June 17, 2004 - by

sports_m-swim_stats_2004-2005_results2004garnetvgold




Recap



Licensed to Florida State University Hy-Tek’s Meet Manager 9/18/2004 11:08 AM
Garnet vs. Gold Meet – 9/18/2004
Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Fsu Gold ‘A’ 4:00.51 11
1) Skaggs, Kate 2) How, Lisa
3) Breen, Emily 4) Zemina, Kayce
30.03 1:01.89 1:33.14 2:09.51 2:35.45 3:06.58 3:31.72 4:00.51
2 Fsu Garnet ‘A’ 4:01.87 4
1) Rademacher, Stacy 2) Brick, Lauren
3) Stevens, Brittany 4) King, Abbie
28.72 58.97 2:36.48 3:07.82 3:32.49 4:01.87

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Fsu Gold ‘A’ 3:27.61 11
1) Powell, Ian 2) Jamerson, Billy
3) Averett, Michael 4) Denton, Edward
25.51 52.60 1:19.09 1:49.77 2:12.92 2:40.84 3:03.06 3:27.61
2 Fsu Garnet ‘A’ 3:28.65 4
1) Vythoulkas, Chris 2) Erben, Paul
3) Roycik, Joel 4) Kennon, Alex
24.87 51.61 1:19.31 1:50.79 2:14.07 2:41.63 3:03.68 3:28.65

Event 3 Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Leach, Angie GOLD 17:56.58 9
30.59 1:02.75 1:34.98 2:07.07 2:39.26 3:11.71 3:44.42 4:16.98
4:49.24 5:21.93 5:54.33 6:26.84 6:59.47 7:32.18 8:05.12 8:38.11
9:11.18 9:44.20 10:17.08 10:49.87 11:22.89 11:55.84 12:28.75 13:01.80
13:34.63 14:07.70 14:40.70 15:13.69 15:46.64 16:19.48 16:52.17 17:24.78
17:56.58
2 Hatfield, Elise GARNT 18:42.37 4
30.86 1:03.20 1:35.62 2:08.01 2:41.01 3:14.02 3:47.40 4:20.59
4:54.28 5:27.93 6:01.92 6:35.81 7:10.17 7:44.24 8:18.63 8:52.95
9:27.23 10:01.83 10:36.43 11:11.17 11:46.17 12:20.71 12:55.29 13:29.89
14:05.34 14:40.23 15:14.89 15:49.78 16:24.66 16:59.54 17:34.36 18:09.21
18:42.37

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Oxford, Kristin GARNT 1:55.26 9
26.82 55.55 1:25.34 1:55.26
2 Gajda, Renee GOLD 1:56.63 4
27.08 56.35 1:25.97 1:56.63

Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Irvin, Brett GOLD 1:45.24 9
24.57 51.51 1:18.62 1:45.24
2 Ribeiro, Alan GARNT 1:45.31 4
25.07 52.56 1:19.14 1:45.31
3 Connor, Stephan GOLD 1:47.69 3
25.13 52.48 1:19.92 1:47.69
4 Nicholls, Mark GARNT 1:50.08 2
25.52 52.81 1:21.25 1:50.08

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Woodard, Leah GOLD 24.31 9
2 Ellis, Carrie GARNT 24.71 4
3 King, Abbie GARNT 24.80 3
4 Breen, Emily GOLD 24.91 2
5 Metka, Katie GARNT 25.02 1
6 Zemina, Kayce GOLD 25.53
7 Brick, Lauren GARNT x25.60
8 Whitehurst, Keri GOLD x26.41

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Roycik, Joel GARNT 21.57 9
2 Averett, Michael GOLD 21.66 4
3 Denton, Edward GOLD 21.92 3
4 Vythoulkas, Chris GARNT 22.23 2
5 Kennon, Alex GARNT 22.28 1
6 Hammond, Matt GOLD 22.42
7 Ellis, David GARNT x22.87

Event 9 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 How, Lisa GOLD 2:10.19 9
28.18 1:03.21 1:40.37 2:10.19
2 Kenney, Lindsay GARNT 2:11.45 4
28.85 1:01.58 1:40.85 2:11.45
3 Kenney, Laura GARNT 2:14.28 3
28.85 1:02.80 1:43.24 2:14.28
4 Hudak, Courtney GOLD 2:20.43 2
30.32 1:05.27 1:48.40 2:20.43

Event 10 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Keeling, Danny GOLD 1:56.97 9
25.03 54.98 1:28.75 1:56.97
2 Jamerson, Billy GOLD 2:01.84 4
26.31 56.14 1:30.64 2:01.84
3 Bishop, Tommy GARNT 2:04.57 3
26.72 59.84 1:35.09 2:04.57
4 Erben, Paul GARNT 2:07.02 2
28.28 1:02.24 1:36.94 2:07.02

Event 13 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 How, Lisa GOLD 2:07.31 9
29.10 1:01.97 1:35.20 2:07.31
2 Kenney, Lindsay GARNT 2:09.63 4
29.59 1:02.48 1:35.86 2:09.63
3 Stevens, Brittany GARNT 2:12.97 3
29.17 1:02.85 1:37.27 2:12.97

Event 14 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Roof, Steve GARNT 1:57.01 9
26.47 56.38 1:27.17 1:57.01
2 Keeling, Danny GOLD 1:57.10 4
26.88 57.18 1:27.46 1:57.10
3 Nicholls, Mark GARNT 1:58.18 3
27.16 57.11 1:27.43 1:58.18
4 Burke, Brendon GOLD 2:05.52 2
27.67 58.64 1:31.37 2:05.52

Event 15 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Woodard, Leah GOLD 52.00 9
25.30 52.00
2 Ellis, Carrie GARNT 53.25 4
26.08 53.25
3 Metka, Katie GARNT 54.92 3
26.51 54.92
4 Zemina, Kayce GOLD 55.06 2
26.49 55.06
5 King, Abbie GARNT 55.25 1
26.66 55.25
6 Whitehurst, Keri GOLD 57.07
27.56 57.07

Event 16 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Roycik, Joel GARNT 47.23 9
22.81 47.23
2 Denton, Edward GOLD 47.44 4
23.45 47.44
3 Averett, Michael GOLD 48.01 3
23.47 48.01
4 Irvin, Brett GOLD 48.57 2
23.49 48.57
5 Kennon, Alex GARNT 48.63 1
23.87 48.63
6 Hammond, Matt GOLD x49.30
23.61 49.30
7 Castro, Andrew GARNT 50.16
24.08 50.16
8 Ellis, David GARNT x50.45
24.24 50.45

Event 17 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Rademacher, Stacy GARNT 2:07.31 9
30.63 1:02.79 1:35.18 2:07.31
2 Breen, Emily GOLD 2:09.38 4
31.25 1:03.72 1:36.53 2:09.38
3 Kenney, Laura GARNT 2:13.20 3
32.02 1:05.52 1:39.42 2:13.20
4 Hudak, Courtney GOLD 2:15.61 2
32.84 1:06.63 1:41.33 2:15.61

Event 18 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Powell, Ian GOLD 1:52.65 9
26.58 54.93 1:23.68 1:52.65
2 Vythoulkas, Chris GARNT 1:56.60 4
27.55 56.61 1:26.45 1:56.60
3 Heine, Jared GARNT 1:58.00 3
27.10 56.27 1:26.86 1:58.00

Event 19 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Oxford, Kristin GARNT 5:10.02 9
29.65 1:01.29 1:33.28 2:05.33 2:37.45 3:08.11 3:38.77 4:09.36
4:39.86 5:10.02
2 Gajda, Renee GOLD 5:15.48 4
29.92 1:01.13 1:32.51 2:03.84 2:35.51 3:07.05 3:38.36 4:10.18
4:42.99 5:15.48
3 Leach, Angie GOLD 5:21.54 3
30.61 1:02.65 1:34.90 2:07.19 2:38.75 3:10.51 3:43.03 4:15.83
4:49.04 5:21.54
4 Hatfield, Elise GARNT 5:33.14 2
31.07 1:03.90 1:37.01 2:10.73 2:44.33 3:18.20 3:51.83 4:26.26
5:00.06 5:33.14

Event 20 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Roof, Steve GARNT 4:43.35 9
25.65 53.68 1:22.52 1:51.91 2:21.28 2:50.30 3:19.36 3:48.45
4:16.55 4:43.35
2 Young, Kyle GOLD 4:43.41 4
26.10 54.46 1:23.00 1:52.32 2:21.33 2:50.25 3:19.31 3:48.20
4:16.40 4:43.41
3 Bishop, Tommy GARNT 4:51.87 3
26.68 55.71 1:25.41 1:54.97 2:23.97 2:53.03 3:22.50 3:52.24
4:22.43 4:51.87
4 Ribeiro, Alan GARNT 4:54.43 2
27.23 56.62 1:26.58 1:56.74 2:26.64 2:56.29 3:25.62 3:55.25
4:25.19 4:54.43
5 Connor, Stephan GOLD 4:57.43 1
26.96 56.44 1:26.36 1:56.50 2:26.84 2:57.63 3:28.47 3:59.44
4:28.33 4:57.43
6 Langsett, Bobby GOLD 4:59.94
25.89 55.23 1:25.40 1:55.73 2:26.46 2:57.58 3:28.04 3:59.44
4:29.73 4:59.94
7 Skaggs, Andrew GOLD x5:10.96
28.86 1:00.30 1:31.84 2:03.45 2:34.83 3:06.15 3:37.36 4:08.62
4:39.87 5:10.96

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jamerson, Billy GOLD 2:08.51 9
28.46 1:01.12 1:34.09 2:08.51
2 Erben, Paul GARNT 2:13.37 4
29.84 1:03.58 1:38.45 2:13.37
3 Keeling, Danny GOLD 2:20.99 3
31.46 1:07.42 1:43.57 2:20.99

Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Fsu Gold ‘A’ 3:35.21 11
1) Breen, Emily 2) Woodard, Leah
3) Zemina, Kayce 4) Gajda, Renee
26.27 53.72 1:18.50 1:45.39 2:11.21 2:40.54 3:06.61 3:35.21
2 Fsu Garnet ‘A’ 3:40.35 4
1) Ellis, Carrie 2) King, Abbie
3) Stevens, Brittany 4) Kenney, Lindsay
26.18 53.71 1:19.50 1:48.91 2:14.91 2:44.42 3:11.13 3:40.35
3 Fsu Garnet ‘B’ 3:42.46 2
1) Oxford, Kristin 2) Metka, Katie
3) Rademacher, Stacy 4) Kenney, Laura
26.79 54.40 1:20.75 1:49.25 2:15.82 2:44.62 3:12.22 3:42.46
4 Fsu Gold ‘B’ 3:45.09
1) Whitehurst, Keri 2) Skaggs, Kate
3) Leach, Angie 4) How, Lisa
27.47 57.04 1:23.60 1:52.98 2:21.26 2:51.32 3:17.23 3:45.09

Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Fsu Gold ‘A’ 3:10.31 11
1) Hammond, Matt 2) Averett, Michael
3) Denton, Edward 4) Irvin, Brett
23.78 49.27 1:12.02 1:36.94 1:59.12 2:23.38 2:41.59 3:10.31
2 Fsu Garnet ‘A’ 3:11.14 4
1) Vythoulkas, Chris 2) Roycik, Joel
3) Kennon, Alex 4) Castro, Andrew
23.36 47.80 1:09.77 1:34.68 1:57.32 2:22.35 2:45.44 3:11.14
3 Fsu Gold ‘B’ 3:20.77 2
1) Powell, Ian 2) Langsett, Bobby
3) Connor, Stephan 4) Jamerson, Billy
23.38 48.47 1:04.69 1:36.87 2:01.61 2:28.86 2:52.94 3:20.77
4 Fsu Gold ‘C’ x3:25.76
1) Young, Kyle 2) Burke, Brendon
3) Keeling, Danny 4) Skaggs, Andrew
24.40 50.69 1:14.47 1:41.54 2:05.65 2:31.83 2:48.44 3:25.76
5 Fsu Garnet ‘B’ 3:29.48
1) Ellis, David 2) Ribeiro, Alan
3) Roof, Steve 4) Nicholls, Mark
26.73 54.43 1:10.07 1:46.99 2:11.54 2:38.58 3:02.89 3:29.48

Event 27 Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bishop, Tommy GARNT 16:10.34 9
2 Young, Kyle GOLD 16:15.34 4
3 Roof, Steve GARNT 16:45.01 3
4 Langsett, Bobby GOLD 17:00.52 2
5 Skaggs, Andrew GOLD 17:37.40 1

Related Articles