May 7, 2005 - by

Seminole Twilight Results

May 7, 2005


Recap

 Licensed to Half-Mile Timing – Contractor License
Hy-Tek’s Meet Manager 5/7/2005 09:29 PM
Seminole Twilight 2005 – 5/7/2005
5/7/2005
Results

Women 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Robinson, Amber Unatt 11.88 -1.1 1
2 Arnetta-Willie, Philippa Unatt 11.90 -1.1 1
3 Meadows, Tawanna Troy 11.96 -1.1 1
4 Booth, Yanique Florida Atlantic 12.04 -1.1 1
5 Neal, Tangela Unatt 12.05 -1.1 1
6 Gollman, Ronella Troy 12.22 -1.1 1
6 Morrison, Kellie Unatt-Florida HS 12.22 -0.3 2
8 Jones, Jian Florida Atlantic 12.25 -0.3 2
9 McCoy, Daquia Florida Atlantic 12.40 -0.3 2
10 Clary, Malika Florida Atlantic 12.41 -0.3 2
11 Mortimer, Lisa Unatt 12.42 -1.1 1
12 Mims, Salethia Kennesaw State 12.53 -1.1 1
13 Brown, Sharneka Florida State 12.54 -2.2 3
14 Akinremi, Omolade Unatt 12.56 -0.3 2
14 Hicks, Lynnsey Ucf 12.56 -2.2 3
16 Heath, Naikeya Florida State 12.59 -0.3 2
17 Parker, Kayla Unatt 12.60 -2.2 3
18 Legree, LaToya Florida State 12.64 -2.2 3
19 Washington, Kayla Albany State 12.66 -0.3 2
20 Henderson, Shakavia Troy 12.89 -0.3 2
21 Demarest, Shannon Florida Atlantic 13.12 -2.2 3
22 Wilds, Stacie Florida State 13.26 -2.2 3

Women 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Robinson, Amber Unatt 23.80 1.2 1
2 McCoy, Daquia Florida Atlantic 24.06 1.2 1
3 Meadows, Tawanna Troy 24.27 1.2 1
4 Clary, Malika Florida Atlantic 24.29 1.2 1
5 Wallace, Carrie Troy 24.72 1.3 2
6 Neal, Tangela Unatt 24.78 1.2 1
7 Akinremi, Omolade Unatt 24.79 1.3 2
8 Gollman, Ronella Troy 24.80 1.2 1
9 Legree, LaToya Florida State 24.92 1.3 2
10 Heath, Naikeya Florida State 24.99 2.1 3
11 Batchelor, Kandia Florida State 25.30 2.1 3
12 Washington, Kayla Albany State 25.31 2.1 3
13 Mortimer, Lisa Unatt 25.40 1.2 1
14 Parker, Kayla Unatt 25.58 1.3 2
15 Mims, Salethia Kennesaw State 26.12 1.3 2
16 Henderson, Shakavia Troy 26.42 2.1 3
17 Lane, Deanna Florida State 26.68 1.3 2
18 Hammond, Lani Kennesaw State 27.20 2.1 3

Women 400 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Stephens, Marilyn Florida Atlantic 55.08
2 Wallace, Carrie Troy 55.13
3 Rich, Devon Unatt 56.77
4 Batchelor, Kandia Florida State 57.24
5 Williams, Jocelyn Troy 58.71

Women 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Hagberg, Raynell Unatt 2:08.90
2 Parker, Barbara Florida State 2:10.05
3 Krueger, Romy Unatt 2:13.37
4 Mondragon, Sydney Florida State 2:15.05
5 Pettus, India Florida State 2:15.50
6 Garcia, Elizabeth Florida Southern 2:15.70
7 Kozub, Karen Ucf 2:16.25
8 Creavy, Golden North Florida 2:16.34
9 Jones, Christina Ucf 2:16.93
10 Colbrook, Whelma Unatt 2:20.30
11 Zieminski, Kristen Ucf 2:20.79
— Granger, Kaitlyn North Florida DNF
— Phanord, Mesra Unatt DNF

Women 1500 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Bargmann, Belinda Troy 4:32.87
2 Bowerman, Laura Florida State 4:35.07
3 Hagen, Kirsten Florida State 4:42.96
4 Doud, Erin Troy 4:45.28
Parker, Barbara Florida State DNF

Women 3000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Hayes, Patrina Kennesaw State 9:53.30
2 Heffernan, Fallon Jacksonville 10:20.80
3 Davey, Amanda North Florida 10:23.91
4 Kreutzer, Allison Clayton State 10:45.47
5 Garner, Barbara Kennesaw State 11:17.31
6 Bloom, Kelly Kennesaw State 11:19.31

Women 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Koech, Jael Florida Southern 18:18.87
2 Mooney, Tara Kennesaw State 18:19.39
3 Paffie, Cassandra North Florida 18:54.07
4 Price, Kelly North Florida 19:25.71
5 Andress, Ashley Florida State 19:45.86

Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Jones, Kim Unatt 13.54 1.1
2 Booth, Yanique Florida Atlantic 13.76 1.1
3 Lane, Deanna Florida State 14.01 1.1
4 Chin, Diana Ucf 14.06 1.1
5 Parker, Kayla Unatt-Florida HS 14.77 1.1
6 Evans, Cara Unatt 15.44 1.1
7 Orr, Ashley Albany State 15.55 1.1
8 Hammond, Lani Kennesaw State 15.60 1.1

Women 400 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Batten, Kim Unatt 56.21
2 Evans, Cara Unatt 59.94
3 Wilson, Helenor Florida Atlantic 1:01.13
4 Chin, Victoria Ucf 1:01.18
5 Glover, Lindsay Florida Atlantic 1:01.51
6 Kusmierek, Julita Kennesaw State 1:02.35
7 Davis, Meyosha Albany State 1:14.55

Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Polko, Magdalena Kennesaw State 11:23.56
2 Keplinger, Danielle Unatt 11:54.52

Women 4×100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Florida Atlantic University ‘A’ 46.31
1) Jones, Jian 2) Clary, Malika
3) McCoy, Daquia 4) Stephens, Marilyn
2 Troy University ‘A’ 46.80
1) Henderson, Shakavia 2) Davis, Tanisha
3) Gollman, Ronella 4) Meadows, Tawanna
3 Unatt-Florida High ‘A’ 47.48

Women 4×400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Florida Atlantic University ‘A’ 3:49.54
1) Wilson, Helenor 2) Glover, Lindsay
3) Stephens, Marilyn 4) Clary, Malika
2 Florida State University ‘A’ 3:56.47

Women High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Spencer, Levern Albany State 1.83m 6-00.00
2 Larsen, Ann Ucf 1.75m 5-08.75
3 Ford, LesSundra Ucf 1.65m 5-05.00

Women Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Janson, Lacy Unatt 4.00m 13-01.50
2 Fowke, Katie Ucf 3.45m 11-03.75
3 Janson, Britney Unatt 3.30m 10-10.00
4 Caraballo, Leilani Florida State 3.00m 9-10.00
5 Bealert, Kelsey Ucf 3.00m 9-10.00
— McNaughton, Leah Florida State NH
— Galbreath, Dimitri Albany State NH
— Anderson, Jacintha Florida State NH
Janson, Kristin Florida State NH

Women Long Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Jones, Kim Unatt 6.46m 0.9 21-02.50
2 Parker, Kayla Unatt-Florida HS 5.85m 0.9 19-02.50
3 Spencer, Levern Albany State 5.85m 0.7 19-02.50
4 Rice, LaSheena Albany State 5.67m 0.8 18-07.25
5 Ocana, Janita Jacksonville 5.62m 0.6 18-05.25
6 Chin, Diana Ucf 5.62m 1.1 18-05.25
7 Hicks, Lynnsey Ucf 5.49m 1.1 18-00.25
8 Lane, Deanna Florida State 5.27m 0.9 17-03.50
9 Demarest, Shannon Florida Atlantic 5.19m 0.7 17-00.50
10 Dupree, LaKeshia Albany State 5.16m 1.2 16-11.25
11 Samailia, Aiesha Unatt-Florida HS 4.50m 1.1 14-09.25
— Camp, Candice Albany State ND NWI

Women Triple Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Mrozkova, Jana Albany State 12.05m +0.0 39-06.50
2 Brown, Sharneka Florida State 11.91m 0.7 39-01.00
3 Rice, LaSheena Albany State 11.84m +0.0 38-10.25
4 Wilds, Stacie Florida State 11.24m 0.3 36-10.50

Women Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jeffers, Stephanie Jacksonville 13.86m 45-05.75

Women Shot Put Invitational
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Wanless, Liz Unatt 17.60m 57-09.00
2 Scott, Candice Unatt 16.62m 54-06.50
3 Cotten, LaQuanda Unatt 15.04m 49-04.25

Women Discus Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Nelson, Lindsey Florida State 49.75m 163-03
2 Jeffers, Stephanie Jacksonville 40.75m 133-08
3 Binion, Aletha Clayton State 34.29m 112-06

Women Hammer Throw Invitational
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Gilreath, Erin Nyac 69.90m 229-04
2 Scott, Candice Unatt 67.60m 221-09
3 Cotten, LaQuanda Unatt 60.77m 199-04

Women Javelin Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Purcell, Kate Florida State 39.55m 129-09
2 Lane, Deanna Florida State 34.48m 113-01
3 Steinmetz, Alison Kennesaw State 33.32m 109-04

Men 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Bolden, Greg Albany State 10.33 1.4 1
2 Dzingai, Brian Unatt 10.37 1.4 1
3 Edwards, Robin Unatt 10.38 1.4 1
4 Bredwood, Llewellyn Unatt 10.40 1.4 1
5 Carter, Jonathon Unatt 10.57 1.4 1
6 Morant, Sheldon Unatt 10.62 1.4 1
7 Williams, Dontrell Albany State 10.65 0.6 2
8 Sterling, Rhoan Florida State 10.67 1.4 1
9 Coley, Rodney Albany State 10.74 1.2 3
10 Argro, Ricky Florida State 10.75 0.6 2
11 Graham, Azik Albany State 10.78 0.6 2
12 Nabe, Cedric Florida State 10.80 1.4 1
13 Griffin, Johnta Florida State 10.81 0.6 2
14 Joe, Allen Holyfield TC 10.86 0.6 2
15 Baptist, Jean Unatt 10.87 0.6 2
16 Curry, Rafeeq Unatt 10.92 1.2 3
17 Clarke, Robert Edward Waters 11.03 1.2 3
18 Bryon, Jean-marie Unatt 11.13 1.2 3
— Regis, Marvin Unatt DNF 1.2 3

Men 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Dzingai, Brian Unatt 20.33 1.0 1
2 Edwards, Robin Unatt 20.69 1.0 1
3 Harris, Louis Troy 20.88 1.0 1
4 Chambers, Ricardo Florida State 21.09 1.0 1
5 Edwards, Mark Gladiator TC 21.35 2.1 2
6 Bolden, Greg Albany State 21.44 1.0 1
7 Sterling, Rhoan Florida State 21.68 1.0 1
8 Coley, Rodney Albany State 21.71 2.1 2
9 Ramsay, Eric Unatt 21.77 2.1 2
10 Vickers, Emery Troy 21.82 2.1 2
11 Robinson, Cedrick Gladiator TC 21.93 1.0 1
12 Baptist, Jean Unatt 22.03 1.7 3
13 Clarke, Robert Edward Waters 22.05 1.7 3
14 Waugh, Gerald Unatt 22.19 2.1 2
15 Williams, Dontrell Albany State 22.25 1.0 1
16 Johnson, Greg Florida State 22.45 2.1 2
17 Allen, Kennieth Florida State 22.46 2.1 2
18 Moses, Drew Embry-Riddle 22.85 1.7 3
19 Fuquay, Aaron Embry-Riddle 22.93 2.1 4
20 Frith, Matt Florida State 23.05 1.7 3
21 Omoregie, Owenhegie Embry-Riddle 23.27 2.1 4
22 Thompson, Aaron Mt. Jacinto 23.44 2.1 4
23 Caravello, Chris Mt. Jacinto 24.21 2.1 4

Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Ramsay, Eric Unatt 47.05 1
2 Edwards, Mark Gladiator TC 47.21 1
3 Campbell, Sean Gladiator TC 48.02 1
4 Johnson, Greg Florida State 48.35 1
5 Robinson, Cedrick Gladiator TC 48.59 1
6 Hawkins, DeLarenta Troy 48.62 1
7 Allen, Kennieth Florida State 49.13 2
8 Smith, Jaheed Unatt 50.82 2
9 Roberts, Sam Mt. Jacinto 51.01 1
10 Bridges, Will Embry-Riddle 51.27 2
11 Omoregie, Owenhegie Embry-Riddle 51.61 2
12 Haynie, Joe Albany State 52.34 2

Men 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Hicks, Ramad West Florida 1:53.13
2 Charles, Andrew Unatt 1:53.22
3 Patrick, Chris Unatt 1:53.78
4 Griffiths, Duane Florida State 1:54.33
5 Maixner, Andrew North Florida 1:57.15
6 Reeves, K.C. North Florida 2:00.01
7 Poindexter, Scott West Florida 2:06.57

Men 1500 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Lanzel, Aaron Unatt 3:48.00
2 Nickinson, Chris Florida State 3:54.10
3 Padilla, Michael West Florida 3:54.47
4 Bell, Tyrone Florida Southern 3:54.59
5 Mutai, Joseph Kennesaw State 3:55.44
6 Davis, Jordon Unatt 3:55.45
7 Critzer, Eric Florida State 3:56.18
8 Giatino, Joe Unatt 3:56.75
9 Hughes, Brandon Troy 4:01.30
10 Burris, Sean Unatt 4:07.60
11 Jesensky, Kenny Florida State 4:08.69
12 Fuqua, Scott Unatt 4:09.29
13 Clement, Matt Unatt 4:14.44

Men 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Phipps, Alex Unatt 15:11.97
2 Mutai, Joseph Kennesaw State 15:36.86
3 O’Donoughue, Patrick Unatt 16:19.81
4 Gill, Vicky Unatt 16:33.69

Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Oliver, David Holyfield TC 13.67 1.1
2 Matthews, Todd Holyfield TC 13.87 1.1
3 Waugh, Gerald Unatt 14.44 1.1
4 Dasent, Nattaki Albany State 14.87 1.1
5 Jones, Devin Kennesaw State 15.07 1.1
6 Douglas, Radonye Albany State 15.33 1.1
7 Frith, Matt Florida State 15.94 1.1
8 Wood, Dan Embry-Riddle 16.16 1.1

Men 400 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Wood, Elliot Florida State 52.50
2 Dasent, Nattaki Albany State 54.29
3 Thompson, Aaron Mt. Jacinto 56.43
4 Jones, Devin Kennesaw State 56.87
5 Wood, Dan Embry-Riddle 57.00

Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Skrzypiec, Lukasz Kennesaw State 9:14.88
2 Askew, Clay Unatt 9:29.52
3 Kaszkur, Piotr Kennesaw State 9:40.43
— Byrne, Patrick West Florida DNF
— Jackson, Marcus Albany State DNF

Men 4×100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Unattached ‘B’ 39.79
2 Florida State University ‘A’ 39.97
1) Argro, Ricky 2) Sterling, Rhoan
3) Dix, Walter 4) Nabe, Cedric
3 Albany State University ‘A’ 40.96
1) 2) Gray, Sterling
3) Williams, Dontrell 4) Bolden, Greg
4 Troy University ‘A’ 41.16
1) Hawkins, DeLarenta 2) Acree, Michael
3) Vickers, Emery 4) Harris, Louis

Men 4×400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Unattached ‘A’ 3:31.09
2 Embry-Riddle Aeronautical Univ ‘A’ 3:34.64
1) Bridges, Will 2) Fuquay, Aaron
3) Wood, Dan 4) Beckwith, Eddie

Men High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Rhoulac, Brandon Albany State 2.10m 6-10.75
2 Brown, Teddrick Albany State 1.90m 6-02.75
— Rolle, James Unatt NH
— Dixon, Kerry Florida A & M NH
Allen, Shawn Florida State NH

Men Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Peacock, Jacob Florida State 4.45m 14-07.25
2 Crews, Scott Troy 4.45m 14-07.25
— Cotton, Charlie Florida State NH
Hurley, Matt Florida State NH
— Hunter, Kendrick Unatt NH
— Grubecki, Pawel Troy NH
— Washington, Robert Albany State NH

Men Long Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Joe, Allen Holyfield TC 7.57m -0.3 24-10.00
2 Acree, Michael Troy 7.22m -1.5 23-08.25
3 Argro, Ricky Florida State 7.03m -1.7 23-00.75
3 Rhoulac, Brandon Albany State 7.03m -0.9 23-00.75
5 Harris, Tyron Unatt 7.01m -1.0 23-00.00
6 Brown, Teddrick Albany State 6.65m -2.6 21-10.00
7 Clarke, Robert Edward Waters 6.61m -0.7 21-08.25
8 Wright, Courtney Florida State 6.51m -1.1 21-04.25
9 Frith, Matt Florida State 5.74m -1.3 18-10.00
— Campbell, Tim Albany State FOUL NWI

Men Triple Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Rhoulac, Brandon Albany State 15.88m NWI 52-01.25
2 Griffin, Johnta Florida State 14.05m +0.0 46-01.25
3 Clarke, Robert Edward Waters 13.14m 0.1 43-01.50

Men Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Johnson, Garrett Florida State 20.13m 66-00.50
2 Scott, Dorian Florida State 19.31m 63-04.25
3 Harrison, Rich Unatt 17.16m 56-03.75
4 Bourroughs, Beau Unatt 15.78m 51-09.25
5 Bennett, Michael Unatt 12.22m 40-01.25
6 Frith, Matt Florida State 11.54m 37-10.50
— Pippens, Scotty Albany State ND

Men Discus Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Johnson, Garrett Florida State 56.35m 184-10
2 Scott, Dorian Florida State 52.61m 172-07
3 Pippens, Scotty Albany State 50.00m 164-00
4 Clayman, Scott Unatt 48.36m 158-08
5 Bennett, Michael Unatt 48.19m 158-01
6 Harrison, Rich Unatt 46.22m 151-08
7 Bourroughs, Beau Unatt 44.85m 147-02
— Wisham, Kyle Unatt FOUL

Men Hammer Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Diakos, Andrew Florida State 59.08m 193-10
2 Dane, Travis Florida State 49.43m 162-02
3 Baker, Ryan Troy 46.66m 153-01
4 Wernke, Matt Unatt 44.82m 147-00
5 Clayman, Scott Unatt 43.89m 144-00

Men Javelin Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Rodgers, John Troy 55.99m 183-08
2 Wisham, Kyle Unatt 53.47m 175-05
3 Kull, Scott Unatt 49.69m 163-00
4 Wernke, Matt Unatt 47.41m 155-06

Related Articles