June 17, 2010 - by
sports_c-swim_stats_2010-2011_resultsfsuvsnova10-8-10.webarchive





Recap

Licensed to Florida State University
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/10/2010 10:48 AM
                2010 NSU VS FLORIDA STATE DUAL MEET - 10/9/2010                
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida State University-FL  'B'                            1:49.30   11  
     1) Hicks, Ashley N 18              2) Sieron, Kendall J 18           
     3) Barrett, Jamie R 19             4) Butler, Ashley J 18            
  2 Florida State University-FL  'C'                            1:49.69    4  
     1) Selts, Brittany D 21            2) Polley, Kristine R 19          
     3) Bessire, Jesse R 19             4) McMahon, Sara E 19             
  3 Florida State University-FL  'A'                           x1:52.03  
     1) Lightbourn, McKayla M 18        2) Torres, Katie A 18             
     3) Coleman, Katie A 19             4) Sandlin, Casey M 19            
  4 Nova SouthEastern University-FL  'A'                        1:53.70    2  
     1) Aranda, Ashley 20               2) Jamborska, Ewa 20              
     3) Leonard, Marissa 18             4) Bransford, Ashley 19           
 -- Nova SouthEastern University-FL  'B'                       X2:00.55  
     1) Martin, Devan 19                2) Wilson, Courtney 18            
     3) Schultz, Nichole 18             4) Gaynor, Nicole 19              
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida State University-FL  'A'                            1:36.02   11  
     1) Nguyen, Danny J 19              2) Shead, Matt J 21               
     3) Cox, Mark A 19                  4) Bailey, Trice T 19             
  2 Nova SouthEastern University-FL  'A'                        1:36.36    4  
     1) Prikhodko, Illya 18             2) Hornikel, Armin 20             
     3) Ospina, Jorge 21                4) Dougan, Ash 20                 
  3 Florida State University-FL  'C'                            1:38.68    2  
     1) Aitken, Michael G 20            2) Hayes, Robby H 21              
     3) Thomas, Michael V 18            4) Murray, Paul L 18              
  4 Florida State University-FL  'B'                           x1:38.96  
     1) Swanbeck, Robert J 18           2) Harris, Taylor T 19            
     3) Weber, Mark A 20                4) Taylor, Matthew A 18           
  5 Nova SouthEastern University-FL  'B'                        1:42.12  
     1) Davis, Josh 18                  2) Pfahler, Cameron 19            
     3) Rubenchik, Darren 19            4) Caldwell, Nathan 18            
  6 Nova SouthEastern University-FL  'C'                       x1:46.26  
     1) Wilson, Tyler 18                2) Key, Jonathan 18               
     3) Brothman, Eric 18               4) Bandi, Eddie 18                
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Marissa K     19 Florida St.-FL                10:23.96    9  
  2 Lightbourn, McKayla M     18 Florida St.-FL                10:25.41    4  
  3 Allison, Corey E          20 Florida St.-FL                10:34.82    3  
  4 Smith, Caroline L         19 Florida St.-FL               x10:40.69  
  5 Yakymiw, Kelley           18 Nsu Sharks-FL                 11:26.82    2  
  6 Wilson, Courtney          18 Nsu Sharks-FL                 12:08.87    1  
 -- Zatylny, Alex             19 Nsu Sharks-FL                X11:02.44  
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Deedrick, Jack T          18 Florida St.-FL                 9:37.51    9  
  2 Ball, Tyler J             19 Florida St.-FL                 9:46.51    4  
  3 Grundstrom, Jonas         23 Nsu Sharks-FL                  9:57.57    3  
  4 Norris, Chris             18 Nsu Sharks-FL                 10:13.94    2  
  5 Key, Jonathan             18 Nsu Sharks-FL                 10:28.45    1  
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendry, CJ J              22 Florida St.-FL                 1:53.80    9  
  2 Harris, Emily R           19 Florida St.-FL                 1:55.85    4  
  3 Broadbent, Char E         19 Florida St.-FL                 1:57.41    3  
  4 McMahon, Sara E           19 Florida St.-FL                x1:57.60  
  5 Aranda, Ashley            20 Nsu Sharks-FL                  2:01.16    2  
  6 Leonard, Marissa          18 Nsu Sharks-FL                  2:04.90    1  
 -- Bransford, Ashley         19 Nsu Sharks-FL                 X2:01.81  
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Ospina, Jorge             21 Nsu Sharks-FL                  1:42.78    9  
  2 Pendleton, Stephen P      21 Florida St.-FL                 1:44.17    4  
  3 Harris, Taylor T          19 Florida St.-FL                 1:46.64    3  
  4 Iriondo, Hibai            19 Florida St.-FL                 1:47.63    2  
  5 Caldwell, Nathan          18 Nsu Sharks-FL                  1:47.94    1  
  6 Bandi, Eddie              18 Nsu Sharks-FL                  1:51.77  
  7 Wilson, Tyler             18 Nsu Sharks-FL                 x1:53.52  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Oliver, Tiffany N         18 Florida St.-FL                   24.03    9  
  2 Butler, Ashley J          18 Florida St.-FL                   25.30    4  
  3 Hicks, Ashley N           18 Florida St.-FL                   25.50    3  
  4 Gaynor, Nicole            19 Nsu Sharks-FL                    25.53    2  
  5 Sandlin, Casey M          19 Florida St.-FL                  x25.70  
  6 Zatylny, Alex             19 Nsu Sharks-FL                    25.82    1  
 -- Aranda, Ashley            20 Nsu Sharks-FL                   X26.27  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Matt J             21 Florida St.-FL                   21.26    9  
  2 Weber, Mark A             20 Florida St.-FL                   21.37    4  
  3 Bailey, Trice T           19 Florida St.-FL                   21.41    3  
  4 Murray, Paul L            18 Florida St.-FL                  x21.66  
  5 Dougan, Ash               20 Nsu Sharks-FL                    21.76    2  
  6 Davis, Josh               18 Nsu Sharks-FL                    22.58    1  
  7 Shelley, Jim              18 Nsu Sharks-FL                    22.80  
  8 Bunge, William            20 Nsu Sharks-FL                   x22.83  
 
Event 9  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarandos, Stephanie N     20 Florida St.-FL                 2:07.23    9  
  2 Mills, Holly M            21 Florida St.-FL                 2:09.20    4  
  3 Sabotin, Jessica R        19 Florida St.-FL                 2:09.32    3  
  4 Bessire, Jesse R          19 Florida St.-FL                x2:13.35  
  5 Jamborska, Ewa            20 Nsu Sharks-FL                  2:15.70    2  
  6 Schultz, Nichole          18 Nsu Sharks-FL                  2:19.21    1  
  7 Wilson, Courtney          18 Nsu Sharks-FL                  2:31.40  
 
Event 10  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Robby H            21 Florida St.-FL                 1:56.56    9  
  2 Nguyen, Danny J           19 Florida St.-FL                 1:56.79    4  
  3 Hornikel, Armin           20 Nsu Sharks-FL                  1:58.46    3  
  4 Thomas, Michael V         18 Florida St.-FL                 1:58.64    2  
  5 Pfahler, Cameron          19 Nsu Sharks-FL                  2:02.11    1  
  6 Duran, Roberto            18 Nsu Sharks-FL                  2:02.97  
  7 Hayes, John Michael       19 Nsu Sharks-FL                 x2:04.87  
 
Event 13  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Katie A          19 Florida St.-FL                 2:06.60    9  
  2 Smith, Caroline L         19 Florida St.-FL                 2:06.74    4  
  3 Lightbourn, McKayla M     18 Florida St.-FL                 2:10.95    3  
  4 Schultz, Nichole          18 Nsu Sharks-FL                  2:13.05    2  
  5 Allison, Corey E          20 Florida St.-FL                x2:20.05  
  6 Martin, Devan             19 Nsu Sharks-FL                  2:20.93    1  
  7 Yakymiw, Kelley           18 Nsu Sharks-FL                  2:28.62  
 
Event 14  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Ospina, Jorge             21 Nsu Sharks-FL                  1:51.86    9  
  2 Cox, Mark A               19 Florida St.-FL                 1:52.55    4  
  3 Sell, Tyler R             18 Florida St.-FL                 1:57.86    3  
  4 Harris, Taylor T          19 Florida St.-FL                 2:00.54    2  
  5 Duran, Roberto            18 Nsu Sharks-FL                  2:01.73    1  
  6 Hayes, John Michael       19 Nsu Sharks-FL                  2:05.10  
  7 Wilson, Tyler             18 Nsu Sharks-FL                 x2:05.54  
 
Event 15  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Selts, Brittany D         21 Florida St.-FL                   52.30    9  
  2 Wilson, Hannah C          18 Florida St.-FL                   52.83    4  
  3 McMahon, Sara E           19 Florida St.-FL                   54.71    3  
  4 Sandlin, Casey M          19 Florida St.-FL                  x55.33  
  5 Zatylny, Alex             19 Nsu Sharks-FL                    56.17    2  
  6 Gaynor, Nicole            19 Nsu Sharks-FL                    57.01    1  
 -- Jamborska, Ewa            20 Nsu Sharks-FL                   X57.56  
 
Event 16  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Robby H            21 Florida St.-FL                   46.58    9  
  2 Bailey, Trice T           19 Florida St.-FL                   46.92    4  
  3 Murray, Paul L            18 Florida St.-FL                   47.83    3  
  4 Dougan, Ash               20 Nsu Sharks-FL                    48.91    2  
  5 Caldwell, Nathan          18 Nsu Sharks-FL                    49.26    1  
  6 Bunge, William            20 Nsu Sharks-FL                    49.31  
  7 Shelley, Jim              18 Nsu Sharks-FL                   x50.59  
 
Event 17  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Aranda, Ashley            20 Nsu Sharks-FL                  2:17.07    9  
  2 Martin, Devan             19 Nsu Sharks-FL                  2:21.88    4  
 -- Henkel, Julia K           19 Florida St.-FL                X2:06.21  
 -- Barrett, Jamie R          19 Florida St.-FL                X2:06.31  
 -- Broadbent, Char E         19 Florida St.-FL                X2:07.73  
 -- Polley, Kristine R        19 Florida St.-FL                X2:07.97  
 
Event 18  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Josh               18 Nsu Sharks-FL                  1:59.45    9  
  2 Rubenchik, Darren         19 Nsu Sharks-FL                  2:00.98    4  
  3 Prikhodko, Illya          18 Nsu Sharks-FL                  2:03.54    3  
  4 Brothman, Eric            18 Nsu Sharks-FL                 x2:07.56  
 -- Morrison, Brad B          19 Florida St.-FL                X1:52.65  
 -- Aitken, Michael G         20 Florida St.-FL                X1:58.70  
 -- Swanbeck, Robert J        18 Florida St.-FL                X2:02.82  
 
Event 19  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Yakymiw, Kelley           18 Nsu Sharks-FL                  5:42.92    9  
  2 Wilson, Courtney          18 Nsu Sharks-FL                  6:03.06    4  
 -- Harris, Emily R           19 Florida St.-FL                X5:06.15  
 -- Hendry, CJ J              22 Florida St.-FL                X5:09.42  
 -- Coleman, Katie A          19 Florida St.-FL                X5:20.88  
 -- Wilson, Hannah C          18 Florida St.-FL                X5:24.62  
 
Event 20  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Danny J           19 Florida St.-FL                 4:45.62    9  
  2 Pendleton, Stephen P      21 Florida St.-FL                 4:47.66    4  
  3 Grundstrom, Jonas         23 Nsu Sharks-FL                  4:52.81    3  
  4 Iriondo, Hibai            19 Florida St.-FL                 4:53.51    2  
  5 Norris, Chris             18 Nsu Sharks-FL                  4:54.01    1  
  6 Bandi, Eddie              18 Nsu Sharks-FL                  5:00.93  
  7 Hayes, John Michael       19 Nsu Sharks-FL                 x5:04.65  
 
Event 23  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Sieron, Kendall J         18 Florida St.-FL                 2:26.49    9  
  2 Jamborska, Ewa            20 Nsu Sharks-FL                  2:27.28    4  
  3 Lightbourn, McKayla M     18 Florida St.-FL                 2:27.51    3  
  4 Bessire, Jesse R          19 Florida St.-FL                 2:30.58    2  
  5 Bransford, Ashley         19 Nsu Sharks-FL                  2:32.17    1  
 
Event 24  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Matt J             21 Florida St.-FL                 2:07.24    9  
  2 Hornikel, Armin           20 Nsu Sharks-FL                  2:10.89    4  
  3 Pfahler, Cameron          19 Nsu Sharks-FL                  2:15.73    3  
  4 Harris, Taylor T          19 Florida St.-FL                 2:15.97    2  
  5 Thomas, Michael V         18 Florida St.-FL                 2:18.24    1  
  6 Key, Jonathan             18 Nsu Sharks-FL                  2:22.09  
  7 Anderson, Josh            18 Nsu Sharks-FL                 x2:29.33  
 
Event 25  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida State University-FL  'A'                            1:36.11   11  
     1) Hendry, CJ J 22                 2) Oliver, Tiffany N 18           
     3) Selts, Brittany D 21            4) Wilson, Hannah C 18            
  2 Florida State University-FL  'B'                            1:38.91    4  
     1) Mills, Holly M 21               2) Sarandos, Stephanie N 20       
     3) Sandlin, Casey M 19             4) McMahon, Sara E 19             
  3 Florida State University-FL  'C'                           x1:39.08  
     1) Hicks, Ashley N 18              2) Henkel, Julia K 19             
     3) Sabotin, Jessica R 19           4) Butler, Ashley J 18            
  4 Nova SouthEastern University-FL  'A'                        1:43.33    2  
     1) Gaynor, Nicole 19               2) Martin, Devan 19               
     3) Bransford, Ashley 19            4) Zatylny, Alex 19               
  5 Florida State University-FL  'D'                           x1:54.31  
     1) Adham, Kat A 21                 2) Horner, Jaq S 22               
     3) Young, Katrina N 18             4) Goodman, Kelsey D 19           
 -- Nova SouthEastern University-FL  'B'                       X1:49.16  
     1) Schultz, Nichole 18             2) Yakymiw, Kelley 18             
     3) Aranda, Ashley 20               4) Wilson, Courtney 18            
 
Event 26  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida State University-FL  'A'                            1:24.15   11  
     1) Hayes, Robby H 21               2) Weber, Mark A 20               
     3) Bailey, Trice T 19              4) Shead, Matt J 21               
  2 Florida State University-FL  'B'                            1:27.39    4  
     1) Murray, Paul L 18               2) Pendleton, Stephen P 21        
     3) Taylor, Matthew A 18            4) De Angulo, Mateo 20            
  3 Florida State University-FL  'C'                           x1:30.36  
     1) Sell, Tyler R 18                2) Morrison, Brad B 19            
     3) Cox, Mark A 19                  4) Aitken, Michael G 20           
  4 Nova SouthEastern University-FL  'A'                        1:31.33    2  
     1) Bunge, William 20               2) Prikhodko, Illya 18            
     3) Duran, Roberto 18               4) Shelley, Jim 18                
  5 Florida State University-FL  'D'                           x1:31.49  
     1) Deedrick, Jack T 18             2) Thomas, Michael V 18           
     3) Iriondo, Hibai 19               4) Ball, Tyler J 19               
  6 Nova SouthEastern University-FL  'B'                        1:34.64  
     1) Rubenchik, Darren 19            2) Grundstrom, Jonas 23           
     3) Howell, Nic 18                  4) Anderson, Josh 18              
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Florida State University            140   2. Nova SouthEastern University         53
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Florida State University            133   2. Nova SouthEastern University         69

Related Articles