June 17, 2005 - by
sports_c-swim_stats_2005-2006_roster




2005 Fall Roster
Coaches&nbsp
Men
Name HT Event(s) Class Hometown (High School)
Jason Beinlich 5-11 Diving SR Ridley, Pa. (Ridley)
Jarryd Botha 6-6 Back, Free SO Worcester, South Africa (Paul Roos Gymnasium)
Brendan Burke 5-11 Fly, Back SO West Des Moines, Iowa (Valley)
Stephan Connor 6-1 Fly, Free SR Burr Ridge, Ill. (Hinsdale Central)
Peter Crane 6-0 Diving SR Fairport, N.Y. (Fairport)
Ed Denton 6-1 Free SO Maidenhead, England (Millfield School)
Scott Derner 5-11 Diving FR Grapevine, Texas (Colleyville Heritage)
David Ellis 6-4 Free JR Valrico, Fla. (Durant)
Paul Erben 6-6 Breaststroke, IM JR Panama City, Fla. (Bay)
Dan Frebel 5-10 Diving FR Fort Wayne, Ind. (Homestead)
Matt Hammond 6-2 Free SO Daytona Beach, Fla. (Spruce Creek)
Jared Heine 5-9 Back SR Honolulu, HI (Damien Memorial)
Jimmy Holway 6-0 Free FR Gulf Breeze, Fla. (Gulf Breeze)
Billy Jamerson 6-0 Breast, Free SO Savannah, Ga. (Sandy Creek)
Derek Jones 5-9 Diving JR Jacksonville, Fla. (First Coast)
Danny Keeling 5-9 Back, IM, Breast SO Westminster, Colo. (Standley Lake)
Alex Kennon 6-1 Free JR Winter Haven Fla. (Eagle Lake Lake Region)
Carl Marais 6-2 Free, Back SO Pretoria, South Africa
Mark Nicholls 5-10 Fly, IM JR Charlotte, N.C. (South Mecklenburg)
Ian Powell 5-8 Back, Fly SO Guernsey, Channel Islands (Millfield School)
Michael Rice 5-11 Fly, IM JR North Miami, Fla. (Miami Country Day)
Steve Roof 5-10 Distance Free, Fly JR Canton, Ohio (Central Catholic)
Joel Roycik 6-2 Free, Fly SR Winter Park, FL (Winter Park)
Alex Tilbrook 6-2 Diving SO Largo, Fla. (Seminole Osceola)
Jeffrey Vivo 6-2 Free SO Miami, Fla. (Belen Jesuit Prep)
Kyle Young 6-2 Distance Free SO Oviedo, Fla. (Oviedo)
Women
Name HT Event(s) Class Hometown (High School)
Romy Altmann 6-0 Back, Free JR Cape Town, South Africa (German International School)
Lauren Brick 5-10 Breast, Free JR Culpeper, Va. (Culpeper County)
Ann Cipoletti 5-7 Breaststroke, IM FR Charleston, W.V. (Vinton (Va.) William Byrd)
Kelly Dean 5-8 Butterfly, IM FR Longwood, Fla. (Altamonte Springs Lake Brantley)
Carrie Ellis 5-8 Free SR Valrico, Fla. (Durant)
Carissa Hanna 5-8 Diving FR Churchville, Pa. (Newtown Council Rock South)
Elise Hatfield 5-9 Distance Free SO Merritt Island, Fla. (Merritt Island)
Georgia Holderness 5-9 Breast, Free, IM FR Butleigh, Somerset, England (Millfield School)
Courtney Hudak 5-7 Back, IM SO Sarasota, Fla. (Riverview)
Kylen Huntwork 5-11 Breaststroke, IM FR Apex, N.C. (Apex)
Lindsay Kenney 5-7 Fly, Free SO Plano, Texas (Senior)
Abbie King 5-9 Free SO Brunswick, Maine (Brunswick)
Brittany Lerew 5-2 Diving JR Orlando, Fla. (Lake Higland)
Meredith Martelle 5-8 Free, Breast, IM FR Charlotte, N.C. (South Mecklenburg)
Megan Matherly 5-4 Free, Fly FR Oviedo, Fla. (Oviedo)
Katie Metka 5-6 Free, Back SO Largo, Fla. (Palm Harbor)
Janine Pariente 5-4 Distance FR Miami Beach, Fla. (MAST Academy)
Stacy Rademacher 5-9 Back, Fly SO Charlotte, N.C. (South Mecklenburg)
Christie Raleigh 5-5 Free, Fly FR Boca Raton, Fla. (Ft. Lauderdale Pine Crest)
Caroline Robertson 5-11 Breaststroke, IM FR Ocala, Fla. (Forest)
Katie Ronan 5-9 Free, Back JR Pensacola, Fla. (Washington)
Cameron Russell 5-3 Freestyle FR Alcoa, Tenn. (Maryville)
Kate Skaggs 5-6 Back, Free SO Jacksonville, Fla. (Bolles)
Lauren Sparg 5-7 Free, Fly SO Durban, South Africa (Westville Girls’ High)
Teresa Tessier 5-6 Fly, Free FR Largo, Fla. (Seminole)

Coaches

Neil Harper – Head Coach
Patrick Jeffrey – Diving Coach
Andy Robins – Associate Head Coach
Liz Klink – Assistant Coach
James Barber – Assistant Coach

Related Articles