413 Shields, David 4) 1400 Famuyiwa, Deji
10 Webber College ‘A’ 3:26.85 2
1) 2169 Goodman, Sadecki SR 2) 2170 Guerrero, Carlos FR
3) 2173 Sylvain, Bavon FR 4) 2171 Marshall, Marcus JR
11 Troy University ‘C’ 3:30.84 3
1) 1913 Parnell, Ben FR 2) 1914 Pickens, Vaughn JR
3) 1918 Pitter, Don SR 4) 1088 Anderson, Keaton FR
12 Kennesaw State University ‘B’ 3:31.37 3
1) 1411 Parker, Alex 2) 1394 Almand, Rich
3) 1398 Crocker, Tony 4) 1412 Phillips, Scott
13 Troy University ‘B’ 3:31.77 2
1) 1893 Hicks, LaMar FR 2) 1080 Acree, Michael SR
3) 1657 Harris, Louis SR 4) 1077 Acree, Dennis FR
14 Albany State University ‘B’ 3:35.30 2
1) 1133 Coley, Rodney SO 2) 1147 Sullivan, Ruben JR
3) 1137 Jackson, Marcus JR 4) 1136 Ellesberry, Tim FR
15 Clark Atlanta University ‘A’ 3:38.94 3
— unattached ‘C’ DNF 2
1) 2044 Baptist, Jean 2) 2090 Snowden, Mike
3) 2058 Fingado, Mike 4)
— Albany State University ‘C’ DNF 2
1) 1143 Reid, DeAnthony 2) 1139 Johnson, Shomari SR
3) 1134 Conners, Mark FR 4) 1131 Berry, Ricky FR

Men High Jump
=================================================================================
Regional: * 2.10m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 1441 Williams, Tim SO Mississippi St. 2.10m* 6-10.75
2 2086 Reen, Timothy FR unattached 1.98m 6-06.00
2 1422 Cassell, Alan FR Mississippi St. 1.98m 6-06.00
2 1132 Brown, Teddrick SR Albany State 1.98m 6-06.00
5 1420 Brady, Daryl FR Mississippi St. 1.98m 6-06.00
6 1282 Allen, Shawn SR Florida State 1.98m 6-06.00
7 1291 Garcia-Tunon, Javi SO Florida State 1.88m 6-02.00
8 1206 Patrick, Rafael FR Embry-Riddle 1.78m 5-10.00
— 1472 Ackerson, Asa FR Samford NH
— 1130 Ball, Charles FR Albany State NH
— 2080 Peacock, Jacob SR unattached NH

Men Pole Vault
=================================================================================
Regional: * 5.05m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 1294 Hurley, Matt SR Florida State 4.90m 16-00.75
2 1634 Crews, Scott JR Troy 4.60m 15-01.00
3 1482 Holmes, Mark SR Samford 4.45m 14-07.25
3 1334 Longshore, Jeremy SO Gardner-Webb 4.45m 14-07.25
5 1490 Schmidt, Trent SR Samford 4.45m 14-07.25
6 2180 Grubecki, Pawel unattached 4.30m 14-01.25
7 1438 Queen, Joseph SO Mississippi St. 4.30m 14-01.25
8 1238 Virgile, Dwight Florida A&M 4.00m 13-01.50
9 1261 Janson, . SR unattached 4.00m 13-01.50
— 2052 Cotton, Charlie SO unattached NH
— 2080 Peacock, Jacob SR unattached NH
— 1327 Haynie, Elliott FR Gardner-Webb NH
— 2053 Cotton, David unattached NH
— 1494 Steinberger, James SO Samford NH
— 1484 Kirtland, Bill SO Samford NH
— 1232 McCoy, Chris Florida A&M NH
— 1444 Withrow, Chris SR Mississippi St. NH
— 1134 Conners, Mark FR Albany State NH

Men Triple Jump
======================================================================================
Regional: * 15.08m
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 1144 Rhoulac, Brandon SR Albany State 15.58m* 1.3 51-01.50
2 1443 Wilson, Jerald JR Mississippi St. 14.15m 0.7 46-05.25
3 2183 Lea, Laurence Clark Atlanta 13.19m 2.2 43-03.25
4 1910 Nichols, Michael FR Troy 13.06m 1.6 42-10.25
5 1130 Ball, Charles FR Albany State 12.73m 0.9 41-09.25
6 1206 Patrick, Rafael FR Embry-Riddle 12.27m 1.4 40-03.25
7 1168 Gillo, Peter Clark Atlanta 12.00m 1.0 39-04.50
8 1131 Berry, Ricky FR Albany State 11.62m 1.6 38-01.50

Men Shot Put
=================================================================================
Regional: * 16.80m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 1295 Johnson, Garrett JR Florida State 20.51m* 67-03.50
2 2088 Scott, Dorian unattached 20.00m* 65-07.50
3 1289 Fallone, John JR unattached 17.24m* 56-06.75
4 1892 Heck, Michael SR Troy 16.45m 53-11.75
5 1331 Knippen, Matt SO Gardner-Webb 15.00m 49-02.50
6 1323 Buckshaw, Micheal JR Gardner-Webb 13.82m 45-04.25
7 1598 Baker, Ryan JR Troy 13.32m 43-08.50
8 1162 Alexander, David Clark Atlanta 12.61m 41-04.50
9 1138 Johnson, Lucious FR Albany State 12.41m 40-08.75
10 1408 Kolokilagi, Aymeri Kennesaw State 12.33m 40-05.50
11 2029 VanZandt, Matt FR Troy 12.04m 39-06.00
12 1179 Pittman, Omarr Clark Atlanta 12.03m 39-05.75
13 2025 Schmeling, Ryan FR Troy 11.84m 38-10.25
14 1636 Harris, Cory FR Troy 11.42m 37-05.75
15 1339 Swatzell, Justin FR Gardner-Webb 10.97m 36-00.00
16 1290 Frith, Matt SO Florida State 10.76m 35-03.75
17 1163 Boles, Jon Clark Atlanta 9.87m 32-04.75

Men Hammer Throw
=================================================================================
Regional: * 55.60m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 1288 Diakos, Andrew SR Florida State 59.02m* 193-08
2 2055 Dane, Travis SR unattached 51.30m 168-04
3 2098 Werneke, Matt SO unattached 48.69m 159-09
4 1335 Mac Arthur, Cody JR Gardner-Webb 45.09m 147-11
5 1892 Heck, Michael SR Troy 44.30m 145-04
6 1598 Baker, Ryan JR Troy 41.94m 137-07
7 1479 Fox, Pete SR Samford 41.26m 135-04
8 1323 Buckshaw, Micheal JR Gardner-Webb 39.58m 129-10
9 1331 Knippen, Matt SO Gardner-Webb 38.26m 125-06
10 2028 Stein, Richard SR Troy 37.00m 121-05
11 1416 Aguar, Kiley FR Mississippi St. 35.22m 115-07
12 1322 Blanton, Brandon SO Gardner-Webb 32.97m 108-02
13 1408 Kolokilagi, Aymeri Kennesaw State 32.47m 106-06
14 2025 Schmeling, Ryan FR Troy 30.57m 100-03
15 1163 Boles, Jon Clark Atlanta 30.39m 99-08
16 1162 Alexander, David Clark Atlanta 28.92m 94-10
17 1169 Hambrick, Reginald Clark Atlanta 19.04m 62-06

Men Javelin Throw
=================================================================================
Regional: * 61.60m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 2182 Brown, Mike unattached 61.78m* 202-08
2 2062 Golding, Austin unattached 57.89m 189-11
3 1332 Langley, Jerel SO Gardner-Webb 54.85m 179-11
4 1091 Austin, Norman FR Troy 53.61m 175-11
5 2029 VanZandt, Matt FR Troy 51.75m 169-09
6 1335 Mac Arthur, Cody JR Gardner-Webb 51.18m 167-11
7 2028 Stein, Richard SR Troy 49.85m 163-06
8 2050 Comrecole, Sean unattached 48.60m 159-05
9 1290 Frith, Matt SO Florida State 46.36m 152-01
10 1446 Zalbaldano, Daniel FR Mississippi St. 45.20m 148-03
11 1233 Miller, Marques Florida A&M 44.24m 145-02
12 1438 Queen, Joseph SO Mississippi St. 44.03m 144-05
13 1132 Brown, Teddrick SR Albany State 42.56m 139-07
14 1420 Brady, Daryl FR Mississippi St. 42.41m 139-02
15 1413 Shields, David Kennesaw State 41.30m 135-06
16 1327 Haynie, Elliott FR Gardner-Webb 39.56m 129-09
17 1162 Alexander, David Clark Atlanta 38.31m 125-08
18 1636 Harris, Cory FR Troy 38.06m 124-10
19 1146 Spence, Milton FR Albany State 35.92m 117-10
20 1179 Pittman, Omarr Clark Atlanta 32.85m 107-09
— 2063 GreenLeaf, Mike unattached FOUL
— 2030 Wisham, Kyle FR Troy DNF

Related Articles