June 17, 2007 - by
sports_c-track_stats_2007-2008_fsutwlight





Recap



Licensed to Half-Mile Timing – Contractor License
Hy-Tek’s Meet Manager 5/9/2008 10:01 PM
2008 FSU Twi-Light Invitational – 5/10/2008
www.halfmiletiming.com
Florida State Univ: Tallahassee, Florida
Results

Event 2 Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
Finals
1 465 Reen, Timothy JR Florida State 2.10m 2.00m 6-06.75
2 343 McGirt, Ronnie SO Albany State 2.10m 1.95m 6-04.75
3 613 Cleland, Andrew FR Unattached 2.00m 1.90m 6-02.75
— 344 Oliver, Marvin FR Albany State 1.98m NH

Event 4 Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 397 Semeyn, Justin SR Florida 5.15m 5.20m 17-00.75
1 444 Barroilhet, Gonzalo FR Florida State 5.35m 5.20m 17-00.75
3 391 Foran, Eric FR Florida 5.25m 4.90m 16-00.75
4 394 Lee, Kurt SR Florida 4.90m 4.90m 16-00.75
5 393 Hommel, Steffan SO Florida 4.80m 4.30m 14-01.25
— 556 Austin, Buddy Unattached 4.11m NH
— 577 Kuel, Adam Unattached 5.60m NH
— 523 Buchholz, Michael FR Unat-Florida 4.60m NH
— 392 Hamilton, Daniel FR Florida 4.80m NH

Event 5 Women Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 520 Graham, Nolle Unat-Florida 6.55m 6.32m 0.4 20-09.00
2 497 Williams, April Peak Performance 6.34m 6.18m 1.3 20-03.50
3 544 Leblanc, Heather Unattached 5.80m 5.76m 3.1 18-10.75
4 185 Williams, Alexis FR Embry-Riddle 5.84m 5.47m 3.4 17-11.50
5 330 Camp, Candice SR Albany State 5.79m 5.46m 2.7 17-11.00
5 498 Owens, Antonnikka Pose Tech Elite 6.20m 5.46m 2.1 17-11.00
7 99 Cobb, Toshiba JR Embry-Riddle 4.75m 4.36m 0.7 14-03.75

Event 6 Men Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 459 Makusha, Ngoni FR Florida State 7.91m 8.16m 1.8 26-09.25
2 526 Morrison, Mike Unat-Florida 7.90m 7.97m 2.4 26-01.75
3 502 Harris, Tyrone Shore AC 7.80m 7.70m 3.3 25-03.25
4 499 Roberts, Michael Pose Tech Elite 7.72m 7.36m 3.8 24-01.75
5 501 Griffin, Johnta Shore AC 7.70m 7.35m 1.1 24-01.50
6 393 Hommel, Steffan SO Florida 7.40m 6.87m 1.5 22-06.50
7 338 Cubbage, Derrick SO Albany State 7.05m 6.58m 0.3 21-07.25

Event 10 Men Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 398 Stockbarger, Wes SR Florida 60.92m 59.22m 194-03
2 535 Putman, Michael FR Unat-FSU 51.81m 48.84m 160-03
3 389 Clayman, Scott SR Florida 51.59m 48.49m 159-01
4 1111 Bennett, Mike Unattached 46.20m 151-07
5 466 Small, Sharif SO Florida State 49.37m 46.00m 150-11
6 393 Hommel, Steffan SO Florida 48.21m 45.97m 150-10
7 19 Jackson, Will SO Albany State 42.00m 43.54m 142-10
8 469 Wernke, Matt SR Florida State 53.00m 42.54m 139-07
9 471 Whitfield, Travis SO Florida State 54.23m 42.45m 139-03
10 394 Lee, Kurt SR Florida 44.20m 36.69m 120-04
11 368 Crowder, John SO Embry-Riddle 24.56m 80-07
— 342 McCrary, Eric SO Albany State 40.00m FOUL

Event 13 Women Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 387 Sansone, Star SO Florida 46.93m 44.50m 146-00
2 127 Kirckoff, Bridget JR Embry-Riddle 37.05m 36.34m 119-03

Event 14 Men Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 618 Burke, Adam Unattached 72.62m 68.34m 224-02
2 532 Howard, Byran SO Unat-FSU 61.26m 58.89m 193-02
3 607 Baird, Jared FR Winthrop 62.26m 57.30m 188-00
4 555 Ariet, Mario Unattached 60.57m 56.35m 184-10
5 451 Comrecole, Sean JR Florida State 57.30m 54.77m 179-08
6 342 McCrary, Eric SO Albany State 50.00m 50.37m 165-03
7 814 Patrick, Rafael JR Embry-Riddle 44.00m 47.38m 155-05
8 19 Jackson, Will SO Albany State 42.00m 43.58m 143-00
9 192 Ashal, Daniel SR Embry-Riddle 43.72m 37.20m 122-00
— 445 Beltz, Tommy SO Florida State 51.81m FOUL

Event 15 Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 529 Laughlin, Allyn SO Unat-FSU 14.32m 14.78m 48-06.00
2 528 Hayes, Kamorean FR Unat-FSU 14.63m 14.74m 48-04.50
— 606 Howard, Ashley JR Winthrop 14.23m FOUL

Event 35 Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 433 Quick, Amanda SO Florida State 10:45.00 10:54.00
2 488 Linn, Elena SR Georgia Tech 10:30.00 10:59.97
3 411 Bell, Rosanna SO Florida State 11:15.00 12:12.11
4 128 Langhauser, Erika FR Embry-Riddle 12:00.00 12:54.52

Event 37 Women 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 443 Woytalewicz, Christi SO Florida State 16:57.00 17:44.62
2 419 Hahn, Amanda SR Florida State 16:57.00 17:48.26
3 513 Fox, Dara SO Tampa 18:30.00 18:44.43
4 108 Costello, Lori JR Embry-Riddle 19:10.13
5 434 Ramos, Angelina SR Florida State 19:30.00 19:49.08

Event 38 Men 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 558 Blaney, Sean Unattached 14:30.00 14:57.34
2 829 Patterson, Stuart JR Embry-Riddle 15:22.00 15:56.03
3 812 Melius, Henry FR Embry-Riddle 15:45.00 16:02.58
4 588 Peroni, Craig Unattached 16:23.00 16:31.23
5 516 Lane, Kevin FR Tampa 16:15.00 16:37.63
— 594 Stoppelbein, Fritz Unattached DNF
— 560 Braman, Tyler 12 Unattached DNF
— 578 Leitz, Gabe Unattached 16:25.00 DNF

Event 39 Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 515 Williams, Paige SO Tampa 10:23.09
2 514 Gabrielle, Michelle SO Tampa 11:03.43


Related Articles