June 17, 2005 - by
sports_c-swim_stats_2005-2006_swimdmcresultsday1





Recap



Licensed to Southern Methodist University
Hy-Tek’s Meet Manager 1/13/2006 09:45 PM
Dallas Morning News Swimming & Diving Classic
Perkins Natatorium, 1-13 & 1-14-2006 – 7:30p
Results

Event 1 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
3:12.36 A
3:18.13 B
School Finals Points
===============================================================================
A – Consolation Fina
1 1-1 Northwestern University 3:14.85 B 24
1) Grevers, Matt JR 2) Alexandrov, Mike JR
3) Bubolz, Kyle SO 4) Kormushoff, David SO
22.87 47.30 1:12.22 1:41.53 2:02.97 2:28.77 2:51.09 3:14.85
2 1-2 Southern Methodist University 3:19.57 20
1) Nylin, Per JR 2) Hetland, Alex SO
3) Vrtovec, Luka FR 4) White, J.D. JR
23.89 50.66 1:15.57 1:44.75 2:06.68 2:33.69 2:55.37 3:19.57
3 1-3 University of Florida 3:20.70 18
1) Salatta, Lucas 2) DeMatteis, Luca SO
3) Borreca, Nick SR 4) Townsend, Darian SO
23.93 49.16 1:16.31 1:47.16 2:09.79 2:36.16 2:57.28 3:20.70
4 1-4 University of Washington 3:21.96 16
1) Brugh, Taylor SO 2) Penoyar, Pat SO
3) Osborne, Jared JR 4) Barbic, Bruno SO
24.58 51.03 1:17.34 1:47.11 2:09.63 2:36.81 2:57.66 3:21.96
5 1-5 Florida State University 3:22.18 14
1) Powell, Ian FR 2) Jamerson, Billy FR
3) Roycik, Joel JR 4) Kennon, Alex SO
25.08 51.50 1:17.19 1:47.57 2:09.97 2:37.25 2:58.32 3:22.18
6 1-6 University of Notre Dame 3:25.06 12
1) Bauman, Doug SR 2) Randolph, Tim SR
3) Kegelman, Tim JR 4) Cavadini, Louis JR
25.35 52.43 1:18.76 1:49.09 2:11.60 2:38.63 3:00.29 3:25.06

Event 2 Men 400 Yard IM
===============================================================================
3:47.29 A
3:54.10 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 2-1 Ally, Bradley FR UF 3:51.26 B 16
24.86 53.06 1:22.23 1:50.97 2:23.61 2:56.79 3:24.42 3:51.26
2 2-2 Alexandrov, Mi JR NU 3:56.10 13
24.45 53.02 1:23.20 1:53.54 2:26.44 3:00.14 3:28.44 3:56.10
3 2-3 Smith, Justin SO SMU 4:00.68 12
25.40 54.37 1:25.23 1:55.77 2:29.83 3:04.39 3:33.15 4:00.68
4 2-4 Lutkus, Jamie SR UND 4:03.55 11
25.70 55.31 1:26.48 1:57.28 2:31.75 3:06.61 3:35.41 4:03.55
5 2-5 Hudson, Henry SO UW 4:05.27 10
26.61 57.50 1:27.77 1:57.69 2:33.48 3:09.14 3:39.22 4:05.27
6 2-6 Keeling, Dan FR FSU 4:05.54 9
25.92 56.27 1:28.21 1:59.53 2:34.05 3:09.64 3:38.77 4:05.54
B – Championship Fin
7 1-1 Hartley, Brian SR UF 3:52.34 B 7
24.95 53.04 1:22.43 1:50.93 2:25.16 2:58.91 3:26.38 3:52.34
8 1-2 Clark, Ian SO SMU 3:55.46 5
25.23 54.16 1:25.02 1:55.27 2:27.66 3:00.48 3:28.07 3:55.46
9 1-3 Roof, Steve SO FSU 4:02.86 4
26.34 55.89 1:27.67 1:58.01 2:32.89 3:08.40 3:36.11 4:02.86
10 1-4 Vanden Berg, J SO UND 4:03.57 3
26.15 55.52 1:28.35 2:00.49 2:34.60 3:08.94 3:37.11 4:03.57
11 1-5 D’Amico, Gavin FR NU 4:07.34 2
25.65 55.11 1:26.62 1:58.75 2:33.87 3:10.53 3:39.29 4:07.34
12 1-6 Lundgaard, Bre SO UW 4:11.11 1
25.87 55.50 1:28.08 1:59.41 2:35.22 3:12.05 3:41.78 4:11.11

Event 3 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:36.19 A
1:39.07 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
A – Consolation Fina
1 2-1 Lochte, Ryan SR UF 1:35.57 A 16
22.77 47.63 1:11.87 1:35.57
2 2-2 Grevers, Matt JR NU 1:36.13 A 13
22.93 48.07 1:12.36 1:36.13
3 2-3 Brown, Ted JR UND 1:40.89 12
23.43 48.75 1:14.49 1:40.89
4 2-4 Marais, Carl FSU 1:42.04 11
23.69 49.59 1:15.77 1:42.04
5 2-5 Milu, Shane SO SMU 1:42.59 10
23.58 49.52 1:16.08 1:42.59
6 2-6 Spansail, Scot FR UW 1:44.40 9
24.22 50.07 1:17.15 1:44.40
B – Championship Fin
7 1-1 Nilsson, Eric FR NU 1:38.72 B 7
22.70 47.33 1:12.87 1:38.72
8 1-2 Coan, Matt JR UF 1:39.61 5
23.57 48.71 1:14.02 1:39.61
9 1-3 Denton, Edward FR FSU 1:42.42 4
24.19 50.47 1:16.43 1:42.42
10 1-4 Perhat, Ivan SO UW 1:43.78 3
24.46 50.46 1:17.05 1:43.78
11 1-5 Dmitriev, Mich FR SMU 1:43.82 2
24.49 50.66 1:17.38 1:43.82
12 1-6 Fanslau, Nick JR UND 1:46.10 1
24.18 50.72 1:18.19 1:46.10

Event 4 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
19.74 A
20.33 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
A – Consolation Fina
1 2-1 Vrtovec, Luka FR SMU 20.70 16
2 2-2 Barbic, Bruno SO UW 20.80 13
3 2-3 Bubolz, Kyle SO NU 20.89 12
4 2-4 Townsend, Dari SO UF 20.95 11
5 2-5 Roycik, Joel JR FSU 21.25 10
6 2-6 Cavadini, Loui JR UND 21.35 9
B – Championship Fin
7 1-1 Borreca, Nick SR UF 20.86 7
8 1-2 Nylin, Per JR SMU 20.87 5
9 1-3 Kennon, Alex SO FSU 21.19 4
10 1-4 Ehret, Jon SO NU 21.24 3
11 1-5 Randolph, Tim SR UND 21.58 2
12 1-6 Osborne, Jared JR UW 21.86 1

Event 5 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
A – Consolation Fina
1 1-1 Wilcox, Jonath FR UF 348.70 16
2 1-2 Griffin, Phili JR SMU 300.85 13
3 1-3 Tilbrook, Alex FR FSU 297.20 12
4 1-4 Bulfin, Michae FR UND 296.45 11
5 1-5 Kiaie, Alex NU 237.95 10

Event 6 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
47.25 A
48.66 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 2-1 Bubolz, Kyle SO NU 47.80 B 16
22.29 47.80
2 2-2 Borreca, Nick SR UF 49.84 12.5
23.47 49.84
2 2-2 Kegelman, Tim JR UND 49.84 12.5
23.07 49.84
4 2-4 Vrtovec, Luka FR SMU 50.17 11
23.37 50.17
5 2-5 Roycik, Joel JR FSU 50.24 10
23.62 50.24
6 2-6 Osborne, Jared JR UW 50.35 9
23.56 50.35
B – Championship Fin
7 1-1 Salatta, Lucas UF 49.00 7
23.28 49.00
8 1-2 Lundgaard, Bre SO UW 49.98 5
23.32 49.98
9 1-3 Ehret, Jon SO NU 50.51 4
23.67 50.51
10 1-4 Smith, Justin SO SMU 50.67 3
23.82 50.67
11 1-5 Brown, Ted JR UND 51.64 2
24.48 51.64
12 1-6 Kennon, Alex SO FSU 52.02 1
24.32 52.02

Event 7 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
47.43 A
48.85 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
A – Consolation Fina
1 2-1 Grevers, Matt JR NU 47.16 A 16
2 2-2 Lochte, Ryan SR UF 47.25 A 13
3 2-3 Clark, Ian SO SMU 49.86 12
4 2-4 Brugh, Taylor SO UW 51.70 11
5 2-5 Bauman, Doug SR UND 52.31 10
6 2-6 Marais, Carl FSU 52.81 9
B – Championship Fin
7 1-1 Powell, Ian FR FSU 51.35 7
25.16 51.35
8 1-2 Beckman, Adam FR NU 52.15 5
25.64 52.15
9 1-3 Hartley, Brian SR UF 52.30 4
26.02 52.30
10 1-4 White, J.D. JR SMU 52.40 3
25.46 52.40
11 1-5 Spansail, Scot FR UW 53.86 2
26.41 53.86
12 1-6 Lutkus, Jamie SR UND 54.83 1
27.06 54.83

Event 8 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
54.00 A
55.62 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
A – Consolation Fina
1 2-1 Alexandrov, Mi JR NU 54.74 B 16
26.06 54.74
2 2-2 Hetland, Alex SO SMU 54.90 B 13
25.88 54.90
3 2-3 Jamerson, Bill FR FSU 56.17 12
26.22 56.17
4 2-4 Penoyar, Pat SO UW 56.62 11
26.89 56.62
5 2-5 Ally, Bradley FR UF 56.63 10
27.09 56.63
6 2-6 Randolph, Tim SR UND 57.48 9
27.04 57.48
B – Championship Fin
7 1-1 Nylin, Per JR SMU 56.31 7
25.99 56.31
8 1-2 Kormushoff, Da SO NU 56.75 5
27.08 56.75
9 1-3 Kegelman, Tim JR UND 58.08 4
27.19 58.08
10 1-4 Denton, Edward FR FSU 58.20 3
27.68 58.20
11 1-5 DeMatteis, Luc SO UF 58.97 2
28.00 58.97
12 1-6 Hudson, Henry SO UW 1:00.18 1
28.03 1:00.18

Event 9 Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
6:26.08 A
6:37.66 B
School Finals Points
===============================================================================
A – Consolation Fina
1 1-1 University of Florida 6:32.63 B 24
1) Townsend, Darian SO 2) Hartley, Brian SR
3) Salatta, Lucas 4) Lochte, Ryan SR
22.90 47.94 1:12.95 1:38.40 2:01.85 2:27.55 2:53.30 3:17.89
3:40.13 4:05.30 4:31.11 4:56.70 5:18.55 5:42.78 6:07.69 6:32.63
2 1-2 Southern Methodist University 6:48.27 20
1) White, J.D. JR 2) Milu, Shane SO
3) Smith, Justin SO 4) Clark, Ian SO
24.06 49.88 1:15.91 1:42.23 2:05.65 2:32.40 2:59.03 3:24.51
3:48.21 4:14.50 4:40.99 5:07.13 5:29.28 5:55.09 6:21.44 6:48.27
3 1-3 Florida State University 6:51.45 18
1) Roof, Steve SO 2) Marais, Carl
3) Denton, Edward FR 4) Powell, Ian FR
24.19 50.52 1:17.28 1:43.25 2:06.07 2:32.60 2:59.47 3:25.94
3:49.32 4:14.94 4:41.12 5:07.21 5:30.61 5:56.66 6:23.87 6:51.45
4 1-4 Northwestern University 6:51.56 16
1) Nilsson, Eric FR 2) D’Amico, Gavin FR
3) Beckman, Adam FR 4) Kormushoff, David SO
23.10 48.47 1:14.19 1:40.17 2:03.85 2:29.86 2:56.43 3:23.05
3:46.29 4:12.87 4:39.86 5:06.59 5:30.09 5:57.10 6:24.95 6:51.56
5 1-5 University of Notre Dame 6:51.69 14
1) Brown, Ted JR 2) Fanslau, Nick JR
3) Vanden Berg, Jay SO 4) Cavadini, Louis JR
23.86 49.55 1:15.42 1:41.60 2:04.97 2:31.68 2:59.35 3:26.74
3:50.67 4:16.92 4:43.66 5:09.82 5:32.78 5:58.80 6:25.58 6:51.69
6 1-6 University of Washington 6:56.19 12
1) Barbic, Bruno SO 2) Perhat, Ivan SO
3) Spansail, Scott FR 4) Lundgaard, Bret SO
23.64 50.04 1:17.17 1:44.18 2:07.17 2:32.48 2:59.08 3:26.61
3:50.12 4:16.02 4:43.12 5:09.84 5:33.71 6:00.51 6:28.32 6:56.19

Men – Team Rankings – Through Event 9

1. University of Florida 168.5 2. Northwestern University 162
3. Southern Methodist University 152 4. Florida State University 128
5. University of Notre Dame 113.5 6. University of Washington 104


Related Articles