June 17, 2006 - by

sports_c-swim_stats_2006-2007_dmnday1results




Recap

Licensed to Southern Methodist University
                                       Hy-Tek's Meet Manager 1/12/2007 09:23 PM
                 Dallas Morning News Swimming & Diving Classic                 
                 Perkins Natatorium, 1-12 & 1-13-2007 - 7:30p                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Northwestern University                                NT    3:10.87   24  
     1) Grevers, Matt SR                2) Alexandrov, Mike SR            
     3) Bubolz, Kyle JR                 4) Barbic, Bruno JR               
       22.93    47.13  1:11.44  1:39.84  2:00.91  2:26.24  2:46.99  3:10.87
  2 Univ. of California @ Berkley                          NT    3:13.86   20  
     1) Russell, David SO               2) Hunter, Richard JR             
     3) Godec, Jernej JR                4) Adrian, Nathan FR              
       22.51    46.67  1:12.11  1:42.70  2:04.03  2:29.72  2:50.42  3:13.86
  3 Southern Methodist University                          NT    3:14.50   18  
     1) Renholm, Pontus FR              2) Hetland, Alex JR               
     3) Vrtovec, Luka SO                4) Fadnes, Thomas FR              
       23.78    49.52  1:13.81  1:42.32  2:04.31  2:30.26  2:51.53  3:14.50
  4 Florida State University                               NT    3:29.29   16  
     1) Powell, Ian JR                  2) Thacker, Scott FR              
     3) Botha, Jarryd JR                4) Denton, Edward JR              
       24.98    51.61  1:17.93  1:49.17  2:12.65  2:41.07  3:03.53  3:29.29
 
Event 2  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Mike          SR NU                        NT    3:50.18   16  
       24.08    52.21  1:22.32  1:52.32  2:24.33  2:56.58  3:23.86  3:50.18
  2 Clark, Ian                SR  SMU                      NT    3:50.89   13  
       25.74    54.23  1:24.35  1:53.67  2:26.07  2:57.54  3:24.67  3:50.89
  3 Vayo, Louis               JR CAL                       NT    3:53.59   12  
       25.61    53.94  1:23.38  1:51.55  2:25.11  2:59.47  3:26.93  3:53.59
  4 Roof, Steve               SR FSU                       NT    4:02.54   11  
       26.25    55.62  1:26.84  1:56.88  2:31.67  3:07.14  3:35.55  4:02.54
Consolation Final
  7 Eckert, Mark              JR CAL                       NT    3:53.18    7  
       24.78    53.26  1:21.44  1:50.06  2:22.93  2:56.68  3:25.04  3:53.18
  8 Smith, Justin             SR  SMU                      NT    3:59.73    5  
       25.35    53.52  1:25.20  1:55.42  2:29.95  3:04.51  3:32.88  3:59.73
  9 Beckman, Adam             SO NU                        NT    4:01.80    4  
       24.70    53.95  1:23.41  1:53.52  2:28.50  3:04.49  3:33.49  4:01.80
 10 Erben, Paul               SR FSU                       NT    4:12.67    3  
       27.29    59.49  1:32.16  2:04.32  2:38.20  3:12.69  3:43.28  4:12.67
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Grevers, Matt             SR NU                        NT    1:34.21   16  
       21.98    46.22  1:10.37  1:34.21                                    
  2 Meichtry, Dominik         JR CAL                       NT    1:34.95   13  
       22.68    46.77  1:10.70  1:34.95                                    
  3 Smalley, Maverick         FR  SMU                      NT    1:40.00   12  
       23.04    47.80  1:13.55  1:40.00                                    
  4 Young, Kyle               JR FSU                       NT    1:40.19   11  
       23.53    49.21  1:14.83  1:40.19                                    
Consolation Final
  7 Nilsson, Eric             SO NU                        NT    1:36.75    7  
       22.51    46.92  1:11.53  1:36.75                                    
  8 Adrian, Nathan            FR CAL                       NT    1:39.32    5  
       23.36    48.02  1:13.30  1:39.32                                    
  9 Milu, Shane               JR  SMU                      NT    1:39.72    4  
       23.52    48.78  1:14.33  1:39.72                                    
 10 Denton, Edward            JR FSU                       NT    1:43.59    3  
       24.11    50.15  1:16.91  1:43.59                                    
 
Event 4  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Godec, Jernej             JR CAL                       NT      19.95   16  
  2 Vrtovec, Luka             SO  SMU                      NT      20.13   13  
  3 Barbic, Bruno             JR NU                        NT      20.44   12  
  4 Kennon, Alex              SR FSU                       NT      21.16   11  
Consolation Final
  7 Bubolz, Kyle              JR NU                        NT      20.25    7  
  8 Fadnes, Thomas            FR  SMU                      NT      21.27    5  
  9 Botha, Jarryd             JR FSU                       NT      21.49    4  
 10 Hunter, Richard           JR CAL                       NT      21.65    3  
 
Event 5  Men 1 Meter Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Helvie, Sam               SO CAL                       NT     358.25   16  
  2 Frebel, Dan               SO FSU                       NT     307.75   13  
  3 Holcombe, Preston         FR  SMU                      NT     285.65   12  
  4 Kiaie, Alex               SO NU                        NT     267.70   11  
 
Event 6  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bubolz, Kyle              JR NU                        NT      46.76   16  
       22.06    46.76                                                      
  2 Godec, Jernej             JR CAL                       NT      47.63   13  
       22.00    47.63                                                      
  3 Vrtovec, Luka             SO  SMU                      NT      48.66   12  
       22.45    48.66                                                      
  4 Kennon, Alex              SR FSU                       NT      51.80   11  
       24.20    51.80                                                      
Consolation Final
  7 O'Neil, Patrick           SR CAL                       NT      48.39    7  
       22.56    48.39                                                      
  8 Smith, Justin             SR  SMU                      NT      49.68    5  
       23.25    49.68                                                      
  9 Ehret, Jon                JR NU                        NT      50.14    4  
       23.33    50.14                                                      
 10 Powell, Ian               JR FSU                       NT      51.42    3  
       23.95    51.42                                                      
 
Event 7  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Grevers, Matt             SR NU                        NT      46.86   16  
       23.14    46.86                                                      
  2 Russell, David            SO CAL                       NT      47.30   13  
       22.76    47.30                                                      
  3 Clark, Ian                SR  SMU                      NT      49.26   12  
       24.19    49.26                                                      
  4 Botha, Jarryd             JR FSU                       NT      51.35   11  
       25.03    51.35                                                      
Consolation Final
  7 Renholm, Pontus           FR  SMU                      NT      50.15    7  
       24.55    50.15                                                      
  8 Vayo, Louis               JR CAL                       NT      50.16    5  
       24.75    50.16                                                      
  9 Beckman, Adam             SO NU                        NT      50.80    4  
       24.78    50.80                                                      
 10 Powell, Ian               JR FSU                       NT      52.44    3  
       25.52    52.44                                                      
 
Event 8  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Alexandrov, Mike          SR NU                        NT      53.01   16  
       24.95    53.01                                                      
  2 Hetland, Alex             JR  SMU                      NT      53.25   13  
       25.00    53.25                                                      
  3 Hunter, Richard           JR CAL                       NT      56.33   12  
       26.27    56.33                                                      
  4 Thacker, Scott            FR FSU                       NT      57.83   11  
       26.91    57.83                                                      
Consolation Final
  7 Franklin, John            SO NU                        NT      57.15    7  
       26.70    57.15                                                      
  8 Eckert, Mark              JR CAL                       NT      57.24    5  
       27.13    57.24                                                      
  9 Erben, Paul               SR FSU                       NT      58.48    4  
       27.76    58.48                                                      
 10 Smalley, Maverick         FR  SMU                      NT      59.09    3  
       27.51    59.09                                                      
 
Event 9  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Univ. of California @ Berkley                          NT    6:31.37   24  
     1) Adrian, Nathan FR               2) Vayo, Louis JR                 
     3) O'Neil, Patrick SR              4) Meichtry, Dominik JR           
       22.96    47.75  1:12.82  1:37.96  2:00.91  2:25.60  2:50.67  3:15.98
     3:38.56  4:03.60  4:29.41  4:55.65  5:17.97  5:42.49  6:07.09  6:31.37
  2 Northwestern University                                NT    6:41.88   20  
     1) Nilsson, Eric SO                2) Barbic, Bruno JR               
     3) Beckman, Adam SO                4) Ehret, Jon JR                  
       22.65    47.30  1:12.24  1:37.41  1:58.97  2:23.68  2:50.11  3:17.45
     3:40.28  4:06.17  4:32.57  4:59.51  5:22.81  5:48.72  6:15.40  6:41.88
  3 Southern Methodist University                          NT    6:42.97   18  
     1) Milu, Shane JR                  2) Smith, Justin SR               
     3) Clark, Ian SR                   4) Smalley, Maverick FR           
       23.08    48.52  1:14.72  1:40.98  2:04.29  2:30.37  2:56.69  3:22.61
     3:45.31  4:11.11  4:37.35  5:03.19  5:26.30  5:51.86  6:17.64  6:42.97
  4 Florida State University                               NT    6:52.08   16  
     1) Young, Kyle JR                  2) Kennon, Alex SR                
     3) Roof, Steve SR                  4) Denton, Edward JR              
       23.98    49.89  1:16.30  1:42.14  2:05.53  2:31.69  2:58.28  3:24.86
     3:48.53  4:15.38  4:42.42  5:08.63  5:31.77  5:57.63  6:24.96  6:52.08
 
                     Men - Team Rankings - Through Event 9                     
 
  1. Northwestern University             180   2. Univ. of California @ Berkley       171
  3. Southern Methodist University       152   4. Florida State University            131

Related Articles