June 17, 2008 - by
sports_c-track_stats_2008-2009_seminolefullresults





Recap



Licensed to Half-Mile Timing – Contractor License
HY-TEK’s Meet Manager 4/11/2009 06:58 PM
Seminole Invite – 4/10/2009 to 4/11/2009
www.halfmiletiming.com
Florida State University: Tallahassee, Fl
Results

Event 1 Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
Finals
1 50 Pilliner, Suelyn JR Florida A&M 1.75m 1.70m 5-07.00
2 106 Swanagan, Tiara Florida State Un 1.70m 1.65m 5-05.00
2 110 Williams, Danielle Florida State Un 1.72m 1.65m 5-05.00
4 179 Van-Lare, Suzzette FR Kennesaw State 1.62m 1.65m 5-05.00
5 229 Trexler, Elise JR North Florida 1.65m 1.65m 5-05.00
5 174 Ragland, Jakia JR Kennesaw State 1.73m 1.65m 5-05.00
7 253 Thomas, Keyera FR Northwestern St. 1.65m 1.55m 5-01.00
7 81 Cullum, Michelle Florida State Un 1.52m 1.55m 5-01.00
9 94 Leblanc, Heather Florida State Un 1.60m 1.55m 5-01.00
9 212 Bridges, Andrea FR North Florida 1.65m 1.55m 5-01.00
— 44 Holiday, Kierra JR Florida A&M 1.70m NH
— 180 Wilcox, Jessica FR Kennesaw State 1.54m NH
— 113 Zwerling, Margo Florida State Un 1.52m NH

Event 2 Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 131 Reen, Tim Florida State Un 2.14m 2.10m 6-10.75
2 114 Bachelor, Andrew Florida State Un 2.10m 2.05m 6-08.75
3 285 Henry, Larry Unat-Albany Stat 2.03m 2.05m 6-08.75
4 67 McCloud, Antwonne FR Florida A&M 2.03m 2.00m 6-06.75
5 72 Turner, Bryan SO Florida A&M 2.10m 2.00m 6-06.75
6 267 Hall, Greg SO Northwestern St. 2.05m 1.95m 6-04.75
7 262 Byers, Kennis SO Northwestern St. 2.05m 1.95m 6-04.75
8 24 Hagan, James FR Albany State 2.03m 1.90m 6-02.75
8 63 Hill, Anthony FR Florida A&M 1.89m 1.90m 6-02.75
10 119 Cleland, Andrew Florida State Un 1.95m 1.90m 6-02.75
10 204 Strickland, Casey SR Kennesaw State 1.95m 1.90m 6-02.75
12 191 Ingle, Erik FR Kennesaw State 1.94m 1.90m 6-02.75
13 23 Grooms, Jonathan FR Albany State 1.93m 1.90m 6-02.75
14 132 Rietveld, Pelle Florida State Un 1.85m 6-00.75
— 74 Washington, Philli SO Florida A&M 1.93m NH

Event 3 Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 95 Mabry, Lizbeth Florida State Un 4.00m 4.00m 13-01.50
2 292 Dudek, Marissa Unattached 4.15m 3.85m 12-07.50
3 85 Giffin, Callie Florida State Un 4.00m 3.70m 12-01.50
4 105 Sutton, Abbey Florida State Un 3.55m 3.40m 11-01.75
5 86 Giffin, Lauren Florida State Un 3.55m 3.40m 11-01.75
6 339 Caraballo, Leilani Florida State Un 3.35m 3.25m 10-08.00
7 222 McCorkle, Morgan FR North Florida 3.50m 3.25m 10-08.00
— 108 Wernke, Stephanie Florida State Un 3.35m NH
— 102 Schiefer, Kelly Florida State Un 3.35m NH
— 341 Gibson, Julia Unattached – Flo 3.00m NH
— 217 Hart, Natalie FR North Florida 2.89m NH
— 213 Bruce, Cassie SO North Florida 3.25m NH
— 173 McCollum, Rosemary FR Kennesaw State 3.05m NH
— 96 Maciejko, Anna Lee Florida State Un 3.35m NH
— 166 Hightower, Kacey FR Kennesaw State 3.05m NH

Event 4 Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 75 White, Mike JR Florida A&M 4.59m 4.60m 15-01.00
2 124 Harper, Warren Florida State Un 4.45m 4.45m 14-07.25
— 350 Lehaye, Andrew Unattached – Flo 4.90m NH
— 321 Lang, Maximillian Unattached 4.65m NH
— 240 Thompson, Noah FR North Florida 4.31m NH
— 349 Janson, Charles Unattached – Flo 4.30m NH

Event 5 Women Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 111 Williams, Kim Florida State Un 6.46m 6.42m 1.1 21-00.75
2 94 Leblanc, Heather Florida State Un 5.80m 5.70m 1.4 18-08.50
3 179 Van-Lare, Suzzette FR Kennesaw State 5.75m 5.38m 1.0 17-08.00
4 295 Janson, Lacy Unattached 5.32m 0.7 17-05.50
5 53 Story, Tomika FR Florida A&M 5.90m 5.25m 1.4 17-02.75
6 54 Suer, Antionette SR Florida A&M 4.92m 5.01m +0.0 16-05.25
7 39 Davis, Ashante SO Florida A&M 5.80m 4.99m 1.4 16-04.50
8 50 Pilliner, Suelyn JR Florida A&M 6.02m 4.97m 0.9 16-03.75
9 180 Wilcox, Jessica FR Kennesaw State 5.02m 4.91m 0.9 16-01.50
10 159 Arthur, Jill SO Kennesaw State 5.72m 4.61m 1.3 15-01.50
— 340 Carr, Amanda Unattached – Flo FOUL
— 254 Tuck, Jessica SR Northwestern St. 5.50m FOUL

Event 6 Men Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 310 Griffin, Johnta Unattached 7.80m 7.60m 0.6 24-11.25
1 328 Morrison, Mike Unattached 7.95m 7.60m 1.5 24-11.25
3 332 Olmann, Edwisht Unattached 7.75m 7.38m 0.4 24-02.50
4 312 Harris, Tyronne Unattached 7.80m 7.21m 0.3 23-08.00
5 273 Oyeku, Christopher SO Northwestern St. 6.92m 6.94m NWI 22-09.25
6 285 Henry, Larry Unat-Albany Stat 7.06m 6.72m 1.7 22-00.75
7 30 Phillip, Brett FR Albany State 7.01m 6.53m +0.0 21-05.25
8 63 Hill, Anthony FR Florida A&M 7.21m 6.52m 0.4 21-04.75
9 23 Grooms, Jonathan FR Albany State 6.75m 6.07m +0.0 19-11.00
10 74 Washington, Philli SO Florida A&M 6.68m 5.95m 1.6 19-06.25
11 24 Hagan, James FR Albany State 7.31m 5.00m NWI 16-05.00
— 204 Strickland, Casey SR Kennesaw State 6.85m FOUL

Event 7 Women Triple Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 159 Arthur, Jill SO Kennesaw State 12.12m 11.82m 2.9 38-09.50
2 53 Story, Tomika FR Florida A&M 11.58m 11.80m 1.2 38-08.75
3 158 Young, Stacey FR Jacksonville 11.47m 11.55m 2.0 37-10.75
4 39 Davis, Ashante SO Florida A&M 11.48m 11.46m 1.9 37-07.25
5 179 Van-Lare, Suzzette FR Kennesaw State 11.87m 11.03m 1.7 36-02.25
6 220 King, Christina FR North Florida 10.97m 10.62m 1.8 34-10.25
— 54 Suer, Antionette SR Florida A&M 11.22m FOUL

Event 8 Men Triple Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 336 Smith, Jarmony Unattached 15.50m 15.68m 1.5 51-05.50
2 273 Oyeku, Christopher SO Northwestern St. 13.81m 14.82m 0.6 48-07.50
3 332 Olmann, Edwisht Unattached 15.60m 14.64m 0.8 48-00.50
4 270 Johnson, Derek SR Northwestern St. 14.19m 13.68m 1.6 44-10.75
5 285 Henry, Larry Unat-Albany Stat 14.12m 13.12m 0.3 43-00.50
6 203 Parks, Kendall FR Kennesaw State 14.07m 13.11m 2.1 43-00.25
7 24 Hagan, James FR Albany State 14.63m 12.74m 3.0 41-09.75
8 276 Smith, Calvin FR Northwestern St. 14.20m 12.64m 2.1 41-05.75
— 143 Rhoulac, Brandon Hpc Elite 16.96m X17.14m 0.6 56-03.00

Event 9 Women Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 153 Phillips, Laura SO Jacksonville 40.50m 41.06m 134-08
2 93 Laughlin, Allyn Florida State Un 41.15m 39.78m 130-06
3 245 Griffin, DeJon JR Northwestern St. 40.68m 39.35m 129-01
4 249 Jordan, Leslie FR Northwestern St. 42.90m 38.64m 126-09
5 5 Carter, Shabreka FR Albany State 39.62m 37.47m 122-11
6 165 Hawthorne, Chiquit JR Kennesaw State 33.00m 35.43m 116-03
7 241 Bratton, Chantel FR Northwestern St. 31.00m 33.83m 111-00
8 10 Horton, Laura FR Albany State 38.40m 33.15m 108-09
9 171 Lumpkin, Jessica SO Kennesaw State 30.35m 32.41m 106-04
10 37 Booker, Takeira FR Florida A&M 44.05m 30.88m 101-04
11 146 Crook, Hillary JR Jacksonville 36.00m 26.74m 87-09

Event 10 Men Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 130 Putnam, Michael Florida State Un 1.83m 56.90m 186-08
2 271 Jones, Corey SR Northwestern St. 53.20m 49.65m 162-11
3 278 Thompson, Buck FR Northwestern St. 50.20m 48.31m 158-06
4 134 Small, Shariff Florida State Un 160.00m 46.09m 151-02
5 204 Strickland, Casey SR Kennesaw State 45.03m 147-09
6 25 Jackson, Will JR Albany State 42.00m 44.04m 144-06
7 345 Brown, Mark Unattached – Flo 1.40m 43.78m 143-08
8 32 Ray, Corey SR Albany State 56.00m 41.73m 136-11
9 28 McCrary, Eric JR Albany State 40.00m 39.66m 130-01
10 132 Rietveld, Pelle Florida State Un 37.16m 121-11
11 275 Redmond, Morgan FR Northwestern St. 41.71m 35.63m 116-11
— 70 Scott, Frank SO Florida A&M 40.94m FOUL
— 194 Kolokilagi, Aymeri SR Kennesaw State 44.95m FOUL
— 74 Washington, Philli SO Florida A&M 35.01m FOUL

Event 11 Women Hammer Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 245 Griffin, DeJon JR Northwestern St. 54.12m 50.52m 165-09
2 79 Coleman, Caila Florida State Un 48.77m 47.79m 156-09
3 168 Irizarry, Jessica JR Kennesaw State 46.00m 150-11
4 146 Crook, Hillary JR Jacksonville 40.50m 40.23m 132-00
5 153 Phillips, Laura SO Jacksonville 40.54m 39.99m 131-02
6 165 Hawthorne, Chiquit JR Kennesaw State 39.97m 39.74m 130-04
7 171 Lumpkin, Jessica SO Kennesaw State 45.79m 37.77m 123-11
8 101 Russel, Lea Florida State Un 39.62m 34.69m 113-10

Event 12 Men Hammer Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 137 Wernke, Matt Florida State Un 1.96m 57.76m 189-06
2 138 Whitfield, Travis Florida State Un 1.89m 55.46m 181-11
3 194 Kolokilagi, Aymeri SR Kennesaw State 47.42m 46.15m 151-05
4 28 McCrary, Eric JR Albany State 50.00m 45.18m 148-03
5 204 Strickland, Casey SR Kennesaw State 43.70m 43.18m 141-08
6 364 Andrews, Trevor Unattached – Flo 43.09m 141-04 42.43
7 25 Jackson, Will JR Albany State 45.00m 43.09m 141-04 42.19
8 19 Brown, Keddrick FR Albany State 42.67m 29.45m 96-07

Event 13 Women Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 168 Irizarry, Jessica JR Kennesaw State 40.72m 46.00m 150-11
2 360 Kohler, Emily Unattached 41.80m 137-02
3 223 McGuire, Ashton JR North Florida 38.87m 37.10m 121-09
4 340 Carr, Amanda Unattached – Flo 34.14m 36.86m 120-11
5 80 Cornell, Amber Florida State Un 37.19m 36.03m 118-02
6 351 Simmons, Erin Florida State Un 34.96m 114-08
7 247 Hudnall, Kimberly SO Northwestern St. 32.71m 33.31m 109-03
8 42 Francis, Ann-Marie JR Florida A&M 37.00m 33.06m 108-05
9 212 Bridges, Andrea FR North Florida 22.50m 73-10
10 180 Wilcox, Jessica FR Kennesaw State 20.25m 66-05
11 220 King, Christina FR North Florida 18.44m 60-06

Event 14 Men Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 125 Howard, Bryan Florida State Un 206.00m 62.73m 205-10
2 132 Rietveld, Pelle Florida State Un 64.00m 61.80m 202-09
3 120 Conrecode, Sean Florida State Un 2.01m 58.95m 193-05
4 268 Heary, Kartemus FR Northwestern St. 50.76m 51.49m 168-11
5 28 McCrary, Eric JR Albany State 50.00m 49.67m 162-11
6 196 Lenane, Blake SR Kennesaw State 46.32m 152-00
7 25 Jackson, Will JR Albany State 41.43m 135-11
8 75 White, Mike JR Florida A&M 44.08m 40.52m 132-11
9 23 Grooms, Jonathan FR Albany State 51.81m 39.36m 129-02

Event 15 Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 93 Laughlin, Allyn Florida State Un 15.24m 15.25m 50-00.50
2 146 Crook, Hillary JR Jacksonville 13.63m 13.92m 45-08.00
3 249 Jordan, Leslie FR Northwestern St. 12.29m 13.01m 42-08.25
4 144 Bromfield, Tiffany JR Jacksonville 12.51m 12.92m 42-04.75
5 153 Phillips, Laura SO Jacksonville 11.98m 12.75m 41-10.00
6 241 Bratton, Chantel FR Northwestern St. 13.85m 12.66m 41-06.50
7 168 Irizarry, Jessica JR Kennesaw State 11.09m 12.15m 39-10.50
8 165 Hawthorne, Chiquit JR Kennesaw State 11.25m 11.63m 38-02.00
9 171 Lumpkin, Jessica SO Kennesaw State 11.70m 11.44m 37-06.50
10 37 Booker, Takeira FR Florida A&M 13.50m 10.83m 35-06.50
11 10 Horton, Laura FR Albany State 10.97m 9.94m 32-07.50
12 5 Carter, Shabreka FR Albany State 10.97m 9.41m 30-10.50

Event 16 Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 130 Putnam, Michael Florida State Un 0.59m 16.10m 52-10.00
2 271 Jones, Corey SR Northwestern St. 17.10m 16.02m 52-06.75
3 278 Thompson, Buck FR Northwestern St. 15.42m 15.03m 49-03.75
4 194 Kolokilagi, Aymeri SR Kennesaw State 15.49m 14.88m 48-10.00
5 275 Redmond, Morgan FR Northwestern St. 14.60m 14.48m 47-06.25
6 26 Jordan, Deron FR Albany State 14.02m 14.15m 46-05.25
7 25 Jackson, Will JR Albany State 13.00m 13.81m 45-03.75
8 19 Brown, Keddrick FR Albany State 13.51m 12.79m 41-11.50
9 28 McCrary, Eric JR Albany State 13.00m 11.83m 38-09.75
— 70 Scott, Frank SO Florida A&M 13.30m FOUL

Event 17 Women 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 150 Kiernan, Louise SO Jacksonville 11.75 11.84 -0.2 1
2 43 Gillis, Ashley SR Florida A&M 11.65 11.85 -0.2 1
3 243 Forest, Anna JR Northwestern St. 12.00 11.87 0.9 2
4 149 Harvey, Natasha SR Jacksonville 11.93 11.88 -0.2 1
5 358 Pughsley, Auja Florida State Un 12.03 -0.2 1
6 42 Francis, Ann-Marie JR Florida A&M 11.70 12.06 -0.2 1
7 12 Moore, Estella SR Albany State 11.60 12.13 -0.2 1
8 15 Senaya, Kaya FR Albany State 11.84 12.27 -0.2 1
9 244 Freeman, Amanda SO Northwestern St. 12.25 12.38 0.9 2
10 41 Forbes, Jesseka SR Florida A&M 11.92 12.39 -0.2 1
11 169 Jackson, Victoria FR Kennesaw State 12.25 12.40 0.9 2
12 255 VanBuren, Shamaigu SO Northwestern St. 12.26 12.49 0.9 2
13 251 Smith, Whitney JR Northwestern St. 12.56 12.50 0.9 2
14 228 Stephens, Keva FR North Florida 12.56 12.78 0.9 2
15 160 Brown, Sandi SR Kennesaw State 12.25 12.87 0.9 2
16 258 Wells, October SR Northwestern St. 12.96 1.4 3
17 53 Story, Tomika FR Florida A&M 12.99 1.4 3
18 39 Davis, Ashante SO Florida A&M 13.08 1.4 3
19 178 Todd, Jenae FR Kennesaw State 13.17 1.4 3
20 54 Suer, Antionette SR Florida A&M 12.68 13.27 1.4 3
21 212 Bridges, Andrea FR North Florida 13.25 13.49 1.4 3

Event 18 Men 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 306 Dix, Walter Unattached 9.96 10.00 -1.1 1
2 311 Hargrett, Chris Unattached 10.12 10.33 -1.1 1
3 363 Edwards, Robin Unattached 10.48 -1.1 1
4 68 McKinzie, Carl JR Florida A&M 10.62 10.64 0.5 2
5 69 Scott, Craig SR Florida A&M 10.58 10.87 0.5 2
6 198 Martinez, Jemir FR Kennesaw State 10.95 10.88 1.3 4
7 310 Griffin, Johnta Unattached 10.60 10.89 0.5 2
8 203 Parks, Kendall FR Kennesaw State 10.95 1.3 4
9 197 Logan, Antonio SO Kennesaw State 10.82 10.96 1.7 3
10 73 Washington, Joe FR Florida A&M 10.48 10.97 -1.1 1
11 312 Harris, Tyronne Unattached 10.60 11.02 0.5 2
12 30 Phillip, Brett FR Albany State 10.71 11.05 1.7 3
13 273 Oyeku, Christopher SO Northwestern St. 11.10 11.25 1.3 4
14 195 Lawson, Khalfani SO Kennesaw State 11.00 11.37 1.3 4
15 208 Wilson, Steven FR Kennesaw State 11.00 11.70 1.3 4
— 143 Rhoulac, Brandon Hpc Elite 10.80 X10.80 1.7 3

Event 19 Women 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 156 Singleton, Unique SO Jacksonville 24.54 24.14 1.0 1
2 43 Gillis, Ashley SR Florida A&M 24.65 24.29 1.0 1
3 291 Clary, Malika Unattached 24.14 24.38 1.0 1
4 150 Kiernan, Louise SO Jacksonville 24.33 24.44 1.0 1
5 254 Tuck, Jessica SR Northwestern St. 25.12 24.81 -0.4 2
6 167 Hines, Shelby FR Kennesaw State 26.26 24.85 -0.8 4
7 42 Francis, Ann-Marie JR Florida A&M 24.89 24.88 -0.4 2
8 210 Anderson, Charisma JR North Florida 24.99 24.91 -0.4 2
9 15 Senaya, Kaya FR Albany State 24.50 24.94 1.0 1
10 162 Davis, Shantela SR Kennesaw State 25.81 25.09 +0.0 3
11 366 Silas, Letitia Unattached 25.27 -0.4 2
12 251 Smith, Whitney JR Northwestern St. 25.58 25.46 -0.4 2
13 41 Forbes, Jesseka SR Florida A&M 25.36 25.48 -0.4 2
14 45 Hulse, Jeanette FR Florida A&M 25.59 25.61 -0.4 2
15 169 Jackson, Victoria FR Kennesaw State 26.00 25.62 +0.0 3
16 357 Johnson, Cinnamon Florida State Un 25.77 1.0 1
17 255 VanBuren, Shamaigu SO Northwestern St. 26.00 25.94 +0.0 3
18 50 Pilliner, Suelyn JR Florida A&M 26.04 -0.8 4
19 160 Brown, Sandi SR Kennesaw State 27.06 26.19 -0.8 4
20 258 Wells, October SR Northwestern St. 26.00 26.54 +0.0 3
21 178 Todd, Jenae FR Kennesaw State 26.00 26.64 +0.0 3
22 226 Rivera, Ava FR North Florida 26.88 26.68 -0.8 4
23 48 Morgan, Philicia SO Florida A&M 24.96 26.77 -0.4 2
24 221 Livingston, Alicen SO North Florida 26.33 27.01 +0.0 3
25 36 Ambroise, Panancy FR Florida A&M 26.59 27.40 -0.8 4

Event 20 Men 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 311 Hargrett, Chris Unattached 20.50 20.89 0.5 1
2 363 Edwards, Robin Unattached 20.94 0.5 1
3 18 Adeshina, Oladipo SR Albany State 21.21 21.19 0.5 1
4 266 Green, Charles JR Northwestern St. 22.50 21.35 0.6 2
5 277 Thomas, Jeremy SO Northwestern St. 22.30 21.57 0.6 2
6 197 Logan, Antonio SO Kennesaw State 22.10 22.02 0.5 1
7 312 Harris, Tyronne Unattached 21.50 22.14 0.5 1
8 198 Martinez, Jemir FR Kennesaw State 22.30 22.18 0.6 2
9 60 Carty, Rennie FR Florida A&M 21.98 22.20 0.6 2
10 310 Griffin, Johnta Unattached 21.78 22.29 0.5 1
11 57 Bolden, Ronald SO Florida A&M 21.56 22.44 0.5 1
12 30 Phillip, Brett FR Albany State 21.80 22.56 0.5 1
13 195 Lawson, Khalfani SO Kennesaw State 23.19 22.81 0.6 2
14 205 Tansey, David FR Kennesaw State 22.67 23.25 0.6 2
15 208 Wilson, Steven FR Kennesaw State 22.99 24.04 0.6 2

Event 21 Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 156 Singleton, Unique SO Jacksonville 54.55 54.33 1
2 103 Simpson, Stephanie Florida State Un 56.19 1
3 147 Davenport, Daniell SO Jacksonville 56.81 56.24 1
4 167 Hines, Shelby FR Kennesaw State 56.50 56.66 1
5 257 Warren, Andrea SO Northwestern St. 57.48 56.94 2
6 366 Silas, Letitia Unattached 57.13 4
7 55 Wright, Latoya SO Florida A&M 59.64 57.46 4
8 289 Barton, Brittney Unattached 57.33 57.63 2
9 45 Hulse, Jeanette FR Florida A&M 56.36 57.64 1
10 145 Brown, Stephanie SO Jacksonville 57.44 58.44 2
11 219 James, SaLydia SO North Florida 57.89 58.46 2
12 356 Chambers, Kayann Florida State Un 58.66 1
13 162 Davis, Shantela SR Kennesaw State 55.57 58.69 1
14 176 Robinson, Brittany FR Kennesaw State 58.50 59.23 3
15 47 Listhrop, Nichola SO Florida A&M 58.57 1:00.01 3
16 48 Morgan, Philicia SO Florida A&M 58.79 1:00.47 3
17 157 Vogler, Amalia FR Jacksonville 58.00 1:00.75 2
18 221 Livingston, Alicen SO North Florida 1:01.60 1:00.90 4
19 226 Rivera, Ava FR North Florida 1:02.44 1:01.61 4
20 52 Shields, Helena FR Florida A&M 59.76 1:01.88 4
21 56 Young, Whitney SR Florida A&M 58.52 1:04.32 3

Event 22 Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 317 Hurtalt, Erison Unattached 45.00 46.19 1
2 303 Chambers, Ricardo Unattached 44.60 46.79 1
3 139 Williams, Kevin Florida State Un 47.00 46.94 1
4 129 O’Connor, Brandon Florida State Un 45.80 47.08 1
5 329 Navarrete, Pablo Unattached 47.00 47.33 2
6 260 Batts, Michael JR Northwestern St. 47.80 47.54 1
7 192 James, Joshua SO Kennesaw State 48.38 48.12 3
8 71 Suber, Stanley SR Florida A&M 47.23 48.25 2
9 207 Verdi, James SO Kennesaw State 48.01 48.61 3
10 368 Destette, Arnaud Unattached 48.82 2
11 308 Dzingai, Brian Unattached 45.90 48.96 2
12 304 Curry, Rafeeq Unattached 49.20 2
13 264 Emery, Jamie SO Northwestern St. 48.00 49.28 3
14 132 Rietveld, Pelle Florida State Un 49.00 49.54 3
15 307 Dorcelin, Moises Unattached 48.00 50.12 3
16 274 Pearson, Chris SR Northwestern St. 48.50 50.30 3
17 18 Adeshina, Oladipo SR Albany State 47.27 50.38 1
18 205 Tansey, David FR Kennesaw State 49.50 50.59 3
19 337 St. Phard, Marcus Unattached 47.50 51.52 2
20 287 Williams, Donald Unat-Albany Stat 49.00 52.76 3
21 206 Thornton, Robert FR Kennesaw State 50.65 53.84 2

Event 23 Women 100 Meter Hurdles
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 149 Harvey, Natasha SR Jacksonville 13.43 13.47 0.3 1
2 353 Flournoy, Valerie Florida State Un 14.27 14.18 0.3 1
3 158 Young, Stacey FR Jacksonville 14.50 14.27 0.3 2
4 2 Birdsong, Shaneka SR Albany State 13.90 14.38 0.3 1
5 17 Wright, Rakedia FR Albany State 14.35 14.39 0.3 2
6 354 Irayizia, Maria Florida State Un 14.44 0.3 2
7 297 Maurer, Lisi Unattached 14.47 0.3 3
8 144 Bromfield, Tiffany JR Jacksonville 14.27 14.50 0.3 2
9 154 Rolle, J’Zotta SO Jacksonville 14.31 14.56 0.3 2
10 227 Stanley, Rachel FR North Florida 15.00 15.16 0.3 3
11 252 Steward, Shanae SR Northwestern St. 14.00 15.23 0.3 1
12 180 Wilcox, Jessica FR Kennesaw State 15.80 15.27 0.3 3
13 295 Janson, Lacy Unattached 15.73 0.3 3
14 220 King, Christina FR North Florida 16.22 16.42 0.3 3
15 212 Bridges, Andrea FR North Florida 15.98 17.16 0.3 3

Event 24 Men 110 Meter Hurdles
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 269 Hill, Michael JR Northwestern St. 14.05 14.01 0.9 1
2 59 Carroll, Demarius JR Florida A&M 14.22 14.29 0.9 1
3 261 Bennett, PJ FR Northwestern St. 14.60 14.49 -0.4 2
4 117 Byrd, Justine Florida State Un 14.40 14.68 0.9 1
5 31 Price, Nehemyah FR Albany State 14.20 14.89 0.9 1
6 184 Easley, Jeremy JR Kennesaw State 15.48 15.26 -0.4 2
7 34 Smiley, Jerome JR Albany State 14.60 15.27 -0.4 2
8 189 Henley, Damarcus FR Kennesaw State 15.80 16.68 -0.4 2
9 68 McKinzie, Carl JR Florida A&M 13.87 16.97 0.9 1
— 203 Parks, Kendall FR Kennesaw State 14.59 FS -0.4 2

Event 25 Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 154 Rolle, J’Zotta SO Jacksonville 1:00.71 1:01.23
2 355 Stuckman, Shannon Florida State Un 1:02.00 1:01.66
3 256 Wallace, Carmen FR Northwestern St. 1:03.62 1:03.22
4 227 Stanley, Rachel FR North Florida 1:02.56 1:04.12
5 172 Mack, Naomi FR Kennesaw State 1:07.30 1:12.10
6 283 Cooler, Kiana Unat-Albany Stat 58.50 1:15.03

Event 26 Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 334 Peterson, Rod Unattached 50.90 52.73 2
2 192 James, Joshua SO Kennesaw State 53.15 53.31 1
3 313 Hartley, Brandon Unattached 53.73 2
4 319 Johnson, Marcus Unattached 52.84 53.98 1
5 126 Jacobs, Andrew Florida State Un 53.80 54.13 1
6 122 Fingado, Mike Florida State Un 54.00 55.07 1
7 369 Malik, Abrighach Unattached 55.12 1
8 128 Lomagistro, Collin Florida State Un 54.20 55.32 1
9 59 Carroll, Demarius JR Florida A&M 55.45 56.51 2
10 269 Hill, Michael JR Northwestern St. 54.80 56.82 1
11 184 Easley, Jeremy JR Kennesaw State 57.65 57.14 2
12 185 Graham, Brian FR Kennesaw State 56.88 57.22 2
13 35 Smith, Durrell FR Albany State 54.00 58.95 1
14 261 Bennett, PJ FR Northwestern St. 57.50 1:05.06 2
15 189 Henley, Damarcus FR Kennesaw State 1:06.87 2

Event 27 Women 4×100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jacksonville ‘A’ 45.70 45.57
1) 147 Davenport, Danielle SO 2) 150 Kiernan, Louise SO
3) 156 Singleton, Unique SO 4) 149 Harvey, Natasha SR
2 Northwestern St. ‘A’ 46.51 45.95
1) 244 Freeman, Amanda SO 2) 259 Williams, Jazmen JR
3) 254 Tuck, Jessica SR 4) 243 Forest, Anna JR
3 Florida A&M ‘A’ 45.12 46.44
1) 42 Francis, Ann-Marie JR 2) 43 Gillis, Ashley SR
3) 41 Forbes, Jesseka SR 4) 38 Cunningham, LaKendra SR
4 Kennesaw State ‘A’ 47.94 47.61
1) 169 Jackson, Victoria FR 2) 160 Brown, Sandi SR
3) 162 Davis, Shantela SR 4) 167 Hines, Shelby FR
5 North Florida ‘A’ 47.46 48.31
1) 216 DelBovo, Anne JR 2) 219 James, SaLydia SO
3) 228 Stephens, Keva FR 4) 210 Anderson, Charisma JR
6 Florida A&M ‘B’ 45.70 49.19
1) 56 Young, Whitney SR 2) 48 Morgan, Philicia SO
3) 46 Johnson, Sansea FR 4) 53 Story, Tomika FR
7 Albany State ‘A’ 51.35

Event 28 Men 4×100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Northwestern St. ‘A’ 41.41 41.06
1) 260 Batts, Michael JR 2) 264 Emery, Jamie SO
3) 277 Thomas, Jeremy SO 4) 266 Green, Charles JR
2 Florida A&M ‘A’ 40.10 41.33
1) 73 Washington, Joe FR 2) 69 Scott, Craig SR
3) 60 Carty, Rennie FR 4) 68 McKinzie, Carl JR
3 Kennesaw State ‘A’ 41.93 41.65
1) 198 Martinez, Jemir FR 2) 197 Logan, Antonio SO
3) 203 Parks, Kendall FR 4) 207 Verdi, James SO

Event 29 Women 4×400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Northwestern St. ‘A’ 3:45.89 3:46.63
1) 242 Flowers, Samantha SR 2) 248 Iheanacho, Phyllis JR
3) 257 Warren, Andrea SO 4) 256 Wallace, Carmen FR
2 North Florida ‘A’ 3:56.50 3:57.29
1) 215 Conrad, Kayla FR 2) 227 Stanley, Rachel FR
3) 210 Anderson, Charisma JR 4) 219 James, SaLydia SO
3 Kennesaw State ‘A’ 3:55.11 4:00.49
1) 176 Robinson, Brittany FR 2) 162 Davis, Shantela SR
3) 172 Mack, Naomi FR 4) 167 Hines, Shelby FR
4 Kennesaw State ‘B’ 4:04.00 4:03.01
1) 160 Brown, Sandi SR 2) 169 Jackson, Victoria FR
3) 178 Todd, Jenae FR 4) 177 Stinson, LaKeshia JR
5 Jacksonville ‘A’ 4:02.00 4:06.59
1) 144 Bromfield, Tiffany JR 2) 157 Vogler, Amalia FR
3) 158 Young, Stacey FR 4) 155 Saxton, Tiffanie JR
6 North Florida ‘B’ 4:08.00 4:18.15
1) 224 Moore, Evelyn SR 2) 225 Ragland, Laura FR
3) 211 Baumann, Brooke FR 4) 218 Heasley, Erin FR

Event 30 Men 4×400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Florida State University ‘A’ 3:04.02
1) 139 Williams, Kevin 2) 116 Borlee, Kevin
3) 129 O’Connor, Brandon 4) 115 Borlee, Jonathan
2 Unattached ‘A’ 3:14.18
1) 308 Dzingai, Brian 2) 317 Hurtalt, Erison
3) 329 Navarrete, Pablo 4) 304 Curry, Rafeeq
3 Kennesaw State ‘A’ 3:12.50 3:16.18
1) 192 James, Joshua SO 2) 186 Grass, Daniel FR
3) 205 Tansey, David FR 4) 207 Verdi, James SO
4 Florida A&M ‘A’ 3:15.00 3:16.59
1) 66 Lee, Daquam SO 2) 64 Johnson, Alphonzo SO
3) 57 Bolden, Ronald SO 4) 71 Suber, Stanley SR
5 Unattached ‘B’ 3:21.50
6 Northwestern St. ‘A’ 3:08.21 3:23.71
1) 260 Batts, Michael JR 2) 264 Emery, Jamie SO
3) 277 Thomas, Jeremy SO 4) 266 Green, Charles JR
7 Kennesaw State ‘B’ 3:20.00 3:29.32
1) 197 Logan, Antonio SO 2)
3) 185 Graham, Brian FR 4) 183 Catalano, Gianni SO
— Florida State University ‘B’ DNF

Event 31 Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 98 McShine, Pilar Florida State Un 2:07.00 2:05.48
2 148 Deal, Alyssa JR Jacksonville 2:15.00 2:14.92
3 211 Baumann, Brooke FR North Florida 2:17.50 2:17.37
4 99 Ness, Emily Florida State Un 2:17.00 2:19.47
5 82 Danso, Keesha Florida State Un 2:17.00 2:20.16
6 214 Chong, Sianne SO North Florida 2:18.46 2:20.29
7 225 Ragland, Laura FR North Florida 2:20.00 2:20.41
8 224 Moore, Evelyn SR North Florida 2:18.66 2:21.77
9 38 Cunningham, LaKend SR Florida A&M 2:16.01 2:22.35
10 151 Klungtveit, Susann FR Jacksonville 2:25.00 2:23.07
11 52 Shields, Helena FR Florida A&M 2:17.47 2:24.16
12 164 Gibson, Kristen SO Kennesaw State 2:19.85 2:24.99
13 163 German, Caitlin JR Kennesaw State 2:20.50 2:25.02
14 181 Wolcott, Soibhan JR Kennesaw State 2:18.25 2:26.82
15 90 Hillis, Jen Florida State Un 2:18.00 2:29.87
16 155 Saxton, Tiffanie JR Jacksonville 2:22.92 2:30.28
17 51 Ransom, Kelle SO Florida A&M 2:26.51 2:36.62
18 361 Walker, Briana Florida State Un 2:25.00 2:37.00
19 87 Halila, Arica Florida State Un 2:32.00 2:38.59
20 92 Kenna, Nicole Florida State Un 2:32.00 2:52.12

Event 32 Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 320 Krumins, Andrew Unattached 1:48.50 1:50.66
2 121 Duby, Nathan Florida State Un 1:50.00 1:50.87
3 66 Lee, Daquam SO Florida A&M 1:52.00 1:51.15
4 233 Dickerson, Cameron FR North Florida 1:54.80 1:52.56
5 183 Catalano, Gianni SO Kennesaw State 1:53.25 1:54.12
6 133 Silva, Danny Florida State Un 1:54.00 1:55.16
7 187 Guntner, Michael SO Kennesaw State 1:56.75 1:57.64
8 343 Braman, Tyler Unattached – Flo 1:54.00 1:58.12
9 186 Grass, Daniel FR Kennesaw State 1:54.00 1:59.37
10 279 Williams, Breshon FR Northwestern St. 2:00.10 2:01.25
11 209 Witczak, Piotr SO Kennesaw State 1:55.65 2:01.65
12 33 Searcy, Akevious SR Albany State 1:56.00 2:02.07
13 206 Thornton, Robert FR Kennesaw State 1:57.80 2:08.55

Event 33 Women 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 298 Parker, Barbara Unattached 4:10.00 4:13.46
2 82 Danso, Keesha Florida State Un 4:40.00 4:45.61
3 151 Klungtveit, Susann FR Jacksonville 4:48.00 4:45.96
4 218 Heasley, Erin FR North Florida 4:48.00 4:50.85
5 99 Ness, Emily Florida State Un 4:40.00 4:51.38
6 47 Listhrop, Nichola SO Florida A&M 4:54.58
7 215 Conrad, Kayla FR North Florida 4:58.00 4:56.64
8 181 Wolcott, Soibhan JR Kennesaw State 4:57.80 5:00.24
9 164 Gibson, Kristen SO Kennesaw State 4:57.13 5:00.55
10 342 Taylor, Kara Unattached – Flo 5:05.00 5:05.79
11 97 McArdle, Bree Florida State Un 4:40.00 5:06.31
12 293 Eskildsen, Ilea Unattached 4:45.00 5:06.43
13 161 Charles, Katie JR Kennesaw State 5:15.00 5:10.61
14 163 German, Caitlin JR Kennesaw State 5:00.13 5:13.21
15 90 Hillis, Jen Florida State Un 5:00.00 5:13.94
16 361 Walker, Briana Florida State Un 5:12.00 5:17.11
17 175 Reilly, Britany JR Kennesaw State 5:05.75 5:20.32
18 152 Midden, Kelli FR Jacksonville 4:47.53 5:20.61
19 250 Perkins, Lawana FR Northwestern St. 5:17.09 5:23.80
20 87 Halila, Arica Florida State Un 5:12.00 5:25.07
21 51 Ransom, Kelle SO Florida A&M 5:34.20
22 92 Kenna, Nicole Florida State Un 5:12.00 5:38.19
— 98 McShine, Pilar Florida State Un 4:23.00 DNF

Event 34 Men 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 281 Sullivan, Kevin Reebok 3:39.00 3:42.43
2 367 Norton, Harry Unattached 3:44.00 3:45.32
3 237 Pearce, Will JR North Florida 3:51.00 3:48.81
4 318 Jesensky, Kenny Unattached 3:47.00 3:53.80
5 183 Catalano, Gianni SO Kennesaw State 4:05.80 3:58.41
6 326 Mahieu, Justin Unattached 3:49.00 3:59.51
7 209 Witczak, Piotr SO Kennesaw State 3:53.25 4:02.55
8 323 Libois, Donovan Unattached 4:02.00 4:03.52
9 324 Linel, Jerome Unattached 4:05.00 4:04.11
10 186 Grass, Daniel FR Kennesaw State 4:00.50 4:04.89
11 200 Murray, Steven SO Kennesaw State 4:07.86 4:07.94
12 314 Hausman, Thomas Unattached 4:05.00 4:10.12
13 238 Sinbine, Craig JR North Florida 4:08.00 4:10.63
14 193 Johnson, Michael Kennesaw State 4:16.64
15 187 Guntner, Michael SO Kennesaw State 4:10.35 4:18.27
16 76 Williams, Paul FR Florida A&M 4:10.00 4:18.78
17 263 Dischler, Dusty SO Northwestern St. 4:19.00 4:22.11
18 201 Ndungu, Maxwell SR Kennesaw State 4:12.75 4:26.21

Event 35 Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 100 Quick, Amanda Florida State Un 9:59.00 10:06.05
2 299 Tecco, Angela Unattached 10:15.00 10:12.71
3 84 Gibson, Kacey Florida State Un 9:59.00 10:19.64
4 225 Ragland, Laura FR North Florida 10:30.00 10:34.51
5 83 Dunn, Jennifer Florida State Un 9:59.00 10:36.85
6 170 Jaime, Lorena SR Kennesaw State 11:12.15 11:28.31
7 246 Hershberger, Court SO Northwestern St. 11:58.11 11:54.63

Event 36 Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 347 Fout, Mike Unattached – Flo 8:05.00 8:30.03
2 182 Burley, Scott SR Kennesaw State 8:36.10 8:30.94
3 127 Lakritz, Jason Florida State Un 8:20.00 8:38.79
4 190 Holmes, Travis FR Kennesaw State 8:56.20 8:57.30
5 344 Brooks, Jacob Unattached – Flo 8:30.00 8:57.92
6 236 Palmer, Sammy JR North Florida 9:10.00 8:58.48
7 239 Strasser, Mike FR North Florida 9:04.11 9:00.61
8 77 Winters, Shuaib FR Florida A&M 9:00.00 9:03.10
9 136 Sunseri, Nick Florida State Un 8:30.00 9:05.10
10 272 McReynolds, Nathan SO Northwestern St. 9:08.00 9:05.83
11 348 Huckaby, David Unattached – Flo 8:30.00 9:06.41
12 188 Hay, Alex SO Kennesaw State 9:15.20 9:12.29
13 232 Canfield, Patrick SR North Florida 9:15.00 9:16.01
14 238 Sinbine, Craig JR North Florida 9:15.00 9:25.22
15 231 Brown, Josh FR North Florida 9:25.00 9:30.09
16 263 Dischler, Dusty SO Northwestern St. 9:26.00 9:57.51

Event 37 Women 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 362 Stackhouse, Julie Unat-North Flori 18:00.00 18:09.91
2 293 Eskildsen, Ilea Unattached 18:55.00 18:26.64
3 294 Harvey, Karen Unattached 19:00.00 18:31.57
4 175 Reilly, Britany JR Kennesaw State 18:45.00 18:38.79
5 11 Lee, Llonisha SR Albany State 20:00.00 19:28.56
6 91 Kelly, Meredith Florida State Un 19:00.00 20:06.68
7 51 Ransom, Kelle SO Florida A&M 20:08.02
8 104 Skillen, Amanda Florida State Un 20:20.00 20:32.86
9 7 Crystal, Leamon SO Albany State 20:15.00 21:17.56
10 78 Calhoun, Ashley Florida State Un 21:30.00 21:27.63
11 13 Nelson, Amber FR Albany State 21:00.00 22:16.56
— 3 Brinston, E’Mosha FR Albany State DNF

Event 38 Men 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 200 Murray, Steven SO Kennesaw State 15:26.11 15:52.04
2 193 Johnson, Michael Kennesaw State 16:00.16
3 335 Rego, Chris Unattached 15:30.00 16:10.97
4 315 Hough, Chris FR Unattached 16:10.00 16:26.49
5 331 Ograss, PJ Unattached 16:10.00 16:44.44
6 201 Ndungu, Maxwell SR Kennesaw State 15:57.19 16:47.91
7 27 Machooka, Daniel FR Albany State 15:00.00 17:14.79
8 20 Brown, Tony FR Albany State 16:00.00 17:59.90

Event 39 Women 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 109 Willemse, Lydia Florida State Un 6:37.00 6:33.28
2 230 Villemaire, Jessic JR North Florida 7:45.00 7:43.11
3 170 Jaime, Lorena SR Kennesaw State 7:48.52 7:53.64
4 161 Charles, Katie JR Kennesaw State 8:00.00 8:01.39
5 246 Hershberger, Court SO Northwestern St. 8:14.14

Event 40 Men 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 359 Andrews, Trey Florida State Un 5:50.00 5:57.89
2 182 Burley, Scott SR Kennesaw State 6:00.00 6:05.33
3 365 Esteban, Johnathan FR North Florida 6:05.00 6:10.09
4 190 Holmes, Travis FR Kennesaw State 6:09.11 6:14.88
5 188 Hay, Alex SO Kennesaw State 6:22.00 6:29.77
6 272 McReynolds, Nathan SO Northwestern St. 6:20.00 6:34.16

Related Articles