June 17, 2014 - by
sports_c-track_archive_fsu-c-track-roster-0809

2008 – 2009 Roster
Men
Name Event(s) Year Hometown/High School/Last College
Andrews, Trey Distance JR Titusville, Fla/Astronaut
Bachelor, Andrew High Jump SO Toronto, Canada/
Barroilhet, Gonzalo Decathlon SO Santiago, Chile/Cordillera
Beltz, Tommy Javelin SR Lehighton, Pa./Lehighton Area
Borlee, Jonathan Sprints FR Brussels, Belgium/
Borlee, Kevin Sprints FR Brussels, Belgium/
Braman, Tyler FR Tallahassee, Fla./Chiles
Brooks, Jacob FR Ft. Myers, Fla./Ft. Myers
Brown, Mark Throws FR Jacksonville, Fla./
Byram, Brandon Sprints/Long Jump SO Gallatin, Tenn/Station Camp
Byrd, Justin Hurdles RS FR Lauderhill, Fla./St. Thomas
Chibudu, Brian Jumps RS SO Harare, Zimbabwe/St. John’s
Clark, Charles Sprints JR Virginia Beach, Va./Bayside
Cleland, Andrew High Jump/Pole Volt SR Jacksonville, Fla/Bishop Kenny
Conrecode, Sean Javalin JR Naples, FL/Gulf Coast
Cruz, Javier Distance SR Miami, Fla./Belen Jesuit Prep
Duby, Nathan FR Winter Springs, Fla./Winter Springs
Fingado, Michael Hurdles JR Lake Orion, MI/Lake Orion
Fout, Mike Distance FR LaPorte, Ind./
Francis, Jair Sprints SO Manchester, Jamaica/Manchester
Gabart, Steeve Distance SR Miami, Fla./North Miami Senior/Red Lake College
Garcia-Tunon, Javier Hurdles/Sprints SR Miami, Fla/Belen Jesuit
Garvin, Michael Ray Sprints SR Upper Saddle River, NJ/Don Bosco Prep
Gunn, Luke Distance SR Derby, England//Birmingham
Harbor, Justin Distance RS SO Bunnell,Fla/Flager Palm/Oregon
Harper, Warren Pole Vault JR Tallahassee, Fla./Chiles
Howard, Bryan Javelin SR Warminster, Pa./Archbishop Wood/Albright College
Huckaby, David RS FR Fort Mill, S.C./Fort Mill
Jacobs, Andrew Hurdles SO Miami,Fla/Beelen Jesuit
Janson, Charles Pole Vault FR Sarasota, Fla./Cardinal Mooney
Lakritz, Jason JR New Windsor, N.Y./Newburgh Free Academy
Leeder, Matt Distance SO Brockville,Ontario/Thousand Island Secondary
Lehaye, Andrew Pole Vault RS FR Orlando, Fla./Lake Brantley
Lomagistro, Collin Hurdles RS SO Fort Lauderdale, Fla./St. Thomas Aquinas
Maedel, Nicholas SO Orange Park, Fla./Ridgeview/West Florida
Makusha, Ngonidzashe Sprints/Long Jumps SO Zimbabwe/Mandedza
Mercurio, Vincent Throws FR /
Mitchell, Maurice Sprints FR Kansas City, Mo./
Navarrete, Pablo Sprints, Mid-Distance SO Santiago,Chile/SS. CC. Manguehue
O’Conner, Brandon FR Miami, Fl/Southridge
Price, Tyler RS FR Tallahassee, Fla./Wakulla
Proctor, Seth RS FR Orlando, Fla./Edgewater
Putman, Michael Throws FR Miami,Fla/Christopher Columbus
Reen, Tim High Jump SR Jupiter, Fla./Jupiter
Rietveld, Pelle Pole Vault FR Zoetermeer, Netherlands/Ashram
Roberts, Daniel Distance JR Vicksburg,Mich/
Silva, Daniel RS FR Miami, Fla./Belen Jesuit
Small, Sharif Throws JR Kingston,Jamacia//Jamacia College
Steele, Aaron Jumps RS SO Newburgh, N.Y./Newburgh Free Academy
Sunseri, Nick Distance SR Raleigh,NC/Cardinal Gibbons/Charlotte
Wernke, Matt Throws SR Tallahasee, Fla./Chiles
Whitfield, Travis Throws JR Jay, Fla./Jay
Williams, Kevin Sprints SO Miami,Fla/Ardenne
Wilson, Stephen JR Brandon, Fla./Riverview
Women
Name Event(s) Year Hometown/High School/Last College
Allen, Tori Pole vault SR Indianapolis, Ind./Lawrence Central
Andrews, Irayiza Hurdles JR Tampa, FL/Hillsborough
Calhoun, Ashley Distance FR /
Caraballo, Leilani Pole Vault SR Miami, Fla/Lourdes Academy
Carr, Amanda Multi FR /
Chambers, Kayann Sprints JR Pompano Beach, Fla/Pompano Beach
Coleman, Caila Throws JR Tallahassee, Fla/Florida High
Cornell, Amber JR Jacksonville, FL/Mandarin
Cullen, Laura Distance SR Temple Terrace, FL/King
Cullum, Michelle High Jump SO Stuart,Fla/South Fork
Danso, Keesha Distance FR Mississauga, Ontario/St. Aloysius Gozago
Dunn, Jennifer Distance FR Decatur, Ala./Austin
Flournoy, Valerie Hurdles JR Gainesville, Fla./PK Younge
Gibson, Julia Pole Vault FR Sarasota, Fla./Cardinal Mooney
Gibson, Kacey Distance FR New Castle, Pa./Neshannock
Giffin, Callie Pole Vault SO Tyler, Texas/Robert E. Lee/Tyler Junior College
Giffin, Lauren Pole Vault SO Tyler, Texas//Tyler Junior College
Halila, Arica Distance JR Boynton Beach, Fla./
Hanley, Amber Distance JR Manatee, Fla./Manatee
Harris, Amy Long Jump FR /
Hayes, Kamorean Throws SO Charlotte, N.C./Harding
Hillis, Jen Distance SO Tampa, FL/C. Leon King
Jeffery, Danielle Sprints FR Kingston, Jamaica/Immaculate Conception
Johnson, Cinnamon Sprints SO Tallahassee, Fla/Florida High
Kelly, Meredith Distance SR Clermont, FL/East Ridge
Kuijken, Susan Distance SR Nijmejor, Netherlands/Steoelijk Gymnasium
Laughlin, Allyn Throws JR Amridge, Pa./Center Area
Leblanc, Heather Multi-events SR Live Oak, FL/Suwannee
Mabry, Lizbeth Pole Vault JR Gulf Breeze, Fla./Gulf Breeze
Maciejko, Anna Lee Pole Vault SR Gunnison, Colo/Gunnison
Magee, Mary Distance JR Seminole, Fla./Seminole
Marcus, Nicole Sprints SR Tallahassee, Fla./Godby
McArdle, Bree Distance FR Queensland, Australia//St. Peters Lutheran College
McGrone, Candyce FR Indianapolis, Ind./Warren Central
McShine, Pilar Mid-Distance/Distance SO Post-of-Spain, Trin. & Tobago/Success Laventille Composite
Ness, Emily Distance FR Tallahasee, Fla./McClay
Pughsley, Auja Sprints JR Ft. Lauderdale, Fla./Piper
Quick, Amanda Distance JR Tampa, Fla./Gaither
Richemond, Hshkeni Sprints/Mid-Distance SR Sufferin, N.Y./Sufferin
Rodgers, Teona Hurdles/Sprints SO Tampa, Fla./Wharton
Rollins, Dayonne Sprinter FR /
Russell, Lea Throws SO /
Schiefer, Kelly Pole Vault FR Gainesville, Fla./
Simmons, Erin Multi-events JR Argyle, Texas/Argyle
Simpson, Stephanie Sprinter FR /
Skillen, Amanda Distance SO Seminole, Fla./Seminole
Smith, Keyla Mid-Distance/Sprints SR Daytona Beach, Fla./Mainland
Snow, Linzi Distance JR Epping, England//St. Mary’s University
St. Louis, Brittany Sprints SO Arima, Trinidad and Tobago/Bishop Anstey
Stuckman, Shannon Hurdles SR Gainesville, Fla/P.K. Yonge
Sutton, Abbey Pole Vault FR Valparaiso, Ind./Valparaiso
Swanagan, Tiara Jumps JR Orange Park, Fla./Edward White
Taylor, Kara Distance FR Tallahassee, Fla/Chiles
Van Miert, Lesley Distance SR Breda, Netherlands/Mencia de Mendoza Lyceum/Northern Arizona
Washington, Christal Mid-Distance/Sprints FR Hollywood, Fla./South Broward
Wernke, Stephanie Pole Vault FR Tallahasee, Fla./Chiles
Willemse, Lydia Distance SR Forest, Ontario/St. Christopher
Williams, Danielle High Jump FR Pensacola, Fla./Pensacola
Williams, Kim Jumps SO Kingston,Jamaica/Vere Technical
Woytalewicz, Christina Distance GS Brandon, Fla/Riverview
Zwerling, Margo Jumps FR Miami, Fla./Ransom Everglades
Bob Braman – Head Coach (6th season)
Harlis Meaders – Associate Head Coach, Throws (15th season)
Dennis Nobles – Pole Vault, Jumps (22nd Season)
Ken Harnden – Men’s Sprints & Relays, Hurdles
Karen Harvey – Women’s Distance
Jackie Richards – Sprints, Hurdles
Shawn Allen – Graduate Assistant
Kevin Cook – Graduate Assistant
Erison Hurtault – Volunteer Assistant Coach
Harry Norton – Graduate Assistant
Kareem Streete-Thompson – Volunteer Assistant Coach
Kevin Sullivan – Volunteer Assistant Coach

Related Articles