December 3, 2000 - by

Florida State Men And Women Finish Third At Georgia Invitational

Dec. 3, 2000

ATHENS, Ga. –
The Seminole’s swimming and diving teams returned home from the Georgia Invitational in Athens with both the men and women finishing third overall against a strong field of competitors. FSU completed day three with two first place finishes, eight top 5 finishes and eight top 10 finishes. For the entire meet, Florida State garnered six first place finishes and 38 top 5 finishes.


Greg Main-Baillie continued to lead the men’s team with his third and fourth top finishes in individual and team events. Main-Baillie placed first in the 100 free with a time of :44.37 and teammate Nnamnse Ammons came in second with a time of :45.19. Main-Baillie and Ammons were also part of the Noles first place 400 free relay team (Main-Baillie, Ammons, McReynolds, Marshburn) who out-distanced the field with a time of 2:59.62.


The women were lead by the 400 free relay team (Lo, Goodwin, Cucchi, Rasor) who’s time of 3:25.38 was good enough for a second place finish. In the women’s 100M free, Christy Cech also placed second with a time of :49.36. Three other Lady Noles finished the third day of competition with top 5 finishes. In the 200M back, Amber Goodwin placed fifth with a time of 2:50.82. Kristen Adams’ time of :51.59 placed her fifth in the 100M free and Keryn Krynauw placed fifth in the 200M beast with a time of 2:17.81.


The women finished the Georgia Invitational with 682 points finished in third place behind top-ranked Georgia (1251) and Clemson (728) and ahead of NC State (504) and Florida Atlantic (277). The men’s swimming and diving team also finished third overall and accumulated 621.5 points through three days of competition. Minnesota (1039) captured first place followed by the 14th-ranked Bulldogs (1031) then FSU, Georgia Tech (491), NC State (338.5), Clemson (170) and Florida Atlantic (128).

 Men's Final Scores:
Minnesota: 1039
Georgia: 1031
Florida State: 621.5
Georgia Tech: 491
N.C. State: 338.5
Clemson: 170
Florida Atlantic: 128



Women's Final Scores:
Georgia: 1251
Clemson: 728
Florida State: 682
N.C. State: 504
Florida Atlantic: 277


Day 3 Agate



Men's 1650 Free-- 1. Shilo Ayalon (GA TECH), 15:18.83, 2. Justin
Mortimer (MINN), 15:18.87, 3. Adam Apprill (MINN), 15:40.72, 4. Mark
Eberlie (NCST), 15:50.62, 5. Ryan L'Roy (MINN), 15:54.37, 6. Scot Davis
(GEORGIA), 15:55.42, 7. Karl Frisinger (MINN), 15:57.93, 8. Stephen
Matthews (NCST), 16:07.01, 9. Brandon Rocque (GEORGIA), 16:13.22, 10.
Travis Taylor (CLEMSON), 16:14.05, 11. Jeff Atteberry (CLEMSON),
16:18.14, 12. Daniel Kesler (NCST), 16:22.62, 13. Leo Salinas (GA TECH),
16:22.87, 14. Eduardo Oliver (GA TECH), 16:38.04, 15. Adam Tepe
(CLEMSON), 16:44.26, 16. Derek Szymanski (FAU), 17:18.50.



Women's 1650 Free-- 1. Julie Hardt (GEORGIA), 16:45.27, 2. Rebecca Rose
(GEORGIA), 17:01.69, 3. Nicole Schrader (GEORGIA), 17:11.99, 4. Debbie
James (GEORGIA), 17:14.37, 5. Andrea Van der Plaats (FAU), 17:21.65, 6.
Catherine Blaney (CLEMSON), 17:29.60, 7. Emily Fess (NCST), 17:37.20, 8.
Jennifer Smith (FSU), 17:37.44, 9. Lisa Kirsch (FSU), 17:40.00, 10. Amy
Lo (FSU), 17,48.71.



Men's 200 Back-- 1. Marc Lindsay (GEORGIA), 1:44.77, 2. Ben Bartell
(MINN), 1:47.84, 3. Todd Smolinski (MINN), 1:48.55, 4. Colin Underhill
(GEORGIA), 1:49.84, 5. Scott Lenyk (GA TECH), 1:50.04, 6. Ryan Plubber
(MINN), 1:51.05, 7. Braden Holloway (NCST), 1:51.41, 8. Jorge Oliver (GA
TECH), 1:51.97, 9. Michhael Melrose (MINN), 1:51.15, 10. Christian Rojas
(NCST), 1:51.28, 11. Richard Culberson (NCST), 1:53.26, 12. Michael
Clarke (FSU), 1:54.38: 13. Jonathan Kaplan (FSU), 1:54.67, 14. James
Salazar (GA TECH), 1:54.90, 15. Drew Scheerborn (CLEMSON), 1:55.21, 16.
Carl Nylander (GA TECH), 1:55.80,



Women's 200 Back-- 1. Christine Keller (GEORGIA), 2:01.79, 2. Kelly
Pancake (FAU), 2:04.64, 3. AnnaMaria Gazda (NCST), 2:04.67, 4. Nina
Douglas (CLEMSON), 2:04.69, 5. Amber Goodwin (FSU), 2:50.82, 6. Ginny
Kirouac (CLEMSON), 2:06.32, 7. Lauren Rafferty (CLEMSON), 2:07.13, 8.
Rebecca Rose (GEORGIA), 2:08.42, 9. Charli Reasons (CLEMSON), 2:05.01,
10. Margaret Colley (FSU), 2:07.01, 11. Kate Walker (CLEMSON), 2:07.16,
12. Betsy Nagy (FSU), 2:07.48, 13. Kate Childress (GEORGIA), 2:07.92,
14. Krystal Ball (CLEMSON), 2:08.35, 15. Kthleen Tonini (NCST), 2:08.53,
16. Katie Batley (FAU), 2:12.54.



Men's 100 Free-- 1. Greg Main-Baillie (FSU), :44.37, 2. Nnamnse Ammons
(FSU) :45.19, 3. Josh Hersko (GA TECH), :45.58, 4. Brandon Crook (MINN),
:45.69, 5. Chris Murray (GEORGIA), :45.71, 6. Brian Gettelfinger (MINN),
:45.80, 7. Jason Gagnon (GEORGIA), :45.93, 8. Grant Butler (MINN),
:45.98, 9. Greg Solt (NCST), :45.62, 10. Joey Marshburn (FSU), :45.85,
11. Mike Fung-A-Wing (GEORGIA), :46.22, 12. Will McReynolds (FSU),
:46.51, 13. Mark Atwood (MINN), :46.73, 14. Michael Paulus (FSU),
:46.87, 15. David Fleischman (GEORGIA), :46.89, 16. Jorge Oliver (GA
TECH), :47.71.



Women's 100 Free-- 1. Maritza Correia (GEORGIA), :49.00, 2. Christy Cech
(FSU), :49.36, 3. Stefanie Williams (GEORGIA), :49.63, 4. Patty Hider
(CLEMSON), :51.52, 5. Kristen Adams (FSU), :51.59, 6. Neka Mabry
(GEORGIA), :51.74, 7. Leslee Anderson (CLEMSON), :52.08, 8. Jenna Burtch
(CLEMSON), :52.44, 9. Katie Permenter (GEORGIA), :51.81, 10. Summer Bell
(FSU), :52.08, 11. Kim Black (GEORGIA), :52.29, 12. Andrea Hastings
(NCST), :52.36, 13. Caroline Peterson (CLEMSON), :53.17, 14. Tessa
Solomon (FAU), :53.60, 15. Mandy Horne (NCST), :53.60, 16. Elise Thieler
(CLEMSON), :53.62.



Men's 200 Breast-- 1. Jeff Hackler (MINN), 1:59.85, 2. Kyle Salyards
(GEORGIA), 2:00.07, 3. Tomonori Tsuji (GA TECH), 2:02.83, 4. Dov Malnik
(MINN), 2:02.89, 5. Bryan Holwell (GEORGIA), 2:03.53, 6. Chris Maurer
(GEORGIA), 2:03.60, 7. Matt Norman (CLEMSON), 2:04.32, 8. Justin Betts
(FSU), 2:06.19, 9. Frank Matinez (GEORGIA), 2:05.06, 10. Robert
Dabrowski (FSU), 2:05.69, 11. Brent McAuliffe (GEORGIA), 2,06.06, 12.
JUSTIN WINGO (GEORGIA), 2:06.32, 13. Tim Montgomery (FSU), 2:06.34, 13.
Suha Akman (NCST), 2:06.34, 15. Gregor Govse (CLEMSON), 2:06.80, 16.
Kris Carver (MINN), 2:06.86.



Women's 200 Breast-- 1. Jamie Skinner (GEORGIA), 2:12.82, 2. Courtney
Ellis (CLEMSON), 2:17.36, 3. Mandy Commons (CLEMSON), 2:17.60, 4. Cissy
Schepens (GEORGIA), 2,17.71, 5. Keryn Krynauw (FSU), 2:17.81, 6. Viki
Van Den Barselaar (GEORGIA), 2:20.67, 7. Natalie Jones (NCST), 2,20.76,
8. Virginia Pate (GEORGIA), 2:20.84, 9. Lauren Raffety (CLEMSON),
2:23.47, 10. Kristina Kennedy (FAU), 2:24.32, 11. Bridgett Bowers
(NCST), 2:24.33, 12. Caitlin Bissell (CLEMSON), 2:25.68, 13. Kristan
Keelan (FSU), 2:27.35, 14. Meri Souders (FAU), 2:29.94, 15. Susan Vogt
(NCST), 2:31.72, 16. Sarah Keyes (CLEMSON), 2:33.97.



Men's 200 Fly-- 1. Randy Lam (GEORGIA), 1:47.61, 2. Chad Krastins
(MINN), 1:48.01, 3. Andrew Mahaney (GEORGIA), 1:48.07, 4. Matt Taylor
(MINN), 1:49.20, 5. Brian Scannell (GEORGIA), 1:50.25, 6. David Laitala
(GA TECH), 1:51.75, 7. Brian Dunham (GEORGIA), 1:51.78, 8. Tim Haley
(NCST), 1:52.02, 9. Parker Shade (GEORGIA), 1:50.14, 10. Mark Dillon
(MINN), 1:50.49, 11. Brady Skaggs (GA TECH), 1:51.58, 12. Matt Wheeler
(FSU), 1:51.87, 13. Scot Davis (GEORGIA), 1:52.32, 14. Brandon Cover
(GEORGIA), 1:52.95, 15. Itai Eden (GA TECH), 1:53.18, 16. Jeff Boatright
(FSU), 1:54.15.



Women's 200 Fly-- 1. Stephanie Buck (GEORGIA), 2:02.66, 2. Morgan
Fleming (GEORGIA), 2:02.88, 3. Linn Thorburn (GEORGIA), 2:02.92, 4.
Candice Nethercott (FSU), 2:05.80, 5. Mary Mittendorf (NCST), 2:06.80,
6. Angela Amor (FAU), 2:08.13, 7. Jill Deviese (FSU), 2:08.61, 8. Julie
Hardt (GEORGIA), 2:09.27, 9. Emily Hustead (CLEMSON), 2:06.77, 10. Brie
Kelly (FAU), 2:07.01, 11. Mary Brewer (CLEMSON), 2:07.01, 12. Amy Lo
(FSU), 2:09.38, 13. Loren Hansen (FSU), 2:09.49, 14. Meghann Clifford
(CLEMSON), 2:11.52, 15. Maria Martinez (FAU), 2:13.04, 16. Ana Uribe
(FAU), 2:13.14.



Men's Platform Diving-- 1. Dan Croaston (MINN), 530.30, 2. Jud Campbell
(GEORGIA), 471.25, 3. Ben Herdt (MINN), 390.30, 4. Joshua Edelman (FSU),
382.00, 5. Kris Daugherty (GEORGIA), 359.90, 6. David Heraly (MINN), 314.60.



Women's Platform Diving-- Gresin Pizarro (FAU), 400.40.



Men's 400 Free Relay-- 1. FSU A (Main-Baillie, Ammons, McReynolds,
Marshburn), 2:59.62, 2. GEORGIA A (Murray, Lindsay, Fung-A-Wing,
Gagnon), 3:00.75, 3. MINN A (Gettelfinger, Crook, Taylor, Butler),
3:01.71, 4. MINN B (Bartell, Drastins, Dillon, Smoklinski), 3:03.86, 5.
GA TECH A (Laitala, Hersko, Oliver, Rauch), 3:05.82, 6. NCST A (Swank,
Solt, Holloway, Gutierrez), 3,06.43, 7. GEORGIA B (Fleischman, Read,
Kintz, Maurer), 3:06.58, 8. FSU B (Crock, Paulus, Carmen, Moe), 3,08.55,
9. MINN C (Mortimer, Schuster, Plummer, Wuttig), 3:09.76, 10. GA TECH B
(Biedrzycki, Silver, Campbell, Forbes), 3:10.17, 11. NCST B (Rojas,
Tyner, Akman, Culberson), 3:11.05, 12. FAU A (Weaver, Brock, Gardmark,
Szymanski), 3:11.92, 13. CLEMSON A (Scheerborn, Norman, Govse, Stoffer),
3:11.94, 14. FAU B (Skudin, Mirda, Muncie, McCormick), 3:14.47.



Women's 400 Free Relay-- 1. GEORGIA A (Williams, Mabry, Permenter,
Correia), 3:22.73, 2. FSU A (Lo, Goodwin, Cucchi, Rasor), 3:25.38, 3.
GEORGIA B (Keller, Black, Fleming, Pate), 3:28.30, 4. CLEMSON B
(Reasons, Thieler, Peterson, Ball), 3:32.48, 5. FSU B (Adams, Cech,
Bell, Williams), 3:33.20, 6. NCST A (Hastings, Cone, Mittendorf, Horne),
3:33.20, 7. NCST B (Mitchell, Whitaker, Bullock, Gazda), 3:37.28, 8. FAU
A (Solomon, Marinez, Uribe, Greenhaigh), 3:40.92, 9. NCST C (Stergion,
Sheridan, Butler, Vogt), 3:48.75.

Related Articles