November 18, 1999 - by
Seminole Swimmers Head To Gainesville

Nov. 18, 1999

Lady Seminoles take on No. 9 Lady Gators

The Florida State Lady Seminole swimming and diving team will travel to Gainesville for a match-up with the Lady Gators on Friday, November 19 at 4:00pm at the Stephen C. O’Connell Center Natatorium. The Lady Seminoles are 4-2 going into the meet.


The Lady Seminoles are coming off a 174-91 win over Indian River Community College last weekend. Christy Cech and Tanya Gurr led the Lady Seminoles, each winning two events. Cech won the 200 Free (1:51.96) and the 100 Free (51.31) with Gurr winning the 50 Free (24.54) and the 200 Back (2:09.17). Other Lady Seminoles winning their events are Amber Goodwin in the 100 Back (58.77), Keryn Kreynauw in the 100 Breast (1:05.31), Kathleen McCubbins in the 100 Fly (57.90) and Liska Dedekind in the 1000 Free (10:26.72). In diving action, Marya Sabesky won the one-meter (279.52) and three-meter diving (301.50). Diver Caren Hirai finished second on both boards with Brandy Ogelsby finishing third.


No. 20 Seminoles take on the No. 13 Gators

The Florida State Seminole swimming and diving team travels to Gainesville this week to take on the Florida Gators Friday, November 19 at 4:00pm at the Stephen C. O’Connell Center Natatorium. The Seminoles are 3-2 going into the meet.


The Seminoles are coming off a 142-131 win over Indian River Community College last weekend. Greg Main-Baillie led the Seminoles as he won the 100 Back (50.81) and 100 Free (45.73). Other top finishes included Brett Petersen, winning the 100 Breast (57.11), Steve Forson, winning the 100 Fly (51.32), Danny Chocron, winning the 1000 Free (9:34.96), Joey Marshburn, winning the 50 Free (21.43) and Nelson Mora in the 200 Fly (1:53.38). Brent Burkman took the top spot on both boards in diving action, winning the one-meter with a score of 288.75 and three-meter in a score of 323.55. Roudning out the diving action were Ben Nuttall (3rd on the one-meter), Glenn Gonzales (2nd on the three-meter) and Erik Russell, who finished 4th on the three-meter.


Location: Gainesville, FL

Nickname: Gators

Colors: Orange and White

Conference: Southeastern

Facility: Stephen C. O’Connell Center Natatorium


Head Coach: Gregg Troy

Record at Florida/years: 9-2/second season

Assistant Coaches: Anthony Nesty, Brian Schrader, Martyn Wilby

Volunteer Assistant Coach: Buddy Baarcke

Diving Coach: Donnie Craine

1998-99 Record: M, 8-3, 2-2 in SEC, W: 9-2, 2-2 in SEC

1999 NCAA Finish: Men: 17th – Women: 8th

1999-2000 Record: M: 6-2, 1-1 in SEC – W: 6-1, 1-1 in SEC

1999-2000 CSCAA Rankings: Men:13th – Women: 9th


* records and rankings as of 11/17/99


Sports Information Contact:

  • Women: Tonya Moore (352-375-4683 ext. 6131)
  • Men: Andy Krauss (352-375-4683 ext. 6175)


    THE SERIES



    Men:

    The Gators lead the series 40-21-1, including a 150-92 win in Tallahassee last season.


    Women:

    The Lady Gators own the series 28-0 including the 152-91 win in Tallahassee last season.


    To the Point:

    Junior Greg Main-Baillie leads the two teams with 110 points scored, followed closely by junior transfer Christy Cech, who has 108. Cech leads the newcomers for the women as Steven Forson leads the new men with 48 points. Betsy Nagy leads the freshman women with 29 as Devon Crock leads the freshman men with 17.


    Getting it Done:

    Junior Christy Cech has been getting it done for the Lady Seminoles. The transer from Pietermaritzberg, South Africa, has won every individual event she has competed in this season. Junior Greg Main-Baillie has won 11 of the 14 events he has competed in this season.


    A Gator at FSU?

    Assistant Coach Michelle Gacio has a diret connection to the Florida Gators. Gacio, a 1996 gradaute of the Univerisity of Florida, was an All-American and coached the Florida Aquatic Swim Team in Gainesville.


    From Down Under…

    Four Seminoles represented their respective homelands this summer in the 1999 Pan-Pacific Championships in Sydney, Australia. Volunteer assistant coach Brendon Dedekind, representing South Africa, won the 50m Free, Greg Main-Baillie, swimming for South Africa as well, finished 12th in the 50 Free and 15th in the 100 Free at the championships, South African Brett Petersen finished 4th in the 100 Breast and was on the 4th place 400 Free Relay team, and Danny Chocron, who represents Venezuala, finished 2nd in the 25K.


    Half and Half

    Both the men’s and women’s teams are chock full of new faces. Half of the women’s team and 14 of the 31 Seminoles are brand new. Of those 27, 20 are freshman.


    1999-2000 MEN’S TOP TIMES (as of 11/13/99)

    
    200 Medley Relay
    1. Greg Main-Baillie, Brett Peterson, Steven Forson, Kevin Flanagan   (NC State/GT)   1:32.02
    2. Jonathan Fry, Chris Brosche, Devon Crock, Nnamnse Ammons   (NC State/GT)           1:37.34
    3. Jonathan Kaplan, Justin Betts, Will McReynolds, Joey Marshburn   (NC State/GT)     1:40.19
    

    400 Medley Relay 1. Greg Main-Baillie, Brett Petersen, Steve Forson, Kevin Flanagan (Auburn) 3:22.32 2. Greg Main-Baillie, Brett Petersen, Devon Crock, Julian Daily (Miami) 3:26.60 3. Jonathan Fry, Chris Brosche, Steve Forson, Nnamnse Ammons (Miami) 3:33.30

    50 Free 1. Greg Main-Baillie NCState/ GT 21.17 2. Kevin Flanagan NCState/ GT 21.30 3. Nnamnse Ammons Auburn 21.42

    100 Free 1. Greg Main-Baillie Auburn 45.58 2. Kevin Flanagan NCState/ GT 46.95 3. Nnamnse Ammons Auburn 47.50

    200 Free 1. Greg Main-Baillie IRCC 1:41.99 1. Nelson Mora Auburn 1:43.13 2. Jay McGarity Auburn 1:43.98

    500 Free 1. Bill Schultz Auburn 4:39.62 3. Nelson Mora NCState/ GT 4:40.10 2. Danny Chocron Auburn 4:41.82

    1000 Free 1. Danny Chocron Miami 9:34.16 2. Bill Schultz Auburn 9:35.52 3. Jonathan Kaplan IRCC 10:03.67

    1650 Free 1. Bill Schultz NC State/ GT 15:54.63 2. Danny Chocron NC State/ GT 16:09.60 3. Sech Swisher NC Satae/ GT 17:22.97

    200 IM 1. Greg Main-Baillie Auburn 1:53.63 2. Jonathan Kaplan Auburn 1:55.63 3. Justin Betts Auburn 1:58.69

    400 IM 1. Bill Schultz NCState/ GT 4:11.79 2. Justin Betts NCState/ GT 4:19.95 3. Jonathan Kaplan NCState/ GT 4:21.87

    One-meter Diving 1. Brent Burkman IRCC 288.75 3. Ben Nuttall IRCC 266.40 2. Glen Gonzales IRCC 265.80

    Three-meter Diving 1. Brent Burkman IRCC 323.55 2. Glen Gonzales IRCC 320.10 3. Erik Russell IRCC 271.57

    100 FLY 1. Steven Forson NCState/ GT 50.56 2. Devon Crock NCState/ GT 51.22 3. Nelson Mora IRCC 51.89

    200 Fly 1. Nelson Mora Auburn 1:52.58 2. Steve Forson NCState/ GT 1:53.35 3. Devon Crock Auburn 1:54.63

    100 Back 1. Greg Main-Baillie IRCC 50.81 2. Devon Crock IRCC 54.31 3. Kevin Flanagan IRCC 54.38

    200 Back 1. Greg Main-Baillie NCState/ GT 1:52.29 2. Jonathan Kaplan Auburn 1:58.83 3. Jonathan Fry Miami 2:00.47

    100 Breast 1. Brett Peterson IRCC 57.11 2. Chris Brosche NCState/GT 1:00.01 3. Justin Betts NCState/GT 1:01.75

    200 Breast 1. Brett Petersen Auburn 2:06.14 2. Justin Betts Auburn 2:10.87 3. Chris Brosche Auburn 2:13.08

    200 Free Relay 1. Kevin Flanagan, Will McReynolds, Nnamnse Ammons, Joey Marshburn (NC State/GT) 1:24.25 2. Julian Daily, Sean Emery, Nelson Mora, Kellen Bailey (NC State/GT) 1:26.09 3. Jay McGarity, Devon Crock, Steven Forson, Chris Brosche (NC STate/GT) 1:28.81

    400 Free Relay 1. Kevin Flanagan, Nnamnse Ammons, Julian daily, Will McReynolds (Auburn) 3:08.21 2. Joey Marshburn, Sean Emery, Jay McGarity, Devon Crock (Miami) 3:12.34 3. Cliff Dyer, Seth Swisher, Matt Wallace, Chris Clark (Auburn) 3:12.95


    SCORES:

    10/9    FSU-153  Miami-84
    10/16   FSU-210  Georgia Tech-88
            FSU- 148  NC State- 152
    10/30   FSU- 108  Auburn- 132
    11/12   FSU- 142  IRCC- 131
    


    Women’s Squad

    Name               Cl  Event  Hometown
    Kristen Adams      JR  Free                 Greer, SC
    Summer Bell        SO  Back, IM             Apollo Beach, FL
    Anne Blachford     SR  Breast, IM, Free     Brampton, Ontario
    Anne Caruso        FR  Diving               Plantation, FL
    Christy Cech       SO  Free                 Pietermaritzburg, South Africa
    Liska Dedekind     JR  Free                 Pietermaritzburg, South Africa
    Jill Deviese       FR  Fly                  Yorktown, VA
    Amber Goodwin      SO  Back, Free           Midland, TX
    Shannon Goff       FR  Fly                  Birmingham, AL
    Tanya Gurr         SR  Free                 Harare, Zimbabwe
    Caren Hirai        SO  Diving               McLean, VA
    Karin Holmstedt    JR  Free                 Nodinge, Sweden
    Kristen Keelan     FR  Breast, Fly, IM      Raleigh, NC
    Lisa Kirsch        SO  Distance Free        Winter Springs, FL
    Karyn Krenauw      SO  Breast               Pietermaritzburg, South Africa
    Leah Lane          FR  Breast, IM           Kennesaw, GA
    Karen Lawsky       FR  Breast               Boca Raton, FL
    Megan Lock         SR  Free                 Englewood, FL
    Kathleen McCubbins FR  Fly                  Richmond, VA
    Amber McClain      SO  Distance Free        Midland, TX
    Betsy Nagy         FR  Back, IM             Shalimar, FL
    Brandy Oglesby     JR  Diving               Altamonte Springs, FL
    Katie Ruscoe       SR  Free, Fly            Port Richey, FL
    Marya Sabesky      SR  Diving               Winnipeg, Manitoba, CAN
    Sarah Scobey       SR  Sprint Free, Back    Winter Park, FL
    Christine Williams FR  Free                 Mercerville, NJ
    

    Head Coach- Neil Harper

    Assistant Coaches- Andy Robins, Michelle Gacio

    Diving Coach- Patrick Jeffrey


    Men’s Squad


    Name Cl Event Hometown
    Nnamnse Ammons FR Free Mitchellville, MD
    Kellen Bailey FR Free Lawrenceville, GA
    Justin Betts FR Breast, IM Springfield, VA
    Chris Brosche FR Breast Orlando, FL
    Brent Burkman SR Diving Reston, VA
    Danny Chocron SR Free Caracas, Venezuela
    Chris Clark SO Free Bend, OR
    Jared Craven FR Free Southern Pines, NC
    Devon Crock FR Fly, Free, Back Alexandria, VA
    Julian Daily SR Free, Fly, Back Cincinnati, OH
    Louis Dondero JR Diving Christiansburg, VA
    Cliff Dyer JR Free Homosasse, FL
    Sean Emery SO Free Marietta, GA
    Kevin Flanagan SR Back, Free Honolulu, HI
    Steven Forson SO Fly, Back Pietermaritzburg, South Africa
    Jonathan Fry FR IM, Back Chesterfield, VA
    Glen Gonzales SR Diving Pensacola, FL
    Greg Jackson JR Fly, IM Midlothean, VA
    Jonathan Kaplan SO IM, Breast Winter Haven, FL
    Greg Main-Baillie JR Back, Free Pietermaritzburg, South Africa
    Joey Marshburn FR Free Marietta, GA
    Jay McGarity SR Free Naples, FL
    Will McReynolds SO Free, IM Apopka, FL
    Nelson Mora SR Fly, Free Caracas, Venezuela
    Ben Nuttall SR Diving Thunder Bay, Ontario, CAN
    Brett Petersen SR Breast, IM East London, South Africa
    Eric Russell FR Diving Highlands Ranch, CO
    Bill Schultz SR Distance Free, IM Bowie, MD
    Michael Singelton SO IM Richmond, VA
    Seth Swisher SR Free Boulder, CO
    Matt Wallace FR Fly Bloomfield Hills, MI

    Head Coach- Neil Harper

    Assistant Coaches- Andy Robins, Michelle Gacio

    Diving Coach- Patrick Jeffrey


    1999-2000 Schedule

    
    Oct. 9       MIAMI (M&W)                      Tallahassee, FL   Men: W, 153-84, Women: W, 146-87
    Oct. 16      NC State (M&W)                   Atlanta, GA       Men: L, 148-152, Women: W, 163-123
                 Georgia Tech (M)                                        W, 210-88
    Oct. 23      No. 16 Minnesota (W)                Pullman, WA            L, 41-54
                 Washington State (W)                                    W, 48-46
    Oct. 30      AUBURN (No. 2 M&No. 8 W)               Tallahassee, FL   Men: L,132-108, Women: L,140-102 
    Nov. 12      INDIAN RIVER CC (M&W)            Tallahassee, FL   Men: W, 142-131, Women: W, 174-91
    Nov. 19      Florida                          Gainesville, FL        4:00pm
    Dec. 21      IRCC Relay Invite (M&W)          Ft. Pierce, FL         3:00pm
    Jan. 3       College Forum Diving Invite      Ft. Lauderdale, FL     All Day
    Jan.14-15    Dallas Morning News Classic (M)  Dallas, TX             7:30pm
    Jan. 22      FLORIDA ATLANTIC (M&W)           Tallahassee, FL        Noon
    Jan. 28      Georgia (M&W)                    Athens, GA             4:00pm
    Feb, 5       Louisiana State (M&W)            Baton Rouge, LA        11:00am
    Feb. 17-19   Women's ACC Championships        Chapel Hill, NC        ALL DAY
    Feb. 24-26   Men's ACC Championships          Chapel Hill, NC        ALL DAY
    March 3-4    Tiger Invite (M)                 Auburn, AL             All Day
    March 10-11  NCAA Diving Zone Qualifier       TBA                    All Day
    March 16-18  Women's NCAA Championship        Indianapolis, IN       All Day
    March 23-25  Men's NCAA Championships         Minneapolis, MN        All Day
    


  • Related Articles