June 17, 2005 - by
sports_c-track_stats_2005-2006_roster




2005 – 2006 Roster
Coaches&nbsp
Men
Name Event(s) Year Hometown/High School/Last College
Allen, Kennieth Sprints JR Colorado Springs, CO/Rampart
Allen, Shawn High Jump SR Crystal River, FL/Seven Rivers Christian
Argro, Ricky Jumps/Sprints SR Orlando, FL/Lyman
Bada, Alvaro Throws RS FR Punta Gorda, FL/Charlotte
Baptiste, Jean Sprints SR Orlando, FL/Oak Ridge/Florida A&M
Beevor, Luke Distance RS SO Luton, England/Icknield
Bolden, Greg Sprints JR Morrow, GA/Morrow/Albany State
Buchanan, Tywayne Sprints/Hurdles FR Greater Portmore, Jamaica/Wolmer’s Boys’ School
Burris, Sean Distance RS JR Rockledge, FL//USF
Carter, Darius Sprints/Hurdles FR Jacksonville, FL/Mandarin
Chambers, Ricardo Sprints SO Palm Beach Gardens, FL/Dwyer
Chapman, Bruce Mid-Distance SR Spring Hill, FL/King
Cook, JP Distance SO Stuart, FL/Martin County
Cook, Kevin Distance RS JR Fern Park, FL/Lyman
Cotton, Charlie Pole Vault JR Gainesville, FL/Gainesville
Cruz, Javier Distance RS FR Miami, FL/Belen Jesuit Prep
Curry, Rafeeq Jumps SR Miami, FL/ACE Academy
Dane, Travis Throws RS SO Naples/Barron Collier
Diakos, Andrew Throws SR Naples, FL/Barron Collier
Dix, Walter Sprints/Relays SO Coral Springs, FL/Coral Springs
Fallone, John Throws RS JR Rochester, NY//Virginia Tech
Fingado, Michael Hurdles FR Lake Orion, MI/Lake Orion
Freeland, Chad Pole Vault JR Orlando, FL/Apopka
Frith, Matt Multi’s SO Jacksonville, FL/Bolles
Garcia-Tunon, Javier Hurdles RS FR Miami, FL/Belen Jesuit
Garvin, Michael Ray Sprints/Relays FR Upper Saddle River, NJ/Don Bosco Prep
Griffin, Johnta Jumps SR Orlando, FL/Oak Ridge/Florida A&M
Hendry, Tom Pole vault JR St. Petersburg, FL/St. Petersburg/USF
Hurley, Matt Pole Vault JR Tallahassee, FL/Lawton Chiles
Jesensky, Kenny Distance RS JR Orlando,FL/Dr. Phillips/Coastal Carolina
Johnson, Garrett Throws RS JR Tampa, FL/Tampa Baptist Academy
Lancashire, Tom Mid-distance JR Bolton, England/Turton
Lemoncello, Andrew Distance SR St. Andrews, Scotland//Stirling
McLean, Jelani Sprints SO Thomasville, GA/Thomasville
Miletich, Alex Distance SO Tallahassee, FL/Lawton Chiles
Mitchell, Hubert Sprints/Hurdles SO West Palm Beach, FL/Palm Beach Lakes Community HS
Nabe, Cedric Sprints JR Geneva, Switzerland/Lycee Saint-Joseph
Nickinson, Chris Distance JR Pensacola, FL/Booker T. Washington
Noyes, Tommy Mid-distance RS SO North Canton, OH/Hoover
O’Neal, Kenny Sprints SO Oakland, CA/Skyline
Owens, Rod Hurdles/Sprints FR Jacksonville, FL/Wolfson
Peacock, Jacob Pole Vault JR Pensacola, FL/Woodham
Potter, Chris Mid-Distance JR Pt. St. Lucie, FL/Lincoln Park Academy
Reen, Tim High Jump Jupiter, FL/Jupiter
Smith, Jaheed Sprints RS FR Belize/St. John’s College HS
Snowden, Michael Hurdles FR Coopersburg, PA/Southern Lehigh
Wernke, Matt Throws SO Tallahasee, FL/Lawton Chiles
Wright, Ronald Sprints JR Baltimore, MD/Mervo/Barton Community College
Women
Name Event(s) Year Hometown/High School/Last College
Adams, Kim Sprints SR Stone Mountain, GA/Stone Mountain
Adams, Nakeisha Sprints JR Miami, FL/Northwestern (Miami)
Allen, Tori Pole vault FR Indianapolis, IN/Lawrence Central
Anderson, Jacintha Pole vault SO Seminole, FL/Seminole
Andress, Ashley Distance JR Ft. Lauderdale, FL/Archbishop McCarthy
Andrews, Domonique Hurdles/Sprints SO Brandon, FL/Bloomingdale
Batchelor, Kandia Sprints SO Tampa, FL/Hillsborough
Bechler, Stefanie Distance JR Libertyville, IL/Libertyville
Biedenharn, Tina Distance JR Orange Park, FL/Ridgeview
Bonnett, Porsche Sprints SO Tallahassee, FL/Lincoln
Bowerman, Laura Distance SO Temple Terrace, FL/King
Caraballo, Leilani Pole Vault SO Miami, FL/Lourdes Academy
Coates, Shannon Distance SO Delray Beach, FL/Spanish River
Crate, Jessica Distance Brights Grove, Ontario/Northern College I&VS (Sarnia, ONT)/Arizona State
Davis, Bernetta Sprints SO Fort Laderhill, FL/Piper High School
Day, Abbie Distance SR Winter Park, FL/Lake Howell
Friedlander, Tracy Distance JR Miami, FL/Ransom Everglades
Hagen, Kirsten Distance SO Blacksburg, VA/Christiansburg
Hahn, Amanda Distance SO Gainesville, FL/Gainesville
Hand, Audrey Distance SO Virginia Beach, VA/Kellam
Heath, Naikeya Hurdles SO Killeen, TX/Killeen
Holsey, Quiana Hurdles/Sprints SO Gainesville, FL/Gainesville
Hughes, Natalie Mid-Distance RS SR Grand Junction, CO/Palisade
Janson, Brittany Pole vault FR Sarasota, FL/Cardinal Mooney
Janson, Kristin Pole Vault JR Sarasota, FL/Cardinal Mooney
Janson, Lacy Pole Vault RS SR Sarasota, Fla./Cardinal Mooney
Kolakowski, Lauren Distance SO Plant City, FL/Lakeland Christian
Kuijken, Susan Distance FR Nijmejor, Netherlands/Steoelijk Gymnasium
Lane, Deanna Hurdles/Multi’s SR Marietta, GA/Alan C. Pope
Leblanc, Heather Multi-events SO Live Oak, FL/Suwannee
Legree, LaToya Sprints/Jumps SR Lithonia, GA/Stephenson
Lufkin, Adrienne Distance JR St. Petersburg, FL/Lakewood
Massiah, Dana Sprints JR Chaguanas, Trinidad/Bishop Anstey
McColumn, LaKendra Hurdles/Sprints SR Lithonia, GA/Southwest Dekalb
McNaughton, Leah Pole vault SO Bradenton, FL/Lakewood Ranch
Nelson, Lindsey Throws JR Jacksonville, FL/Mandarin
Newell, Kara Distance SR Tallahassee, FL//Boston University
Niako, Evelyne Cynthia Sprints SR Stone Mountain, GA/Stephenson
Parker, Barbara Distance SR Norfolk, England/Loughborough
Patterson, Jennifer Distance SO Valparaiso, FL/Niceville
Pettus, India Mid-Distance JR Cleveland, OH/Trinity
Phanord, Mesra Mid-Distance/Hurdles JR Miami, FL//FIU
Purcell, Kate Throws SR West Point, PA/Southern Illinois-Edwardsville
Ramos, Angelina Distance JR New Fairfield, CT/New Fairfield
Reed, Sarah Throws SR Punta Gorda, FL//Illinois
Richemond, Hshkeni Sprints/Mid-distance FR Suffern, NY/Suffern, NY
Rushing, Jessica Pole Vault JR Jacksonville, FL/Bishop Kenny
Smith, Keyla Sprints SO Daytona Beach, FL/Mainland
Snider, Audrey Distance SO Gainsesville, FL/Gainesville
Stuckman, Shannon Hurdles FR Gainesville, FL/PK Yonge
Thompson, Ashley Hurdles SO Coconut Creek, FL/Coral Springs
Urban, Meredith Distance JR Davie, FL/Green Hope
Voss, Erin Throws SO Port Charlotte, FL/Charlotte
Walker, Charlene Jumps/Sprints JR Orlando, FL/Edgewater
Walls, Candace Distance SR Boynton Beach, FL/Atlantic
Walls, Kristin Distance SR Boynton Beach, FL/Atlantic
Willemse, Lydia Distance FR Forest, Ontario/St. Christopher
Williams, Alyce Jumps/Sprints SR Palm Coast, FL/Flagler Palm Coast
Williams, Alycia Sprints/Mid-distance SR Palm Coast, FL/Flagler Palm Coast/George Mason
Wilshire, Abbie Distance FR Bristol, England//Birmingham
Woytalewicz, Christina Distance FR Brandon, FL/Riverview

Coaches

Bob Braman – Head Coach (3rd season)
Harlis Meaders – Associate Head Coach (2nd season)
Dennis Nobles – Pole Vault, Multi’s & Jump (21st sea.)
Ken Harnden – Sprints, Hurdles and Relays
Sean McManus – Assistant Coach
Jackie Richards – Sprints and Relays, Triple/Long Jumps
Lisa Grossman – Volunteer Coach
Joey Zins – Volunteer Coach
Althea Belgrave – Graduate Assistant
Vicky Gill – Administrative Assistant
Eddie Rodriguez – Undergraduate Assistant

Related Articles