June 17, 2006 - by

sports_c-swim_stats_2006-2007_results-smuday2





Recap

Licensed to Southern Methodist University
                                      Hy-Tek's Meet Manager 10/21/2006 09:42 PM
                           SMU WOMEN'S CLASSIC MEET                            
                   Perkins Natatorium, October 20 & 21, 2006                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 1-1 FLORIDA STATE UNIVERSITY  'A'                      NT    3:45.73   24  
     1) Altmann, Romy SR                2) Brick, Lauren SR               
     3) Sparg, Lauren JR                4) Raleigh, Christie SO           
       28.22    56.95  1:25.04  1:58.32  2:24.28  2:55.19  3:18.82  3:45.73
  2 1-2 SOUTHERN METHODIST UNIVERSITY  'A'                 NT    3:47.13   20  
     1) Klosova, Petra SO               2) Sambrailo, Tamara JR           
     3) San Juan Cisneros, Angela JR    4) Darling, Leane SR              
       27.75    56.34  1:26.54  2:01.37  2:27.05  2:57.18  3:20.53  3:47.13
  3 1-3 UNIVERSITY OF WISCONSIN  'A'                       NT    3:48.34   18  
     1) Johnson, Susan SR               2) Siow, Yi Ting SO               
     3) Zwiegers, Christine SO          4) McClurg, Hannah JR             
       27.85    56.77  1:26.00  1:59.23  2:25.81  2:56.69  3:20.99  3:48.34
  4 1-4 VIRGINIA TECH  'A'                                 NT    3:52.57   16  
     1) Suhr, Katie FR                  2) Botzum, Jessica JR             
     3) Newell, Megan SO                4) Smith, Sara SO                 
       28.37    59.05  1:28.60  2:02.24  2:28.75  3:01.02  3:25.49  3:52.57
  5 1-5 LOUISIANA STATE UNIVERSITY  'A'                    NT    3:52.72   14  
     1) Aljand, Berit SO                2) Larson, Signe FR               
     3) Noland, Katherine SO            4) Bertirotti, Colleen SR         
       28.32    58.38  1:28.85  2:04.05  2:30.54  3:01.70  3:26.22  3:52.72
  6 1-6 UNIVERSITY OF ALABAMA  'A'                         NT    3:56.46   12  
     1) Anderson, Caitlin SO            2) Sparks, Erin JR                
     3) Genova, Victoria SR             4) Ewanich, Katrice FR            
       29.35  1:00.75  1:15.12  1:31.20  2:06.44  3:03.08  3:28.20  3:56.46
 
Event 2  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wiesner, Andrea       SR UW                        NT    4:25.17   16  
       29.37  1:02.06  1:35.89  2:08.77  2:46.11  3:23.54  3:54.88  4:25.17
  2 1-2 Campbell, Millie      JR VT                        NT    4:28.50   13  
       29.60  1:02.42  1:36.53  2:10.05  2:48.09  3:26.16  3:58.03  4:28.50
  3 1-3 Kenney, Lindsay       JR FSU                       NT    4:31.24   12  
       29.00  1:02.00  1:36.65  2:11.43  2:50.23  3:29.54  4:00.96  4:31.24
  4 1-4 Basel, Jennifer       SO SMU                       NT    4:33.00   11  
       29.02  1:02.53  1:37.22  2:10.81  2:49.50  3:28.53  4:01.35  4:33.00
  5 1-5 Van Hoy, Shannon      FR UA                        NT    4:41.41   10  
       29.54  1:02.29  1:39.20  2:15.62  2:57.33  3:38.74  4:10.61  4:41.41
  6 1-6 Larson, Signe         FR LSU                       NT    4:44.65    9  
       31.30  1:07.90  1:45.44  2:22.05  2:59.80  3:38.12  4:11.81  4:44.65
Consolation Final
  7 2-1 Siow, Yi Ting         SO UW                        NT    4:15.88    7  
       28.05    59.83  1:32.82  2:06.10  2:40.66  3:15.47  3:46.51  4:15.88
  8 2-2 Carman, Anja          JR SMU                       NT    4:23.32    5  
       28.34  1:00.12  1:32.50  2:04.26  2:42.89  3:21.53  3:53.27  4:23.32
  9 2-3 Holderness, Georgia   SO FSU                       NT    4:26.02    4  
       28.99  1:02.93  1:38.05  2:12.00  2:48.87  3:26.21  3:56.75  4:26.02
 10 2-4 Sparks, Erin          JR UA                        NT    4:27.84    3  
       28.92  1:00.60  1:35.94  2:10.53  2:47.46  3:25.07  3:56.96  4:27.84
 11 2-5 Botzum, Jessica       JR VT                        NT    4:29.11    2  
       28.17    59.82  1:36.27  2:11.68  2:48.53  3:25.85  3:58.45  4:29.11
 12 2-6 Givens, Victoria      SO LSU                       NT    4:39.47    1  
       29.07  1:02.97  1:39.88  2:16.91  2:55.41  3:35.34  4:07.88  4:39.47
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 1-1 Roberts, Katie        JR SMU                       NT    1:52.36   16  
       26.14    54.29  1:23.19  1:52.36                                    
  2 1-2 Elias, Tiffany        FR FSU                       NT    1:52.73   13  
       27.29    56.51  1:25.00  1:52.73                                    
  3 1-3 Grandy, Lauren        FR LSU                       NT    1:53.73   12  
       26.99    55.77  1:24.97  1:53.73                                    
  4 1-4 Luttermoser, Allison  SO VT                        NT    1:54.24   11  
       27.05    56.35  1:25.43  1:54.24                                    
  5 1-5 Von der Heyde, Vanes  SO UA                        NT    1:54.43   10  
       27.14    56.97  1:25.95  1:54.43                                    
  6 1-6 Maddalena, Gabby      FR UW                        NT    1:54.59    9  
       27.21    56.15  1:25.49  1:54.59                                    
Consolation Final
  7 2-1 Blackman, Candace     JR SMU                       NT    1:49.16    7  
       25.71    53.13  1:20.85  1:49.16                                    
  8 2-2 Illescas, Jen         SO UW                        NT    1:51.12    5  
       26.01    54.29  1:22.53  1:51.12                                    
  9 2-3 de Giovanni, Agustin  SO UA                        NT    1:51.36    4  
       25.34    52.53  1:21.69  1:51.36                                    
 10 2-4 Grimes, Kylsie        FR FSU                       NT    1:52.19    3  
       26.20    54.16  1:23.13  1:52.19                                    
 11 2-5 Smith, Sara           SO VT                        NT    1:52.83    2  
       26.47    54.81  1:23.86  1:52.83                                    
 12 2-6 Dicharry, Sarah       SO LSU                       NT    1:54.80    1  
       27.10    55.72  1:25.32  1:54.80                                    
 
Event 4  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 1-1 Darling, Leane        SR SMU                       NT      55.84   16  
       26.17    55.84                                                      
  2 1-2 Bassino, Melina       SR UA                        NT      56.67   13  
       26.23    56.67                                                      
  3 1-3 Sparg, Lauren         JR FSU                       NT      57.54   12  
       26.79    57.54                                                      
  4 1-4 Jones, Stephanie      SO VT                        NT      58.10   11  
       27.34    58.10                                                      
  5 1-5 Zwiegers, Christine   SO UW                        NT      58.30   10  
       27.50    58.30                                                      
  6 1-6 Bertirotti, Colleen   SR LSU                       NT      58.52    9  
       27.79    58.52                                                      
Consolation Final
  7 2-1 Raleigh, Christie     SO FSU                       NT      54.37    7  
       24.94    54.37                                                      
  8 2-2 Genova, Victoria      SR UA                        NT      56.40    5  
       26.71    56.40                                                      
  9 2-3 Noland, Katherine     SO LSU                       NT      56.87    4  
       27.15    56.87                                                      
 10 2-4 San Juan Cisneros, A  JR SMU                       NT      57.03    3  
       26.52    57.03                                                      
 11 2-5 Illescas, Jen         SO UW                        NT      57.88    2  
       27.36    57.88                                                      
 12 2-6 Newell, Megan         SO VT                        NT      59.28    1  
       27.15    59.28                                                      
 
Event 5  Women 1 Meter Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 1-1 Monden, Aleia         FR FSU                       NT     257.05   16  
  2 1-2 Saucier, Hali         SR LSU                       NT     251.85   13  
  3 1-3 Schild, Kristin       SR SMU                       NT     247.35   12  
  4 1-4 Hawkins, Jenny        FR UW                        NT     238.55   11  
  5 1-5 Fulton, Heather       FR VT                        NT     202.80   10  
  6 1-6 Tuthill, Karissa      SR UA                        NT     200.50    9  
 
Event 6  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Carman, Anja          JR SMU                       NT      56.28   16  
       27.79    56.28                                                      
  2 2-2 Altmann, Romy         SR FSU                       NT      56.68   13  
       28.02    56.68                                                      
  3 2-3 Johnson, Susan        SR UW                        NT      57.76   12  
       28.29    57.76                                                      
  4 2-4 Aljand, Berit         SO LSU                       NT      58.28   11  
       28.36    58.28                                                      
  5 2-5 Suhr, Katie           FR VT                        NT      59.11   10  
       28.64    59.11                                                      
  6 2-6 Anderson, Caitlin     SO UA                        NT    1:00.99    9  
       29.50  1:00.99                                                      
Consolation Final
  7 1-1 Klosova, Petra        SO SMU                       NT      56.31    7  
       27.83    56.31                                                      
  8 1-2 Elias, Tiffany        FR FSU                       NT      58.60    5  
       29.26    58.60                                                      
  9 1-3 deMarrais, Kelly      FR VT                        NT      58.73    4  
       29.05    58.73                                                      
 10 1-4 Gilmore, Katie        SO LSU                       NT      59.32    3  
       28.51    59.32                                                      
 11 1-5 Vavrek, Jackie        JR UW                        NT    1:00.01    2  
       29.54  1:00.01                                                      
 12 1-6 Van Hoy, Shannon      FR UA                        NT    1:02.98    1  
       31.17  1:02.98                                                      
 
Event 7  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 2-1 Brick, Lauren         SR FSU                       NT    1:01.95   16  
       28.96  1:01.95                                                      
  2 2-2 Siow, Yi Ting         SO UW                        NT    1:03.60   13  
       29.77  1:03.60                                                      
  3 2-3 Botzum, Jessica       JR VT                        NT    1:03.88   12  
       30.33  1:03.88                                                      
  4 2-4 de Giovanni, Agustin  SO UA                        NT    1:04.54   11  
       30.74  1:04.54                                                      
  5 2-5 Larson, Signe         FR LSU                       NT    1:05.91   10  
       30.96  1:05.91                                                      
  6 2-6 Sambrailo, Tamara     JR SMU                       NT    1:06.00    9  
       30.70  1:06.00                                                      
Consolation Final
  7 1-1 Holderness, Georgia   SO FSU                       NT    1:04.57    7  
       30.98  1:04.57                                                      
  8 1-2 Campbell, Millie      JR VT                        NT    1:05.47    5  
       30.88  1:05.47                                                      
  9 1-3 Sparks, Erin          JR UA                        NT    1:05.78    4  
       31.02  1:05.78                                                      
 10 1-4 Wiesner, Andrea       SR UW                        NT    1:06.25    3  
       31.82  1:06.25                                                      
 11 1-5 Basel, Jennifer       SO SMU                       NT    1:06.45    2  
       31.46  1:06.45                                                      
 12 1-6 Givens, Victoria      SO LSU                       NT    1:07.79    1  
       32.07  1:07.79                                                      
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 2-1 Raleigh, Christie     SO FSU                       NT      23.18   16  
  2 2-2 Blackman, Candace     JR SMU                       NT      23.77   13  
  3 2-3 Smith, Sara           SO VT                        NT      23.82   12  
  4 2-4 Vavrek, Jackie        JR UW                        NT      23.83   11  
  5 2-5 Noland, Katherine     SO LSU                       NT      24.08   10  
  6 2-6 Von der Heyde, Vanes  SO UA                        NT      24.73    9  
Consolation Final
  7 1-1 Darling, Leane        SR SMU                       NT      23.85    7  
  8 1-2 Gilmore, Katie        SO LSU                       NT      24.34    5  
  9 1-3 Luttermoser, Allison  SO VT                        NT      24.67    4  
 10 1-4 Zwiegers, Christine   SO UW                        NT      24.78    3  
 11 1-5 Ewanich, Katrice      FR UA                        NT      25.04    2  
 12 1-6 Sparg, Lauren         JR FSU                       NT      25.52    1  
 
Event 9  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 1-1 SOUTHERN METHODIST UNIVERSITY  'A'                 NT    7:27.51   24  
     1) Klosova, Petra SO               2) Blackman, Candace JR           
     3) Roberts, Katie JR               4) Carman, Anja JR                
       25.05    52.51  1:20.92  1:50.25  2:15.72  2:43.63  3:11.97  3:40.27
     4:06.29  4:35.11  5:04.46  5:33.86  5:51.30  6:30.12  6:59.08  7:27.51
  2 1-2 UNIVERSITY OF WISCONSIN  'A'                       NT    7:33.48   20  
     1) Illescas, Jen SO                2) Johnson, Susan SR              
     3) Maddalena, Gabby FR             4) McClurg, Hannah JR             
       26.26    54.56  1:23.67  1:52.88  2:19.70  2:48.26  3:17.15  3:46.50
     4:13.18  4:42.16  5:11.54  5:40.75  6:06.73  6:35.17  7:04.53  7:33.48
  3 1-3 UNIVERSITY OF ALABAMA  'A'                         NT    7:33.52   18  
     1) Bassino, Melina SR              2) Genova, Victoria SR            
     3) de Giovanni, Agustina SO        4) Von der Heyde, Vanessa SO      
       27.11    55.58  1:24.24  1:53.15  2:20.22  2:49.67  3:19.64  3:49.24
     4:14.84  4:42.73  5:11.34  5:39.72  6:06.53  6:35.60  7:04.92  7:33.52
  4 1-4 VIRGINIA TECH  'A'                                 NT    7:36.25   16  
     1) Jones, Stephanie SO             2) deMarrais, Kelly FR            
     3) Campbell, Millie JR             4) Luttermoser, Allison SO        
       26.55    54.75  1:24.31  1:53.58  2:20.05  2:49.02  3:17.96  3:47.04
     4:13.61  4:42.67  5:12.09  5:41.00  6:07.39  6:36.60  7:06.66  7:36.25
  5 1-5 FLORIDA STATE UNIVERSITY  'A'                      NT    7:36.34   14  
     1) Grimes, Kylsie FR               2) Altmann, Romy SR               
     3) Kenney, Lindsay JR              4) Holderness, Georgia SO         
       26.96    55.92  1:25.82  1:55.39  2:21.72  2:50.70  3:20.28  3:49.40
     4:16.40  4:45.63  5:15.16  5:44.66  6:10.64  6:39.25  7:08.15  7:36.34
  6 1-6 LOUISIANA STATE UNIVERSITY  'A'                    NT    7:48.67   12  
     1) Dicharry, Sarah SO              2) Grandy, Lauren FR              
     3) Givens, Victoria SO             4) Bertirotti, Colleen SR         
       27.68    57.04  1:27.36  1:57.37  2:23.40  2:52.44  3:22.17  3:51.78
     4:18.23  4:47.99  5:19.23  5:50.80  6:16.72  6:46.78  7:18.14  7:48.67
 
Event 10  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 SOUTHERN METHODIST UNIVERSITY  'A'                 NT    3:24.87   24  
     1) Klosova, Petra SO               2) Blackman, Candace JR           
     3) San Juan Cisneros, Angela JR    4) Darling, Leane SR              
       24.36    50.38  1:14.63  1:41.46  2:06.42  2:33.66  2:57.91  3:24.87
  2 1-2 FLORIDA STATE UNIVERSITY  'A'                      NT    3:26.98   20  
     1) Altmann, Romy SR                2) Elias, Tiffany FR              
     3) Holderness, Georgia SO          4) Raleigh, Christie SO           
       25.55    52.59  1:17.74  1:45.01  2:09.67  2:36.63  3:00.22  3:26.98
  3 1-3 UNIVERSITY OF ALABAMA  'A'                         NT    3:27.70   18  
     1) Von der Heyde, Vanessa SO       2) Bassino, Melina SR             
     3) Sparks, Erin JR                 4) Ewanich, Katrice FR            
       25.45    52.52  1:16.92  1:43.71  2:09.17  2:36.46  3:00.86  3:27.70
  4 1-4 UNIVERSITY OF WISCONSIN  'A'                       NT    3:28.79   16  
     1) McClurg, Hannah JR              2) Johnson, Susan SR              
     3) Siow, Yi Ting SO                4) Vavrek, Jackie JR              
       25.20    52.79  1:18.28  1:45.23  2:09.70  2:36.62  3:01.05  3:28.79
  5 1-5 LOUISIANA STATE UNIVERSITY  'A'                    NT    3:30.76   14  
     1) Noland, Katherine SO            2) Dicharry, Sarah SO             
     3) Gilmore, Katie SO               4) Bertirotti, Colleen SR         
       25.60    53.17  1:19.50  1:47.04  2:11.64  2:39.33  3:03.62  3:30.76
  6 1-6 VIRGINIA TECH  'A'                                 NT    3:31.76   12  
     1) Smith, Sara SO                  2) Campbell, Millie JR            
     3) Luttermoser, Allison SO         4) Suhr, Katie FR                 
       25.04    52.24  1:18.03  1:46.16  2:11.19  2:39.11  3:04.35  3:31.76
 
Event 11  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 de Giovanni, Agustin  SO UA                        NT    4:48.37   16  
       27.51    56.33  1:25.65  1:54.78  2:23.74  2:52.32  3:21.07  3:50.04
     4:19.66  4:48.37                                                      
  2 2-2 Maddalena, Gabby      FR UW                        NT    4:54.84   13  
       27.72    57.47  1:27.33  1:57.13  2:26.64  2:56.39  3:25.92  3:55.85
     4:25.54  4:54.84                                                      
  3 2-3 Roberts, Katie        JR SMU                       NT    4:56.03   12  
       27.04    55.83  1:25.31  1:55.05  2:25.18  2:55.10  3:25.33  3:55.82
     4:26.34  4:56.03                                                      
  4 2-4 Jones, Stephanie      SO VT                        NT    4:57.88   11  
       27.95    58.02  1:28.04  1:58.11  2:28.17  2:58.01  3:28.16  3:58.35
     4:28.48  4:57.88                                                      
  5 2-5 Brick, Lauren         SR FSU                       NT    5:02.39   10  
       28.38    57.98  1:28.16  1:58.21  2:28.41  2:58.61  3:29.26  4:00.34
     4:31.64  5:02.39                                                      
  6 2-6 Grandy, Lauren        FR LSU                       NT    5:05.40    9  
       28.30    58.67  1:29.27  1:59.83  2:30.62  3:01.30  3:32.34  4:03.56
     4:34.86  5:05.40                                                      
Consolation Final
  7 1-1 Carman, Anja          JR SMU                       NT    4:52.48    7  
       28.22    58.34  1:27.61  1:56.68  2:25.92  2:55.25  3:24.74  3:54.41
     4:23.86  4:52.48                                                      
  8 1-2 Illescas, Jen         SO UW                        NT    4:53.34    5  
       27.82    57.30  1:26.78  1:56.37  2:26.02  2:55.70  3:25.47  3:55.01
     4:24.58  4:53.34                                                      
  9 1-3 Altmann, Romy         SR FSU                       NT    5:01.66    4  
       28.16    58.57  1:28.70  1:58.82  2:28.89  2:59.12  3:29.79  4:00.44
     4:31.56  5:01.66                                                      
 10 1-4 Van Hoy, Shannon      FR UA                        NT    5:08.11    3  
       29.39  1:00.14  1:30.97  2:02.06  2:33.03  3:04.00  3:35.05  4:06.31
     4:37.38  5:08.11                                                      
 11 1-5 Newell, Megan         SO VT                        NT    5:14.37    2  
       28.76    59.42  1:30.75  2:02.99  2:35.09  3:07.65  3:39.93  4:12.04
     4:43.96  5:14.37                                                      
 12 1-6 Dicharry, Sarah       SO LSU                       NT    5:14.62    1  
       28.78    59.70  1:31.66  2:03.81  2:36.26  3:08.79  3:41.15  4:13.14
     4:44.98  5:14.62                                                      
 
Event 12  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 2-1 Carman, Anja          JR SMU                       NT    1:59.33   16  
       28.87    59.06  1:29.31  1:59.33                                    
  2 2-2 Johnson, Susan        SR UW                        NT    1:59.41   13  
       29.15    59.26  1:29.27  1:59.41                                    
  3 2-3 Brick, Lauren         SR FSU                       NT    2:01.60   12  
       29.49  1:00.32  1:31.11  2:01.60                                    
  4 2-4 deMarrais, Kelly      FR VT                        NT    2:04.00   11  
       29.86  1:01.20  1:32.79  2:04.00                                    
  5 2-5 Aljand, Berit         SO LSU                       NT    2:05.23   10  
       29.39  1:01.00  1:33.28  2:05.23                                    
  6 2-6 Anderson, Caitlin     SO UA                        NT    2:10.69    9  
       30.48  1:02.82  1:36.36  2:10.69                                    
Consolation Final
  7 1-1 Klosova, Petra        SO SMU                       NT    2:02.65    7  
       29.39  1:00.05  1:31.39  2:02.65                                    
  8 1-2 Wiesner, Andrea       SR UW                        NT    2:02.76    5  
       29.91  1:01.35  1:32.31  2:02.76                                    
  9 1-3 Altmann, Romy         SR FSU                       NT    2:05.10    4  
       30.69  1:02.78  1:34.06  2:05.10                                    
 10 1-4 Luttermoser, Allison  SO VT                        NT    2:08.49    3  
       30.15  1:02.06  1:35.13  2:08.49                                    
 11 1-5 Gilmore, Katie        SO LSU                       NT    2:08.83    2  
       30.10  1:02.92  1:36.33  2:08.83                                    
 12 1-6 Ewanich, Katrice      FR UA                        NT    2:10.70    1  
       30.49  1:03.38  1:37.30  2:10.70                                    
 
Event 13  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 2-1 Siow, Yi Ting         SO UW                        NT    2:14.80   16  
       30.44  1:04.07  1:38.70  2:14.80                                    
  2 2-2 Botzum, Jessica       JR VT                        NT    2:17.68   13  
       30.95  1:05.43  1:40.89  2:17.68                                    
  3 2-3 Brick, Lauren         SR FSU                       NT    2:18.41   12  
       31.75  1:06.81  1:42.82  2:18.41                                    
  4 2-4 Sambrailo, Tamara     JR SMU                       NT    2:20.39   11  
       31.46  1:06.61  1:42.94  2:20.39                                    
  5 2-5 Sparks, Erin          JR UA                        NT    2:20.70   10  
       32.18  1:07.68  1:43.86  2:20.70                                    
  6 2-6 Larson, Signe         FR LSU                       NT    2:22.02    9  
       32.41  1:08.88  1:45.43  2:22.02                                    
Consolation Final
  7 1-1 Altmann, Romy         SR FSU                       NT    2:19.04    7  
       31.32  1:06.37  1:42.32  2:19.04                                    
  8 1-2 Campbell, Millie      JR VT                        NT    2:20.34    5  
       32.31  1:08.02  1:44.21  2:20.34                                    
  9 1-3 Basel, Jennifer       SO SMU                       NT    2:21.44    4  
       32.39  1:09.12  1:45.27  2:21.44                                    
 10 1-4 Givens, Victoria      SO LSU                       NT    2:26.26    3  
       33.70  1:11.01  1:48.25  2:26.26                                    
 11 1-5 Vavrek, Jackie        JR UW                        NT    2:36.91    2  
       34.22  1:14.10  1:55.02  2:36.91                                    
 12 1-6 Genova, Victoria      SR UA                        NT    2:42.77    1  
       36.03  1:16.89  1:59.87  2:42.77                                    
 
Event 14  Women 3 Meter Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 1-1 Saucier, Hali         SR LSU                       NT     288.50   16  
  2 1-2 Monden, Aleia         FR FSU                       NT     259.00   13  
  3 1-3 Schild, Kristin       SR SMU                       NT     257.60   12  
  4 1-4 Tuthill, Karissa      SR UA                        NT     250.15   11  
  5 1-5 Fulton, Heather       FR VT                        NT     231.55   10  
  6 1-6 Hawkins, Jenny        FR UW                        NT     227.80    9  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Brick, Lauren         SR FSU                       NT      50.69   16  
       24.48    50.69                                                      
  2 2-2 Blackman, Candace     JR SMU                       NT      51.13   13  
       24.78    51.13                                                      
  3 2-3 Smith, Sara           SO VT                        NT      51.86   12  
       24.99    51.86                                                      
  4 2-4 McClurg, Hannah       JR UW                        NT      52.17   11  
       25.29    52.17                                                      
  5 2-5 Von der Heyde, Vanes  SO UA                        NT      52.99   10  
       25.51    52.99                                                      
  6 2-6 Noland, Katherine     SO LSU                       NT      53.07    9  
       25.52    53.07                                                      
Consolation Final
  7 1-1 Darling, Leane        SR SMU                       NT      51.31    7  
       24.62    51.31                                                      
  8 1-2 Bertirotti, Colleen   SR LSU                       NT      52.47    5  
       25.40    52.47                                                      
  9 1-3 Bassino, Melina       SR UA                        NT      52.52    4  
       25.47    52.52                                                      
 10 1-4 Altmann, Romy         SR FSU                       NT      52.86    3  
       25.38    52.86                                                      
 11 1-5 Suhr, Katie           FR VT                        NT      52.95    2  
       25.55    52.95                                                      
 12 1-6 Zwiegers, Christine   SO UW                        NT      53.15    1  
       25.67    53.15                                                      
 
Event 16  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 2-1 Genova, Victoria      SR UA                        NT    2:03.04   16  
       27.83    59.01  1:30.82  2:03.04                                    
  2 2-2 Brick, Lauren         SR FSU                       NT    2:03.09   13  
       27.85    58.98  1:30.51  2:03.09                                    
  3 2-3 Illescas, Jen         SO UW                        NT    2:03.65   12  
       27.54    58.58  1:30.65  2:03.65                                    
  4 2-4 San Juan Cisneros, A  JR SMU                       NT    2:09.34   11  
       29.11  1:02.30  1:35.39  2:09.34                                    
  5 2-5 Newell, Megan         SO VT                        NT    2:14.80   10  
       28.91  1:02.04  1:37.49  2:14.80                                    
  6 2-6 Givens, Victoria      SO LSU                       NT    2:15.59    9  
       29.63  1:03.70  1:40.19  2:15.59                                    
Consolation Final
  7 1-1 Botzum, Jessica       JR VT                        NT    2:06.01    7  
       28.50  1:00.25  1:32.49  2:06.01                                    
  8 1-2 Van Hoy, Shannon      FR UA                        NT    2:07.30    5  
       29.58  1:01.71  1:34.57  2:07.30                                    
  9 1-3 Altmann, Romy         SR FSU                       NT    2:07.48    4  
       28.55  1:00.91  1:34.11  2:07.48                                    
 10 1-4 Roberts, Katie        JR SMU                       NT    2:07.95    3  
       28.78  1:00.77  1:34.23  2:07.95                                    
 11 1-5 Maddalena, Gabby      FR UW                        NT    2:08.56    2  
       29.21  1:01.98  1:35.17  2:08.56                                    
 12 1-6 Aljand, Berit         SO LSU                       NT    2:27.48    1  
       31.68  1:10.03  1:48.77  2:27.48                                    
 
Event 17  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 2-1 Siow, Yi Ting         SO UW                        NT    2:00.01   16  
       26.33    56.58  1:30.73  2:00.01                                    
  2 2-2 de Giovanni, Agustin  SO UA                        NT    2:02.60   13  
       26.97    58.23  1:33.11  2:02.60                                    
  3 2-3 Klosova, Petra        SO SMU                       NT    2:04.64   12  
       26.53    57.99  1:34.85  2:04.64                                    
  4 2-4 Brick, Lauren         SR FSU                       NT    2:06.74   11  
       28.09  1:01.15  1:38.30  2:06.74                                    
  5 2-5 Smith, Sara           SO VT                        NT    2:07.84   10  
       27.35  1:00.50  1:38.44  2:07.84                                    
  6 2-6 Dicharry, Sarah       SO LSU                       NT    2:11.88    9  
       28.69  1:02.64  1:41.34  2:11.88                                    
Consolation Final
  7 1-1 Sparks, Erin          JR UA                        NT    2:04.41    7  
       27.83    59.98  1:35.80  2:04.41                                    
  8 1-2 Wiesner, Andrea       SR UW                        NT    2:04.56    5  
       28.10    58.96  1:35.43  2:04.56                                    
  9 1-3 Campbell, Millie      JR VT                        NT    2:07.40    4  
       28.43  1:01.38  1:37.57  2:07.40                                    
 10 1-4 Sambrailo, Tamara     JR SMU                       NT    2:10.25    3  
       28.28  1:01.45  1:39.17  2:10.25                                    
 11 1-5 Altmann, Romy         SR FSU                       NT    2:10.35    2  
       28.69  1:01.48  1:40.05  2:10.35                                    
 12 1-6 Larson, Signe         FR LSU                       NT    2:13.86    1  
       29.44  1:04.11  1:41.50  2:13.86                                    
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 1-1 FLORIDA STATE UNIVERSITY  'A'                      NT    1:34.16   24  
     1) Raleigh, Christie SO            2) Grimes, Kylsie FR              
     3) Brick, Lauren SR                4) Altmann, Romy SR               
       22.94    46.64  1:10.10  1:34.16                                    
  2 1-2 UNIVERSITY OF WISCONSIN  'A'                       NT    1:35.19   20  
     1) McClurg, Hannah JR              2) Vavrek, Jackie JR              
     3) Zwiegers, Christine SO          4) Johnson, Susan SR              
       24.14    47.57  1:11.46  1:35.19                                    
  3 1-3 SOUTHERN METHODIST UNIVERSITY  'A'                 NT    1:35.64   18  
     1) Darling, Leane SR               2) Blackman, Candace JR           
     3) San Juan Cisneros, Angela JR    4) Roberts, Katie JR              
       23.91    47.18  1:11.18  1:35.64                                    
  4 1-4 LOUISIANA STATE UNIVERSITY  'A'                    NT    1:36.00   16  
     1) Noland, Katherine SO            2) Bertirotti, Colleen SR         
     3) Gilmore, Katie SO               4) Grandy, Lauren FR              
       24.65    48.14  1:11.80  1:36.00                                    
  5 1-5 UNIVERSITY OF ALABAMA  'A'                         NT    1:37.80   14  
     1) Von der Heyde, Vanessa SO       2) Bassino, Melina SR             
     3) Ewanich, Katrice FR             4) Anderson, Caitlin SO           
       24.58    48.78  1:12.92  1:37.80                                    
  6 1-6 VIRGINIA TECH  'A'                                 NT    1:38.04   12  
     1) Luttermoser, Allison SO         2) Suhr, Katie FR                 
     3) Jones, Stephanie SO             4) deMarrais, Kelly FR            
       25.06    49.42  1:13.42  1:38.04                                    

Related Articles