June 17, 2014 - by

trads_fsu-trads-hall-induct


NAMEYEARSPORT
Dr. Katherine Montgomery1977Administrator / President of Athletic Association
Ken Misner1977Men’s Track
J.K. “Bud” Kennedy1977Men’s Basketball Coach
Dave Cowens1977Men’s Basketball
Dr. Coyle E. Moore1977Administrator / Athletics Commission
Phil Boggs1977Men’s Diving
Bill Roetzheim1977Men’s Gymnastics
Fred Biletnikoff1977Football
Ron Sellers1977Football
Dr. Doak S. Campbell1977FSU President
Adrian Catarzi1977Circus Member
Dick Howser1977Baseball
Dr. Mode L. Stone Sr.1977Administrator / Developed FSU Athletics Program
Hubert Green1977Men’s Golf
Dr. Hartley Price1978Men’s Gymnastics Coach
Kim Hammond1978Football
Mike Long1978Track Coach
Bim Stults1978Swimming Coach
Lee Corso1978Football
Ron Harris1978Men’s Basketball
Bill Peterson1979Football Coach
A. Downing Gray1979Men’s Golf
Barry Smith1979Football
Mike Kelly1979Men’s Track
Curt Genders1979Men’s Swimming
Jack Haskin1979Founder of the Flying High Circus
Jimmy Oler1979Men’s Basketball
James “J.T.” Thomas1979Football
Jeff Hogan1980Men’s Basketball
Hugh Adams1980Football
Bucky Hiles1980Men’s Swimming
Mike Conley1980Men’s Track
Hugh Durham1980Men’s Basketball
Buddy Strauss1980Football
Bill McGrotha1980Moore-Stone Award 
Steve Tensi1981Football
Bud Whitehead1981Football
Woddy Woodward1981Baseball
Danny Smith1981Men’s Track
Danny Litwhiler1981Baseball
Dave Fedor1981Men’s Basketball
Leroy Collins1981Moore-Stone Award 

Fred Pickard

1982Football
Paul “Ham” Wernke1982Men’s Basketball
Terry Kennedy1982Baseball
Walt Sumner1982Football
Alexander T. “Lex” Wood1982Men’s Tennis
Vaughn Mancha1982Administrator / Director of Athletics
Don Holder1982Men’s Gymnastics
Del Williams1982Football
Bobby Crenshaw1982Football
Daisy Parker Flory1982Moore-Stone Award 
Gary Huff1983Football
Dick Gutting1983Men’s Gymnastics
Bill Dawkins1983Football
Tom Nugent1983Football Coach
Jack Veghte1983Men’s Golf
Jesse Forbes1983Men’s Track
John Grubb1983Baseball
J. Edwin White1983Moore-Stone Award 
Jack Miles1984Men’s Gymnastics
Bradley Cooper1984Men’s Track
Bill Cappleman1984Football
Dr. Don Veller1984Football Coach
Larry Key1984Football
Dick Artmeier1984Men’s Basketball
Dale McCullers1984Football
Bobby Renn1984Football
Jim Lyttle1984Baseball
F. Wilson Carraway1984Moore-Stone Award 
Bill Odeneal1985Men’s Volleyball Coach
Jimmy Jordan1985Football
Wally Woodham1985Football
H. Donald Loucks1985Basketball / Tennis Coach
Dick Hermann1985Football
James McFatter1985Men’s Volleyball
Gary Schull1985Men’s Basketball
Gene McDowell1985Football
Mike Roberson1985Men’s Track 
Mac Scarce1985Baseball
George Langford1985Moore-Stone Award 
Ralph Chaudron1986Football
Don Fauls1986Administrator / Head Trainer
Ron Simmons1986Football
Rowland Garrett1986Men’s Basketball
Rohn Stark1986Football
Walter McCoy1986Men’s Track
Godfrey Smith1986Moore-Stone Award 
Ken Lanier1987Football
Wyatt “Red” Parish1987Football
Bob Harbison1987Football / Golf Coach
Lee Nelson1987Football
Bobby Butler1987Football
Ed Williamson1987Football Coach
Mike Fuentes1987Baseball
Rainey Cawthon1987Moore-Stone Award 
Paul Azinger1988Golf
Willie Jones1988Football
Tony Romeo1988Football
Dr. William Lee Proctor1988Administrator / Football / Asst. Dean of Men
Ron King1988Men’s Basketball
Darby Cottle Veazey1988Softball
Jane Geddes1988Women’s Golf
Vic Prinzi1988Football
Margie Wessel Scott1988Women’s Volleyball
Herb Morgan1988Moore-Stone Award 
Jeff Sluman1989Men’s Golf
Sue Galkantas1989Women’s Basketball
Reggie Herring1989Football
Paul Piurowski1989Football
Winfred Bailey1989Football
Randy Givens1989Women’s Track
Dick Roberts1989Track and Field Coach
Charles R. Durbin1989Cinematography
Louis Hill1989Moore-Stone Award 
John D. Bridgers1990Director of Athletics
Alphonso Carreker1990Football
Billy Parker1990Chairman of Endowed Scholarships
Michelle Finn1990Men’s Track
Don Merrick1990Football
Barbara Jo Palmer1990Administrator / Director of Women’s Athletics
Kenny Knox1990Men’s Golf
Greg Allen1990Football
Lisa Young-Walters1990Women’s Golf
Patrick W. Hogan1990Administrator / FSU Vice President
Billy Parker1990Moore-Stone Award 
Gene Ammann1991Men’s Basketball
Reggie Royals1991Men’s Basketball
Ken Miller1991Administrator / Track and Field Coach / Director of Athletics
Jamie Dukes1991Football
Mike Shumann1991Football
T.K. Wetherell1991Football / Moore-Stone Award 
John Crowe1991Football
Jeff A. Ledbetter1991Baseball
Marita Payne1991Women’s Track
Tony Avitable1991Baseball
Billy Rhodes1992Football
Jody Reed1992Baseball
Dr. Bernard Sliger1992Moore-Stone Award 
Otto Petty1992Men’s Basketball
Dr. Ray Bellamy1992Men’s Tennis
Chic Cicio1992Men’s Gymnastics
Patti Henderson1992Women’s Tennis
Jeff Gray1992Baseball
Syde Patrick Deeb1993Administrator / President of Seminole Boosters
Luis Alicea1993Baseball
Bobby Jackson1993Football
Paul Haarhuis1993Men’s Tennis
Al Makowieki1993Football
Carlos Fraundorfer1993Men’s Track
Bill “Red” Dawson1993Football
Mike Loynd1993Baseball
Syde Patrick Deeb1993Moore-Stone Award 
Charlie Armstrong1994Football / Baseball Coach
Roger Slater1994Men’s Swimming
Paul McGowan1994Football
Deon Sanders1994Football
Barbara Bunkowsky1994Women’s Golf
George McCloud1994Men’s Basketball
Ron Schomburger1994Football
Mitchell Wiggins1994Men’s Basketball
Weldon “Babe” Starry1994Moore-Stone Award 
Dave Cappelen1995Football
Julie Larsen – Baker1995Softball
Monk Bonasorte1995Football
Jim Casteel, Jr.1995Men’s Track
Mike Kowalski1995Men’s Swimming
Richie Lewis1995Baseball
Danny McManus1995Football
Dr. James P. Jones1995Moore-Stone Award 
Scott Warren1997Football
Lawrence Dawsey1997Football
Gabrielle Reece1997Women’s Volleyball
Jack Sharp1997Men’s Gymnastics
Ronald O. Harrison1997Men’s Track
Buffy Baker1997Women’s Tennis
Paul Sorrento1997Baseball
Kim Batten1997Women’s Track
Dee Frye-Davis1997Longtime department administrative assistant
Nolan Henke1997Men’s Golf
Derek Schmidt1997Football
Richard Baker1997Moore-Stone Award 
Jay Ashmore1998Gymnastics
Harry Davis 1998Men’s Basketball
Michele Guibalt1998Women’s Golf
Dr. Billie Jones1998Volleyball / Softball
Jerry McDaniel1998Track and Field
Wayne McDuffie1998Football
Maggie Philgence1998Volleyball
Mike Tschirret1998Swimming and Diving
Peter Tom Willis1998Football
Dr. Grace Fox1998Moore-Stone Award 
Fred Hatfield1999Baseball
Tia Paschal1999Women’s Basketball
Joey Rive1999Men’s Tennis
Charlie Ward1999Football / Men’s Basketball
Casey Weldon1999Football
Allen Williams1999Track and Field
Dr. Gregg Phifer1999Moore-Stone Award 
Derrick Brooks2000Football
Marvin Jones2000Football
Paul Wilson2000Baseball
Dr. Joe Camps2000Moore-Stone Award 
Leroy Butler2001Football
Bob Clem2001Baseball
Clay Shiver2001Football
Angela Wright2001Track and Field
Bill Durham2001Moore-Stone Award 
Warrick Dunn2002Football
Leander McKenzie2002Track and Field
Doug Mientiewicz2002Baseball
Shamalene Wilson-Broner2002Softball
Gene Deckerhoff2002Moore-Stone Award 
Terrell Buckley2003Football
J.D. Drew2003Baseball
Lori Sowell2003Tennis
Bob Sura2003Men’s Basketball
Jim King2003Moore-Stone Award 
John Thrasher2003Moore-Stone Award 
Peter Boulware2004Football
Brendon Dedekind2004Swimming
Holly Kelly2004Track and Field
Andre Wadsworth2004Football
Jim Smith2004Moore-Stone Award 
Edgar Bennett2005Football
Kez McCorvey2005Football
Lisa Davidson2005Softball
Terry Long2005Track and Field
Ken Suarez2005Baseball
Seminole Indian Tribe2005Moore-Stone Award 
Wanda Burns2006Women’s Basketball
Rhett Dawson2006Football
Jonathan Johnson2006Baseball
Herb Wills2006Track and Field
Ed “Skip” Young2006Men’s Basketball
Billy Smith2006Moore-Stone Award 
Gary Pajcic2006Moore-Stone Award 
Derrick Alexander2007Football
Audra Brannon2007Tennis
Brenda Cliette2007Track and Field
Charles W. Ehrhardt2007Coaches and Administration
Bernie McCann2007Volleyball
Larry Pendelton2007Coaches and Administration
Chris Roberts2007Baseball 
Jack Shinholser2007Football
Clifton Abraham2008Football
Doug Edwards2008Men’s Basketball
John Poston2008Tennis
Jan Sikes2008Softball
Nadia Ste-Marie2008Women’s Golf
Buddy Teagle2008Football
Claude Thigpen2008Coaches and Administration
Andy Haggard2008Moore-Stone Award
Mike Augustine2009Baseball
Jeff Bray2009Track and Field
Danielle Cox2009Softball
Cecile Reynaud2009Coaches and Administration
Bob Shave2009Men’s Golf
Reinard Wilson2009Football
Dennis Boyle2009Moore-Stone Award
Mickey Andrews2010Football
Tonya Carter2010Track and Field
Bobby Cochran2010Men’s Golf
Karyn Palgut2010Volleyball
Corey Simon2010Football
Peter Warrick2010Football
Dr. Tom Haney2010Moore-Stone Award
Dr. Doug Henderson2010Moore-Stone Award
Tonja Brown2011Track and Field
Sam Cowart2011Football
Marshall McDougall2011Baseball
Stephen Parry2011Swimming and Diving
Chris Weinke2011Football
Brooke Wychoff2011Women’s Basketball
Andy Miller2011Moore-Stone Award
Bobby Bowden2012Football
Danny Kanell2012Football
John-Ford Griffin2012Baseball
Bev Burnett2012Women’s Basketball
Christian Raynor2012Men’s Glf
Sue Hall2012Moore-Stone Award
DeVoe Moore2012Moore-Stone Award

 


Related Articles