October 15, 2001 - by
FSU Men – 142, Miami – 57

Oct. 15, 2001




Recap



FSU vs. University of Miami - 10/13/2001

Results

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay

Team Relay Finals Time

1 FSU A 3:28.75 11

1) Richard Cowling JR 2) Justin Betts JR

3) Devin Crock SO 4) Matt Carmen JR

2 FSU B 3:32.63 4

1) Chris Lang FR 2) Wickus Nienaber FR

3) Andrew Castro FR 4) Joey Marshburn SO

3 FSU C x3:34.74

1) Michael Clarke FR 2) Tal Stricker FR

3) Richie Armond JR 4) Kellen Bailey JR

4 FSU D x3:37.20

1) Steven Forson JR 2) Chris Brosche JR

3) Matt Wheeler FR 4) Jeff Boatright SO

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

Name School Finals Time

1 Wesley Stoddard MIAMI 9:47.98 9

2 Ted Bradley FSU 9:48.72 4

3 Sky Hoagland FSU 10:11.24 3

4 Andrew Skaggs FSU 10:14.97 2

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

Name School Finals Time

1 Alan Ribeiro FSU 1:43.47 9

2 Michael Averett FSU 1:44.74 4

3 Michael Paulus FSU 1:45.78 3

4 Kellen Bailey FSU x1:50.84

5 John Stevens MIAMI 1:52.31 2

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

Name School Finals Time

1 Wickus Nienaber FSU 21.12 9

2 Matt Carmen FSU 21.71 4

3 Nnamnse Ammons FSU 21.73 3

4 Joey Marshburn FSU x22.25

5 Kevin Kerrick MIAMI 22.48 2

6 Christopher Zappas MIAMI 23.38 1

Event 10 Men 200 Yard IM

Name School Finals Time

1 Richard Cowling FSU 1:57.41 9

2 Justin Betts FSU 1:57.61 4

3 Jonathan Kaplan FSU 2:00.25 3

4 Michael Clarke FSU x2:01.94

5 Ryan Rykaczewski MIAMI 2:10.33 2

Event 12 Men 1 mtr Diving

Name School Finals Score

1 Imre Lengyel MIAMI 224.05 9

2 Stefan Ahrens MIAMI 221.55 4

3 Miguel Velazquez MIAMI 202.70 3

4 Louis Gagnet FSU 193.95 2

5 Kyle Prandi MIAMI x190.00

6 Josh Edelman FSU 149.35 1

Event 14 Men 200 Yard Butterfly

Name School Finals Time

1 Matt Wheeler FSU 1:55.23 9

2 Jeff Boatright FSU 1:57.91 4

3 Andrew Castro FSU 2:00.85 3

4 Ryan Rykaczewski MIAMI 2:01.36 2

Event 16 Men 100 Yard Freestyle

Name School Finals Time

1 Michael Paulus FSU 47.42 9

2 Michael Averett FSU 47.45 4

3 Nnamnse Ammons FSU 47.46 3

4 Matt Carmen FSU x47.88

5 Kevin Kerrick MIAMI 50.92 2

6 Christopher Zappas MIAMI 52.34 1

Event 18 Men 200 Yard Backstroke

Name School Finals Time

1 Richard Cowling FSU 1:56.32 9

2 Jonathan Kaplan FSU 1:57.48 4

3 Chris Lang FSU 1:57.80 3

4 Michael Clarke FSU x1:59.53

5 John Stevens MIAMI 2:06.81 2

Event 20 Men 500 Yard Freestyle

Name School Finals Time

1 Alan Ribeiro FSU 4:44.46 9

2 Wesley Stoddard MIAMI 4:45.39 4

3 Ted Bradley FSU 4:51.79 3

4 Jeff Boatright FSU 4:52.86 2

5 Sky Hoagland FSU x5:01.46

--- Andrew Skaggs FSU X5:03.47

Event 22 Men 3 mtr Diving

Name School Finals Score

1 Miguel Velazquez MIAMI 217.00 9

2 Louis Gagnet FSU 216.30 4

3 Imre Lengyel MIAMI 213.95 3

4 Stefan Ahrens MIAMI 197.35 2

5 Josh Edelman FSU 136.40 1

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke

Name School Finals Time

--- Wickus Nienaber FSU X2:05.62

--- Tal Stricker FSU X2:10.44

--- Justin Betts FSU X2:11.21

--- Chris Brosche FSU X2:18.94

Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay

Team Relay Finals Time

1 MIAMI A 3:22.78 11

--- FSU A X3:08.66

1) Michael Paulus FR 2) Nnamnse Ammons JR

3) Joey Marshburn SO 4) Michael Averett FR

--- FSU B X3:12.75

1) Devin Crock SO 2) Kellen Bailey JR

3) Alan Ribeiro FR 4) Tal Stricker FR

(Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay)

Team Relay Finals Time

--- FSU C X3:19.56

1) Andrew Castro FR 2) Michael Clarke FR

3) Ted Bradley FR 4) Steven Forson JR

--- FSU D X3:24.67

1) Chris Lang FR 2) Richie Armond JR

3) Matt Wheeler FR 4) Chris Brosche JR

Related Articles