June 17, 2014 - by
sports_c-track_archive_07-08-c-track-roster

2007 – 2008 Roster
Coaches&nbsp
Men
Name Event(s) Year Hometown/High School/Last College
Andrews, Trey Distance SO Titusville, Fla/Astronaut
Bachelor, Andrew High Jump SO Pompano Beach, Fla./Coral Springs Charter
Barroilhet, Gonzalo Decathlon FR Santiago, Chile/Cordillera
Beltz, Tommy Javelin JR Lehighton, Pa./Lehighton Area
Blocker, Jonathan Distance FR Tallahassee, Fla/Chiles
Brunson, Drew Hurdles/Jumps SR Snellville, Ga./Shiloh/University of Tennessee
Buchanan, Tywayne Hurdles JR Greater Portmore, Jamaica/Wolmer’s Boys’ School
Buckingham, Mark Distance SR Huddersfield, England//Sheffield
Byram, Brandon Sprints/Long Jump FR Gallatin, Tenn/Station Camp
Castro, William Hurdles FR Fort Walton Beach, Fla/Choctawhatchee
Chibudu, Brian Jumps RS FR Harare, Zimbabwe/St. John’s
Clark, Charles Sprints SO Virginia Beach, Va./Bayside
Cleland, Andrew High Jump/Pole Volt JR Jacksonville, Fla/Bishop Kenny
Conrecode, Sean Javalin SO Naples, FL/Gulf Coast
Cruz, Javier Distance JR Miami, Fla./Belen Jesuit Prep
Dix, Walter Sprints SR Coral Springs, Fla./Coral Springs
Fingado, Michael Hurdles SO Lake Orion, MI/Lake Orion
Francis, Jair Sprints FR Manchester, Jamaica/Manchester
Frith, Matt Multi’s SR Jacksonville, Fla./Bolles
Gabart, Steeve Distance JR Miami, Fla./North Miami Senior/Red Lake College
Garcia-Tunon, Javier Hurdles/Sprints JR Miami, Fla/Belen Jesuit
Garvin, Michael Ray Sprints JR Upper Saddle River, NJ/Don Bosco Prep
Gunn, Luke Distance SR Derby, England//Birmingham
Harbor, Justin Distance RS FR Bunnell,Fla/Flager Palm/Oregon
Harper, Warren Pole Vault SO Tallahassee, Fla./Chiles
Howard, Bryan Javelin JR Warminster, Pa./Archbishop Wood/Albright College
Huckaby, David Distance FR Fort Mill,SC/Fort Mill
Jacobs, Andrew Hurdles FR Miami,Fla/Beelen Jesuit
Jesensky, Kenny Distance RS SR Orlando, FL/Dr. Phillips/Coastal Carolina
Jones, Kevin Distance FR Dover,Fla/Durant
Krumins, Andrew Distance SR Melbourne, Australia//Scotch College
Lakritz, Jason Distance SO New Windsor,NY/Newburgh Free Academy
Leeder, Matt Distance FR Brockville,Ontario/Thousand Island Secondary
Lomagistro, Collin Hurdles SO Miami, FL/St. Thomas Aquinas
Makusha, Ngonidzashe Sprints/Long Jumps FR Zimbabwe/Mandedza
Minor, Christian Distance SO Rockledge, FL/Rockledge
Mitchell, Hubert Sprints SR West Palm Beach, Fla./Palm Beach Lakes Community HS
Navarrete, Pablo Sprints, Mid-Distance FR Santiago,Chile/SS. CC. Manguehue
Nickinson, Chris Distance SR Pensacola, Fla./Booker T. Washington
Noyes, Tommy Mid-distance SR North Canton, Ohio/Hoover
Odie, Timothy Sprints SO Killeen, TX//Prairie View A&M
Owens, Rod Hurdles SO Jacksonville, Fla./Wolfson
Price, Tyler Distance FR Tallahassee,Fla/Wakulla
Putman, Michael Throws FR Miami,Fla/Christopher Columbus
Reen, Tim High Jump JR Jupiter, Fla./Jupiter
Roberts, Daniel Distance SO Vicksburg,Mich/
Robinson, Patrick Sprints SO Miami, Fla./Gulliver Prep
Small, Sharif Throws SO Kingston,Jamacia//Jamacia College
Smith, Antone Sprints JR Pahokee, Fla./Pahokee
Snowden, Michael Hurdles JR Coopersburg, Pa,/Southern Lehigh
Steele, Aaron Jumps SO Newburgh,NY/Newburgh Free Academy
Sunseri, Nick Distance JR Raleigh,NC/Cardinal Gibbons/Charlotte
Taylor, Ray Jumps SR Sanguinetti,Jamacia/Seton Hall Prep/Cornell
Wernke, Matt Throws SR Tallahasee, Fla./Chiles
White, Christopher Triple Jump JR Jacksonville,Fla/Wolfson
Whitfield, Travis Throws SO Jay, Fla./Jay
Williams, Kevin Sprints FR Miami,Fla/Ardenne
Wilson, Stephen Distance SO Brandon, Fla./Riverview
Wood, Elliott Hurdles SR Sydney, Australia/Narrabeen Sports
Women
Name Event(s) Year Hometown/High School/Last College
Allen, Tori Pole vault JR Indianapolis, IN/Lawrence Central
Anderson, Jacintha Pole vault SR Largo,Fla/Seminole
Andress, Ashley Distance SR Ft. Lauderdale,Fla/Archbishop Academy
Andrews, Irayiza Hurdles JR Tampa, FL/Hillsborough
Barner, Laura Pole Vault SR Valrico,Fla/Bloomingdale
Batchelor, Kandia Sprints SR Hillsborough, Fla./Hillsborough
Bell, Rosanna Distance SO Gainesville, FL/Gainesville
Biedenharn, Tina Distance SR Orange Park, FL/Ridgeview
Bonnett, Porsche Sprints SR Tallahassee, FL/Leon
Bowerman, Laura Distance JR Temple Terrace, Fla/King
Caraballo, Leilani Pole Vault SR Miami, Fla/Lourdes Academy
Chambers, Kayann Sprints SO Pompano Beach, Fla/Pompano Beach
Coates, Shannon Distance SR Delray Beach, FL/Spanish River
Coleman, Caila Throws SO Tallahassee, Fla/Florida High
Cruder, Ashley Spints FR Denver,Colo./George Washington
Cullen, Laura Distance JR Temple Terrace, FL/King
Cullum, Michelle High Jump FR Stuart,Fla/South Fork
Dion, Christine Distance SO Cape Coral, FL/Ft. Meyers
England, Hannah Distance SO Oxford,England//Birmingham University
Flournoy, Valerie Hurdles SO Gainesville, Fla/PK Younge HS
Hagen, Kirsten Distance JR Blacksburg, VA/Christiansburg
Hahn, Amanda Distance JR Gainesville, FL/Gainesville
Hand, Audrey Distance SR Virginia Beach, VA/Kellam
Hayes, Kamorean Throws FR Charlotte,N.C/Harding
Heath, Naikeya Sprints SR Killeen, TX/Killeen
Hillis, Jen Distance FR Tampa, FL/C. Leon King
Holsey, Quiana Hurdles JR Gainesville, FL/Gainesville
Hughes, Sarah Distance JR Maitland, FL/Winter Park
Huss, Amy Distance SR Wyomisssing, Pa.//Vanderbilt
Huss, Debbie Distance SR Wyomissing, Pa.//Vanderbilt
Janson, Brittany Pole vault JR Sarasota, FL/Cardinal Mooney
Johnson, Cinnamon Sprints SO Tallahassee, Fla/Florida High
Kelly, Meredith Distance JR Clermont, FL/East Ridge
Kuijken, Susan Distance JR Nijmejor, Netherlands/Steoelijk Gymnasium
Laster, Courtney Distance JR Woodbridge, VA/Hayfield
Laughlin, Allyn Throws SO Amridge, Pa./Center Area
Leary, Katie Distance JR Klamath Falls,Ore//Oregon
Leblanc, Heather Multi-events JR Live Oak, FL/Suwannee
Mabry, Lizbeth Pole Vault SO Gulf Breeze,Fla/Gulf Breeze
Maciejko, Annalee Pole Vault JR Gunnison, Colo/Gunnison
Magee, Mary Distance JR Seminole, Fla/Seminole
Massiah, Dana Sprints SR Arima,Trinidad and Tobago/Bishop Anstey
McArdle, Bree Distance FR Queensland, Australia//St. Peters Lutheran College
McNaughton, Leah Pole vault SR Bradenton, FL/Lakewood Ranch
McShine, Pilar Distance FR Post-of-Spain, Trin. & Tobago/Success Laventille Composite
Montagnese, Ashley Distance JR Tallmadge, OH/Tallmadge
Patterson, Jennifer Distance SR Valparaiso, FL/Niceville
Pughsley, Auja Sprints SO Ft. Lauderdale, Fla/Piper
Quick, Amanda Distance SO Tampa,Fla/Gaither
Ramos, Angelina Distance SR New Fairfield, Conn/New Fairfield
Richemond, Hshkeni Sprints/Mid-distance JR Sufferin, NY/Sufferin
Rodgers, Teona Hurdles/Sprints FR Tampa,Fla/Wharton
Russell, Lea Throws /
Russell, Leanne Throws FR /
Schnarr, Whitney Distance SR Waterloo, Ontario//St. Francis
Simmons, Erin Multi-events SO Argyle, Texas/Argyle
Smith, Keyla Mid-Distance/Sprints SR Daytona Beach, Fla/Mainland
St. Louis, Brittany Sprints FR Arima, Trinidad and Tobago/Bishop Anstey
Stuckman, Shannon Hurdles JR Gainesville, Fla/P.K. Yonge
Swanagan, Tiara Jumps SO Orange Park, Fla/Edward White
Troutman, Krystal Sprints SR Miami, Fla.//Kansas City Kansas JC
Urban, Meredith Distance RS JR Davie, FL/Green Hope
Willemse, Lydia Distance JR Forest, Ontario/St. Christopher
Williams, Kim Jumps FR Kingston,Jamaica//Vere Technical
Woytalewicz, Christina Distance JR Brandon, Fla/Riverview

Coaches

Bob Braman – Head Coach (5th season)
Harlis Meaders – Associate Head Coach (13th season)
Dennis Nobles – Pole Vault, Jumps, Javelin (22nd Season)
Ken Harnden – Men’s Sprints & Relays, Hurdles
Karen Harvey – Women’s Distance
Jackie Richards – Sprints, Hurdles
Sean McManus – Volunteer Assistant Coach
Joey Zins – Graduate Assistant
Althea Belgrave – Graduate Assistant

Related Articles