April 11, 2009 - by
FSU Records Eight Regional Qualifying Marks In Day Two Of The 2009 Seminole Invitational

April 11, 2009


Complete Results

 

The final day of the 2009 Seminole Invitational at Florida State’s Mike Long Track saw a little bit of everything … eight regional qualifying times, numerous personal records, a Canadian record and the world’s fastest time.  That’s right… the fastest time in the world this season.  Former Seminole Walter Dix brought the standing room only crowd to its feet when he ran this year’s fastest time in the world Saturday afternoon with a time of 10.00, in the 100m dash.  Dix’s season-opening performance bettered Jamaica’s Yohan Blake’s time of 10.08, the previous top mark in the world this year.   

 

“With a 1.1 headwind, that’s like a 9.9 low, maybe 9.8 high, so that was a great time and that’s what I wanted to do,” Dix said. “The last time I ran was September.  It’s always good to be back home.  I am not a big fan of traveling so I always like to be home with friends and family.”

 

Florida State will next compete at the ACC Championships in Miami, Fla., April 16-18th and this weekend served as a good tune up for the Seminoles in many areas.

 

“We did a lot more than maybe we were going to do this weekend,” Florida State head coach Braman said. “We got a lot of things done here.  We have a lot of momentum going into the ACC’s so I feel pretty good about it.  The key thing is that you walk off the track healthy because next week is going to be pretty big.”

 

The women had a great day for the Seminoles.  Getting things started and in her first long jump appearance of the outdoor season, sophomore standout Kim Williams (Kingston, Jamaica), not only won the event at the 2009 Seminole Invitational, but did so in impressive fashion, setting a personal record with a mark of 21-00.75 (6.42m) which ranks first in the ACC and third in the nation. The mark also regional qualifies Williams and places her fourth in FSU history in the long jump.

 

Liz Mabry (Gulf Breeze, Fla.) put forth an excellent effort with a first place finish in the pole vault. Her mark of 13-01.50, a personal record for the junior, ranks first in the ACC this season and second in Seminole history.  Mabry has now recorded regional qualifying marks in three meets (Disney Classic and Texas Relays) this season.

 

Dominating the women’s 800m run was Florida State junior Pilar McShine (Trinidad and Tobago), who recorded a first-place finish with a personal record and regional-qualifying time of 2:05.48.  The time ranks first in the ACC and third in the nation this outdoor season.

 

Senior Lydia Willemse’s (Forest, Ontario) 6:33.28 in the 2000m steeplechase set a new Canadian record, breaking the previous mark of 6:36.05 help by Danielle Woods back in July of 2007.

 

On the men’s side, Miami natives sophomore Kevin Williams (46.94) and freshman Brandon O’Connor (47.08) both regionally qualified in the 400m run in their first action in the event for the Seminoles this outdoor season.  Both times rank in the top four in the ACC.

 

Freshman Nathan Duby (Winter Springs, Fla.) placed second at the meet in the 800m run with a personal best time of 1:50.87, shaving nearly four seconds off of his previous best time, and just missed the regional qualifying mark of 1:50.40.

 

Florida State’s first place men’s 4x400m relay capped off a successful day for the Seminoles.  The team of sophomore Kevin Williams (Miami, Fla.) and freshmen Brandon O’Connor (Miami, Fla.) and Kevin and Jonathan Borlee (Brussels, Belgium) ran a regional qualifying time of 3:04.02 which ranks third in the nation and is the best in the ACC by nearly eight seconds (3:11.54, Georgia Tech).

 

 

Women Hammer Throw

2. Caila Coleman                47.79m         156-09 (season-high)

8. Lea Russell                    34.69m         113-10

 

Women 100m Hurdles

2. Valerie Flournoy             14.18 (0.3)

6. Maria Irayizia                 14.44 (0.3)

                  

Women Long Jump

1. Kim Williams                  6.42m (1.1)   21-00.75 R*

2. Heather Leblanc              5.70m (1.4)   18-08.50

 

Women Pole Vault

1. Liz Mabry                      4.00m 13-01.50 R

3. Callie Giffin                    3.70m 12-01.50

4. Abbey Sutton                 3.40m 11-01.75

5. Lauren Giffin                  3.40m           11-01.75

6. Leilani Caraballo              3.25m 10-08.00

 

Women 1500m

2. Keesha Danso                4:45.61

5. Emily Ness                    4:51.38

11. Bree McArdle                5:06.31

15. Jen Hillis                      5:13.94

16. Briana Walker               5:17.11

20. Arica Halila                   5:25.07

22. Nicole Kenna                5:38.19

 

Women Shot Put

1. Allyn Laughlin                 15.25m 50-00.50 R

 

Women 400m Dash

2. Stephanie Simpson          56.19

12. Kayann Chambers         58.66

 

Women 100m Dash

5. Auja Pughsley                12.03 (-0.2)

 

Women 800m Run

1. Pilar McShine                 2:05.48 R*

4. Emily Ness                    2:19.47

5. Keesha Danso                2:20.16

15. Jen Hillis                      2:29.87

18. Briana Walker               2:37.00

19. Arica Halila                   2:38.59

20. Nicole Kenna                2:52.12

 

Women 400m Hurdles

2. Shannon Stuckman         1:01.66

 

Women 200m

16. Cinnamon Johnson         25.77 (1.0)

 

Women 2000m Steeplechase

1. Lydia Willemse               6:33.28

 

Men Hammer Throw

1. Matt Wernke                  57.76m         189-06 R

2. Travis Whitfield              55.46m         181-11

 

Men 110m Hurdles

4. Justine Byrd                   14.68 (0.9)

 

Men 400m Dash

3. Kevin Williams                46.94 R*

4. Brandon O’Connor           47.08 R*

14. Pelle Rietveld                49.54

 

Men Pole Vault

2. Warren Harper               4.45m                    14-07.25

 

Men 800m Run

2. Nathan Duby                  1:50.87

6. Danny Silva                   1:55.16

 

Men 400m Hurdles

5. Andrew Jacobs               54.13

6. Mike Fingado                  55.07

8. Collin Lomagistro            55.32

 

Men 2000m Steeplechase

1. Trey Andrews                5:57.89

 

Men 4x400m Relay
1 Florida State University 'A'           3:04.02  R*
     1) 139 Williams, Kevin              2) 116 Borlee, Kevin              
     3) 129 O'Connor, Brandon         4) 115 Borlee, Jonathan           

 

                                          

*new regional qualifier

Related Articles