June 17, 2010 - by

sports_c-swim_stats_2010-2011_results2011fsuspringinv





Recap

Licensed to Florida State University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/13/2011 06:45 PM
             2011 FSU Spring Invitational - 3/12/2011 to 3/13/2011             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lightbourn, McKayla          Florida St.-FL       2:04.13    2:19.72  
            1:06.60 1:13.12                                                
  2 Sabotin, Jessica             Florida St.-FL       2:04.38    2:20.07  
            1:06.58 1:13.49                                                
  3 Henkel, Julia                Florida St.-FL       2:03.19    2:21.88  
            1:07.34 1:14.54                                                
  4 Polley, Kristine             Florida St.-FL       2:04.86    2:22.88  
   r:+0.80  1:08.88 1:14.00                                                
  5 Barrett, Jamie               Florida St.-FL       2:09.86    2:24.93  
            1:09.57 1:15.36                                                
  6 Oliver, Tiffany              Florida St.-FL       2:07.98    2:26.67  
   r:+0.79  1:09.59 1:17.08                                                
  7 Allison, Corey               Florida St.-FL       2:11.29    2:28.04  
            1:09.68 1:18.36                                                
 -- Butler, Ashley               Florida St.-FL       2:19.28         DQ  
 
Event 1  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Henkel, Julia                Florida St.-FL                  2:03.19  
              26.91   31.26   35.83   29.19                                
  2 Lightbourn, McKayla          Florida St.-FL                  2:04.13  
              27.15   31.28   35.91   29.79                                
  3 Sabotin, Jessica             Florida St.-FL                  2:04.38  
              27.49   30.69   37.15   29.05                                
  4 Polley, Kristine             Florida St.-FL                  2:04.86  
              27.83   31.41   35.79   29.83                                
  5 Oliver, Tiffany              Florida St.-FL                  2:07.98  
              27.97   32.56   39.20   28.25                                
  6 Barrett, Jamie               Florida St.-FL                  2:09.86  
              28.13   33.45   37.53   30.75                                
  7 Allison, Corey               Florida St.-FL                  2:11.29  
              29.11   32.94   39.19   30.05                                
  8 Sandlin, Casey               Florida St.-FL                  2:12.21  
              27.97   34.43   40.56   29.25                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 McMahon, Sara                Florida St.-FL                  2:13.54  
              28.24   33.40   41.58   30.32                                
 10 Butler, Ashley               Florida St.-FL                  2:19.28  
              27.66   35.40   42.57   33.65                                
 
Event 2  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hayes, Robby                 Florida St.-FL       1:57.82    2:06.53  
   r:+0.61  1:00.05 1:06.48                                                
  2 De Angulo, Mateo             Unat- Fsu-FL         1:55.27    2:08.43  
   r:+0.66  1:01.35 1:07.08                                                
  3 Thomas, Michael              Florida St.-FL       1:57.72    2:08.54  
   r:+0.68  2:08.54                                                        
  4 Rowe, Ian                    Florida St.-FL       1:56.46    2:12.47  
   r:+0.74  1:00.86 1:11.61                                                
  5 Ball, Tyler                  Florida St.-FL       1:56.70    2:13.45  
            1:02.92 1:10.53                                                
  6 Deedrick, Jack               Florida St.-FL       1:59.13    2:13.72  
   r:+0.69  1:04.56 1:09.16                                                
  7 Taddeo, Jonathan             Unat- Fsu-FL         1:59.43    2:19.68  
   r:+0.55  1:05.09 1:14.59                                                
  8 Swanbeck, Robert             Florida St.-FL       1:59.50    2:19.97  
            1:06.15 1:13.82                                                
 
Event 2  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 De Angulo, Mateo             Unat- Fsu-FL                    1:55.27  
     r:+0.68  25.47   29.39   34.53   25.88                                
  2 Rowe, Ian                    Florida St.-FL                  1:56.46  
              25.44   28.49   34.74   27.79                                
  3 Ball, Tyler                  Florida St.-FL                  1:56.70  
              24.98   29.80   34.65   27.27                                
  4 Thomas, Michael              Florida St.-FL                  1:57.72  
              26.37   30.45   33.05   27.85                                
  5 Hayes, Robby                 Florida St.-FL                  1:57.82  
              28.08   33.11   29.31   27.32                                
  6 Deedrick, Jack               Florida St.-FL                  1:59.13  
     r:+0.69  25.97   31.43   35.26   26.47                                
  7 Taddeo, Jonathan             Unat- Fsu-FL                    1:59.43  
     r:+0.72  25.42   30.54   35.55   27.92                                
  8 Swanbeck, Robert             Florida St.-FL                  1:59.50  
     r:+0.74  24.63   29.90   37.54   27.43                                
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sell, Tyler                  Florida St.-FL                  4:37.34  
              23.88   26.48   27.44   27.97   28.11   28.65   28.91   28.91
      28.92   28.07                                                
 
Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Polley, Kristine             Florida St.-FL       1:04.34    1:12.74  
  2 Lightbourn, McKayla          Florida St.-FL       1:04.91    1:12.82  
  3 Sabotin, Jessica             Florida St.-FL       1:04.65    1:14.89  
          r:+0.74                                                          
  4 Sieron, Kendall              Florida St.-FL       1:06.37    1:18.27  
          r:+0.71                                                          
  5 Broadbent, Char              Florida St.-FL       1:08.89    1:21.75  
  6 Torres, Katie                Florida St.-FL       1:11.65    1:24.30  
  7 Selts, Brittany              Florida St.-FL       1:11.94    1:25.37  
 
Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Polley, Kristine             Florida St.-FL                  1:04.34  
              30.49   33.85                                                
  2 Sabotin, Jessica             Florida St.-FL                  1:04.65  
              30.63   34.02                                                
  3 Lightbourn, McKayla          Florida St.-FL                  1:04.91  
              31.02   33.89                                                
  4 Sieron, Kendall              Florida St.-FL                  1:06.37  
     r:+0.74  30.98   35.39                                                
  5 Broadbent, Char              Florida St.-FL                  1:08.89  
              32.32   36.57                                                
  6 Barrett, Jamie               Florida St.-FL                  1:09.59  
              33.18   36.41                                                
  7 Torres, Katie                Florida St.-FL                  1:11.65  
     r:+0.72  33.35   38.30                                                
  8 Selts, Brittany              Florida St.-FL                  1:11.94  
              34.16   37.78                                                
 
Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Holderness, Rob              Florida St.-FL       1:00.80    1:03.20  
          r:+0.70                                                          
  2 Shead, Matt                  Florida St.-FL       1:00.60    1:05.94  
          r:+0.68                                                          
  3 Nguyen, Danny                Florida St.-FL         59.30    1:07.97  
          r:+0.64                                                          
  4 Fernandez, Alex              Florida St.-FL       1:00.22    1:09.79  
          r:+0.64                                                          
  5 Deedrick, Jack               Florida St.-FL       1:03.90    1:11.98  
          r:+0.66                                                          
 
Event 6  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nguyen, Danny                Florida St.-FL                    59.30  
              28.19   31.11                                                
  2 Fernandez, Alex              Florida St.-FL                  1:00.22  
     r:+0.71  28.20   32.02                                                
  3 Shead, Matt                  Florida St.-FL                  1:00.60  
     r:+0.71  28.87   31.73                                                
  4 Holderness, Rob              Florida St.-FL                  1:00.80  
              29.34   31.46                                                
  5 Deedrick, Jack               Florida St.-FL                  1:03.90  
     r:+0.24  29.83   34.07                                                
 
Event 7  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Harris, Emily                Florida St.-FL       2:02.84    2:20.72  
   r:+0.60  1:09.24 1:11.48                                                
  2 Hicks, Ashley                Florida St.-FL       2:04.84    2:21.97  
   r:+0.67  1:09.19 1:12.78                                                
  3 Richmond, Tori               Florida St.-FL       2:01.09    2:22.59  
   r:+0.55  1:09.58 1:13.01                                                
  4 Barrett, Jamie               Florida St.-FL       2:12.31    2:28.23  
   r:+0.54  1:11.55 1:16.68                                                
 
Event 7  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Richmond, Tori               Florida St.-FL                  2:01.09  
     r:+0.62  28.44   30.38   30.81   31.46                                
  2 Harris, Emily                Florida St.-FL                  2:02.84  
     r:+0.62  29.27   30.33   31.24   32.00                                
  3 Hicks, Ashley                Florida St.-FL                  2:04.84  
     r:+0.65  28.79   30.56   32.03   33.46                                
  4 Barrett, Jamie               Florida St.-FL                  2:12.31  
     r:+0.55  31.19   33.44   34.23   33.45                                
 
Event 8  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Morrison, Brad               Florida St.-FL       1:48.13    2:06.86  
   r:+0.55  1:01.82 1:05.04                                                
  2 Thomas, Michael              Florida St.-FL       1:55.21    2:11.64  
   r:+0.61  1:03.62 1:08.02                                                
  3 Ball, Tyler                  Florida St.-FL       1:57.69    2:12.60  
   r:+0.60  1:04.90 1:07.70                                                
 
Event 8  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morrison, Brad               Florida St.-FL                  1:48.13  
     r:+0.56  25.40   27.01   27.56   28.16                                
  2 Thomas, Michael              Florida St.-FL                  1:55.21  
     r:+0.65  27.16   28.93   30.00   29.12                                
  3 Ball, Tyler                  Florida St.-FL                  1:57.69  
     r:+0.63  27.77   29.35   30.35   30.22                                
 
Event 9  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Oliver, Tiffany              Florida St.-FL         50.61      58.07  
          r:+0.75                                                          
  2 Henkel, Julia                Florida St.-FL         51.64      59.13  
  3 Hendry, CJ                   Florida St.-FL         52.24      59.39  
  4 Wilson, Hannah               Florida St.-FL         52.60      59.58  
  5 Richmond, Tori               Florida St.-FL         51.38      59.83  
  6 Mills, Holly                 Florida St.-FL         53.11    1:00.99  
  7 McMahon, Sara                Florida St.-FL         52.74    1:01.20  
  8 Butler, Ashley               Florida St.-FL         52.91    1:02.85  
B - Final
  9 Broadbent, Char              Florida St.-FL         53.28      59.09  
 10 Sandlin, Casey               Florida St.-FL         53.70    1:00.42  
 11 Bessire, Jesse               Florida St.-FL         54.32    1:01.92  
          r:+0.66                                                          
 12 Selts, Brittany              Florida St.-FL         53.46    1:02.84  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oliver, Tiffany              Florida St.-FL                    50.61  
              24.47   26.14                                                
  2 Richmond, Tori               Florida St.-FL                    51.38  
              24.97   26.41                                                
  3 Henkel, Julia                Florida St.-FL                    51.64  
              25.08   26.56                                                
  4 Hendry, CJ                   Florida St.-FL                    52.24  
              25.02   27.22                                                
  5 Wilson, Hannah               Florida St.-FL                    52.60  
              25.12   27.48                                                
  6 McMahon, Sara                Florida St.-FL                    52.74  
              25.29   27.45                                                
  7 Butler, Ashley               Florida St.-FL                    52.91  
              25.89   27.02                                                
  8 Mills, Holly                 Florida St.-FL                    53.11  
              25.41   27.70                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Broadbent, Char              Florida St.-FL                    53.28  
              25.79   27.49                                                
 10 Selts, Brittany              Florida St.-FL                    53.46  
              25.82   27.64                                                
 11 Sandlin, Casey               Florida St.-FL                    53.70  
              25.65   28.05                                                
 12 Bessire, Jesse               Florida St.-FL                    54.32  
     r:+0.57  25.89   28.43                                                
 13 Torres, Katie                Florida St.-FL                    57.40  
     r:+0.72  27.71   29.69                                                
 
Event 10  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hayes, Robby                 Florida St.-FL         47.54      51.83  
          r:+0.65                                                          
  2 Weber, Mark                  Florida St.-FL         45.51      52.69  
  3 Murray, Paul                 Florida St.-FL         47.31      53.22  
          r:+0.66                                                          
  4 Bailey, Trice                Florida St.-FL         45.76      53.25  
          r:+0.65                                                          
  5 Taylor, Matthew              Florida St.-FL         47.50      53.54  
          r:+0.75                                                          
  6 Thomson, Nick                Florida St.-FL         46.46      54.56  
  7 Fernandez, Alex              Florida St.-FL         47.33      54.60  
          r:+0.63                                                          
  8 Taddeo, Jonathan             Unat- Fsu-FL           48.42      55.65  
B - Final
  9 Swanbeck, Robert             Florida St.-FL         49.35      54.33  
          r:+0.77                                                          
 10 Lyons, Cadell                Unat- Fsu-FL           49.60      57.89  
          r:+1.03                                                          
 
Event 10  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Weber, Mark                  Florida St.-FL                    45.51  
              21.91   23.60                                                
  2 Bailey, Trice                Florida St.-FL                    45.76  
     r:+0.53  22.08   23.68                                                
  3 Thomson, Nick                Florida St.-FL                    46.46  
     r:+0.69  22.20   24.26                                                
  4 Murray, Paul                 Florida St.-FL                    47.31  
     r:+0.66  22.70   24.61                                                
  5 Fernandez, Alex              Florida St.-FL                    47.33  
              22.73   24.60                                                
  6 Taylor, Matthew              Florida St.-FL                    47.50  
     r:+0.74  23.17   24.33                                                
  7 Hayes, Robby                 Florida St.-FL                    47.54  
              23.07   24.47                                                
  8 Taddeo, Jonathan             Unat- Fsu-FL                      48.42  
              23.47   24.95                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Swanbeck, Robert             Florida St.-FL                    49.35  
              23.72   25.63                                                
 10 Lyons, Cadell                Unat- Fsu-FL                      49.60  
     r:+0.88  23.93   25.67                                                
 
Event 11  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Coleman, Katie               Florida St.-FL       2:02.85    2:18.81  
            1:06.70 1:12.11                                                
  2 Smith, Caroline              Florida St.-FL       2:03.61    2:20.54  
            1:07.49 1:13.05                                                
  3 Bessire, Jesse               Florida St.-FL       2:09.28    2:29.14  
            1:10.41 1:18.73                                                
  4 Wilson, Hannah               Florida St.-FL       2:10.94    2:38.66  
            1:14.16 1:24.50                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coleman, Katie               Florida St.-FL                  2:02.85  
              27.86   30.85   31.94   32.20                                
  2 Smith, Caroline              Florida St.-FL                  2:03.61  
              27.95   31.30   32.00   32.36                                
  3 Bessire, Jesse               Florida St.-FL                  2:09.28  
              28.52   32.63   33.81   34.32                                
  4 Wilson, Hannah               Florida St.-FL                  2:10.94  
              29.28   32.12   34.12   35.42                                
 
Event 12  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 De Angulo, Mateo             Unat- Fsu-FL         1:55.00    2:04.69  
   r:+0.68  1:00.22 1:04.47                                                
  2 Rowe, Ian                    Florida St.-FL       1:50.21    2:05.09  
   r:+0.75  1:00.16 1:04.93                                                
  3 Cox, Mark                    Florida St.-FL       1:49.18    2:05.20  
              59.65 1:05.55                                                
  4 Thomas, Michael              Florida St.-FL       1:56.40    2:09.16  
   r:+0.69  1:02.24 1:06.92                                                
  5 Nguyen, Danny                Florida St.-FL       1:53.27    2:09.60  
   r:+0.68  1:00.94 1:08.66                                                
  6 Aitken, Michael              Florida St.-FL       1:54.15    2:11.30  
   r:+0.68  1:01.68 1:09.62                                                
  7 Romano, Tim                  Florida St.-FL       1:57.37    2:16.31  
   r:+0.68  1:03.38 1:12.93                                                
  8 Sell, Tyler                  Florida St.-FL       1:58.12    2:17.25  
            1:05.08 1:12.17                                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cox, Mark                    Florida St.-FL                  1:49.18  
     r:+0.72  25.07   28.01   27.92   28.18                                
  2 Rowe, Ian                    Florida St.-FL                  1:50.21  
              25.56   28.09   28.11   28.45                                
  3 Nguyen, Danny                Florida St.-FL                  1:53.27  
     r:+0.52  25.70   28.81   29.13   29.63                                
  4 Aitken, Michael              Florida St.-FL                  1:54.15  
              26.02   28.68   29.22   30.23                                
  5 De Angulo, Mateo             Unat- Fsu-FL                    1:55.00  
     r:+0.69  26.33   29.71   29.26   29.70                                
  6 Thomas, Michael              Florida St.-FL                  1:56.40  
     r:+0.53  26.32   29.60   29.70   30.78                                
  7 Romano, Tim                  Florida St.-FL                  1:57.37  
     r:+0.68  26.48   29.81   30.47   30.61                                
  8 Sell, Tyler                  Florida St.-FL                  1:58.12  
     r:+0.78  26.34   29.83   30.78   31.17                                
 
Event 14  Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 De Angulo, Mateo             Unat- Fsu-FL         4:07.97    4:33.75  
   r:+0.67  1:01.06 1:11.14 1:22.44   59.11                                
  2 Ball, Tyler                  Florida St.-FL       4:08.42    4:38.08  
   r:+0.67  1:02.07 1:10.53 1:20.72 1:04.76                                
 
Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 De Angulo, Mateo             Unat- Fsu-FL                    4:07.97  
     r:+0.68  26.04   29.93   32.42   32.16   35.78   35.68   29.13   26.83
  2 Ball, Tyler                  Florida St.-FL                  4:08.42  
     r:+0.71  26.00   30.41   31.25   31.75   35.63   36.73   29.56   27.09
 
Event 15  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Broadbent, Char              Florida St.-FL       1:51.64    2:04.59  
            1:01.31 1:03.28                                                
  2 Oliver, Tiffany              Florida St.-FL       1:52.26    2:06.71  
            1:01.80 1:04.91                                                
  3 Henkel, Julia                Florida St.-FL       1:50.03    2:08.39  
            1:00.88 1:07.51                                                
  4 Smith, Caroline              Florida St.-FL       1:53.97    2:08.62  
  5 Harris, Emily                Florida St.-FL       1:54.09    2:09.69  
   r:+0.89  1:03.71 1:05.98                                                
  6 Bessire, Jesse               Florida St.-FL       1:56.73    2:14.16  
            1:05.10 1:09.06                                                
  7 Butler, Ashley               Florida St.-FL       2:05.10    2:27.27  
            1:08.03 1:19.24                                                
 
Event 15  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Henkel, Julia                Florida St.-FL                  1:50.03  
              26.03   27.52   28.06   28.42                                
  2 Broadbent, Char              Florida St.-FL                  1:51.64  
              26.50   28.20   28.50   28.44                                
  3 Oliver, Tiffany              Florida St.-FL                  1:52.26  
     r:+0.75  25.41   28.54   29.01   29.30                                
  4 Smith, Caroline              Florida St.-FL                  1:53.97  
              26.81   28.59   29.41   29.16                                
  5 Harris, Emily                Florida St.-FL                  1:54.09  
              26.79   28.75   29.27   29.28                                
  6 Bessire, Jesse               Florida St.-FL                  1:56.73  
              27.45   29.51   30.27   29.50                                
  7 Butler, Ashley               Florida St.-FL                  2:05.10  
              27.48   29.96   32.09   35.57                                
 
Event 16  Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor, Matthew              Florida St.-FL       1:45.18    1:56.53  
     r:+0.75  57.68   58.85                                                
  2 Sell, Tyler                  Florida St.-FL       1:43.13    1:56.85  
     r:+0.79  58.52   58.33                                                
  3 Swanbeck, Robert             Florida St.-FL       1:45.53    1:57.87  
  4 Bailey, Trice                Florida St.-FL       1:42.97    1:58.59  
     r:+0.68  58.24 1:00.35                                                
  5 Deedrick, Jack               Florida St.-FL       1:46.20    1:59.94  
     r:+0.72  58.20 1:01.74                                                
  6 Taddeo, Jonathan             Unat- Fsu-FL         1:46.64    2:01.48  
     r:+0.69  57.60 1:03.88                                                
 
Event 16  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bailey, Trice                Florida St.-FL                  1:42.97  
     r:+0.67  23.47   26.13   27.20   26.17                                
  2 Sell, Tyler                  Florida St.-FL                  1:43.13  
              23.72   25.93   26.81   26.67                                
  3 Taylor, Matthew              Florida St.-FL                  1:45.18  
     r:+0.76  24.64   26.53   27.19   26.82                                
  4 Swanbeck, Robert             Florida St.-FL                  1:45.53  
     r:+0.77  25.34   27.48   26.94   25.77                                
  5 Deedrick, Jack               Florida St.-FL                  1:46.20  
     r:+0.69  25.01   28.02   27.20   25.97                                
  6 Taddeo, Jonathan             Unat- Fsu-FL                    1:46.64  
              25.05   27.73   28.37   25.49                                
 
Event 17  Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hendry, CJ                   Florida St.-FL         55.45    1:02.70  
  2 Richmond, Tori               Florida St.-FL         56.08    1:03.22  
          r:+0.71                                                          
  3 Lightbourn, McKayla          Florida St.-FL         56.54    1:03.37  
  4 Coleman, Katie               Florida St.-FL         57.93    1:05.38  
  5 Henkel, Julia                Florida St.-FL         56.65    1:05.58  
  6 Bessire, Jesse               Florida St.-FL         57.38    1:05.97  
          r:+0.67                                                          
  7 Wilson, Hannah               Florida St.-FL         58.20    1:06.15  
  8 Sandlin, Casey               Florida St.-FL       1:00.68    1:07.05  
B - Final
  9 Allison, Corey               Florida St.-FL       1:02.35    1:08.02  
 10 Sieron, Kendall              Florida St.-FL       1:00.75    1:08.70  
 11 Torres, Katie                Florida St.-FL       1:02.12    1:11.20  
 
Event 17  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hendry, CJ                   Florida St.-FL                    55.45  
              26.05   29.40                                                
  2 Richmond, Tori               Florida St.-FL                    56.08  
              26.27   29.81                                                
  3 Lightbourn, McKayla          Florida St.-FL                    56.54  
              26.95   29.59                                                
  4 Henkel, Julia                Florida St.-FL                    56.65  
              26.62   30.03                                                
  5 Bessire, Jesse               Florida St.-FL                    57.38  
              26.69   30.69                                                
  6 Coleman, Katie               Florida St.-FL                    57.93  
              27.54   30.39                                                
  7 Wilson, Hannah               Florida St.-FL                    58.20  
              28.02   30.18                                                
  8 Barrett, Jamie               Florida St.-FL                    59.00  
              27.70   31.30                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sandlin, Casey               Florida St.-FL                  1:00.68  
              28.44   32.24                                                
 10 Sieron, Kendall              Florida St.-FL                  1:00.75  
     r:+0.75  28.10   32.65                                                
 11 McMahon, Sara                Florida St.-FL                  1:02.06  
              28.25   33.81                                                
 12 Torres, Katie                Florida St.-FL                  1:02.12  
              29.42   32.70                                                
 13 Allison, Corey               Florida St.-FL                  1:02.35  
     r:+0.25  29.25   33.10                                                
 
Event 18  Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hayes, Robby                 Florida St.-FL         50.81      54.57  
          r:+0.63                                                          
  2 Shead, Matt                  Florida St.-FL         51.80      56.55  
          r:+0.71                                                          
  3 Cox, Mark                    Florida St.-FL         50.33      56.63  
          r:+0.68                                                          
  4 Nguyen, Danny                Florida St.-FL         51.93      57.54  
          r:+0.71                                                          
  5 Aitken, Michael              Florida St.-FL         52.10      58.13  
          r:+0.72                                                          
  6 Thomas, Michael              Florida St.-FL         52.57      58.49  
          r:+0.57                                                          
  7 Weber, Mark                  Florida St.-FL         50.80      58.67  
          r:+0.75                                                          
  8 Romano, Tim                  Florida St.-FL         51.32      59.06  
          r:+0.66                                                          
B - Final
  9 Fernandez, Alex              Florida St.-FL         53.81      59.31  
          r:+0.67                                                          
 
Event 18  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cox, Mark                    Florida St.-FL                    50.33  
              23.94   26.39                                                
  2 Weber, Mark                  Florida St.-FL                    50.80  
              23.86   26.94                                                
  3 Hayes, Robby                 Florida St.-FL                    50.81  
     r:+0.65  24.17   26.64                                                
  4 Romano, Tim                  Florida St.-FL                    51.32  
              23.80   27.52                                                
  5 Shead, Matt                  Florida St.-FL                    51.80  
     r:+0.72  23.88   27.92                                                
  6 Nguyen, Danny                Florida St.-FL                    51.93  
     r:+0.67  24.23   27.70                                                
  7 Aitken, Michael              Florida St.-FL                    52.10  
              24.68   27.42                                                
  8 Rowe, Ian                    Florida St.-FL                    52.31  
              24.70   27.61                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thomas, Michael              Florida St.-FL                    52.57  
              24.82   27.75                                                
 10 Fernandez, Alex              Florida St.-FL                    53.81  
     r:+0.66  25.53   28.28                                                
 
Event 19  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Polley, Kristine             Florida St.-FL       2:18.67    2:35.33  
            1:14.89 1:20.44                                                
  2 Barrett, Jamie               Florida St.-FL       2:20.53    2:40.66  
            1:17.57 1:23.09                                                
  3 Sabotin, Jessica             Florida St.-FL       2:22.92    2:42.00  
            1:18.37 1:23.63                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Polley, Kristine             Florida St.-FL                  2:18.67  
              31.41   34.90   36.38   35.98                                
  2 Barrett, Jamie               Florida St.-FL                  2:20.53  
              32.41   35.60   36.14   36.38                                
  3 Sabotin, Jessica             Florida St.-FL                  2:22.92  
              32.67   36.65   37.09   36.51                                
 
Event 20  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Holderness, Rob              Florida St.-FL       2:11.44    2:16.18  
   r:+0.73  1:06.49 1:09.69                                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Holderness, Rob              Florida St.-FL                  2:11.44  
     r:+0.71  29.48   33.45   34.54   33.97                                
 
Event 21  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lightbourn, McKayla          Florida St.-FL         55.77    1:04.93  
          r:+0.69                                                          
  2 Hicks, Ashley                Florida St.-FL         56.22    1:05.16  
          r:+0.71                                                          
  3 Richmond, Tori               Florida St.-FL         56.61    1:06.01  
          r:+0.61                                                          
  4 Mills, Holly                 Florida St.-FL         59.90    1:06.78  
          r:+0.58                                                          
  5 Sabotin, Jessica             Florida St.-FL         58.27    1:07.14  
          r:+0.70                                                          
  6 Harris, Emily                Florida St.-FL         59.62    1:08.78  
          r:+0.60                                                          
 
Event 21  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lightbourn, McKayla          Florida St.-FL                    55.77  
     r:+0.67  27.36   28.41                                                
  2 Hicks, Ashley                Florida St.-FL                    56.22  
     r:+0.57  27.39   28.83                                                
  3 Richmond, Tori               Florida St.-FL                    56.61  
     r:+0.58  27.71   28.90                                                
  4 Sabotin, Jessica             Florida St.-FL                    58.27  
     r:+0.66  28.21   30.06                                                
  5 Polley, Kristine             Florida St.-FL                    59.00  
     r:+0.64  28.72   30.28                                                
  6 Harris, Emily                Florida St.-FL                    59.62  
     r:+0.56  29.52   30.10                                                
  7 Mills, Holly                 Florida St.-FL                    59.90  
     r:+0.55  29.04   30.86                                                
 
Event 22  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Morrison, Brad               Florida St.-FL         55.77      58.89  
          r:+0.63                                                          
  2 Thomas, Michael              Florida St.-FL         59.90    1:00.07  
          r:+0.62                                                          
  3 Lyons, Cadell                Unat- Fsu-FL           59.00    1:01.87  
  4 Ball, Tyler                  Florida St.-FL         56.61    1:02.47  
          r:+0.68                                                          
  5 Nguyen, Danny                Florida St.-FL         58.27    1:04.56  
          r:+0.57                                                          
 -- Rowe, Ian                    Florida St.-FL         56.22         DQ  
          r:+0.62                                                          
 
Event 22  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morrison, Brad               Florida St.-FL                    55.77  
     r:+0.67  27.36   28.41                                                
  2 Rowe, Ian                    Florida St.-FL                    56.22  
     r:+0.57  27.39   28.83                                                
  3 Ball, Tyler                  Florida St.-FL                    56.61  
     r:+0.58  27.71   28.90                                                
  4 Nguyen, Danny                Florida St.-FL                    58.27  
     r:+0.66  28.21   30.06                                                
  5 Lyons, Cadell                Unat- Fsu-FL                      59.00  
     r:+0.64  28.72   30.28                                                
  6 Aitken, Michael              Florida St.-FL                    59.62  
     r:+0.56  29.52   30.10                                                
  7 Thomas, Michael              Florida St.-FL                    59.90  
     r:+0.55  29.04   30.86                                                
 
Event 23  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Oliver, Tiffany              Florida St.-FL         23.59      26.89  
  2 Selts, Brittany              Florida St.-FL         24.22      26.99  
  3 Hendry, CJ                   Florida St.-FL         24.31      27.44  
  4 Mills, Holly                 Florida St.-FL         24.92      27.46  
  5 Wilson, Hannah               Florida St.-FL         24.23      27.51  
  6 Sandlin, Casey               Florida St.-FL         24.69      27.88  
  7 McMahon, Sara                Florida St.-FL         24.51      28.02  
  8 Sieron, Kendall              Florida St.-FL         26.22      29.42  
B - Final
  9 Torres, Katie                Florida St.-FL         26.36      29.28  
 
Event 23  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oliver, Tiffany              Florida St.-FL                    23.59  
  2 Selts, Brittany              Florida St.-FL                    24.22  
  3 Wilson, Hannah               Florida St.-FL                    24.23  
  4 Hendry, CJ                   Florida St.-FL                    24.31  
  5 McMahon, Sara                Florida St.-FL                    24.51  
  6 Sandlin, Casey               Florida St.-FL                    24.69  
  7 Mills, Holly                 Florida St.-FL                    24.92  
  8 Hicks, Ashley                Florida St.-FL                    26.11  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sieron, Kendall              Florida St.-FL                    26.22  
 10 Torres, Katie                Florida St.-FL                    26.36  
 
Event 24  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hayes, Robby                 Florida St.-FL         21.75      23.22  
  2 Weber, Mark                  Florida St.-FL         21.00      23.78  
  3 Bailey, Trice                Florida St.-FL         21.27      24.34  
  4 Thomson, Nick                Florida St.-FL         21.47      24.51  
  5 De Angulo, Mateo             Unat- Fsu-FL           22.17      24.85  
  6 Fernandez, Alex              Florida St.-FL         22.13      24.90  
  7 Taddeo, Jonathan             Unat- Fsu-FL           22.19      25.35  
  8 Cox, Mark                    Florida St.-FL         22.24      26.43  
B - Final
  9 Taylor, Matthew              Florida St.-FL         22.45      25.57  
 10 Sell, Tyler                  Florida St.-FL         22.77      25.72  
 11 Swanbeck, Robert             Florida St.-FL         22.43      25.91  
 12 Lyons, Cadell                Unat- Fsu-FL           22.37      26.53  
 
Event 24  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Weber, Mark                  Florida St.-FL                    21.00  
          r:+0.70                                                          
  2 Bailey, Trice                Florida St.-FL                    21.27  
          r:+0.68                                                          
  3 Thomson, Nick                Florida St.-FL                    21.47  
          r:+0.28                                                          
  4 Hayes, Robby                 Florida St.-FL                    21.75  
          r:+0.68                                                          
  5 Fernandez, Alex              Florida St.-FL                    22.13  
          r:+0.65                                                          
  6 De Angulo, Mateo             Unat- Fsu-FL                      22.17  
          r:+0.66                                                          
  7 Taddeo, Jonathan             Unat- Fsu-FL                      22.19  
  8 Cox, Mark                    Florida St.-FL                    22.24  
          r:+0.67                                                          
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lyons, Cadell                Unat- Fsu-FL                      22.37  
          r:+0.87                                                          
 10 Swanbeck, Robert             Florida St.-FL                    22.43  
          r:+0.71                                                          
 11 Taylor, Matthew              Florida St.-FL                    22.45  
          r:+0.73                                                          
 12 Sell, Tyler                  Florida St.-FL                    22.77  
          r:+0.79                                                          
 
Event 25  Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Broadbent, Char              Florida St.-FL                 9:04.94  
            1:05.10 1:08.66 1:08.99 1:08.94 1:08.21 1:08.74 1:08.78 1:07.52
  2 Smith, Caroline              Florida St.-FL                 9:08.11  
            1:06.23 1:09.18 1:08.67 1:08.97 1:08.46 1:08.88 1:09.37 1:08.35
  3 Allison, Corey               Florida St.-FL                 9:18.60  
   r:+0.21  1:07.36 1:09.52 1:09.42 1:09.94 1:10.71 1:10.89 1:11.10 1:09.66
 
Event 26  Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deedrick, Jack               Florida St.-FL                16:55.84  
   r:+0.70  1:01.93 1:06.85 1:06.62 1:07.36 1:07.85 1:07.60 1:07.83 1:08.60
    1:08.55 1:08.63 1:08.62 1:09.52 1:09.83 1:09.28 1:06.77        
 
Event 444  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sell, Tyler                  Florida St.-FL                 4:07.66  
     r:+0.82  59.06 1:02.89 2:05.71                                        

Related Articles