June 26, 2006 - by
Track & Field National Championship Photo Gallery and Season Accolades

June 26, 2006


Tallahassee, Fla. – The Florida State men’s and women’s track and field teams celebrated a national championships and Top 15 finish at the 2006 NCAA Outdoor Track and Field Championships.

Here are just a few pictures from the celebration at the 2006 NCAA Outdoor Track and Field Championships.

Special thanks to Lisa Grossman who contributed pictures from the trip.

Photo Gallery 1

Photo Gallery 2

Photo Gallery 3

Here’s a list of accolades from the season.

2006 Men’s Track and Field Team

ACC and NCAA Team Results
2006 Atlantic Coast Conference Men’s Indoor Track and Field Team Champions

2006 Atlantic Coast Conference Men’s Outdoor Track and Field Team Champions
2006 NCAA East Region Track and Field Team Champions

Third place – NCAA Indoor Track and Field National Championships (Highest indoor team finish at NCAA Indoor National Championships in program history)
2006 NCAA Outdoor Track and Field National Champions (First time in program history, first ACC school to win national track title)

National Champions (5)
Walter Dix, Indoor and Outdoor 200m Dash
Garrett Johnson, Indoor and Outdoor Shot Put
Rafeeq Curry, Outdoor Triple Jump

All-Americans
Outdoor (7 athletes, 10 honors)
Michael Ray Garvin, 200m, eighth place
Ricardo Chambers, 400m, second place
Walter Dix, 100m, second place
Walter Dix, 200m, first place
Rafeeq Curry, Triple jump, first place
Rafeeq Curry, Long jump, sixth place
Garrett Johnson, Shot put, first place
Garrett Johnson, Discus, fifth place
Tom Lancashire, 1500m, second place
Andrew Lemoncello, 3000m steeplechase, fourth place

Indoor (5 student-athletes, 6 honors)
Greg Bolden, 60m, seventh place
Rafeeq Curry, Triple jump, third place
Walter Dix, 60m, first place
Walter Dix, 200m, second place
Garrett Johnson, Shot put, first place
Tom Lancashire, Mile run, fourth place

Region Champions (5)
Garrett Johnson, Shot put
Ricardo Chambers, 400m
Walter Dix, 200m
Andrew Lemoncello, 3000m steeplechase
4x100m relay (Greg Bolden, Ronald Wright, Michael Ray Garvin, Cedric Nabe)

All-Region Team
Johnta Griffin, Long jump, third place
Garrett Johnson, Shot put, first place
Garrett Johnson, Discus, third place
Rafeeq Curry, Triple jump, second place
Tom Lancashire, 1500m, fifth place
Greg Bolden, 100m, fifth place
Walter Dix, 100m, second place
Walter Dix, 200m, first place
Michael Ray Garvin, 200m, fourth place
Andrew Lemoncello, 3000m steeplechase, first place
4x100m relay (Greg Bolden, Ronald Wright, Michael Ray Garvin, Cedric Nabe)

ACC Weaver-James-Corrigan Postgraduate Scholarship Award
Andrew Diakos, Redshirt senior thrower
Garrett Johnson, Redshirt junior thrower

Player of the Year Honors
Ricardo Chambers, Atlantic Coast Conference Indoor Men’s Track and Field Performer of the Year
Rafeeq Curry, Atlantic Coast Conference Outdoor Men’s Track and Field Performer of the Year
Garrett Johnson, 2006 USTFCCCA Outdoor South District Field Athlete of the Year
Garrett Johnson, 2006 USTFCCCA Outdoor East Region Field Athlete of the Year
Garrett Johnson, 2006 USTFCCCA Outdoor Co-Field Athlete of the Year

ACC Champions
Outdoor
Ricardo Chambers, 400m
Rafeeq Curry, Triple and Long jump
Garrett Johnson, Shot put
Tom Lancashire, 1500m
Andrew Lemoncello, 3000m steeplechase
Indoor
Greg Bolden, 60m
Ricardo Chambers, 200m
Ricardo Chambers, 400m
Rafeeq Curry, Triple jump
Garrett Johnson, Shot put
Tom Lancashire, Mile run
Andrew Lemoncello, 3000m
Andrew Lemoncello, 5000m

All-ACC Honors
Outdoor
Shawn Allen, High jump, third place
Greg Bolden, 100m, second place
Ricardo Chambers, 400m, first place
Rafeeq Curry, Triple jump, first place
Rafeeq Curry, Long jump, first place
Michael Ray Garvin, 100m, first place
Javier Garcia-Tunon, 400m hurdles, second place
Johnta Griffin, Triple jump, third place
Matt Hurley, Pole vault, third place
Garrett Johnson, Shot put, first place
Garrett Johnson, Discus, third place
Tom Lancashire, 1500m, first place
Andrew Lemoncello, 3000m steeplechase, first place
Tommy Noyes, 800m, second place
Indoor
Greg Bolden, 60m, first place
Ricardo Chambers, 200m, first place
Ricardo Chambers, 400m, first place
Rafeeq Curry, Triple jump, first place
Rafeeq Curry, Long jump, third place
Johnta Griffin, Long jump, second place
Garrett Johnson, Shot put, first place
Andrew Lemoncello, 3000m, first place
Andrew Lemoncello, 5000m, first place
Tom Lancashire, Mile run, first place
Tommy Noyes, 800m, third place

ACC Championships Meet Records
Ricardo Chambers, 400m, 45.93
Garrett Johnson, Shot put, 66’2.25″ (20.17m)

ACC Coach of the Year Honors
Bob Braman, 2006 Atlantic Coast Conference Indoor and Outdoor Men’s Track and Field Coach of the Year

National Coach of the Year Honors
Bob Braman, 2006 USTFCCCA Outdoor Track and Field Coach of the Year

Regional Coach of the Year Honors
Bob Braman, 2006 USTFCCCA Indoor South Region Track and Field Coach of the Year
Bob Braman, 2006 USTFCCCA Outdoor South District Coach of the Year
Bob Braman, 2006 USTFCCCA Outdoor East Region Coach of the Year

Other Special Individual/Team Awards
Walter Dix, Ft. Lauderdale Sun-Sentinel College Athlete of the Year
Garrett Johnson, Rhodes Scholar

Academic Honors
Garrett Johnson, ESPN The Magazine Academic University Player of the Year (top academic and athletic honor)
Garrett Johnson, ESPN The Magazine Academic All-American
Javier Garcia-Tunon, ESPN The Magazine Academic All-American
Tom Lancashire, ESPN The Magazine Academic All-American
Andrew Lemoncello, ESPN The Magazine Academic All-District III

2006 Florida State Women’s Team

ACC and NCAA Team Results
Third place – Atlantic Coast Conference Women’s Indoor Track and Field Championships
T15th – NCAA Indoor Track and Field National Championships
Second place – Atlantic Coast Conference Women’s Outdoor Track and Field Championships
T14th – NCAA Outdoor Track and Field National Championships

National Championships
Lacy Janson, Outdoor Pole Vault

All-Americans (4 athletes, 6 honors)
Lacy Janson, Indoor and Outdoor Pole vault
Natalie Hughes, Mile run and 1500m run
Alyce Williams, Outdoor Triple jump
LaKendra McColumn, 400m hurdles

Region Champions
Lacy Janson, Pole vault

NCAA East Region Team
Lacy Janson, Pole vault, first place
4x400m relay, third place (Alycia Williams, India Pettus, Kandia Batchelor, Evelyne-Cynthia Niako)
Natalie Hughes, 1500m, second place
LaKendra McColumn, 400m hurdles, fourth place
Evelyne-Cynthia Niako, 200m, third place

ACC Weaver-James-Corrigan Postgraduate Scholarship Award
LaKendra McColumn

ACC Championships Meet Records
Lacy Janson, Indoor and Outdoor Pole vault

ACC Champions
Lacy Janson, Indoor and Outdoor Pole vault
Natalie Hughes, 1500m
Barbara Parker, 3000m steeplechase, first place
4x400m Relay, 3:37.15

ACC Outdoor Freshman of the Year
Lydia Willemse

All-ACC Honors
Outdoor
Kim Adams, 4x400m relay, first place
Kandia Batchelor, 4x400m relay, first place
Natalie Hughes, 1500m, first place
Lacy Janson, Pole vault, first place
LaKendra McColumn, 400m hurdles, second place
Evelyne-Cynthia Niako, 200m, third place
Barbara Parker, 3000m steeplechase, first place
India Pettus, 4x400m relay, first place
Sarah Reed, Shot put, third place
Lydia Willemse, 3000m steeplechase, second place
Alycia Williams, 4x400m relay, first place

Indoor
Natalie Hughes, Mile run, second place
Natalie Hughes, Distance Medley Relay, first place
Lacy Janson, Pole vault, first place
Susan Kuijken, Distance Medley Relay, first place
Barbara Parker, Distance Medley Relay, first place
Hshkeni Richemond, Distance Medley Relay, first place

Academic Honors
Lacy Janson, ESPN The Magazine Academic All-American

Related Articles