May 17, 2003 - by
Scott Wins Shot Put On Day One Of GT Invitational

May 17, 2003


Recap

Atlanta, Ga. –

Licensed to Delta Timing Group         Hy-Tek's Meet Manager 5/16/2003 11:55 PM
              Georgia Tech Invitational - 5/16/2003 to 5/17/2003
                                  Atlanta, GA
                                    Results

Women 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Shalane Flanagan North Caroli 4:13.00 4:11.60 10 2 Miesha Marzell-Arnold Unattached 4:17.00 4:12.60 8 3 Lauren King Notre Dame 4:16.43 4:14.72 6 4 Heather Sagan Unattached 4:13.91 4:17.45 5 5 Carol Henry North Caroli 4:16.00 4:19.32 4 6 Ruth Chege Richmond 4:18.50 4:20.12 3 7 Mary-Jane Harrelson Nike 4:10.00 4:22.15 2 8 Marlies Overbeeke Virginia Tec 4:21.16 4:22.86 0.5 8 Sonja Friend-Uhl Unattached 4:20.58 4:22.86 0.5 10 Molly Huddle Notre Dame 4:20.50 4:23.43 11 Ann McGranahan ZapFitness 4:28.66 4:25.66 12 Dana Coons Adidas 4:20.00 4:25.68 13 Anne Bersagel Wake Forest 4:26.80 4:26.21 14 Julia Lucas Unattached 4:22.00 4:27.78 15 Heather Lee Campbell 4:19.92 4:29.22 16 Janelle Vadnais NC State 4:22.50 4:29.90 17 Renee Gunning NC State 4:22.50 4:29.92 18 Kerry Meagher Notre Dame 4:32.46 4:30.45 19 Cassie King North Caroli 4:24.00 4:30.98 20 Angela Murphy Unattached 4:29.00 4:30.99 21 Katie Sujkowski Appalachian 4:30.10 4:32.48 22 Loring Watkins Unc-Asheville 4:28.10 4:33.99 23 Stephanie Madia Notre Dame 4:26.98 4:35.96 24 Sylvia Chelimo Gardner-Webb 4:33.61 4:36.20 25 Stacey Vidt Virginia Tec 4:31.80 4:36.42 26 Alicia Valtin Campbell 4:25.72 4:36.64 27 Marie Brandewiede Rhodes 4:32.83 4:36.83 28 Maureen Mewett Unattached 4:23.00 4:37.26 28 Gina Recher Ut-Chattanoo 4:32.65 4:37.26 30 Jade Fisher Hampton 4:29.30 4:37.85 31 Catherine Major Wake Forest 4:33.43 4:41.17 32 Raynell Hagberg Florida Atla 4:33.87 4:42.80 33 Kim Milbourn Virginia Tec 4:32.01 4:43.49 34 Andrea Morrow Ucf 4:38.15 4:47.15 35 Jennifer Modliszewski NC State 4:29.60 4:48.91 36 Wendee Embry Eastern Kent 4:38.72 4:49.74 37 Yetunde Mafe Hampton 4:35.50 4:58.18 38 Kara Mullin Wake Forest 4:31.92 4:58.31

Women 3000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Ellen Dwyer Virginia 9:37.00 9:42.83 10 2 Jane Maxwell Virginia 9:45.00 9:43.01 8 3 Misty Harper Florida Stat 10:06.66 6

Women 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Anne Marie Moutsinga Coastal Caro 16:33.42 16:57.07 10 2 Jill Miller Wake Forest 16:50.00 17:11.65 8 3 Anne Clinton Florida Stat 17:16.00 17:11.91 6 4 Allison Lind Florida Stat 17:07.00 17:17.12 5 5 Nigisti Negussie Georgia Stat 17:27.40 17:18.44 4 6 Kara Price NC State 16:52.00 17:24.44 3 7 Sarah Primeau Appalachian 16:55.00 17:29.57 2 8 Micki Logue Unc-Asheville 17:37.85 17:33.84 1 9 Erin Franklin Wake Forest 17:16.00 17:34.89 10 Jean Marinangeli Notre Dame 17:15.42 17:42.64 11 Ginger Wheeler NC State 16:55.00 17:46.06 12 Courtney Lancashire Wake Forest 17:13.00 17:47.13 13 Tiffany Carberry Unc-Asheville 18:11.58 18:08.12 14 Meadow Tarvis Unc-Asheville 17:56.65 18:14.23 15 Kara Koppel Coastal Caro 17:01.33 18:21.34 16 Macy Little Unc-Asheville 17:52.87 18:29.85 17 Neta Ezer Georgia Tech 17:18.00 18:32.42 18 Elsa Allsteadt Unc-Asheville 19:08.00 20:45.60

Women 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Dawn Cleary Virginia 10:00.00 10:05.35 10 2 Kris Roth Unattached 10:20.00 10:27.57 8 3 Lucinda Hull Unattached 10:20.00 10:38.82 6 4 Lindsey Kozlowski Coastal Caro 10:42.64 11:02.76 5 5 Andrea Smith Georgia Stat 11:04.38 11:37.08 4

Women Pole Vault ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Andrea Wildrick Speed Dynamics 4.20m 4.06m 13-03.75 2 Lacy Janson Florida Stat 4.37m 3.96m 12-11.75 3 Rebecca Post North Caroli 3.81m 3.81m 12-06.00 4 Suzanne Makinson Appalachian 3.81m J3.81m 12-06.00 5 Tatyana Kirichenko North Caroli 3.91m J3.81m 12-06.00 6 Joana Costa Clemson 3.91m 3.66m 12-00.00 7 Michelle Velez Western Caro 3.81m J3.66m 12-00.00 8 Vika Osipenko Virginia 3.80m J3.66m 12-00.00 9 Lynda Thiel Uw-Milwaukee 3.66m 3.51m 11-06.25 10 Terri Matthews North Caroli 3.65m J3.51m 11-06.25 11 Kira Barcus Georgia Tech 3.20m J3.51m 11-06.25 12 Kim Johnston Virginia Tec 3.50m 3.36m 11-00.25 -- Marilyn Testa Coastal Caro 3.68m FAIL -- Laura Tiezsen Western Caro 3.91m FAIL -- Michelle Legatt Arkansas Sta 4.00m FAIL

Women Long Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Kim Jones Florida Stat 6.45m 6.26m +0.0 20-06.50 2 Tianna Goldring Norfolk Stat 6.11m +0.0 20-00.50 3 Colleen Scott Unattached 6.06m 6.01m +0.0 19-08.75 4 Kasola Smith Ut-Chattanoo 6.22m 5.96m +0.0 19-06.75 5 Kiamesha Otey Virginia 6.54m 5.91m +0.0 19-04.75 6 Cassy Richards Wake Forest 5.95m 5.88m +0.0 19-03.50 7 Gina Harris Miami 6.44m 5.81m -1.2 19-00.75 8 Alicia Smith Georgia Stat 6.03m 5.75m +0.0 18-10.50 9 Lydia mootry Fisk 5.53m 5.73m +0.0 18-09.75 10 Jessica DeFreitas Georgia Tech 6.29m 5.68m +0.0 18-07.75 11 Kellie Mitchell Georgia Sout 5.96m 5.66m +0.0 18-07.00 11 Kelly Roloff Ucf 1.85m 5.66m +0.0 18-07.00 13 Caroline Harvey Virginia 5.90m 5.65m +0.0 18-06.50 13 Lacsheia Turner Eastern Kent 5.94m 5.65m +0.0 18-06.50 15 Denise Morgan High Point 6.15m 5.64m +0.0 18-06.00 16 Sharianne Lawson Miami 6.33m 5.63m +0.0 18-05.75 17 Kiera Underwood North Caroli 6.09m 5.60m +0.0 18-04.50 18 Ronda White Appalachian 6.04m 5.59m +0.0 18-04.25 18 Chinela Davis Miami 6.27m 5.59m +0.0 18-04.25 20 Margo Robinson Gardner-Webb 5.86m 5.58m +0.0 18-03.75 20 Julee Wilson Richmond 6.12m 5.58m +0.0 18-03.75 22 Leshawn Gee North Caroli 6.04m 5.56m +0.0 18-03.00 23 Brandy Depland Georgia Tech 6.04m 5.53m +0.0 18-01.75 24 Stephanie Kenesie Uw-Milwaukee 5.98m 5.50m +0.0 18-00.50 25 Nailah Betts Hampton 5.92m 5.45m +0.0 17-10.75 -- Ashley McNeill Georgia Tech 5.51m FOUL NWI -- Tiffany Purham N. Carolina 5.76m FOUL NWI -- Meleisa Greene SE Missouri 5.81m FOUL NWI

Women Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Adriane Blewitt Ashland U. 17.97m 17.99m 59-00.25 10 2 Laura Gerraughty North Caroli 18.82m 17.67m 57-11.75 8 3 Kristen Heaston Unattached 17.53m 17.38m 57-00.25 6 4 Cleopatra Borel VT Elite 17.66m 17.34m 56-10.75 5 5 Eliese Mitchell Virginia 16.16m 15.30m 50-02.50 3.5 5 Angela Bertholdt Unattached 15.69m 15.30m 50-02.50 3.5 7 Lindsay Neuberger Wake Forest 15.32m 14.67m 48-01.75 2 8 Jennifer Penrose Miami 15.79m 14.65m 48-00.75 1 9 January Williams Virginia Tec 15.27m 14.59m 47-10.50 10 Heather Jenkins SE Missouri 15.38m 14.43m 47-04.25 11 Cerenity Young Florida Stat 15.24m 13.81m 45-03.75 12 Meghan Horn Notre Dame 13.85m 13.44m 44-01.25 13 Donisha Freeman N. Carolina 13.56m 13.37m 43-10.50 14 Tracee Cheek Hampton 13.84m 12.75m 41-10.00 15 Andrea Pressley Jacksonville 13.03m 12.25m 40-02.25 -- Lindsey Sutherland Gardner-Webb 13.03m FOUL

Women Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Karen Wyzykowski North Caroli 51.75m 50.46m 165-07 2 Dee O'Connell VT Elite 51.91m 49.83m 163-06 3 Dominique Bilodeau Ottawa Lions 50.00m 47.76m 156-08 4 Annie Bobiak Virginia 46.00m 45.41m 149-00 5 Courtney Haman SE Missouri 46.86m 43.98m 144-03 6 Karen Rademeyer Unattached 45.00m 41.46m 136-00 7 Kate Purcell Florida Stat 41.45m 41.23m 135-03 8 Lynda Thiel Uw-Milwaukee 44.00m 39.82m 130-08 9 Andrea Pressley Jacksonville 39.01m 36.65m 120-03 -- Erin Gruenke W. Kentucky 36.22m FOUL -- Krystal Woods Clemson 38.90m FOUL -- Patricia Robb Georgia Tech FOUL -- Elizabeth Lord Clemson 40.12m FOUL -- Katie Pickett Clemson 36.40m FOUL

Men 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Brendon Mahoney Georgia Tech 3:46.74 10 2 Dan Wilson Asics 3:41.49 3:46.92 8 3 Alan Webb Nike 3:40.00 3:47.59 6 4 Ricky Brookshire NC State 3:46.20 3:47.73 5 5 Eric Morrison Notre Dame 3:43.52 3:47.91 4 6 Joe Driscoll Adidas 3:48.21 3:48.78 2.5 6 Itay Magidi Clemson 3:48.75 3:48.78 2.5 8 Rich Tremain Unattached 3:50.00 3:49.02 1 9 Joep Tigchelaar Florida Stat 3:47.50 3:49.03 10 Brian Murray Unattached 3:44.00 3:49.21 11 Kevin Somok Notre Dame 3:45.24 3:49.45 12 Giscard Titus Florida Stat 3:49.00 3:50.75 13 Brian McGovern North Caroli 3:49.00 3:50.90 14 Tony Juarez Clayton Stat 3:51.77 3:50.97 15 Vincent Ambrico Notre Dame 3:51.58 3:51.13 16 Andy Smith NC State 3:45.50 3:51.73 17 David Christian NC State 3:51.00 3:52.27 18 Nick Mangum NC State 3:50.00 3:52.64 19 Rob Kuhn Georgia Tech 3:52.20 3:52.73 20 Enda Grandfield W. Kentucky 3:52.90 3:52.87 21 Michael Bond Troy State 3:50.07 3:54.72 22 Kevin Cook Florida Stat 3:49.00 3:56.01 23 Kenny Jesensky Coastal Caro 3:54.00 3:56.28 24 Alex Baikovs High Point 3:47.95 3:56.63 25 John Hinton Unattached 3:47.85 3:57.31 26 Adam Puett Western Caro 3:47.92 3:57.44 27 Brad Yewer East Tenn. S 3:45.94 3:57.70 28 Kevin Rhue Richmond 3:44.21 3:58.55 29 Jimmy DeYonker Unattached 3:59.50 3:58.79 30 Taylor Milne High Point 3:41.96 3:59.36 31 Rob Robertson North Caroli 3:56.00 4:01.07 32 Michael Earle Campbell 3:55.00 4:01.23 33 Kevin Timp Unc-Asheville 3:59.99 4:04.44 34 Carmin Mazzotta Unc-Asheville 3:59.50 4:06.47 35 Matt Goodale High Point 3:51.00 4:07.16 36 Neil McDonagh Georgia Tech 3:45.50 4:07.56

Men 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Ryan Emery Unattached 14:30.00 14:50.86 10 2 Sean Stevens Wake Forest 14:26.00 14:54.02 8 3 Joe Poliseo Georgia Tech 14:45.12 14:59.12 6 4 Joey Zins Unattached 14:30.00 15:04.44 5 5 Adrian Hill High Point 14:24.00 15:05.33 4 6 Samuel Mangusho Savannah Sta 14:30.00 15:08.48 3 7 Barnabas Togom Md-Eastern S 14:50.66 15:10.51 2 8 Paul Rickard Georgia Stat 14:36.20 15:12.93 1 9 Phil Latter Unc-Asheville 14:56.00 15:44.24 10 Jeff Fairman High Point 14:24.00 15:44.34 11 Root Kirbach Unc-Asheville 15:34.00 15:58.36

Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Solomon Kandie Unattached 8:40.00 8:48.40 10 2 David Haefner East Tenn. S 9:10.81 9:08.11 8 3 Levi Sybert Mid. Tenn. S 9:12.28 9:10.14 6 4 Ryan Fenton Clemson 9:15.20 9:14.69 5 5 Chad Sierman SE Missouri 9:08.70 9:24.94 4 6 David Alber Notre Dame 9:07.07 9:28.14 3 7 Duncan Bitok Norfolk Stat 9:32.00 9:36.11 2 8 Zack Wood Mid. Tenn. S 9:46.53 9:36.30 1 9 Adam Gaske Gardner-Webb 9:39.89 9:45.01 10 Dave Barrett Wake Forest 9:14.00 9:53.84 11 Dave Bell Unc-Asheville 9:44.00 10:00.08

Men Long Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 George Kitchens Clemson 7.76m 7.89m +0.0 25-10.75 2 Shelton Scott SE Missouri 7.23m 7.78m +0.0 25-06.25 3 JJ Sturm Mid. Tenn. S 7.21m 7.77m +0.0 25-06.00 4 Maurice English Unattached 7.46m 7.72m 0.6 25-04.00 5 Roland McGhee Unattached 7.92m 7.62m 1.1 25-00.00 6 Anthony Wallace Unattached 7.46m -1.5 24-05.75 7 Kai Maull Clemson 7.63m 7.42m 1.0 24-04.25 8 Courtney Wright Florida Stat 7.21m 7.40m +0.0 24-03.50 9 Brandon Via N. Carolina 7.29m 7.24m 2.0 23-09.00 9 Frederick Collier Unattached 7.71m 7.24m +0.0 23-09.00 11 Michael Acree Troy State 7.39m 7.20m 1.4 23-07.50 12 Kolby Jones Florida Stat 7.34m 7.15m 1.5 23-05.50 13 Sean White N. Carolina 7.38m 7.13m 1.0 23-04.75 14 James Gillespie Unattached 7.40m 7.09m 0.7 23-03.25 15 Ricky Argro Florida Stat 7.18m 7.05m +0.0 23-01.75 16 Evertte Bruce N. Carolina 7.24m 6.80m +0.0 22-03.75 -- Deon Britton Appalachian 7.26m FOUL NWI

Men Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Dorian Scott Florida Stat 19.20m 18.12m 59-05.50 2 Jay Heddell SE Missouri 17.59m 17.41m 57-01.50 3 Garrett Johnson Florida Stat 18.87m 17.23m 56-06.50 4 Zeb Sion Georgia Tech 18.03m 17.00m 55-09.25 5 Ryan Norwood Virginia Tec 17.12m 16.93m 55-06.50 6 Raigo Toompuu W. Kentucky 16.48m 16.64m 54-07.25 7 Brandon Myer SE Missouri 16.92m 16.61m 54-06.00 8 Brian MacPhee Virginia Tec 17.00m 16.38m 53-09.00 9 John Fallone Virginia Tec 17.18m 16.31m 53-06.25 10 Jonathan Spillman Georgia Tech 17.17m 16.29m 53-05.50 11 Anthony Greer Appalachian 16.45m 15.79m 51-09.75 12 Derek Gilson Clemson 16.49m 15.76m 51-08.50 13 Matt Lombardi Clemson 16.33m 15.75m 51-08.25 14 Kristo Galeta W. Kentucky 15.98m 15.15m 49-08.50 15 Nathan Hedgepeth Unc-Asheville 16.29m 15.09m 49-06.25 15 Walker Anderson Virginia 15.25m 15.09m 49-06.25 17 Josh Carter Wake Forest 14.21m 13.27m 43-06.50

Men Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Roald Bradstock Unattached 74.02m 73.25m 240-04 10 2 Brian Kollar Virginia 74.00m 71.86m 235-09 8 3 Chris Sinotte Unattached 68.58m 68.42m 224-06 6 4 Jacobus Smit Virginia Tec 68.74m 67.22m 220-06 5 5 Joshua Johnson Unattached 66.34m 67.03m 219-11 4 6 Justin Ryncavage North Caroli 67.04m 64.45m 211-05 3 7 Jon Bourque Eastern Illi 63.48m 61.26m 201-00 2 8 Anthony Hoover Georgia Tech 59.51m 59.99m 196-10 1 9 Rory Magner North Caroli 62.68m 59.66m 195-09 10 Daniel Balena Samford 62.17m 58.82m 193-00 11 Josh Lee Western Caro 59.02m 55.29m 181-05 12 Chris Brongel Troy State 54.26m 50.62m 166-01 13 Mike Hauck Wake Forest 56.88m 50.51m 165-08

Related Articles