June 17, 2014 - by

sports_c-track_spec-rel_06-track-stats


Florida State Track Top Times

Related Articles

Men’s Team
Updated June 6, 2006
100m
1. Walter Dix, NCAA East 10.12
200m
1. Walter Dix, NCAA East 20.25
400m
1. Ricardo Chambers, NCAA Championships 44.98
800m
1. Tom Lancashire, Reebok Invite 1:45.76
1500m
1. Tom Lancashire, NCAA Championships 3:40.62
5000m
1. Andrew Lemoncello, Cardinal Invite 13:45.69
10,000m
1. Andrew Lemoncello, Stanford 28:32.92
3000m steeplechase
1. Andrew Lemoncello, ACC Champs 8:34.84
110m high hurdles
1. Javier Garcia-Tunon, NCAA East 14.10
400m intermediate hurdles
1. Elliott Wood, Australian Champships 50.30
4x100m relay
1. FSU `A’ (Greg Bolden, Roland Wright, Michael Ray Garvin, Cedric Nabe), NCAA East 38.90
4x400m relay
1. FSU `A’ (Tywayne Buchanan, Hubert Mitchell, Willie Gaines, Javier Garcia-Tunon), NCAA East 3:07.35
High Jump
1. Shawn Allen, ACC Championships 6’8.75″/2.05m
Long Jump
1. Rafeeq Curry, NCAA Championships 25’6.75″/7.79m
Triple Jump
1. Rafeeq Curry, NCAA Championships 54’9.5″/16.70m
Shot Put
1. Garrett Johnson, Penn Relays 68’4.5″/20.84m
Hammer
1. Andrew Diakos, Texas Relays 199’4″/60.75m
Discus
1. Garrett Johnson, NCAA East 189’11/57.88m
Pole Vault
1. Matt Hurley, Texas Relays 17’0.75″/5.20m
Javelin
1. Alvaro Bada, Diet Pepsi Classic 154’7″/47.11m
Decathlon
1. Jacob Peacock, ACC Championships 6107 points
Women’s Team
Updated June 6, 2006
100m
1. Cynthia Niako, NCAA East 11.34
200m
1. Evelyne-Cynthia Niako, NCAA East 22.19
400m
1. Alycia Williams, NCAA East 53.36
800m
1. Natalie Hughes, ACC Championships 2:07.64
1500m
1. Natalie Hughes, NCAA Championships 4:15.72
3000m
1. Susan Kuijken, FSU Relays 9:49.87
5000m
1. Susan Kuijken, Stanford Invitational 16:20.30
10,000m
1. Kara Newell, FSU Relays 36:38.54
3000m Steeplechase
1. Barbara Parker, ACC Championships 10:21.16
100m hurdles
1. LaKendra McColumn, Seminole Twilight 13.62
400m hurdles
1. LaKendra McColumn, Diet Pepsi Classic 58.16
4x100m relay
1. FSU `A’, FSU Relays 45.48
4x400m relay
1. FSU `A’ (Alycia Williams, India Pettus, Kandia Batchelor, Evelyne-Cynthia Niako), NCAA East Region 3:31.43
Long Jump
1. Charlene Walker, Seminole Twilight 19’4.25″/5.90m
Triple Jump
1. LaToya LeGree, Texas Relays 44’1.25″/13.44m
Shot Put
1. Sarah Reed, NCAA Championships 50’6.75″/15.41m
Hammer
1. Sarah Reed, ACCC Championships 175’7″/53.51m
Discus
1. Lindsey Nelson, Diet Pepsi Classic 156’9″/47.77m
Pole Vault
1. Lacy Janson, ACC Championships 15’0.25″/4.58m
Javelin
1. Kate Purcell, Seminole Invite 134’3″/40.91m
Heptathlon
1. Deanna Lane, ACC Championships 5021 points