June 17, 2007 - by
sports_c-track_stats_2007-2008_seminoleinviteresults






Recap



Licensed to Half-Mile Timing – Contractor License
Hy-Tek’s Meet Manager 4/12/2008 08:20 PM
2008 FSU Seminole Invitational – 4/12/2008
www.halfmiletiming.com
Florida State Univ: Tallahassee, Florida
Results

Event 1 Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
Finals
1 250 Stroder, Amy North Florida 1.78m 1.75m 5-08.75
2 27 Larry, Kimberly Clayton State 1.71m 1.70m 5-07.00
3 252 Trexler, Elise North Florida 1.68m 1.65m 5-05.00
4 382 Leblanc, Heather Unat-FSU 1.60m 1.60m 5-03.00
4 12 Scroggins, Ashley Albany State 1.52m 1.60m 5-03.00
6 203 Ragland, Jakia Kennesaw State 1.63m 1.55m 5-01.00
6 240 DelBovo, Anne North Florida 1.47m 1.55m 5-01.00
— 95 Cullum, Michelle Florida State 1.55m NH
— 65 Byrant, Trishay Florida A&M NH
— 77 Strong, Kendria Florida A&M NH

Event 2 Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 224 McKinzie, Jerome Kennesaw State 2.12m 2.10m 6-10.75
2 138 Reen, Timothy Florida State 2.10m 2.05m 6-08.75
3 294 McLeggon, Leonard Southern Miss. 1.99m 1.95m 6-04.75
4 298 Sartin, Myreon Southern Miss. 1.96m 1.90m 6-02.75
— 311 Cleland, Andrew Unat-FSU 2.00m NH

Event 3 Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 233 Janson, Lacy NIKE 4.64m 4.35m 14-03.25
2 348 Dudek, Marissa Unattached 4.15m 3.85m 12-07.50
3 84 Allen, Tori Florida State 3.81m 3.70m 12-01.50
4 102 Mabry, Liz Florida State 3.70m 3.55m 11-07.75
5 85 Anderson, Jacintha Florida State 3.50m 3.40m 11-01.75
6 237 Bruce, Cassie North Florida 3.20m 3.25m 10-08.00
7 103 Maciejko, Ana Florida State 3.50m 3.10m 10-02.00
— 355 Wernke, Sttephanie Unattached 3.50m NH
— 100 Janson, Brittany Florida State 3.60m NH
— 189 Lave, Ashley Jacksonville 3.05m NH
— 199 Hammontree, Whitney Kennesaw State 3.20m NH

Event 4 Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 368 Kuel, Adam Unattached 5.60m 4.90m 16-00.75
2 132 March, Colson Florida State 4.60m 4.30m 14-01.25
— 213 Fisher, Jason Kennesaw State 3.50m NH
— 365 Hunter, Kendrick Unattached 4.80m NH

Event 5 Women Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 350 Jones, Kim Unattached 6.40m 6.02m -1.0 19-09.00
2 351 Liburd, Tanika Unattached 6.40m 5.91m -1.4 19-04.75
3 280 May, Ashley Southern Miss. 6.25m 5.85m 0.4 19-02.50
4 194 Arthur, Jill Kennesaw State 5.63m 5.48m 0.1 17-11.75
5 382 Leblanc, Heather Unat-FSU 5.60m 5.39m -1.9 17-08.25
6 33 Taylor, Jon Clayton State 5.49m 5.33m -0.7 17-06.00
7 250 Stroder, Amy North Florida 5.72m 5.29m -1.2 17-04.25
8 240 DelBovo, Anne North Florida 5.31m 5.20m -0.2 17-00.75
9 2 Adams, Alexis Albany State 5.00m 5.07m 2.7 16-07.75
10 35 Yates, Tierra Clayton State 4.91m 4.97m 4.2 16-03.75
11 180 Bromfield, Tiffany Jacksonville 5.18m 4.95m 2.4 16-03.00
12 12 Scroggins, Ashley Albany State 5.30m 4.87m 1.5 15-11.75
13 24 Gass, Natasha Clayton State 5.15m 4.85m 1.3 15-11.00
14 29 Ragin, Shantel Clayton State 4.98m 4.66m 1.4 15-03.50
15 65 Byrant, Trishay Florida A&M 3.84m 3.77m 2.1 12-04.50
— 78 Suer, Antionette Florida A&M 4.46m FOUL
— 73 Morrow, Tiffiny Florida A&M 5.60m FOUL
— 68 Davis, Ashante Florida A&M 5.45m FOUL

Event 6 Men Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 269 Harris, Tyrone Shore AC 7.80m 7.56m -0.5 24-09.75
2 131 Makusha, Ngonidzashe Florida State 7.97m 7.50m NWI 24-07.25
3 268 Griffin, Johnta Shore AC 7.60m 7.03m 0.3 23-00.75
4 46 Rolle, Ahmad Clayton State 7.09m 6.89m 0.5 22-07.25
5 229 Strickland, Casey Kennesaw State 6.83m 6.12m 0.5 20-01.00
6 50 Walker, Michael Clayton State 6.15m 5.97m -0.9 19-07.00
7 42 Lee, Ronreaco Clayton State 6.23m 5.89m +0.0 19-04.00
8 224 McKinzie, Jerome Kennesaw State 6.29m 5.87m -1.4 19-03.25
9 213 Fisher, Jason Kennesaw State 6.13m 5.83m +0.0 19-01.50

Event 7 Women Triple Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 357 Williams, April Unattached 13.40m 13.31m 0.8 43-08.00
2 356 Williams, Alyce Unattached 13.20m 13.29m 1.9 43-07.25
3 280 May, Ashley Southern Miss. 12.70m 12.33m 0.5 40-05.50
4 194 Arthur, Jill Kennesaw State 11.65m 11.54m 1.7 37-10.50
5 29 Ragin, Shantel Clayton State 11.02m 11.34m -0.6 37-02.50
6 35 Yates, Tierra Clayton State 10.49m 10.85m 0.4 35-07.25
7 386 Williams, Shaina Georgia State 11.36m 10.64m +0.0 34-11.00
— 24 Gass, Natasha Clayton State 10.50m ND NWI
— 163 Williams, Shannon Georgia State 11.33m ND NWI

Event 8 Men Triple Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 270 Rhoulac, Brandon Shore AC 16.89m 16.77m 1.0 55-00.25
2 271 Smith, Jermond Shore AC 15.80m 15.47m 0.3 50-09.25
3 142 Taylor, Rayon Florida State 16.00m 14.93m 0.2 48-11.75
4 46 Rolle, Ahmad Clayton State 15.12m 14.64m 0.6 48-00.50
5 168 English, Jacob Georgia State 14.99m 14.33m 0.2 47-00.25
6 141 Steele, Aaron Florida State 14.29m 13.99m -1.2 45-10.75
7 144 White, Chris Florida State 14.00m 13.38m 1.3 43-10.75
8 224 McKinzie, Jerome Kennesaw State 13.91m 13.36m NWI 43-10.00
9 296 Porter, Jamal Southern Miss. 13.71m 13.03m -0.4 42-09.00
— 364 Harris, Alex Unattached 15.85m ND NWI

Event 9 Women Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 308 Laughlin, Allyn Unat-FSU 42.67m 39.81m 130-07
2 190 Phillips, Laura Jacksonville 40.00m 38.77m 127-02
3 76 Smith, Shakia Florida A&M 42.00m 36.04m 118-03
4 376 Renda, Bryn Unat-West Florid 44.00m 34.54m 113-04
5 183 Crook, Hillary Jacksonville 38.00m 32.84m 107-09
6 28 Nelson, Nyisha Clayton State 32.16m 29.09m 95-05
7 247 Miller, Kierra North Florida 36.27m 28.29m 92-10
8 20 Allen, Hannah Clayton State 25.88m 27.30m 89-07
9 202 Lumpkin, Jessica Kennesaw State 28.34m 27.08m 88-10

Event 10 Men Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 320 Putman, Michael Unat-FSU 48.76m 51.51m 169-00
2 225 McNair, Joshua Kennesaw State 51.76m 49.50m 162-05
3 229 Strickland, Casey Kennesaw State 48.42m 158-10
4 295 Page, Ricardo Southern Miss. 50.00m 48.12m 157-10
5 214 Gill, Eric Kennesaw State 48.37m 47.49m 155-10
6 116 Barroilhet, Gonzalo Florida State 44.00m 43.05m 141-03
7 288 Ammons, Aaron Southern Miss. 42.67m 41.76m 137-00
8 145 Whitfield, Travis Florida State 44.19m 39.29m 128-11
9 140 Small, Sharif Florida State 49.37m 34.07m 111-09

Event 11 Women Hammer Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 287 Williams, Suesanna Southern Miss. 55.00m 52.73m 173-00
2 92 Colman, Calia Florida State 48.76m 48.74m 159-11
3 275 Collier, Rushae Southern Miss. 45.72m 44.30m 145-04
4 202 Lumpkin, Jessica Kennesaw State 36.91m 40.34m 132-04
5 190 Phillips, Laura Jacksonville 35.00m 38.92m 127-08
6 352 Russell, Leanne Unat-FSU 39.62m 37.29m 122-04
6 183 Crook, Hillary Jacksonville 40.00m 37.29m 122-04
8 273 Burgard, Candace Southern Miss. 42.67m 35.52m 116-06
9 309 Russell, Lea Unat-FSU 39.62m 31.58m 103-07

Event 12 Men Hammer Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 143 Wernke, Matt Florida State 58.82m 55.53m 182-02
2 145 Whitfield, Travis Florida State 56.08m 55.08m 180-08
3 225 McNair, Joshua Kennesaw State 51.79m 48.18m 158-01
4 381 Burnett, Brian Unattached 52.00m 47.04m 154-04
5 221 Kolokilagi, Aymerick Kennesaw State 44.39m 45.93m 150-08
6 214 Gill, Eric Kennesaw State 44.62m 41.51m 136-02

Event 13 Women Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 282 Prudilova, Hana Southern Miss. 47.60m 46.43m 152-04
2 274 Bussey, Jessica Southern Miss. 42.67m 36.41m 119-05
3 110 Simmons, Erin Florida State 36.27m 33.41m 109-07
4 206 Steinmetz, Meredith Kennesaw State 33.27m 28.57m 93-09
5 199 Hammontree, Whitney Kennesaw State 27.23m 89-04
6 238 Creavy, Golden North Florida 29.98m 23.44m 76-11
7 30 Smith-Dack, Teresa Clayton State 24.37m 23.20m 76-01
8 21 Blackburn, Kimberlee Clayton State 20.34m 19.75m 64-09
— 240 DelBovo, Anne North Florida 28.95m ND

Event 14 Men Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 214 Gill, Eric Kennesaw State 48.26m 58.15m 190-09
2 313 Howard, Bryan Unat-FSU 60.96m 54.08m 177-05
3 122 Frith, Matt Florida State 51.81m 51.22m 168-00
4 120 Comrecole, Sean Florida State 57.30m 50.81m 166-08
5 117 Beltz, Tommy Florida State 51.81m 48.22m 158-02
6 229 Strickland, Casey Kennesaw State 51.33m 48.16m 158-00
7 213 Fisher, Jason Kennesaw State 47.78m 46.33m 152-00
8 221 Kolokilagi, Aymerick Kennesaw State 49.89m 46.02m 151-00
9 225 McNair, Joshua Kennesaw State 44.28m 145-03

Event 15 Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 308 Laughlin, Allyn Unat-FSU 14.63m 13.39m 43-11.25
2 190 Phillips, Laura Jacksonville 12.00m 12.95m 42-06.00
3 273 Burgard, Candace Southern Miss. 12.19m 12.91m 42-04.25
4 183 Crook, Hillary Jacksonville 13.50m 12.73m 41-09.25
5 287 Williams, Suesanna Southern Miss. 13.80m 12.65m 41-06.00
6 275 Collier, Rushae Southern Miss. 12.19m 12.41m 40-08.75
7 180 Bromfield, Tiffany Jacksonville 12.09m 12.03m 39-05.75
8 247 Miller, Kierra North Florida 11.00m 11.33m 37-02.25
9 31 St. Fort, Marie Clayton State 10.03m 10.39m 34-01.25
10 20 Allen, Hannah Clayton State 10.22m 9.91m 32-06.25
11 76 Smith, Shakia Florida A&M 12.17m 9.69m 31-09.50
12 28 Nelson, Nyisha Clayton State 10.18m 9.20m 30-02.25
13 65 Byrant, Trishay Florida A&M 7.10m 8.16m 26-09.25
— 202 Lumpkin, Jessica Kennesaw State 12.59m ND

Event 16 Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 320 Putman, Michael Unat-FSU 16.76m 16.57m 54-04.50
2 295 Page, Ricardo Southern Miss. 16.70m 15.91m 52-02.50
3 288 Ammons, Aaron Southern Miss. 15.84m 15.48m 50-09.50
4 225 McNair, Joshua Kennesaw State 16.35m 15.05m 49-04.50
5 221 Kolokilagi, Aymerick Kennesaw State 15.34m 14.60m 47-11.00
6 116 Barroilhet, Gonzalo Florida State 14.00m 13.54m 44-05.25
7 302 Watson, Ken Southern Miss. 10.66m 9.25m 30-04.25

Event 17 Women 4×400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Southern Miss. ‘A’ 3:44.25 3:47.34
1) Fletcher, Cheris 2) Wheeler, Teria
3) Dennis, Carmen 4) Richards, Kirsten
2 North Florida ‘A’ 3:55.00 4:00.71
1) Sams, Melissa 2) Stroder, Amy
3) Tafs, Lindsay 4) James, SaLydia
3 North Florida ‘B’ 4:02.00 4:03.19
1) Creavy, Golden 2) Anderson, Charisma
3) Moore, Evelyn 4) Livingston, Alicen
4 Kennesaw State ‘A’ 3:58.70 4:04.07
1) Davis, Shantela 2) Stinson, LaKeshia
3) German, Caitlin 4) Wolcott, Soibhan
— Georgia State ‘A’ 4:19.00 DNF
1) Smith, Kayla 2) Jensen, Catie
3) Somerville, Emilie 4) Hallam, Rebecca

Event 18 Men 4×400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Florida State ‘A’ 3:05.00 3:12.28
2 Southern Miss. ‘A’ 3:14.50 3:17.46
3 Clayton State ‘A’ 3:15.20 3:17.63
1) Rolle, Ahmad 2) Tiggs, Josh
3) Simmons, Eric 4) DeShield, Lawrence
4 Kennesaw State ‘A’ 3:13.25 3:17.78
1) Logan, Antonio 2) Verdi, James
3) James, Joshua 4) Catalano, Gianni
5 Kennesaw State ‘B’ 3:25.60 3:32.22
1) Jones, Devin 2) Easley, Jeremy
3) Guntner, Michael 4) Auers, Matthew
6 Kennesaw State ‘C’ 3:30.00 3:36.11
1) Fisher, Jason 2) Strickland, Casey
3) DiCecco, Matteo 4) Luna, Brett
— Unattached ‘A’ 3:04.99 DNF

Event 19 Women 4×100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Southern Miss. ‘A’ 45.70 47.20
1) Anderson, Romesha 2) Thurmond, Karla
3) May, Ashley 4) Dennis, Carmen
2 North Florida ‘A’ 47.00 48.23
1) James, SaLydia 2) Stroder, Amy
3) Sams, Melissa 4) Anderson, Charisma
3 Kennesaw State ‘A’ 48.74 49.31
1) Stinson, LaKeshia 2) Ragland, Jakia
3) Davis, Shantela 4) Arthur, Jill

Event 20 Men 4×100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Southern Miss. ‘A’ 41.50 42.21
2 Kennesaw State ‘A’ 42.15 42.27
1) Jones, Devin 2) Logan, Antonio
3) James, Joshua 4) Verdi, James

Event 21 Women 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 351 Liburd, Tanika Unattached 11.70 11.98 0.1 1
2 114 Williams, Kimberly Florida State 12.00 12.03 0.1 1
3 97 Heath, Naikeya Florida State 11.65 12.30 0.1 1
4 280 May, Ashley Southern Miss. 12.01 12.32 0.1 1
5 235 Anderson, Charisma North Florida 12.31 12.41 +0.0 2
6 87 Andrews, Irayiza Florida State 11.78 12.44 0.1 1
7 77 Strong, Kendria Florida A&M 11.99 12.49 0.1 1
8 33 Taylor, Jon Clayton State 12.56 12.54 +0.0 2
9 90 Bonnet, Porsche Florida State 12.00 12.58 0.1 1
10 2 Adams, Alexis Albany State 12.54 12.69 +0.0 2
11 66 Cunningham, LaKendra Florida A&M 12.57 12.90 +0.0 2
12 14 Turnipseed, Sherriont Albany State 12.60 12.91 +0.0 2
13 73 Morrow, Tiffiny Florida A&M 12.92 +0.0 3
13 149 Anderson, Ellyce Georgia State 12.70 12.92 +0.0 2
15 68 Davis, Ashante Florida A&M 13.12 +0.0 3
16 24 Gass, Natasha Clayton State 13.77 13.67 +0.0 3
17 34 Whitlock, Arlanderia Clayton State 15.13 15.47 +0.0 3

Event 22 Men 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 360 Bolden, Greg Unattached 10.20 10.34 0.5 1
2 121 Dix, Walter Florida State 10.10 10.41 0.5 1
3 18 Morant, Sheldon Bos Elite 10.21 10.56 0.5 1
4 17 Edwards, Robin Bos Elite 10.30 10.59 0.5 1
5 358 Allen, Joe Unattached 10.40 10.74 0.5 1
6 267 Curry, Rafeeq Shore AC 10.23 10.82 0.5 1
7 374 Stanley, Fathi Unattached 10.40 10.83 -1.1 2
8 292 Grant, Rascieve Southern Miss. 10.90 10.86 -1.1 2
9 359 Allen, Maurice Unattached 10.65 11.00 -1.1 2
10 222 Logan, Antonio Kennesaw State 10.75 11.01 -1.1 2
11 43 Moran, Tim Clayton State 10.91 11.16 -0.9 3
12 178 Adam, Rogers Hogtown AC 10.80 11.37 -1.1 2
13 179 Lambert, Spencer Hogtown AC 10.80 11.55 -1.1 2
14 122 Frith, Matt Florida State 11.20 11.78 -0.9 3
15 48 Simon, Janiel Clayton State 11.72 11.82 -0.9 3
16 229 Strickland, Casey Kennesaw State 11.35 11.90 -0.9 3

Event 23 Women 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 7 Griffin, Roxanne Albany State 24.50 24.55 -0.1 1
2 243 James, SaLydia North Florida 25.66 25.07 1.6 2
3 97 Heath, Naikeya Florida State 24.10 25.17 -0.1 1
4 197 Davis, Shantela Kennesaw State 25.84 25.38 1.6 2
5 77 Strong, Kendria Florida A&M 24.99 25.52 -0.1 1
6 285 Wall, Jamaka Southern Miss. 25.95 25.59 1.6 2
7 272 Anderson, Romesha Southern Miss. 24.90 25.60 -0.1 1
8 33 Taylor, Jon Clayton State 25.13 25.65 -0.1 1
9 149 Anderson, Ellyce Georgia State 25.70 25.92 1.6 2
10 181 Brown, Stephanie Jacksonville 25.75 26.13 1.6 2
11 66 Cunningham, LaKendra Florida A&M 24.89 26.15 -0.1 1
12 14 Turnipseed, Sherriont Albany State 26.40 26.33 1.5 3
13 65 Byrant, Trishay Florida A&M 26.73 1.5 3
14 188 Grooms, Janel Jacksonville 25.99 26.82 1.6 2
15 180 Bromfield, Tiffany Jacksonville 26.20 27.29 1.5 3
16 73 Morrow, Tiffiny Florida A&M 26.56 27.32 1.5 3
17 245 Livingston, Alicen North Florida 26.00 28.03 1.5 3

Event 24 Men 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 363 Dzingai, Brian Unattached 20.12 20.66 0.1 1
2 124 Garvin, Michael Ray Florida State 20.58 20.68 0.1 1
3 378 Byram, Brandon Florida State 20.90 20.89 0.1 1
4 360 Bolden, Greg Unattached 20.80 21.31 0.1 1
5 18 Morant, Sheldon Bos Elite 20.90 21.33 0.1 1
6 47 Simmons, Eric Clayton State 21.23 21.81 0.1 1
7 269 Harris, Tyrone Shore AC 22.00 22.03 NWI 2
8 230 Verdi, James Kennesaw State 21.98 22.36 NWI 2
9 222 Logan, Antonio Kennesaw State 21.75 22.46 0.1 1
10 359 Allen, Maurice Unattached 22.55 22.58 -0.1 3
11 300 Smith, JorDon Southern Miss. 22.65 22.70 -0.1 3
12 178 Adam, Rogers Hogtown AC 22.40 22.83 NWI 2
13 43 Moran, Tim Clayton State 22.92 22.86 -0.1 3
14 294 McLeggon, Leonard Southern Miss. 23.00 24.09 -0.1 3
15 164 Addison, Calvin Georgia State 26.70 -0.1 3

Event 25 Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 277 Fletcher, Cheris Southern Miss. 54.70 54.04 1
2 197 Davis, Shantela Kennesaw State 55.52 55.57 1
3 112 St. Louis, Brittany Florida State 55.10 55.67 1
4 276 Dennis, Carmen Southern Miss. 55.70 56.58 1
5 243 James, SaLydia North Florida 56.58 57.08 1
6 188 Grooms, Janel Jacksonville 55.99 57.12 1
7 23 Etienne, Keisha Clayton State 57.73 57.19 2
8 285 Wall, Jamaka Southern Miss. 58.00 57.80 2
9 286 Wheeler, Teria Southern Miss. 56.30 58.32 1
10 181 Brown, Stephanie Jacksonville 57.70 58.52 2
11 283 Richards, Kirsten Southern Miss. 56.60 58.64 2
12 249 Sams, Melissa North Florida 58.95 59.46 3
13 251 Tafs, Lindsay North Florida 58.90 1:00.75 3
14 245 Livingston, Alicen North Florida 59.50 1:02.83 3
15 195 Brown, Sandi Kennesaw State 1:00.01 1:03.16 3
16 74 Ransom, Kelle Florida A&M 1:02.00 1:05.15 3

Event 26 Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 377 Clark, Charles Florida State 45.99 45.30 1
2 362 Chambers, Ricardo Unattached 44.60 45.35 1
3 366 Hurtault, Errison Unattached 45.20 45.73 1
4 291 Duncan, Cornelius Southern Miss. 46.00 46.91 1
5 146 Williams, Kevin Florida State 46.50 47.18 1
6 47 Simmons, Eric Clayton State 47.12 47.85 1
7 230 Verdi, James Kennesaw State 48.21 48.01 2
8 135 Navarrete, Pablo Florida State 46.50 48.10 1
9 312 Francis, Jair Unat-FSU 47.20 48.45 2
10 19 Peterson, Rod Bos Elite 47.12 48.58 1
11 218 James, Joshua Kennesaw State 48.25 48.88 2
12 16 Dorcelin, Mosies Bos Elite 48.10 49.72 2
13 210 Catalano, Gianni Kennesaw State 49.75 50.53 2
14 215 Guntner, Michael Kennesaw State 50.75 51.04 3
15 289 Collins, Derrick Southern Miss. 50.50 51.19 3
16 209 Auers, Matthew Kennesaw State 50.25 51.58 2
17 45 Polite, Sherard Clayton State 51.70 52.02 3
18 297 Ransom, Patrick Southern Miss. 52.30 54.19 3

Event 27 Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 87 Andrews, Irayiza Florida State 13.70 14.46 0.8
2 180 Bromfield, Tiffany Jacksonville 14.31 15.03 0.8
3 207 Stinson, LaKeshia Kennesaw State 15.04 15.28 0.8
4 65 Byrant, Trishay Florida A&M 16.35 0.8

Event 28 Men 110 Meter Hurdles
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 220 Jones, Devin Kennesaw State 14.25 14.50 -0.1 1
2 15 Carroll, Damarious Bos Elite 13.98 14.52 -0.1 1
3 300 Smith, JorDon Southern Miss. 15.05 14.98 -0.7 2
4 40 DeShield, Lawrence Clayton State 14.76 15.24 -0.1 1
5 294 McLeggon, Leonard Southern Miss. 14.90 15.51 -0.1 1
6 49 Tiggs, Josh Clayton State 14.86 15.94 -0.1 1
7 212 Easley, Jeremy Kennesaw State 15.45 15.98 -0.7 2
8 42 Lee, Ronreaco Clayton State 15.97 16.50 -0.7 2
9 290 Dir, Daniel Southern Miss. 16.50 16.68 -0.7 2
10 310 Castro, William Unat-FSU 14.40 17.25 -0.1 1

Event 29 Women 400 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 23 Etienne, Keisha Clayton State 1:02.36 1:02.22 1
2 6 Edmonds, Candace Albany State 1:04.00 1:05.20 1
3 238 Creavy, Golden North Florida 1:06.24 1:05.37 2
4 192 Salas, Allison Jacksonville 1:06.00 1:06.54 1
5 207 Stinson, LaKeshia Kennesaw State 1:05.55 1:08.62 1
6 240 DelBovo, Anne North Florida 1:08.90 1:09.73 2
7 235 Anderson, Charisma North Florida 1:05.89 1:09.97 1
8 241 Delbovo, Lauren North Florida 1:08.80 1:10.87 2

Event 30 Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 148 Wood, Elliot Florida State 50.50 51.79 1
2 123 Garcia-Tunon, Javier Florida State 52.00 52.09 1
3 315 Jacobs, Andrew Unat-FSU 52.00 54.08 1
4 218 James, Joshua Kennesaw State 53.15 55.34 1
5 290 Dir, Daniel Southern Miss. 56.95 55.36 2
6 130 Lomagistro, Collin Florida State 53.00 56.12 1
7 220 Jones, Devin Kennesaw State 53.25 56.65 1
8 212 Easley, Jeremy Kennesaw State 57.65 57.86 2
9 45 Polite, Sherard Clayton State 58.97 59.88 2

Event 31 Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 279 Jones-Dubose, Stepha Southern Miss. 2:17.00 2:18.37
2 248 Moore, Evelyn North Florida 2:17.80 2:19.51
3 191 Ritter, Alison Jacksonville 2:16.12 2:19.89
4 11 Lee, Llonisha Albany State 2:19.09 2:20.05
5 234 Adams, Hillary North Florida 2:21.40 2:20.27
6 353 Shaurette, Daniel Unattached 2:18.17 2:20.88
7 25 Hamilton, Terrica Clayton State 2:22.32 2:21.14
8 208 Wolcott, Soibhan Kennesaw State 2:17.85 2:22.40
9 22 Ellis, Chelsea Clayton State 2:23.34 2:24.86
10 239 Davey, Amanda North Florida 2:23.00 2:25.64
11 98 Hillis, Jen Florida State 2:22.00 2:25.96
12 72 Morgan, Philicia Florida A&M 2:27.00 2:26.01
13 327 Midden, Kelli Unattached 2:19.00 2:26.23
14 161 Smith, Kayla Georgia State 2:22.00 2:27.22
15 74 Ransom, Kelle Florida A&M 2:26.00 2:27.69
16 193 Saxton, Tiffanie Jacksonville 2:24.87 2:28.15
17 325 Harter, Margaret Unat-West Florid 2:27.00 2:28.17
18 155 Jensen, Catie Georgia State 2:22.00 2:28.51
19 242 Granger, Kaitlyn North Florida 2:20.00 2:29.07
20 32 Stokes, Kara Clayton State 2:25.20 2:30.06
21 198 German, Caitlin Kennesaw State 2:18.50 2:30.36
22 53 Marino, Jessica Columbus St. 2:31.00 2:30.96
23 162 Somerville, Emilie Georgia State 2:32.00 2:31.39

Event 32 Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 173 O’Bryant, Zaven Georgia State 1:50.75 1:52.32
2 210 Catalano, Gianni Kennesaw State 1:52.45 1:52.85
3 56 Burks, Phillip Columbus St. 1:53.00 1:56.26
4 321 Silva, Daniel Unat-FSU 1:55.00 1:56.35
5 176 Walker, Nelson Georgia State 1:56.50 1:59.14
6 260 Moore, Marvin North Florida 1:58.00 1:59.55
7 375 Trebilcock, Chris Unattached 1:58.00 1:59.61
8 215 Guntner, Michael Kennesaw State 1:57.20 2:01.13
9 37 Berkhedle, Walid Clayton State 1:58.00 2:01.29
10 265 Sprague, Mike North Florida 2:00.00 2:01.55
11 209 Auers, Matthew Kennesaw State 1:58.90 2:01.58
12 58 Freund, Justin Columbus St. 2:00.00 2:02.12
13 177 Wood, Tim Georgia State 1:58.25 2:02.93
14 263 Simmons, Dane North Florida 1:56.10 2:04.08
15 170 Miller, Nick Georgia State 1:59.25 2:04.27
16 211 DiCecco, Matteo Kennesaw State 1:57.35 2:05.46
17 223 Luna, Brett Kennesaw State 1:57.83 2:08.24
18 258 Hall, Tyler North Florida 2:03.00 2:19.88
19 167 DeVito, Joe Georgia State 2:02.00 2:25.05

Event 33 Women 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 232 Parker, Barbara New Balance 4:15.00 4:16.87
2 106 McArdle, Bree-Anne Florida State 4:42.00 4:38.37
3 239 Davey, Amanda North Florida 4:40.00 4:40.93
4 191 Ritter, Alison Jacksonville 4:40.00 4:42.55
5 234 Adams, Hillary North Florida 4:45.00 4:43.97
6 55 Smith, Kandace Columbus St. 4:42.00 4:47.79
7 155 Jensen, Catie Georgia State 4:48.00 4:48.70
8 208 Wolcott, Soibhan Kennesaw State 4:52.01 4:50.15
9 51 Brown, Tiara Columbus St. 4:51.00 4:52.20
10 161 Smith, Kayla Georgia State 4:48.00 4:53.53
11 22 Ellis, Chelsea Clayton State 4:46.11 4:55.08
12 242 Granger, Kaitlyn North Florida 4:49.00 4:57.38
13 201 Jaime, Lorena Kennesaw State 5:18.00 5:03.38
14 353 Shaurette, Daniel Unattached 4:55.38 5:03.39
15 246 Marshall, Kelly North Florida 4:52.00 5:07.56
16 198 German, Caitlin Kennesaw State 4:59.91 5:09.31
17 52 Lewallen, Andrea Columbus St. 5:08.00 5:18.57
18 236 Anderson, Charlotte North Florida 5:25.86 5:28.65
19 54 Reid, Danielle Columbus St. 5:30.00 5:36.80
20 72 Morgan, Philicia Florida A&M 5:45.90
— 186 Fokina, Anastasia Jacksonville 4:38.00 DNF

Event 34 Men 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 384 Turnbull, Gareth Unattached 3:44.01
2 125 Gunn, Luke Florida State 3:45.00 3:45.31
3 383 Roberts, Daniel Florida State 3:45.00 3:47.06
4 118 Buckingham, Mark Florida State 3:45.00 3:47.76
5 317 Leeder, Matt Unat-FSU 3:45.00 3:47.93
6 361 Burris, Sean Unattached 3:45.00 3:48.65
7 126 Harbor, Justin Florida State 3:52.00 3:55.29
8 136 Nickinson, Chris Florida State 3:45.00 3:56.10
9 262 Pearce, Will North Florida 3:55.00 3:57.20
10 169 Hutterli, Loris Georgia State 3:52.50 3:58.29
11 37 Berkhedle, Walid Clayton State 3:58.10 4:00.41
12 216 Haskins, Nathan Kennesaw State 4:04.20 4:02.04
13 57 English, Tim Columbus St. 3:59.00 4:05.06
14 316 Jones, Kevin Unat-FSU 3:58.00 4:05.99
15 223 Luna, Brett Kennesaw State 4:14.85 4:06.22
16 62 Moulton, John Columbus St. 4:11.00 4:09.21
17 36 Aguilar, Anthony Clayton State 4:08.50 4:09.26
18 367 Jesensky, Kenny Unattached 3:48.00 4:10.39
19 263 Simmons, Dane North Florida 4:10.00 4:12.31
20 303 Speer, Nathan Unat-Columbus St 4:09.00 4:13.58
21 264 Sinbine, Craig North Florida 4:08.00 4:15.36
22 211 DiCecco, Matteo Kennesaw State 4:06.25 4:17.28
23 39 Chino, Joey Clayton State 4:16.00 4:17.99
24 60 Jones, Russell Columbus St. 4:09.00 4:18.03
25 59 Helton, Stewart Columbus St. 4:18.00 4:18.85
26 335 Farrington, Nicholas Unat-West Florid 4:20.00 4:22.06
27 258 Hall, Tyler North Florida 4:15.00 4:26.53
28 61 Kimitei, Benson Columbus St. 4:36.00 4:31.43
29 63 Neill, John Columbus St. 3:57.00 4:33.72
30 257 Dixon, Matt North Florida 4:15.00 4:44.30
— 385 Reale, Liam Unattached DNF

Event 35 Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 200 Howe, Mackenzie Kennesaw State 10:45.00 11:18.36
2 153 Hallam, Rebecca Georgia State 11:00.00 11:18.37
3 88 Bell, Rosanna Florida State 11:30.00 11:18.71
4 105 Matthews, Ryann Florida State 12:00.00 12:08.24
5 253 Villemaire, Jessica North Florida 11:50.00 12:41.80

Event 37 Women 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 380 Woytalewicz, Christi Florida State 17:05.00 17:21.04
2 26 Kreutzer, Allison Clayton State 17:10.83 17:42.61
3 278 Hodges, Parris Southern Miss. 18:27.00 17:47.19
4 204 Reilly, Britany Kennesaw State 18:23.60 18:18.32
5 89 Biedenharn, Tina Florida State 18:13.00 18:27.78
6 86 Andress, Ashley Florida State 18:15.00 18:37.63
7 109 Ramos, Angelina Florida State 19:50.00 19:23.80
8 111 Smith, Heather Florida State 19:45.00 19:41.92
9 326 McDougall, Shannon Unat-West Florid 20:30.00 19:46.16
10 101 Kelly, Meredith Florida State 19:45.00 19:52.16
11 107 Montagnese, Ashley Florida State 19:40.00 20:16.24
12 104 Magee, Mary Florida State 20:10.00 20:18.48
13 94 Cullen, Laura Florida State 20:10.00 20:39.94
14 196 Charles, Katie Kennesaw State 21:10.00 21:04.96
15 324 Failing, Lindsey Unat-West Florid 22:00.00 22:09.23
— 91 Coates, Shannon Florida State 17:00.00 DNF
— 96 Hahn, Amanda Florida State 17:19.00 DNF

Event 38 Men 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 301 Tanui, Vincent Southern Miss. 14:50.00 14:46.04
2 341 Maedel, Nicholas Unattached 15:25.00 15:13.64
3 259 Holden, Nathan North Florida 15:05.00 15:18.74
4 304 Anderson, Geoffrey Unat-Florida 14:45.00 15:23.36
5 261 Palmer, Sammy North Florida 15:05.00 15:28.57
6 306 Uthmeier, James Unat-Florida 15:10.00 15:43.37
7 44 Nguyen, Au Clayton State 15:33.10 15:49.95
8 336 Gates, Justin Unat-West Florid 16:20.00 15:50.07
9 227 Ndungu, Maxwell Kennesaw State 16:25.00 15:52.14
10 340 Maedel, Andrew Unattached 16:55.00 16:08.48
11 369 Lee, Daniel Unattached 15:59.00 16:13.61
12 373 Rego, Chris Unattached 15:59.00 16:19.82
13 38 Casimir, Jarrid Clayton State 16:32.00 16:35.11
14 370 Leitz, Gabe Unattached 16:15.00 17:08.59

Event 39 Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 322 Williams, Jolene Unat-Jacksonvill 9:20.00 9:42.43
2 159 Price, Caitlin Georgia State 9:56.00 9:48.13
3 154 Hannah, Rachel Georgia State 9:56.00 9:50.63
4 150 Blancett, Janel Georgia State 9:56.00 10:06.77
5 156 King, Ashley Georgia State 10:30.00 10:31.16
6 187 Goshu, Elsabeth Jacksonville 10:26.38 10:33.76
7 158 Postma, Lauren Georgia State 10:30.00 10:34.47
8 281 Portillo-Rodriguez, Southern Miss. 10:50.00 10:36.02
9 152 Friel, Alex Georgia State 10:30.00 10:44.62
10 157 Poore, Stephanie Georgia State 10:30.00 10:47.80
11 151 French, Amy Georgia State 11:00.00 11:07.81
12 182 Coyle, Danielle Jacksonville 11:01.97 11:34.51
13 323 Anderson, Erika Unat-West Florid 11:30.00 11:42.23

Event 40 Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 175 Syed, Rabah Georgia State 8:35.00 8:40.59
2 319 Proctor, Seth Unat-FSU 8:30.00 8:42.35
3 171 Morrill, Jay Georgia State 8:35.00 8:42.56
4 165 Brannon, Chris Georgia State 8:35.00 8:43.38
5 133 Minor, Christian Florida State 8:35.00 8:46.07
6 216 Haskins, Nathan Kennesaw State 8:52.30 8:47.09
7 318 Price, Tyler Unat-FSU 8:35.00 8:47.53
8 314 Huckaby, David Unat-FSU 8:45.00 8:52.42
9 379 O’Donoughue, Patrick Unattached 9:05.17
10 36 Aguilar, Anthony Clayton State 8:58.65 9:12.87
11 39 Chino, Joey Clayton State 9:02.00 9:21.99
12 217 Hay, Alex Kennesaw State 9:30.00 9:25.24
13 335 Farrington, Nicholas Unat-West Florid 9:20.00 9:42.45
14 166 Chapman, David Georgia State 9:15.00 9:47.01


Related Articles