June 17, 2008 - by

sports_c-track_stats_2008-2009_seminole-friday


Results



Recap



Licensed to Half-Mile Timing – Contractor License
HY-TEK’s Meet Manager 4/10/2009 09:29 PM
Seminole Invite – 4/10/2009 to 4/11/2009
www.halfmiletiming.com
Florida State University: Tallahassee, Fl
Results

Event 1 Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
Finals
1 50 Pilliner, Suelyn JR Florida A&M 1.75m 1.70m 5-07.00
2 106 Swanagan, Tiara Florida State Un 1.70m 1.65m 5-05.00
2 110 Williams, Danielle Florida State Un 1.72m 1.65m 5-05.00
4 179 Van-Lare, Suzzette FR Kennesaw State 1.62m 1.65m 5-05.00
5 229 Trexler, Elise JR North Florida 1.65m 1.65m 5-05.00
5 174 Ragland, Jakia JR Kennesaw State 1.73m 1.65m 5-05.00
7 253 Thomas, Keyera FR Northwestern St. 1.65m 1.55m 5-01.00
7 81 Cullum, Michelle Florida State Un 1.52m 1.55m 5-01.00
9 94 Leblanc, Heather Florida State Un 1.60m 1.55m 5-01.00
9 212 Bridges, Andrea FR North Florida 1.65m 1.55m 5-01.00
— 44 Holiday, Kierra JR Florida A&M 1.70m NH
— 180 Wilcox, Jessica FR Kennesaw State 1.54m NH
— 113 Zwerling, Margo Florida State Un 1.52m NH

Event 2 Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 131 Reen, Tim Florida State Un 2.14m 2.10m 6-10.75
2 114 Bachelor, Andrew Florida State Un 2.10m 2.05m 6-08.75
3 285 Henry, Larry Unat-Albany Stat 2.03m 2.05m 6-08.75
4 67 McCloud, Antwonne FR Florida A&M 2.03m 2.00m 6-06.75
5 72 Turner, Bryan SO Florida A&M 2.10m 2.00m 6-06.75
6 267 Hall, Greg SO Northwestern St. 2.05m 1.95m 6-04.75
7 262 Byers, Kennis SO Northwestern St. 2.05m 1.95m 6-04.75
8 24 Hagan, James FR Albany State 2.03m 1.90m 6-02.75
8 63 Hill, Anthony FR Florida A&M 1.89m 1.90m 6-02.75
10 119 Cleland, Andrew Florida State Un 1.95m 1.90m 6-02.75
10 204 Strickland, Casey SR Kennesaw State 1.95m 1.90m 6-02.75
12 191 Ingle, Erik FR Kennesaw State 1.94m 1.90m 6-02.75
13 23 Grooms, Jonathan FR Albany State 1.93m 1.90m 6-02.75
14 132 Rietveld, Pelle Florida State Un 1.85m 6-00.75
— 74 Washington, Philli SO Florida A&M 1.93m NH

Event 9 Women Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 153 Phillips, Laura SO Jacksonville 40.50m 41.06m 134-08
2 93 Laughlin, Allyn Florida State Un 41.15m 39.78m 130-06
3 245 Griffin, DeJon JR Northwestern St. 40.68m 39.35m 129-01
4 249 Jordan, Leslie FR Northwestern St. 42.90m 38.64m 126-09
5 5 Carter, Shabreka FR Albany State 39.62m 37.47m 122-11
6 165 Hawthorne, Chiquit JR Kennesaw State 33.00m 35.43m 116-03
7 241 Bratton, Chantel FR Northwestern St. 31.00m 33.83m 111-00
8 10 Horton, Laura FR Albany State 38.40m 33.15m 108-09
9 171 Lumpkin, Jessica SO Kennesaw State 30.35m 32.41m 106-04
10 37 Booker, Takeira FR Florida A&M 44.05m 30.88m 101-04
11 146 Crook, Hillary JR Jacksonville 36.00m 26.74m 87-09

Event 10 Men Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 130 Putnam, Michael Florida State Un 1.83m 56.90m 186-08
2 271 Jones, Corey SR Northwestern St. 53.20m 49.65m 162-11
3 278 Thompson, Buck FR Northwestern St. 50.20m 48.31m 158-06
4 134 Small, Shariff Florida State Un 160.00m 46.09m 151-02
5 204 Strickland, Casey SR Kennesaw State 45.03m 147-09
6 25 Jackson, Will JR Albany State 42.00m 44.04m 144-06
7 345 Brown, Mark Unattached – Flo 1.40m 43.78m 143-08
8 32 Ray, Corey SR Albany State 56.00m 41.73m 136-11
9 28 McCrary, Eric JR Albany State 40.00m 39.66m 130-01
10 132 Rietveld, Pelle Florida State Un 37.16m 121-11
11 275 Redmond, Morgan FR Northwestern St. 41.71m 35.63m 116-11
— 70 Scott, Frank SO Florida A&M 40.94m FOUL
— 194 Kolokilagi, Aymeri SR Kennesaw State 44.95m FOUL
— 74 Washington, Philli SO Florida A&M 35.01m FOUL

Event 13 Women Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 168 Irizarry, Jessica JR Kennesaw State 40.72m 46.00m 150-11
2 360 Kohler, Emily Unattached 41.80m 137-02
3 223 McGuire, Ashton JR North Florida 38.87m 37.10m 121-09
4 340 Carr, Amanda Unattached – Flo 34.14m 36.86m 120-11
5 80 Cornell, Amber Florida State Un 37.19m 36.03m 118-02
6 351 Simmons, Erin Florida State Un 34.96m 114-08
7 247 Hudnall, Kimberly SO Northwestern St. 32.71m 33.31m 109-03
8 42 Francis, Ann-Marie JR Florida A&M 37.00m 33.06m 108-05
9 212 Bridges, Andrea FR North Florida 22.50m 73-10
10 180 Wilcox, Jessica FR Kennesaw State 20.25m 66-05
11 220 King, Christina FR North Florida 18.44m 60-06

Event 14 Men Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 125 Howard, Bryan Florida State Un 206.00m 62.73m 205-10
2 132 Rietveld, Pelle Florida State Un 64.00m 61.80m 202-09
3 120 Conrecode, Sean Florida State Un 2.01m 58.95m 193-05
4 268 Heary, Kartemus FR Northwestern St. 50.76m 51.49m 168-11
5 28 McCrary, Eric JR Albany State 50.00m 49.67m 162-11
6 196 Lenane, Blake SR Kennesaw State 46.32m 152-00
7 25 Jackson, Will JR Albany State 41.43m 135-11
8 75 White, Mike JR Florida A&M 44.08m 40.52m 132-11
9 23 Grooms, Jonathan FR Albany State 51.81m 39.36m 129-02

Event 35 Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 100 Quick, Amanda Florida State Un 9:59.00 10:06.05
2 299 Tecco, Angela Unattached 10:15.00 10:12.71
3 84 Gibson, Kacey Florida State Un 9:59.00 10:19.64
4 225 Ragland, Laura FR North Florida 10:30.00 10:34.51
5 83 Dunn, Jennifer Florida State Un 9:59.00 10:36.85
6 170 Jaime, Lorena SR Kennesaw State 11:12.15 11:28.31
7 246 Hershberger, Court SO Northwestern St. 11:58.11 11:54.63

Event 36 Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 347 Fout, Mike Unattached – Flo 8:05.00 8:30.03
2 182 Burley, Scott SR Kennesaw State 8:36.10 8:30.94
3 127 Lakritz, Jason Florida State Un 8:20.00 8:38.79
4 190 Holmes, Travis FR Kennesaw State 8:56.20 8:57.30
5 344 Brooks, Jacob Unattached – Flo 8:30.00 8:57.92
6 236 Palmer, Sammy JR North Florida 9:10.00 8:58.48
7 239 Strasser, Mike FR North Florida 9:04.11 9:00.61
8 77 Winters, Shuaib FR Florida A&M 9:00.00 9:03.10
9 136 Sunseri, Nick Florida State Un 8:30.00 9:05.10
10 272 McReynolds, Nathan SO Northwestern St. 9:08.00 9:05.83
11 348 Huckaby, David Unattached – Flo 8:30.00 9:06.41
12 188 Hay, Alex SO Kennesaw State 9:15.20 9:12.29
13 232 Canfield, Patrick SR North Florida 9:15.00 9:16.01
14 238 Sinbine, Craig JR North Florida 9:15.00 9:25.22
15 231 Brown, Josh FR North Florida 9:25.00 9:30.09
16 263 Dischler, Dusty SO Northwestern St. 9:26.00 9:57.51

Event 37 Women 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 362 Stackhouse, Julie Unat-North Flori 18:00.00 18:09.91
2 293 Eskildsen, Ilea Unattached 18:55.00 18:26.64
3 294 Harvey, Karen Unattached 19:00.00 18:31.57
4 175 Reilly, Britany JR Kennesaw State 18:45.00 18:38.79
5 11 Lee, Llonisha SR Albany State 20:00.00 19:28.56
6 91 Kelly, Meredith Florida State Un 19:00.00 20:06.68
7 51 Ransom, Kelle SO Florida A&M 20:08.02
8 104 Skillen, Amanda Florida State Un 20:20.00 20:32.86
9 7 Crystal, Leamon SO Albany State 20:15.00 21:17.56
10 78 Calhoun, Ashley Florida State Un 21:30.00 21:27.63
11 13 Nelson, Amber FR Albany State 21:00.00 22:16.56
— 3 Brinston, E’Mosha FR Albany State DNF

Event 38 Men 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 200 Murray, Steven SO Kennesaw State 15:26.11 15:52.04
2 193 Johnson, Michael Kennesaw State 16:00.16
3 335 Rego, Chris Unattached 15:30.00 16:10.97
4 315 Hough, Chris FR Unattached 16:10.00 16:26.49
5 331 Ograss, PJ Unattached 16:10.00 16:44.44
6 201 Ndungu, Maxwell SR Kennesaw State 15:57.19 16:47.91
7 27 Machooka, Daniel FR Albany State 15:00.00 17:14.79
8 20 Brown, Tony FR Albany State 16:00.00 17:59.90

Related Articles